Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Welonki  (Przeczytany 25594 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mari200

  • Gość
Welonki
« : 2007-02-24, 23:50 »
Witam!
Chciałabym założyć akwarium, zastanawiałam się nad gatunkiem rybek i pomyślałam o welonkach. Oczywiście nie mam zamiaru lecieć do sklepui od razu kupować, żeby potem było im źle. Przedewszystkim przeczytałam co pisze na tym i innych forach. Wiem juz że akwarium ma mieć co najmniej 40l., że temperatura wody nie może przekraczać 22 stopni (ryby zimnowodne). Ale do fachowców mam kilka pytań:
1. Jaki ma być filtr? Czy może być taki: http://allegro.pl/item166464284_filtr_unifilter_280.html  w zasadzie chce wiedzieć jaka ma być przepustowość wody, zewnętrzy czy wewnętrzny?
2. Napowietrzacz? Jaki? Czy cos w tym stylu: http://allegro.pl/item168181977_tani_zestaw_napowietrzajacy_30_90_l.html 
3. Czy w akwarium moge zainstalować oświetlenie? Zastanawiam się czy nie będzie nadmiernie ocieplać wody?
4. Podłoże, piasek czy żwirek? A jak żwirek to gruby? (welonki lubią szukać w podłożu resztek pokarmu)

Interesują mnie szczegółowe i rzetelne odpowiedzi.
Pozdrawiam i czekam na szybką z Waszej strony pomoc.
Zapisane

Sche-Wa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1143
  • Your soul stinks like shit
    • WWW
Odp: Welonki
« Odpowiedź #1 : 2007-02-25, 13:51 »
40l powinno chyba przypadać na jedną rybe, o ile sie nie myle.
Oświetlenie jak najbardziej, jak zamierzasz mieć roślinki, a na podłoże doradzałabym żwirek i to gruby, bo masz racje - welonki kopią w podłożu :P
Zapisane
zobaczysz kiedyś prawde

Kesi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1705
    • WWW
Odp: Welonki
« Odpowiedź #2 : 2007-03-04, 17:18 »
1. Lepszy do małego akwarium filtr zewnętrzny (nie zajmuje miejsca), aczkolwiek filtr wewnętrzny też może być. Ważne aby miał dużą pojemność filtracyjną i możliwość zastosowania różnych wkładów.
2. Napowietrzacz Ci nie potrzebny bo filtr napowietrza wodę
3. Możesz a nawet musisz, bez oświetlenia pojawią się glony i rośliny padną. Poleca,świetlowki Philips TLD 840 lub 865 lub 965 koszt takiej świetlówki to 8-12 zł.
Do tego trzeba mieć oprawkę na świetlówkę i szybę nakrywową na akwarium.
Więc taniej wyjdzie kupić akwarium z pokrywą w zestawie gdzie znajduje się już oświetlenie.

A tak w ogóle to najtaniej Ci wyjdzie jak kupisz używane akwarium z całym wyposażeniem.
Dużo akwarystów zmienia akwaria na większe i sprzedaje stare za grosze.


Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Welonki
« Odpowiedz #2 : 2007-03-04, 17:18 »

livet

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #3 : 2007-03-29, 17:18 »
No więc tak. Jeżeli chodzi o filtr do dla welonów musi być o większym przepływie niż masz akwarium. Ja mam akwa 112 a filtr do akwa 150 - 250l. Żwirek najlepiej jak najdrobniejszy 1-3mm bo welonki lubią przerzucać żwirek.
Zapisane

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Welonki
« Odpowiedź #4 : 2007-03-29, 17:28 »
Nie radzę dużego żwirku,welony nie lubią przeżuwać żwirku tylko zjadają pozostałości z dna więc lepiej duży żwirek by tym małym się nie udławiły, ja radze jeden z większych by kamyczki miały minimum 1cm
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

livet

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #5 : 2007-03-29, 17:51 »
słuchaj znam sie na tym i mały żwirek jest najlepszy... jak dasz duże kamienie to pozbawisz rybki i ch ulubionego zajęcia...moje jeszcze nigdy nie udławiły się drobnym żwirkiem. Wszyscy hodowcy tych pięknych ryb jakich znam mają w akwa drobny żwirek. Prędzej większym kamykiem się udławią niż żwirkiem.
Zapisane

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Welonki
« Odpowiedź #6 : 2007-03-29, 17:53 »
Ja miałam mały żwirek i jak najszybciej wymieniłam bo tak się nim dławiły że jedna zdechła.To naprawdę nie jest dobry pomysł z drobnym żwirkiem ;/ w dużych kamyczkach też można grzebać i wiadomo że nic im się nie stanie, a tak mały żwirek to już prawie ziemia
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

livet

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #7 : 2007-03-29, 18:01 »
Ja obstaje przy swoim.. mały żwirek od 1-3 mm średnica ziaren. Doświadczeni akwaryści naprawdę wiedzą co robią. A że może się zdarzyć połknięcie kamyka to i owszem, tak samo jak i w naturalnym środowisku, ale jak mówię moim rybkom nigdy się to jeszcze nie zdarzyło..
Zapisane

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Welonki
« Odpowiedź #8 : 2007-03-29, 18:58 »
Mam te rybki od kilku lat, ciągle te same, akurat welony to znam na wylot te wszystkie ich zapotrzebowania a wiem może nie połkną ale wszystko może się zdarzyć. Ja po incydencie gdzie rybka mi zdechła bo się ZADłAWIłA nie daję małego żwierku
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

Forum Zwierzaki

Odp: Welonki
« Odpowiedz #8 : 2007-03-29, 18:58 »

livet

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #9 : 2007-03-29, 22:17 »
małym nie powinny się udławić.. będą sobie nim pluły.. albo bardzo mały żwirek a jak większy to kamyki całkiem spore większe od 1cm średnicy najlepiej i będzie ok ... ale żwirek i ładniej wygląda i rybki mają uciechę... pozatym kamienie krudniej sprzątać bo są między nimi większe przestrzenie i odchody będą włazić w szczeliny...
Zapisane

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Welonki
« Odpowiedź #10 : 2007-03-30, 19:05 »
a jak ja sprzątam, kurcze wsadzam ręke do akwarium i kupki wyjmuje ?!
No bez przesady, jak czysciłabym żwirek tak czy siak przepłukuje kamieniei jest nawet wygodniej............ nic mi nie wpadnie do rury :P
A skąd wiesz jak się kamienie sprząta jak masz żwirek, ja mam i to i to więc polecam kamienie 
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

sylwas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 265
Odp: Welonki
« Odpowiedź #11 : 2007-04-02, 23:06 »
nie ma sie co sprzeczac  :)

ja mialam welony przez blisko 9 lat a najstarsza i najwieksza dozyla u mnie ponad 7.
wypowiedzi o welonkach jest od groma i troche w starszych postach (duzo sie ich pisalo na temat welonek tak z rok temu i sama sie udzielalam). trzeba poszukac przez wyszukiwarke zamiast walkowac tematy od nowa.
co do zwirku - welonki brudza wlasnie przez to ze ,,przesiewaja '' zwirek w pyszczku i wypluwaja. wiadomo, ze dla malutkich mniejszy a dla wiekszych (jak urosna) wystarczu dosypac warstwe grubszego na wierzch.
na innym forum fachowcy zwracaja uwage na zachowania welonek i mowia: ,,jak dasz zbyt drobny zwirek to bedzie tak jak z dziecmi w piaskownicy - wieczne sypanie i nieciekawa woda ''
ja zwiekszalam zwirek tak jak podalam wczesniej i efekt byl doskonaly a woda przjrzysta co widac na foto:

http://img97.imageshack.us/my.php?image=ryby001605di.jpg
http://img79.imageshack.us/my.php?image=ryby001596jp.jpg
http://img79.imageshack.us/my.php?image=ryby001420za.jpg
http://img79.imageshack.us/my.php?image=ryby001544zz.jpg
http://img82.imageshack.us/my.php?image=ryby001570tp.jpg
 :D
Zapisane
Lepiej jest mieć częściowo rację niż być całkowicie w błędzie!

livet

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #12 : 2007-04-05, 10:19 »
Cytuj
A skąd wiesz jak się kamienie sprząta jak masz żwirek, ja mam i to i to więc polecam kamienie
 

Wiem bo kiedyś miałam kamienie w akwarium. Obecnie mam piasek.

Cytuj
najstarsza i najwieksza dozyla u mnie ponad 7.

Żadna rewelacja, welony mogą dożyć nawet 40 lat i więcej.
Zapisane

Miss Lukusia

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #13 : 2007-04-05, 10:23 »
Wiesz co Livet, ja rozumiem, ze jestes doswiadczona w akwarystyce, ale od razu nie musisz bluzgac, ze sie tak wyraze, na innych uzytkownikow. Nie wszyscy sa tutaj tak doswiadczeni jak Ty czy inni, ale mozesz byc troche milsza :/
W sprawie welonow i innych rybek nie jestem doswiadczona, ale wiem co mowie w tej sprawie
Zapisane

livet

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #14 : 2007-04-05, 12:07 »
źle mnie odbierasz, ja wcale nie krzycze, nikogo nie obrażam.. nie mam tego w naturze, wręcz przeciwnie.. przepraszam jeśli Cię uraziłam.. wcale nie uważam się za niewiadomo jak doświadczoną ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Welonki
« Odpowiedz #14 : 2007-04-05, 12:07 »

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Welonki
« Odpowiedź #15 : 2007-04-07, 16:38 »
livet czasem dziwnie to wyglada jak na samym poczatku czesto pisalas "doświadczeni akwaryści".
Ja jeszcze aż tak doświadczona nie jestem ale swoje wiem :) no czasem paplam glupoty, jak każdy

a tak właściwie ile lat mają twoje rybki?? moja najstarsza ma tylko 3 lata wiec to nie rekord :P

Ale kamienie i tak polecam :P
« Ostatnia zmiana: 2007-04-08, 21:16 autor Karootka »
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

livet

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #16 : 2007-04-07, 16:56 »
Po prostu mam kontakt z doświadczonymi akwarystami, nie pisałam o sobie. Moje są jeszcze bardzo młode :) nie wiem ile miały kiedy w ostatnim czasie je nabywałam. Wiem, że na świecie najstarsza welonka miała 43 lata, chyba, że się jeszcze gdzieś starsza uchowała, ale do mnie narazie takie wieści nie dotarły :)
Zapisane

grafi10

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #17 : 2007-04-08, 20:37 »
Kupiłem 2 welonki w 8 litrowej kuli i po 2 dniach woda jest mętna arybki pływają pod wieżchem łapiąc powietże:(.Czy to normalne?????????????
Zapisane

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Welonki
« Odpowiedź #18 : 2007-04-08, 21:10 »
KULA !!! na jednego welona minimum 40l, i to nie jest normlane że rybka oddycha powietrzem atmosferycznym, czy babka w sklepie czy tam ktoś mówił że 8l to im starczy?? Kula nadaje się jak już ktoś tu kiedyś napisał dla "sztucznych rybek". Sama mam welona i wiem że nie ma dobrych warunkow ale sama zaczelam od kuli (głupia ja) ale potem przezuciłam go do akwarium. Welony potzrebują filtra i napowietrzacza ale w żadnym wypadku grzałki. Są to rybki zimnolubne. dla dwóch welonków najlepsze akwa 112l a minimum 80l. Masz brudną kulę bo welony szybko brudzą i nie są czyścioszkami :/ niestety. W tak małym "akwarium" wodę należy wymieniać co tydzień a nawet częściej zwłaszcza z obsadą z welonami. Jeżeli niemożesz teraz kupić większego akwarium lepiej oddaj rybki do sklepu :( Ja mojego nie mogę oddać bo mają tam małe akwa, mniejsze od mojego czyli u mnie i tak mu lepiej :) Zrób coś z tą kulą bo wszyscy są na tym forum(razem ze mna) na to przewrażliwieni
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

grafi10

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #19 : 2007-04-08, 21:13 »
Dzięki za odpowiedź Karootka
--

Jakie rybki mogę trzymać w takiej kuli i ile sztuk?sprzedawca o niczym nie wspominał i czy wymieni na inne
« Ostatnia zmiana: 2007-05-07, 00:01 autor peGaz »
Zapisane

livet

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #20 : 2007-04-08, 21:48 »
Cytuj
dla dwóch welonków najlepsze akwa 112l a minimum 80l

Jeśli na stałe ma się 112 i nie planuje się większego to oczywiście na dwa welony wyłącznie. Ja mam w swoim akwarium 112l 5 welonek jak narazie, a później się zobaczy ;). Jeżeli masz możliwość to kup tym rybkom 80l i będą szczęśliwe, albo przynajmniej 60l. Bo jak trafią spowrotem do sklepu to pewnie i tak kupi je jakieś małe dziecko i wsadzi do kuli za namową sprzedawcy. Kulę możesz spróbować sprzedać, a kup większe akwa, bo welonki to naprawdę bardzo piękne i wdzięczne rybki jeśli się o nie dobrze dba. Akwarium jest tańsze niż kula (ok 1zł za litr), możesz je kupić samo bez pokrywy + filtr. Do tego kilka nie wymagających mocnego światła roślin np, anubiasów, jakiś korzeń, żwirek i Twoje rybki napewno będą szczęśliwe :) gwarantuje :)

A do kuli nie nadaje się żadna żywa rybka niestety, jak wspomniała już Karootka.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Welonki
« Odpowiedz #20 : 2007-04-08, 21:48 »

Mari200

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #21 : 2007-05-25, 16:11 »
Witam,
co to może być za choroba?? Welonka na płetwach i z boku pod oczkiem ma białe pęcherzyki, wygladają jak pleśń.
A przy okazji chciałam zapytać jaki gatunek rybek można chodować z welonkami??

Pozdrawiam...
Zapisane

Retriva

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #22 : 2007-05-25, 22:45 »
ospa? hm... czy rybk jest osowiala i siedzi w kacie akwa?
na pewno zaden, ktory 'podgryza' ogonki:P
Zapisane

Mari200

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #23 : 2007-05-26, 10:37 »
Welonka jest wesoła, jak zawsze bawi sie kamykami, nie ma nic niepokojącego w jej zachowaniu tylo te białe pęcherzyki....
Zapisane

Retriva

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #24 : 2007-05-26, 10:47 »
Ale to moze byc poczatek ospy... ale nie jestem pewna! na wszelki wypadek kup taki preparat FMC firmy ZOOLEK kosztuje chyba 5 zl. i wlewaj zgodnie z proporcjami, tam powinno byc podane. podnies temp. wody do 25-26 stopni, rybkom nic sie nie stanie przyt takiej temp ale musisz duzo wtedy napowietrzc wode. powinno pomoc w ciagu kilku dni. i jak juz nie beda mialy tych  plamek to DOKLADNIE wyczysc cale dno akwarium i wymien 1/3 wody

i jakie akwa masz dla rybki? tylko jedna rybke hodujesz?
Zapisane

Mari200

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #25 : 2007-05-26, 10:59 »
Akwarium ma 75l a rybke mam jedna, dlatego pytałam jaką można jeszcze chodować z welonkami, wiem że welonki potrzebują dużych akwariów...
Zapisane

Retriva

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #26 : 2007-05-26, 11:33 »
możesz chyb dokupić jeszzce jedną welonkę do tego akwa :) albo kiryski =D

Edit: chociaz kiryski musza miec temp min. 20*C a welonki MAX. 20*C...
Zapisane

elina

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 113
  • ._.
Odp: Welonki
« Odpowiedź #27 : 2007-05-26, 17:37 »
czy można trzymać w jednym akwarium welonkę i gupiki ???
« Ostatnia zmiana: 2007-05-26, 19:41 autor elina »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Welonki
« Odpowiedz #27 : 2007-05-26, 17:37 »

Luka

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #28 : 2007-05-26, 17:59 »
Mi tiu miówiść pio polśkiemu!
Co do tematu to nie wiem.
Zapisane

Retriva

  • Gość
Odp: Welonki
« Odpowiedź #29 : 2007-05-27, 11:03 »
niby można, ale raczej odradzam. po pierwsze welony są zimnolubne, a gupiki ciepłolubne. tzn. welony muszą mieć temp. do 20*C a gupiki  około 25*C. po drugie, to gupiki są małymi rybkami i mogą zostać zjedzone przez welonki. Pozdrawim.
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.087 sekund z 29 zapytaniami.