Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Skuteczne wychowanie kota  (Przeczytany 38722 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Skuteczne wychowanie kota
« : 2005-06-07, 19:39 »
Macie jakieś swoje sposoby? I nie chodzi mi o karanie bo na to jest podobny temat, ale bardziej o wypowiedzi osób mających starsze koty z pewnymi sukcesami wychowawczymi.
Z postów ostatnio pojawiających się na naszym kocim forum wnioskuję że sporo osób ma problemy z kotami niewłasciwie wychowanymi. Nie chodzi mi tu o zwykłą psotliwość naszych pupilków, ale o rzeczy które naprawdę bardzo przeszkadzają np. budzenie w ciągy nocy lub wczesnym rankiem bo kot akurat ma ochote na zabawę o 5 rano.
Myślę że takie zachowania wynikają z niekonsekwencji w wychowaniu. Jakby właściciel nie zwracał uwagi na kota zachęcającego do zabawy wczesnym rankiem to kot napewno się nauczy że wtedy nici z zabawy. Tez przeszłam okres kiedy Kocia stała nade mna w nocy i miałczała bo chciała być pogłaskana, albo tak sobie sie na mnie gapiła. Ale poniewaz nie reagowałam to przestała i teraz grzecznie w nocy sobie śpi.
Zapisane
BC + koci podrostek

Rincevind

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #1 : 2005-06-18, 07:11 »
z tym sobie teraz grzecznie spi to nie do konca sie zgodze (chodzi o moja kicie), ale totalnie ignoruje jej zachety do zabawy w godzinach sennych, choc nauczylem sie odrozniac darcie pyszczka o 5 rano, tego zabawowego i pusta miska. Staram sie nie dopuszczac do ostatniej sytuacji ale czaasem kicie dopada szal jedzenia i micha pustoszeje w nocy:-) Lekka perswazja sugeruje kotu, ze nie wszystkie dzialania sa wskazane. Doskonale wie, co jej wolno w mojej obecnosci. Czasem oczywiscie sie wyzłośliwia, albo z nudów coś przeskrobie , ale tak to nie mam podstaw do marudzenia. Co prawda nie oduczylem jej zjadania kwiatkow i wlazenia na firanki, ale problem rozwiazalem likwidujac kwiatki i firanki:-)
Zapisane

Emilka

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #2 : 2005-06-18, 11:21 »


Myślę że takie zachowania wynikają z niekonsekwencji w wychowaniu.

o rany, nigdy bym na to nie wpadla :lol:
nigdy nawet nie przyszlo mi na mysl zeby wychowywac swoje koty, kot to kot,nie zmieni sie jego natury,tresowac mozna psa ale nie kota. Wedlug mnie koty to zwierzeta,ktore tak czy siak beda robic to co im sie podoba no chyba ze zostana zastraszone a watpie zeby bylo to humanitarne rozwiazanie. Biorac pod opieke kota nalezy miec swiadomosc ze kociak moze wisiec na firankach lub krasc jedzenie z lodowki. Owszem,nie mowie z enie mozna rozwiazywac tego typu problemow ale napewno sie poprzez wychowanie kota...tylko dostosowanie swojego zachowania i wyposazenia wnetrza do potrzeb czworonoga :lol: Np. to ze kot przeszkadza nam w nocy wynika poprostu z jego natury,nocnego trypu zycia sa na to sposoby- kolega do nocnych igraszek lub zatyczki do uszu plus barykada na drzwi z pokoju :wink:

To moje zdanie na temat kociego wychowania.

pozdrawiam
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedz #2 : 2005-06-18, 11:21 »

Rincevind

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #3 : 2005-06-18, 18:12 »
nie ujmuje nic kociej naturze i prawu do jej okazywania, ale kto dla kogo? W ten sposob brniemy w slepa uliczke , bo elementem wychowania jest kuweta, jedzenie z miseczki itd. Nie popadajmy ze skrajnosci w skrajnosc. Wydaje mi sie ze Ekoteczce chodzilo o pozbywanie sie dosc uciazliwych nawykow u zwierzakow, bo to glownie dzieki nim ludzie pozbywaja sie ich na ulice,a nie zeby sposcic lomot zwierzakowi i kazac mu siedziec na miejscu. a zwierzak nic nie straci ze swojego wdzieku i charakteru jak postaramy sie oduczyc go paru uciazliwych nawykow.
Zapisane

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #4 : 2005-06-18, 19:55 »
Rincewind dokładnie tak, poza tym chciałam zwrócić uwagę kociarzy że zawsze to koty dla nas a nie my dla kotów, ponieważ uważam że niektórzy ludzie przesadzają z pozwalaniem kotom na wchodzenie sobie na głowę. Chciałam też żeby był temat do poczytania, a nie tematy w stylu narzekania: "mój kot nie daje mi spać, ale jakos przetrwam".

...kot to kot,nie zmieni sie jego natury,tresowac mozna psa ale nie kota ...

Nie mówie o tresowaniu bo to oznacza że uczymy kota czegoś co nie lezy w jego naturze.
Natomiast nauka czystości, albo niechodzenia (mimo wszystko) po firankach to tez wychowanie. Jeżeli mamy mieć w domu zwierzaka, to my musimy mu stworzyć pewne warunki, ale i on musi sie nauczyć pewnych praw tej rodziny, czyli np. korzystania z kuwety. To tez wychowanie.
Zapisane
BC + koci podrostek

Emilka

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #5 : 2005-06-18, 20:28 »
mimo wszystko nadal trzymam sie swojego zdania.
A korzystanie z kuwety moim zdaniem rowniez jest cecha u kotow naturalna,zwierzeta te instynktownie zalatwiaja sie do piasku czy zwiru.

pozdrawiam i zycze owocnej dyskusji na temat "wychowywania kotow"
Zapisane

Rincevind

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #6 : 2005-06-18, 20:40 »
Emilka odrobine powagi!!! Jak kota nie nauczysz to bezie załatwiac się w miejscu najbardziej mu pasujacym. Zgoda może to być doniczka z kwiatkami gdzie bedzie zastępstwo piasku , ale nie koniecznie chcemy zeby bylo to to miejsce. Kuwety jako takie w przyrodzie nie występują. Odruch wspinania i skakania jest fajny i potzrebny do przezycia w naturze ale niekoniecznie wskazane jest żeby kicia skakała na ludzi, a przynajmniej nie na wszystkich. tego mozna nauczyc kota i niekoniecznie jak wspominałem lejąc go. Naturalne odruchy u zwierzątek jak i u ludzi występuja, ale to właśnie wychowanie okresla jak i co mozemy robic. Nie na wszystko zgadzamy się w zachowaniu ludzi taki i zwierzatka można poddac pewnej formiewychowania. Oczywiscie jak najbardziej masz prawo pozostawac przy swoim zdaniu. tego nikt nie moze Ci zabronic.
Zapisane

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #7 : 2005-06-18, 20:46 »
Echhh widocznie nie trafiłam z tym tematem, ale intencje były dobre :)
Zapisane
BC + koci podrostek

o_ewcia

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #8 : 2005-06-18, 21:55 »
 :help:nie wiem czy akurat w temacie wychowania kota powinnam ujmować mój problem, ale może ktoś z Was pomoże mi zwalczyć nawyk drapania tapety przez moją skądinąd cudowna kotkę?Jedną tapetę już zdrapała, ale teraz położyłam nową i bardzo chciałabym żeby trochę "powisiała" w całości. czy praparaty "odstraszające" są skuteczne?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedz #8 : 2005-06-18, 21:55 »

saremco

  • *
  • Wiadomości: 1564
    • WWW
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #9 : 2005-06-19, 08:35 »
No to muszę Cie zmartwić - będzie drapać dalej............ :( :( :(
Zapisane

Emilka

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #10 : 2005-06-19, 10:20 »
preparaty sa skuteczne ale tylko wtedy kiedy kot ma w domu miejsce specjalnie przystosowane do drapania. Radze wiec zainwestowac w specjalny drapak,ktory mozna dostac w sklepie zoo lub samemu zrobic np. deske obijajac wykladzina, dla zachety mozna te miejsce wysmarowac kocia mietka i innymi przyciagajacymi kota specjalalami.
Mimo wszystko nie ma gwarancji ze kot zechce drapac nowy drapak ale warto sprobowac :wink:
Zapisane

Rincevind

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #11 : 2005-06-19, 16:53 »
i tu Cię mam Emilko!!!! To właśnie jest element wychowania!hihihi
Zapisane

Emilka

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #12 : 2005-06-19, 17:02 »
hmm ja bym to nazwala (tak jak wczesniej) przystosowaniem pomieszczenia specjalnie dla kota :wink:

Owszem,nie mowie z enie mozna rozwiazywac tego typu problemow ale napewno sie poprzez wychowanie kota...tylko dostosowanie swojego zachowania i wyposazenia wnetrza do potrzeb czworonoga :lol:
Zapisane

Rincevind

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #13 : 2005-06-19, 17:15 »
doceniam obronę własnych poglądów
Zapisane

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #14 : 2005-06-19, 23:09 »
Tia, problem w tym że chociaż kot ma drapak to i tak woli wyzywac sie na dywanach i meblach - wtedy trzeba sie wziąść za wychowanie. Moja jest pędzona (bo czasami nas sprawdza) od wszystkich mebli poza jednym pufem przeznaczonym na stracenie. Drapak wisi nieruszony i jest obiektem kultu kota ;) tzn sie o niego obciera.
Zapisane
BC + koci podrostek

Forum Zwierzaki

Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedz #14 : 2005-06-19, 23:09 »

Evvvela

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #15 : 2005-06-19, 23:21 »
A ja wam powiem, że nie ma sposobu na wychowanie kota.... owszem może trochę jak sikanie do kuwety, reagowanie na kicikici i takie... ale kot w większości robi co chce i na nic tu nasze nakazy, ja mówię z dświadczenia, bo mój kot mnie w ogole nie słucha i chociaż np nauczyłam go, żeby sikał w kuwetę to wie, że tak należy robić, ale np jak ma niewymienioną to sika gdzie indziej.... i mimo, że mu nie pozwalamy to on i tak na swoje.... koty zawsze postawią na swoim i są panami własnego losu, robią to co im się podoba i nie lubią być do niczego zmuszane... to jest moje zdanie ;)
Zapisane

o_ewcia

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #16 : 2005-06-20, 22:12 »
dzięki serdeczne za różne rady. Rzeczywiście kociaki nawet jak mają specjalne drapanka to wolą inne. Mój ma narożnik ściany, którą ukochał już wcześniej, wyłożony deskami, owiązanymi sznurkiem-dobrym do drapania, ale oczywiście najczęściej łapka mu się omsknie "obok". Mebli drewnianychi i tapicerek na szczęście raczej nie rusza, ale ta oskubana do gołej ściany tapeta wygląda koszmarnie. W zasadzie wie, że jej nie wolno drapać ściany, ale jak nikt nie widzi.....
Zapisane

kociara

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #17 : 2005-06-21, 15:04 »
Ja zgadzam się z Evvvelą. Kota nie nauczysz co ma robić. Załatwianie się w kuwecie to jedna z niewielu rzeczy, a właściwie prawie jedyna.  W drapaki nie opłaca się zabardzo inwestować,a zwłaszcza jak się nie am dużo kasy, bo się zawiedziecie. Moja kotka bawiłas się drapakiem jak była mała. Teraz nawet by go łapką nie dotknęłą, bo woli robić co innego. Natomiast dobrym rozwiązaniem na drapanie mebli jest wypuszczanie kota na podwórko. Wtedy ściera sobie pazurki np. o drzewo.
No ewentualnie można iść do weta , żeby obciął troszkę kotku pazurki, ale sama nie wiem czy to dużo da. Pewnie jakby się często obcinało to by coś dało.
Zapisane

nannn

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #18 : 2005-06-21, 16:01 »
Ja powiem tak: moj Luneczek jest dla mnie wszystkim, bardzo choruje i jest baaaardzo biedny, zatem jest tez rozpieszczany, baaaardzo kochany i traktowany z nalezyta czcia ;) i szacunkiem.
  Nie wyobrazam sobie jednak zeby Kotus mial nam wchodzic na glowe. On jest moim syneczkiem, braciszkiem, najlepszym przyjacielem- ale to ja jestem mamusia i w najwazniejszych sprawach to moj glos jest decydujacy ;)

Ja zatem decyduje co jemy, gdzie siusiamy, gdzie wolno wchodzic a gdzie nie, kiedy absolutnie musimy znalezc sie w transporterze....Bez autorytetu dla mojego Lunka i jego przekoanania, ze "jak mama sie uprze to nie ma bata" nie wyobrazam sobie leczenie go, wizyt u wetow, podawania lekow i zastrzykow codziennie...

Uwazam ze staranne i stanowcze, ale przepelnione miloscia (madra) wychowanie kota jest naszyb obowiazkiem i czyms, co robimy wlasnie dla naszych przyjaciol mniejszych.

Nieznajomosc granic, w ktorych mozna sie poruszac, poczucie, ze sie rzadzi samemu, ze nikt sie nie odwazy zmieniac nawyki- moim zdaniem powoduje brak poczucia bezpieczenstwa.
Zapisane

Rincevind

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #19 : 2005-06-21, 19:20 »
odrobinę naciągan ateoria z tym poczuciem bezpieczeństwa:-) bo bardziej pasowaloby mi ze wzrasta poczucie bezkarnosci i mozliwosc na realizacje coraz "śmielszych" planów, ale z reszta zgadzam się . Zwierzątko może być rozpieszczane do i poza granice przyzwoitości, ale jakiś autorytet musi mieć. Moja kicia tylko mnie pozwala zrobic ze sobą wszystko. Obcinanie pazurków stalo się teraz jedną z jej ulubionych czynnosci. Nie usiłowalem jej niczym przekupić tylko tak miało być i już. Dwa razy usiłowała protestować, a później sie poddała, a teraz mruczy i sama wyciąga pazurki. Zabawnie ot wygląda.Poprzednią właścicielkę kot uroczo olewał, niby reagował na polecenia i zakazy by po 5 sekundach wracac do zjadania ukochanych kwiatków. Myślę ze najlepszym wyjściemjest zdrowy rozsądek i zdobywanie wiedzy o naturze naszych milusińskich, a nie będzie zbyt dużo konfliktów. Chyba że kicia będzie robiłą niespodziewany desant na omc teściową;-) ale to inna bajka
Zapisane

nannn

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #20 : 2005-06-21, 19:36 »
Nie uwazam aby byla to jakas naciagana teoria, mam bardzo chorego kota i sadze ze m.in na tym polega jego poczucie bezpieczenstwa i zaufania mimo wszystkich bolesnych i niekontrolowalnych zabiegow jakim jest poddawany.
Troche jak z dziecmi... :;p:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedz #20 : 2005-06-21, 19:36 »

Rincevind

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #21 : 2005-06-21, 19:54 »
niby można brak autorytetu podciągnąć do przyczyn braku poczucia bezpieczeństwa, ale wydaje mi się ze działa tu bardziej system nagrody i pozytywnego uczucia okazywanego zwierzakowi, ktory dostrzega roznice miedzy karaniem a czesto bolesnym ale dzialaniem na jedgo dobro.
Zapisane

kociara

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #22 : 2005-06-21, 21:41 »
zgadzam się z Rincevid
Dodam jeszcze to co było powiedziane. Kot potrzebuję autorytetu, ale ja nie robię nic na siłę, jeśli nie jest konieczne. Nie zrobiłam tego specjalnie, ale Psotka reaguję i przychodzi jeśli się ją woła. Ale nie wychowywałam ją do tego , a raczej nie tresowałam. 
Zapisane

Robal

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #23 : 2005-06-22, 14:33 »
przed marco miałam dwa inne kotki ktore ze wzgledu na swoj temperament niemoglam tryzmac w bloku..wolałam oddac je mojej cioci ktora mieskza na wsi i ma mase wolnego miejsca (i tam tez dozyly sedziwego wieku doczekaly sie mlodych itd) szczerze przyznam ze w wiekszosci chodiz tez o temperament zeiwrzaka..niektore da sie "wychowac" inne sie "buntuja" i mimo wszystko robia co chca..i do nich raczej zaliczaja sie koty..na szczescie moj kotek jest tak leniwy badz tak zajety zabawa z psem ze tlyko je badz spi wiec nic niepsuje :P (pomijajac okres jak byl przed kastracja tez :P) ale zgadzam sie ze niewolno pozwolic wejsc na glowe zwierzakowi bo wiez ktora lacyz wlascicieli z pupilami moze zamienic sie w mordege O_o podobnie jest z dziecmi tymi rozwydrzonymi koszmar..
Zapisane

Rincevind

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #24 : 2005-06-22, 19:11 »
słynne wychowanie bezstresowe, które teraz powoduje gigantyczny stres u rodziców i rządzących bo nikt nie jest w stanie zapanować nad tą hordą która zaczyna zalewać skandynawie i niemcy
Zapisane

Robal

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #25 : 2005-06-22, 20:30 »
Ahh..kiedys przyjechała moja ciotka ze szwecji..tam dzieci maja wiecje praw niz rodizce!! wlasciwie jak dziekco cos chce to to ma lub zaskarzy roizcow!! O_o.. dzieciaki sa strasznie aroganckie, rozpieszczone..yhh zero szacunku.. czego ja osobiscie niepotrafie tolerowac ... dzieci wchodza im na glowe O_o
Zapisane

Rincevind

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #26 : 2005-06-23, 06:52 »
swoją droga jak mam wychowywać zwierza, który poluje na odkurzacz i jak wycinalem fragmenty ogrodzenia szlifierką to koniecznie chcial to zlapać. Normalny zwierz przy takim hałasie wieje, a ten potffór biegnie zaraz zaciekwaiony z miną na pyszczku "co się dzieje, mi też pokażcie!!!"
Zapisane

Robal

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #27 : 2005-06-23, 10:39 »
hehe mam podobnie...owszem boi sie gdy nagle najezdzam blisko obok niego odkurzaczem ale z drugiej strony to bardziej go kusi i skacze jak glupi :P
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedz #27 : 2005-06-23, 10:39 »

joanka

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #28 : 2005-06-27, 22:34 »
Z wychowywaniem mojego kota jest tak: on jest podatny na zakazy, ale już na nakazy nie. O wiele łatwiej mi jest go czegoś oduczyć niż nauczyć, on chyba nie lubi nowości w swoim życiu :).

To też zależy od charakteru kota i jego rasy, czy da się go czegoś nauczyć czy nie. Tak jak u ludzi, koty rodzą się z pewnym temperamentem i bardzo trudno jest zmienić zachowania i przyzwyczajenia kota, dlatego zbytnio nie należy się trudzić, żeby kociaka czegoś nauczyć, bo nic z tego może nie wyjść.

Mój kot też ma taki nawyk drapania wszystkiego co popadnie - począwszy ode mnie samej (najczęściej jego ofiarą padają moje uda i brzuch, kiedy siedzi mi na kolanach... ), a skończywszy na meblach, tapetach i dywanach. Najbardziej zdewastowane są fotele, ale ostatnio mój kiciuś zaczyna się odzwyczajać od drapania foteli. Tylko nie wiem, czy dlatego, że ja zawsze go od nich odciągam, czy dlatego, że już są tak zniszczone... :)
Zapisane

Robal

  • Gość
Odp: Skuteczne wychowanie kota
« Odpowiedź #29 : 2005-06-28, 08:51 »
Tu pochwale mojego leniuszka bo pieska owszem zaczepia (kazdego z reszta) do zabawy tracajac lapa i raz jak podeszlam byl tak zajety ze myslal ze ejstem psem i tracil mnie lapa ale potem mial dizwna minke jak odkryl ze ja to nie pies..moj kotek wie ze niemozna drapac ludzi i skakac po nich no chyba ze ktos jest juz zbyt natarczywy i miauczneie niempomaga...z kolei znajoma ma kota ktory uwielbia wbijac pazury w ludzkie ngi i rece..maly dzikus :P
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.119 sekund z 28 zapytaniami.