Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Psi smalec sprzedam  (Przeczytany 16463 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Psi smalec sprzedam
« : 2007-10-01, 17:55 »
http://tygodnikpodhalanski.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=5068&PHPSESSID=8d4a5de3413379e2890258ade19ab624

Na Podhalu można bez problemu kupić psi smalec zachwalany jako lekarstwo na wszystkie schorzenia. Przekonał się o tym nasz dziennikarz, który w poszukiwaniu tego specyfiku zawędrował do Cichego.

Wiejskie podwórko w Cichem. Słoneczne przedpołudnie. Dwaj mężczyźni pompują koło wozu.

Zagadnięci prostują się na chwilę, niepewnie patrząc na nieznajomego. Próbuję być bardziej przekonujący. Historia o ciotce z Ameryki, która dała cynk o miejscu, potem o chorych dzieciach siostry.

Wiadomo, jak nie płuca, to oskrzela. I antybiotyki, antybiotyki, które i tak coraz mnij pomagają. Mężczyźni kiwają ze zrozumieniem głową.

Wiadomo, choroba nie wybiera. A pomóc trzeba.

Zawiniesz i choroba ucieka

- To idź, daj panu słoik - starszy mężczyzna kiwa głową do drugiego.

A mnie instruuje - najlepiej dokładnie posmarować piersi. Z przodu i z tyłu. Potem zawinąć w coś ciepłego i w folię, żeby dziecko się wypociło.

I choroba ucieka. Można dać też ze dwie - trzy krople do mleka. Ale nie za dużo...

Idziemy do domu. Po drodze pytam, czy to jakieś znajdy będą, chore, albo jakie. Mężczyzna mnie zapewnia, że nie ma mowy - on nie łapie psów.

Towar jest pewny. Żeby nie wyglądać na zbyt wścibskiego, zagaduję coś o pogodzie. Potem o świstakach.

Ten smalec jest podobno jeszcze lepszy, ale już prawie nieosiągalny. Zbyt duże ryzyko. Zresztą i przetwarzaniem psów mało kto już się zajmuje.

- Ludzie się boją - przyznaje mężczyzna. - Nawet jak ktoś robił, to już przestał. Ja też ryzykuję.

Można za to siedzieć - dorzuca ściszając głos. - Ale chętnych nie brakuje. Kiedyś jeden wziął słoik, to za tydzień przyszedł po sześć kolejnych dla sąsiadów.

Często wysyłam do Stanów, a ostatnio to i z Francji ludzie wzięli - mężczyzna staje się na moment bardziej rozmowny. - Niektórzy to i oszukują. Zmieszają pół na pół ze zwykłym smalcem, żeby było więcej. Ale u mnie towar jest pewny.

Docieramy do domu postawionego nieco na uboczu. Na niewielkie wzniesienie docieramy wąską ścieżką.

Zza płotu dochodzi ujadanie psa. Przy budzie uwiązany jest na łańcuchu dorodny owczarek podhalański.

W oczach psa widać złość, a może i przerażenie. Chwilę się przyglądam. Pewnie psiak czuje, czym gospodarze handlują. Ciekawe, czy „towar” preparują na miejscu, czy gdzieś dalej?

Nie zadaję jednak zbyt wielu pytań. Mężczyzna na stronie zamienia kilka zdań z żoną. Oboje patrzą na mnie dość podejrzliwie.

W końcu jestem nietutejszy, nawet nie z Podhala. Nie powołuję się na nikogo znajomego, poza tajemniczą ciotką z USA.

Po krótkiej naradzie potwierdzający ruch głową i gospodarze w milczeniu znikają w stodole.

Na placu pozostaje wraz ze mną jedynie owczarek. Czy w słoiku, za który zapłacę 30 zł jest jego poprzednik?

A może inny bacowski pies, który po redyku stał się już nikomu niepotrzebny?

- Najłatwiej rozpoznać psi smalec po tym, że nawet w lodówce się nie ścina. Ten jest stuprocentowo pewny - dodaje mężczyzna.

Po chwili inkasuje trzydzieści złotych. Biorę słoik. Na razie nie sprawdzę, czy autentyczny. Gospodarze przechowali towar w zamrażarce.

Widzę tylko, że w szkle jest biała substancja.

Zabił czy znalazł

- Często dostajemy informacje, że ktoś kupił psi smalec. Niestety, zwykle gdzieś na jarmarku od anonimowej osoby - przyznaje Beata Czerska, szefowa zakopiańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

- Nawet nie wiadomo, czy to rzeczywiście psi smalec. Bo po co kto ma się męczyć z oprawianiem zwierzaka, jak kupi w supermarkecie zwykły smalec, doda jakichś ziół, żeby był odpowiedni zapach i sprzedaje za 30 zł. A ludzie kupują.

Towarzystwo dostaje czasami zgłoszenia o miejscowościach, w których ktoś produkuje psi smalec. Problemem jest jednak znalezienie sprawcy.

Bo jak popytać, to zawsze gdzieś ktoś jest czyimś znajomym. I nawet jeśli jest świadek, który początkowo zgłasza sprawę, to potem się wycofuje.

Zresztą, jak przekonuje Beata Czerska, wszystkiemu winne jest kuriozalne prawo. Bo posiadanie psiego smalcu nie jest przestępstwem - nielegalne jest zabijanie psów.

Trzeba udowodnić, że jego wyprodukowanie wiązało się z koniecznością uśmiercenia, czyli znęcaniem się nad zwierzętami.

Więc najlepiej byłoby nakryć ludzi na samym przestępstwie.

Co mam zrobić ze swoim słoikiem? - Proszę zgłosić policji. Oni mogą sprawdzić, co to za substancja, choć wątpię, czy stać ich będzie na kosztowne badania DNA.

A może na miejscu znajdą jakieś ślady - instruuje prezeska zakopiańskiego TOnZ.

Co może grozić wytwórcom psiego leku? Jak zaznacza Zbigniew Gabryś, zastępca nowotarskiego prokuratora rejonowego, wszystko zależy od tego, czy zwierzę zostało uśmiercone, czy zginęło wcześniej np. potrącone przez samochód.

- Sam obrót psim smalcem nie jest nigdzie zabroniony - zauważa. - Co innego, jeśli jest to związane z uśmiercaniem zwierząt.

Gdy dzieje się to ze szczególnym okrucieństwem, to sprawca może dostać wyrok nawet dwóch lat pozbawienia wolności, w innym przypadku do roku.

Prokurator, podobnie jak i komendant komisariatu policji w Czarnym Dunajcu, nie spotkali się wcześniej z podobnymi zgłoszeniami.

- Nie mieliśmy też ostatnio doniesień, by w okolicy psy masowo ginęły. Żeby postawić zarzuty, musimy mieć dowody, że konkretny sprawca uśmiercał psy. VGdzieś musiały pozostać fragmenty skór czy kości. Jeśli sam nie zabijał psów, to musimy dojść, kto to robił - dodaje komendant Adam Salawa.

Absurd i zabobon

Pytani przez nas specjaliści są zaskoczeni, że psie sadło nadal ma wśród ludzi takie wzięcie. - To nie ma nic wspólnego z medycyną czy farmacją. To jakiś absurd i zabobony.

Wierzyć mi się nie chce, że coś takiego jeszcze się odbywa - zaznacza jeden z krakowskich medyków, początkowo taktując pytanie jako żart.

- Może przed wiekami, gdy nie było rozwiniętej medycyny, lekarstw czy antybiotyków, leczeniem smalcem przynosiło jakieś skutki. Ale dziś, to raczej tylko przesądy - przyznaje nowotarski weterynarz Małgorzata Niżańska.

Józef Figura | Foto | Smalec – chwilowo jeszcze żywy.

Z ostatniej chwili. We wtorek na terenie posesji w Cichem pojawili się policjanci. W zabudowaniach gospodarczych znaleźli jeszcze kilka słoików psiego smalcu, a w ogródku niedawno zakopane szczątki psa.

- Na razie jest to postępowanie „w sprawie”, a nie przeciwko komukolwiek. Przekażemy słoiki do analizy i będziemy czekać na wyniki. Być może uda się znaleźć kolejne resztki zwierząt - dodaje komendant Adam Salawa.
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #1 : 2007-10-01, 19:34 »
ja słyszałam o jakimś schronisku gdziee robili smalec, chyba nawet się przyznali :roll: smutne to ale potrzeba matką 'wynalazków' :(
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #2 : 2007-10-01, 20:33 »
To jest straszne :( Jak można zabić psa i zrobić z niego smalec? Jak oglądałam kiedyś na Animal planet reportaż o psim smalcu to aż mi sie niedobrze robiło po zobaczeniu zdjęć z 'miejsca pracy'  :x
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

Forum Zwierzaki

Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedz #2 : 2007-10-01, 20:33 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #3 : 2007-10-01, 21:18 »
Ech....mamy XI wiek,a ludzie,cały czas wierzą w przesądy,jakim jest lecznicza właściwość psiego smalcu..... :roll: :/

Sasha

  • Gość
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #4 : 2007-10-01, 21:22 »
Zbiera mi się na wymioty jak o tym słyszę. Głupie i ohydne. Fuuj. Do czego to może sięgnąć ludzka głupota... ;C
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #5 : 2007-10-01, 22:17 »
im gorzej smakuje tym lepiej leczy :lol: ludzie są głupi, nie chcą wydawać kasy na leki albo chcą wypróbować cud miksture, jak gumisie

ciekawe skąd mieli psy :(
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #6 : 2007-10-01, 22:20 »
Pewnie,wyłapali,co nie jest trudne.... :roll:

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #7 : 2007-10-04, 20:30 »
Ludzkie bestialstwo nie zna granic. Mogę do tego dorzucić jeszcze jeden przykład(wrażliwsze osoby może nie powinny tego czytać). W pewnej wsi gospodarzowi znudził się jego pies. W związku z tym zakopał go żywcem w ziemi.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Kamyczek87

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2088
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #8 : 2007-10-04, 20:46 »
Mój wujek zakopał żywcem już starsze szczeniaki. :(
Zapisane
''moim sąsiadem jest anioł
on strzeże ludzkich snów
dlatego wraca późno do domu
na schodach słyszę dyskretne kroki
i szelest
zwijanych skrzydeł
on rano staje w moich drzwiach
otwartych na oścież
i mówi:
twoje okno znowu
świeciło długo
w noc...''

Forum Zwierzaki

Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedz #8 : 2007-10-04, 20:46 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #9 : 2007-10-04, 23:48 »
Ludzkie bestialstwo nie zna granic. Mogę do tego dorzucić jeszcze jeden przykład(wrażliwsze osoby może nie powinny tego czytać). W pewnej wsi gospodarzowi znudził się jego pies. W związku z tym zakopał go żywcem w ziemi.
Takie przypadki wcale nie są odosobnione... Co jakis czas podobna historia wychodzi na jaw, a o ilu nikt nigdy nie usłyszy?

Kamyk, straszne, mieć takiego potwornego wujka... Współczuję...
Zapisane
IBDG Wrocław

Olenka13

  • Gość
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #10 : 2007-11-08, 13:38 »
Moj sąsiad mial sukę i jak byla szczenna i wyszczenila 10 szczeniakow to jednego komus dal a reszte utopil :(
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #11 : 2008-02-22, 16:22 »
To chyba o tym schronisku, o którym wyżej napisała Renia:

http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9687029&rfbawp=1203693582.260

Wytapiali smalec z psów i nie pójdą do więzienia

Właściciele schroniska dla zwierząt, którzy zabijali psy i wytapiali z nich smalec

Właściciele schroniska dla zwierząt w Białce k. Iłży, którzy zabijali psy i wytapiali z nich smalec, nie pójdą do więzienia, czego domagali się dla nich obrońcy praw zwierząt. Sąd apelacyjny podwyższył im jednak wymierzone wcześniej kary. Obrońcy praw zwierząt będą się starali udowodnić, iż właściciele schroniska nadal wytapiają smalec z psów.


Sąd Okręgowy w Radomiu skazał Edwarda A. na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, a jego żonę Zofię A. na - 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

Sąd pierwszej instancji skazał małżeństwo A. na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Apelację złożyli obrońcy praw zwierząt - Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt i Ogólnopolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Animals, którzy domagali się kary bezwzględnego pozbawienia wolności na okres 2 lat, czyli maksymalnego wymiaru przewidzianego w ustawie o ochronie zwierząt za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.

Małżeństwo ma też zakaz prowadzenia schroniska dla zwierząt przez 10 lat. Muszą zapłacić grzywnę w wysokości 2,4 tys. zł oraz koszty procesu w kwocie 2,5 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Przewodniczący składu orzekającego Andrzej Łyś, uzasadniając wyrok, podkreślił, że minęły czasy, kiedy zwierzęta były traktowane jako pewien dodatek do ludzkiego życia. Nie będzie tolerancji dla takich działań, nie tylko ze strony stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, ale także ze strony organów ścigania, sądów - podkreślił.

Według sądu, na szczególne napiętnowanie zasługuje fakt, że zabijaniem psów zajmowali się ludzie, którzy zgodnie z prawem prowadzili schronisko dla zwierząt i otrzymywali za to pieniądze. To rzecz niewyobrażalna i oby był to tylko incydent w naszym codziennym bytowaniu - powiedział Łyś.

Przy orzeczeniu kary jedynie w zawieszeniu sąd wziął pod uwagę wiek sprawców i fakt, że dotychczas nie byli karani.

Karina Schwerzler z OTOZ Animals nie kryła rozczarowania wysokością kary. Podkreśliła, że obrońcy praw zwierząt będą się starali udowodnić w ciągu trzech lat zawieszenia kary, iż małżeństwo A. nadal wytapia smalec z psów. Mamy takie sygnały, że wciąż to robią - mówiła.

24 maja 2007 r. działacze OTOZ Animals i Fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt otrzymali sygnał, że właściciele schroniska w Białce wyrabiają psi smalec. W towarzystwie reporterów jednej z telewizji przeprowadzili w schronisku prowokację i zarejestrowali kamerą moment zakupu słoika z psim smalcem od prowadzącej placówkę kobiety.

Gdy powiadomiona o tym policja wkroczyła do schroniska, znaleziono tam kilkanaście słoików wytopionego tłuszczu, a także psie mięso. Schronisko zostało natychmiast zamknięte, a psy, które udało się ocalić, zostały przewiezione do nowych właścicieli.

W trakcie procesu mężczyzna i kobieta przyznali się do zabicia dziesięciu psów. Zofia A. tłumaczyła, że smalec potrzebny był jej i mężowi do leczenia dolegliwości zdrowotnych. Właściciele schroniska twierdzili, iż zabijane były jedynie zwierzęta chore i niedołężne.
Zapisane
IBDG Wrocław

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Psi smalec sprzedam
« Odpowiedź #12 : 2008-02-22, 16:40 »
O tym też był chyba wątek pewna nie jestem...trzeba byc frajerem żeby się nagrzewać smalcem i to jeszcze z psa :/
Zapisane
Podpis bez przekazu.
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.1 sekund z 25 zapytaniami.