Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Żółwie VADEMECUM  (Przeczytany 1359 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Żółwie VADEMECUM
« : 2004-12-16, 20:38 »
W gryzoniach, zajęczakach i fretkach jest VADEMECUM, i to nawet nie jedno, dlaczego więc tutaj miałoby go nie być, tymbardziej, że wiele osób pyta się o to, jak zająć się żółwiem.

ZANIM SIĘ ZDECYDUJEMY...

Kupując zwierzę zrzucamy na siebie OGROMNĄ odpowiedzialność, nie wspominając już o tym, że gady to bardzo wymagające zwierzęta. O czym należy pamiętać przed kupnem?
Otóż aby zapewnić żółwiom jak najlepszą opiekę, powinniśmy o nich jak najwięcej wiedzieć. Jak wygląda ich środowisko naturalne, czym się żywią, na co chorują i jakich zachowań można się po nich spodziewać. Wiedza jest nam również potrzebna do prawidłowego odtworzenia ich warunków naturalnych w terrarium, które stanie się ich domem po przybyciu do nas.
Istotną rzeczą jest także nasz czas. Nie może być tak, że wpadamy do domu na godzinę dziennie, wrzucając żółwiowi coś do jedzenia, i raz na miesiąc zmieniając ściółkę. NIE. Nasza rola opiekuna ma polegać właśnie na długotrwałej obserwacji gada. Żółw to zaskakująco interesujące stworzenie, którego życie i zachowania bardzo nas wciągnie, oczywiście pod warunkiem, że będziemy dobrze rozumieć zwierzę i jego potrzeby. Poza tym obserwując żółwia możemy więcej dowiedzieć się o jego osobowości, a także ewentualnej chorobie. Jest to też ważny etap wzajemnej relacji między nami i żółwiem, bo nieprawdą jest, że jest to zwierzę absolutnie nieczułe i 'głupie'. Kończąc temat naszego czasu poświęcanego dla żółwia, trzeba zaznaczyć, że również czyszczenie terrarium, karmienie i pielęgnacja gada wcale nie jest taka prosta i zajmująca 5 minut.
Kolejną, a właściwie na początku najważniejszą sprawą są pieniądze. Zakup terraria, żółwia i 'akcesorii' nie jest tanią inwestycją. Powinniśmy się liczyć z kosztami nawet do 1000 zł i więcej.
Musimy zapewnić żółwiowi także wystarczająco dużo miejsca. Rozmiary terrarium (podane niżej) są zazwyczaj dosyć duże, i najlepiej, żeby stało ono na stoliku/biurku/wytrzymałej i odpowiednio zabezpieczonej szafce. Oprócz tego warto znaleźć dobrego weterynarza, który by zbadał zwierzę tuż po przybyciu do naszego domu, i w razie czego byłby w stanie mu pomóc.
Na sam koniec dodam tylko jedno: PODOBNIE JAK KAŻDE ZWIERZĘ, ŻÓŁW TO NIE ZABAWKA NA KILKA DNI!!!

MIEJSCE KUPNA

Żółwia możemy kupić w wielu sklepach zoologicznych, znaleźć je można także na giełdach zoologicznych i u hodowców. Ja osobiście polecam hodowców. Ich spis znajdziecie tutaj - http://www.terrarystyka.pl/spis_terrarystow/ (nie wszyscy hodują żółwie)

TERRARIUM

Tutaj właściwie nie muszę nic pisać, bo wszystko jest tu ->

http://www.terrarystyka.pl/artykuly.php?id=20021014160950&dzial=20021014160607

i nie ma sensu spisywać, dodam tylko, że bardzo dobrym podłożem dla żółwia są wiórki kokosowe, przynajmniej według mnie ;)

ŻYWIENIE

Gdy żółw już do nas przybędzie, musimy wiedzieć, jak go żywić. :P
Podstawowym pokarmem żółwi lądowych jest pokarm roślinny (70-90%), pozostały pokarm to pokarm zwierzęcy (10-30%)

POKARM ROŚLINNY

Pokarm roślinny powinien być odpowiednio pokrojony bądź starty, tak, aby nasz podopieczny mógł spokojnie go jeść. Oto spis warzyw, owoców i innych, które możemy podawać zwierzętom (* oznacza, że pokarm może być moczopędny, powodujący wzdęcie lub inne, i należy go podawać w umiarze):

- pomidor
- papryka czerwona (nie ostra)
- mniszek lekarski (liście i kwiaty)
- ogórki (NIE kiszone)
- koniczyna
- szczaw
- liście "babkowe", albo po prostu babka
- cykoria
- kapusta pekińska *
- marchew
- fasola szparagowa *
- dynia (miąż, nie pestki)
- kukurydza
- groszek
- sałata
- jabłka
- gruszki
- morele
- banany
- truskawki
- melony
- arbuzy
- maliny
- brzoskwinie
- czereśnie
- porzeczka
- śliwki *
- opuncje
- aloes (żółwie zazwyczaj jedzą rośliny które są w terra, m.in. aloes)
- siano (możemy dodawać do normalnego pokarmu żółwia)

Jeśli czegoś nie ma na liście, proszę o PW, to dopiszę :)

Natomiast jeśli ktoś chce podać jakiś pokarm roślinny, nie ma go na tej liście, a nie jest co do niego pewny - lepiej sobie odpuścić! Jest tu wystarczająco dużo "propozycji", a nie warto eksperymentować kosztem zwierzęcia!

POKARM ZWIERZĘCY

To, czy żółw będzie wolał pokarm zwierzęcy, czy roślinny, i który jest bardziej zalecany, zależy od jego gatunku (i charakteru). Np. żółw stepowy na stepach żywi się nie tylko roślinami, ale też padliną, małymi gryzoniami, robakami. W jego przypadku ilość pokarmu roślinnego w diecie będzie wynosiła ok. 70%, pozostała część to pokarm pochodzenia zwierzęcego. Jeśli chodzi o pokarm zwierzęcy, należą do niego świerszcze, dżdżownice, mysie noworodki, larwy mączniaa, ryby, mięso wołowe, podroby, jajka na twardo.

INNE

Bardzo często pokarm, który podajemy naszym pupilom, nie do końca uzupełnia ich potrzeby witaminowe. Dlatego można wybrać się do sklepu, i kupić różne preparaty, które pozwolą mu być zdrowym i silnym. Są różne proszki, robaki, lub coś w stylu granulek. Ja osobiście podaje mojemu żółwiowi Biorept firmy Tropical. Wychodzi mu to na zdrowie, i wyraźnie mu smakuje :)

Trzeba pamiętać, że nie powinno się sprowadzać diety żółwia do jednego lub dwóch składników. Nie ma czegoś takiego jak "bo on to lubi..." albo "nie chce jeść nic innego". Już na forum było coś takiego, i ktoś słusznie powiedział - można oszukać żółwia, dodając do jego ulubionego pokarmu inny składnik, stopniowo zmniejszając ilość tego pierwszego.

OSWAJANIE

Po przybyciu zwierzaka do domu powinniśmy mieć już dla niego wszystko gotowe. Należy dać mu czas, żeby przyzwyczaił się do nowego otoczenia :) Wkrótce zacznie traktować terrarium jak swój teren, i nie powinno być z nim żadnych kłopotów. Aby złapać z nim lepszy kontakt, można spróbować go nakarmić z ręki - będzie to przy okazji sprawdzian, jak bardzo oswojony i przyzwyczajony do człowieka jest żółw. Tylko uwaga na palce, bo chociaż ugryzienie - o ile można to tak nazwać - żółwia nie jest zbyt bolesne, to możemy się przestraszyć, a żółw może nie chcieć puścić palca ;)

PIELĘGNACJA

M.in. dzięki uważnej obserwacji żółwia, możemy zaobserwować u niego różne zmiany chorobowe, zadrapania, rany, a także sposób zachowania. Aby utrzymać higienę w terrarium, dobrze by było codziennie jakąś szufelką lub łopatką wyjmować mokre lub brudne podłoże, a już na pewno TRZEBA codziennie wyjmować STARY POKARM, i wkładać nowy. Żółwie powinno się też kąpać, przynajmniej raz na miesiąc, a najlepiej co tydzień lub, jeśli mamy na to czas, codziennie. Żółwie opróżniają się w wodzie, i problem załatwiania w terrarium znacznie się zmniejsza. Kąpiel można zrobić w misce, w której żółw będzie mógł się poruszać. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Gad może zażywać kąpieli przez ok. 1-15 min. Podczas kąpieli można wymienić kilka razy wodę - a jeśli nie, po zakończeniu kąpieli należy go opłukać z brudów, bo takie na pewno znajdą się w wodzie ani razu nie wymienionej. Żołwiowi dobrze zrobi nasmarowanie skorupy wazeliną raz w miesiącu. Będzie się błyszczała, i nie będzie się robiła miękka. Kolejną sprawą są pazury - w naturze szybko się one ścierają, natomiast w terrarium mogą urosnąć duże, i prowadzić do różnych schorzeń. Należy je co pewien czas przycinać, a najlepiej udać się do obeznanego w tych sprawach weterynarza i jego o to poprosić. Warto również codziennie dokładnie oglądać całego żółwia.


Z czasem będę tu dodawać więcej informacji. To moje pierwsze Vademecum, i mam nadzieję, że nie jest złe... Jeśli ktoś ma jakieś zastrzeżenia, proszę o PW ;)


Informacje pochodzą ze strony http://www.terrarystyka.pl/ oraz z mojego własnego doświadczenia.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.063 sekund z 23 zapytaniami.