Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: 3 pytania  (Przeczytany 2554 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Enya

  • Gość
3 pytania
« : 2005-04-23, 14:32 »
Witajcie!

Mam do wszystkich akwarystów trzy następujące pytania:

- Miałam w akwarium 3 otoski. Teraz - mam już tylko 2. Glonojady były raptem tydzien w akwarium,aż tu nagle jeden umiera.  I w tym jest problem, bo żadne inne ryby mi tak nie umierały, tylko glonajady. Otoski i zbrojniki, innych nie miałam. Kupiłam im tabletki dla glonojadów, bo - jak czytałam, wypadałoby im je podawać. Myslałam, że może tamte glonojady umierały dlatego, że nie miały nic jeśc, prócz glonów? Teraz wiem, że tak nie jest. Załuję, że glonojady mi umierają, i nie chodzi mi o pieniądze - żal mi tych rybek. Czy może znacie powód, z którego moje glonojadki umierają? Akwarium jest 60-litrowe, filtr mam dobry, temperatura to 24 stopnie.

- Jakiś czas temu czytałam na stronach akwarystycznych, że rybom nie można podawać jednego pokarmu, więc zaczęłam wertować moją książkę akwarystyczna, jakież to inne pokarmy mogą jeść ryby. Trafiłam na wzmiankę o rurecznikach, ochotkach, solowcach i innych małych zwierzątkach. Pokazałam to mojemu tacie, ale on widząc, jak wyglądają, powiedział mi kategorycznie, że ich nie kupi.  Z początku zaczęłam mu  mówić, ileż to ochotka ma białka itp. - bez skutku. Tym bardziej się zniechęcił, gdy przeczytał, że najlepiej podawać je żywe. Byłam wczoraj w sklepie zoologicznym, gdzie zobaczyłam suszone ochotki ( firmy JBL ), ale ich nie kupiłam. tata nawet się do nich przekonał, ale powiedział mi, że jeszcze nad tym pomyśli. Teraz i ja nabrałam wątpliwości - czy wszystkie ryby lubią ochotki? Mam w akwarium neonki , razborę, danio, otoski no i mułojada. Poradźcie mi proszę - kupować, czy nie? A co do różnorodności pokarmów, mam płatki ( Tetry, 2 rodzaje ) i małe granulki JBL. Czy dokupić jeszcze jakieś "sztuczne pokarmy", czy może jakiś mrożony, suszone zwierzątka? Żywe nie wchodzą niestety w grę.

- Mojemu tacie ostatnio bardzo spodobał się mech jawajski. Dla mnie nie jest szczególnie piękny, tym bardziej, że jest dość rozłożysty. No i - nie mam o nim żadnych informacji. W akwarium mam same anubiasy niskie.  Czy moglibyście mi powiedzieć, jakie wymagania ma ten mech? Światło, usytuowanie w akwarium, temperatura, no i własne doświadczenia, jeśli ktoś ten mech miał.

Z góry bardzo dziękuję wam za pomoc...
Zapisane

polna_mysza

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #1 : 2005-04-23, 17:41 »
Ad.2
Radze Ci kupować mrożonki np.larwy wodzienia,mix,rureczniki(nie pamiętam jak to się pisze)
dlaczego nie możesz kupić żywego pokarmu??
nie radze kupować ochotki ,wręcz odradzam. Za to polecam larwy wodzienia, sprzedawane w małych torebeczkach
kosztują ok. 0.70gr. :)
Najlepiej podawać zróżnicowany pokarm ;)

P.S w Twoim poście napisałaś "razborę" czyli oznacza to ,że masz jedną czy stadko . Jeżeli masz jedną to radzę oddać lub dokupić 3-4 sztuki :)

Ad.3 Ja mam mech jawajski od wczoraj i bardzo mi się podoba :)

Zapisane

mafinia

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #2 : 2005-04-23, 17:51 »
co do jedzenia
ja podaje ochotke mrozona oraz zywa
danio napewno beda sie tym zajadaly jak neonki na to zaraguja nie wiem bo nigdy ich nie hodowalam
dafnie szuszone jest wedlug mnie dobre ryby a zwlaszcza molki przepadja za nia
ogolny terazniejszy sklad jedzenia jakiego podaje moim eybkom to:
dafnie szuszone
ochotka mrozona
ochotka zywa
granulat z wit
platki tropicala ichtio-vit

z zywym pokarmem targowalam sie dlugo z mama zima trzymalam je na strychu teraz trzymam je w sloiku w lodowce


co do mchu jawajskiego
 nie moge wiele powiedziec bowiem mialam z nim stycznosc tylko w podstawowce w klasie od przyrody
byl dosyc tolerancyjna roslina  mimo malego oswietlenia rosl dobrze najlepiej wyglada obrosniety z lupki oraz korzenie:)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: 3 pytania
« Odpowiedz #2 : 2005-04-23, 17:51 »

glorrria

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 415
  • moja MorrriA
    • WWW
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #3 : 2005-04-23, 17:53 »
jedno jest pewne: trzeba pokarm urozmaicać
Wiem, ze ktos na tym forum pisał tkze o podawaniu rybkom jabłek, melonów, arbuzow, ogorkow (ktore nie jestem pewna, jak podawac) , parzonego kalafiora i sałaty, suszonej mielonej sałaty itd - to głównie dla glonojadów. Acha dla nich przydałby się też korzeń albo kokos, ktory mogłyby obgryzać.
Jesli chodzi o pokarm dla rybek - to musisz sie pytac rodzicow o zdanie? ja postawiłam przed faktem dokonanym i już! wiadomo, ze "robaki" w lodowce nie są apetyczne, ja żywe trzymam na najnizszej polce w słoiku i w pudełku, tak, zeby nikt ich nie musiał ogladać a mrożonki, ktore są sprzedawane w formie kostek, jak czekolada - mam włożone w nieprzeźroczystry worek. Jakos muszą przeżyć, a dotykać i ogladać ich nie muszą.
Co do mchu, to nie wiem, bo sama go szukam po zoologicznych, podobnie jak wgłębki, ale ostatnio nigdzie nie ma. Na pewno jest dobrą kryjówką dla narybku lub miejscem do tarła niektórych gatunkow. (jak sie rozrosnie, mozesz go przycinać)
Zapisane
PatiS Moria Carina i akwa

polna_mysza

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #4 : 2005-04-23, 17:55 »
mech i wgłębka nie długo się pojawią ,bo juz się zaczął sezon.
ja osobiście mam i wgłębkę i mech (bardzo mi się podobaja ;))
Zapisane

mafinia

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #5 : 2005-04-23, 18:02 »
co do podawania warzyw ja takze moim molka daje sparzony mlecz
sa doslownie w siodmym niebie
Zapisane

Enya

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #6 : 2005-04-23, 18:56 »
Mam jedną razborę, ma ok. roku. Właśnie wczoraj umarła jej koleżanka. Nie mam komu oddać, a już na pewno nie do klasowego akwarium. 

Ha, ja się targuje o żywy pokarm, odkąd mam akwarium -> 1,5 roku. Niestety, bez skustku. Ja naprawdę nie wiem, co mojemu tacie w takim pokarmie przeszkadza, nikt nie każe mu na niego patrzeć. Ledwo  dał się przekonac na suszony pokarm, ja już sama nie wiem, co zrobić. A co do dafni suszonych, widzialam je w sklepie, ale sprzedawca mi opwiedzial, ze jak ktos chce sie uprzec, to mozna go podawać rybom akwariowym. Wiec nie kupilismy. O mrozonym pokarmie pogadam.

A w akwarium mam dwa korzenie z torfowiska. Łupiny kokosa raczej nie miałabym gdzie postawić.
Zapisane

polna_mysza

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #7 : 2005-04-23, 20:16 »
a sama nie możesz kupic (żywego pokarmu)
rozbora to stadna rybkA MINIMUM TO 4-5 SZTUK.
moze oddaj ja do sklepu
a co do zbrojników niebieskich (glonojadów)
jak zmieniasz wode to w całym akwa czy podmieniasz połowę ??
Zapisane

Kesi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1705
    • WWW
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #8 : 2005-04-23, 20:37 »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: 3 pytania
« Odpowiedz #8 : 2005-04-23, 20:37 »

Enya

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #9 : 2005-04-23, 20:42 »
a sama nie możesz kupic (żywego pokarmu)
rozbora to stadna rybkA MINIMUM TO 4-5 SZTUK.
moze oddaj ja do sklepu
a co do zbrojników niebieskich (glonojadów)
jak zmieniasz wode to w całym akwa czy podmieniasz połowę ??

co tydzien ok 1/4, ale teraz nie mam zbrojnikow, tylko otoski.

Kesi, dziekuje.
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #10 : 2005-04-24, 16:50 »
Glony dla glonojadów to jak cukierek dla człowieka.. Jeśli je "karmiłaś" samymi glonami, to już znasz powód x_x
Zapisane

Enya

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #11 : 2005-04-24, 18:21 »
Zbędne są 'stwierdzenia' tego typu, VioaoiV. Mnie teraz ciekawi, dlaczego mój glonojad umarł, pomimo tego, że kupiłam im tabletki.

Mam pytanie o pokarmy mrożone, bo mało o nich wiem - można je dostać w każdym zoologiku? I czy jakieś szczególnie polecacie? No i głupie pytanie - jak podawać te mrożonki?
« Ostatnia zmiana: 2005-04-24, 18:24 autor Enya »
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #12 : 2005-04-24, 18:35 »
Zbędne s± 'stwierdzenia' tego typu, VioaoiV.

czyżby..

Mrożonki kupujesz, odkrajasz kawałek, rozmrażasz i dajesz :P
Zapisane

Raffy

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #13 : 2005-04-24, 18:50 »
Zbędne s± 'stwierdzenia' tego typu, VioaoiV. Mnie teraz ciekawi, dlaczego mój glonojad umarł, pomimo tego, że kupiłam im tabletki. Co to jest glonojad ?? Masz na myśli zbrojnika niebieskiego ? Te ryby nie żywią się tylko tabletkami, tabletki traktujemy jako dodatek. Zbrojniki niebieskie i inne podobne zbrojnikowate powinny dostawać gotowany kalafior, sałata, marchew, kapusta, mlecz, brokuła no i od czasu luski lane. W akwarium powinien również znaleść korzenie, które zbrojniki wyjadają co jakiś czas (w korzeniach znajdują się celuloze potrzebne do funkcjonowania układu pokarmowego zbrojnika). No i mięsnego pokarmu powinien dostawać baardzo rzadko i niewielka ilość, zołądek nie jest przystosowany do trawienia pokarmów poch. ogranizmów zwierzęcych.

Mam pytanie o pokarmy mrożone, bo mało o nich wiem - można je dostać w każdym zoologiku? I czy jakie¶ szczególnie polecacie? No i głupie pytanie - jak podawać te mrożonki?

Kupujesz mrożonki, odmrażasz kawałek i płukasz (płukam w sitce albo w kawałku rajstopy) wodą kranową, wyciskasz zeby sam pokarm byl nie woda + pokarm i dajesz rybom pomału.

Pozdr.
Zapisane

Enya

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #14 : 2005-04-24, 18:59 »
Nie, miałam na myśli otoski... 

Cytuj
Miałam w akwarium 3 otoski. Teraz - mam już tylko 2.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: 3 pytania
« Odpowiedz #14 : 2005-04-24, 18:59 »

Raffy

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #15 : 2005-04-24, 19:02 »
Miałam w akwarium 3 otoski. Teraz - mam już tylko 2. Glonojady były raptem tydzien w akwarium,aż tu nagle jeden umiera.  I w tym jest problem, bo żadne inne ryby mi tak nie umierały, tylko glonajady. Otoski i zbrojniki, innych nie miałam. Kupiłam im tabletki dla glonojadów, bo - jak czytałam, wypadałoby im je podawać. Myslałam, że może tamte glonojady umierały dlatego, że nie miały nic je¶c, prócz glonów?

:roll:

pisz normalnie OTOSKI nie glonojady i zbrojniki:)
Zapisane

Enya

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #16 : 2005-04-24, 19:10 »
Cytuj
teraz nie mam zbrojnikow, tylko otoski.

czytałeś cały temat?...

A tak na marginesie...

Cytuj
płukasz (płukam w sitce[...]

pisze się płuczesz, płuczę i w sitku.

« Ostatnia zmiana: 2005-04-24, 19:18 autor Enya »
Zapisane

Raffy

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #17 : 2005-04-24, 19:41 »
pisze się płuczesz, płuczę i w sitku.

e tam :P
Zapisane

Leloo

  • Gość
Odp: 3 pytania
« Odpowiedź #18 : 2005-04-26, 18:34 »
ad. 3 mech jawajski jest pod tym wzgledem glupi ze zatrzymuje wszelkie syfy w akwa... jesli masz malo ryb to jest fajny ale przy bardziej zarybionym zbiorniku mech to nienajlepsze rozwiazanei co prawda mozna go czyscic... ale jak jest brudne to jets nieladne:P A kupuje sie go w jakis kepkach... moj kumpel kupowal w jakism sklepie 6 zl za 25 gram troche drogo ale...
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.064 sekund z 26 zapytaniami.