Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 43   Do dołu

Autor Wątek: Mohr 2 opowiada  (Przeczytany 188702 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #510 : 2012-04-01, 23:29 »
No z tym prosto, prawo, to mozna się pogubić.
Moj syn tez sie wybiera , jak zwykle, do Chorwacji - juz nigdzie indziej nie chce spedzac wakacji :)
Jesli nie mozesz wziąść jednago psa bo masz malo czasu- to jest wyjscie, trzeba miec dwa  :jupi2:
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #511 : 2012-04-02, 19:07 »
Jesli nie mozesz wziąść jednago psa bo masz malo czasu- to jest wyjscie, trzeba miec dwa  :jupi2:
:tak:

Czyli po wakacjach możemy liczyć na fotki? :prosze:
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #512 : 2012-04-03, 19:38 »
Niestety z bólem serca muszę przyznać, że w omawianej materii nie zmieniłem zdania. Tym bardziej, że w swoich progach goszczę dwa koty.
Diuno jeżeli można wiedzieć, gdzie Twój syn wybiera się do Chorwacji?

Filozoficznie o piosenkach chorwackich.

Od długiego czasu słucham w bardzo dużych dawkach rozmaitych piosenek z kraju lawendy i skał. Nie mogę napisać, że jestem znawcą muzyki pop chorwackiej (byłoby to z mojej strony niczym nie uzasadnione chwalenie się).
Natomiast na podstawie przemyśleń mogę stwierdzić, iż piosenki chorwackie różnią się zasadniczo od piosenek pochodzących z innych krajów np. francuskich, angielskich, amerykańskich, polskich, włoskich etc.
Są one jedyne w swoim rodzaju, zarówno pod względem warstwy muzycznej, jak i tekstu (oczywiście na tekst tych piosenek patrzę intuicyjnie, gdyż moja znajomość chorwackiego w skali od 1 do 10 wynosi 1). Gorąco zachęcam do weryfikacji tych słów i zaznajomienia się bliżej z chorwacką muzyką pop.
A może już teraz drodzy Czytelnicy macie jakiś pogląd na wyłuszczoną kwestię? 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #512 : 2012-04-03, 19:38 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #513 : 2012-04-03, 23:45 »
Jeszcze nie wiem, ale podrzucilam mu nazwę miejscowosci z piaszczystą plażą, ktorą podałes :)
Poprosze o fotki kotow:)
Co do muzyki to mam podobne odczucia :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #514 : 2012-04-18, 19:36 »
Niezwykle cieszę się, że Forum Zwierzaki znowu działa :VoV: A straciłem już prawie nadzieję. Diuno z fotkami kotków będzie problem, ponieważ nie mam skanera. Poza tym umieszczanie zdjęć w Internecie stanowi dla mnie czarną magię.
W czasie gdy Nasze Forum było unieruchomione, dużo działo się u mnie w sensie rzekłbym muzycznym. Odkryłem nowy, wspaniały, przecudowny głos (pewnie pomyślicie, iż pochodzący z mojej ukochanej Chorwacji). Tymczasem nie. Anita Kralj jest bowiem Słowenką urodzoną w 1989 roku w Mariborze (dla zainteresowanych to drugie miasto pod względem liczby mieszkańców w Słowenii). Zakochałem się bez pamięci w piosence Anity pod tytułem "Pravlijcna noc". Gdy słucham tego utworu odlatuję w marzeniach daleko, bardzo daleko. Niestety jestem zdruzgotany liczbą wyświetleń w serwisie You Tube tego diamentu wśród piosenek w porównaniu z kompozycjami sygnowanymi nazwiskiem Doroty Rabczewskiej czyli Dody.
Jestem wielce rad Diuno, że podzielasz moją opinię w sprawie hrvatskiej glazby.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #515 : 2012-04-19, 16:20 »
Nooo, ja też się stęskniłam troszkę... ;)

http://www.youtube.com/watch?v=ZXsJoacHJUo&feature=relmfu

A tu młodziutka jeszcze Anita w piosence, ktorą śpiewała kiedyś Eleni (pamiętam, że ją też lubisz):
http://www.youtube.com/watch?v=vmgh3pQiGuo&feature=relmfu
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #516 : 2012-04-19, 17:55 »
Hvala najlepsa IBDG za umieszczenie tych linków :VoV: Gorąco pragnąłbym, aby przyczyniło się to do większej popularności Anity Kralj.
Może ten wiersz też coś da czyli

Poezja zoologa część 13.

Wizyta na pewnym koncercie w Słowenii.

Bez dwóch zdań
Anita Kralj
Jest najwspanialszą piosenkarką Słowenii
I wraz z Lidiją Bacic
Niepodzielnie króluje na całej muzycznej ziemi
Gdy słucham Jej piosenek
Moje serce bije jak oszalałe
A umysł myśli poznać Anitę byłoby wspaniale
Śnię na jawie o wysłuchaniu na żywo Jej koncertu
Aby me męskie serce jak wosk stopiło się do szczętu
Prześliczna Słowenka na scenie
Porusza się jak ulotne marzenie
Głos Anity wywołuje za Bałkanami tęsknotę
A delikatna postać do tańca z Nią ochotę
Choć wielce kiepski ze mnie tancerz
W podrygach z Anitą Kralj porzuciłbym wstydu pancerz.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #517 : 2012-04-19, 18:02 »
Cóż, Zoologu, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Ci "bezwstydnego" podrygiwania z Anitą :D
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #518 : 2012-04-21, 09:22 »
Wielkie dzięki IBDG, być może dzięki Twojemu życzeniu to marzenie stanie się rzeczywistością.

O Chorwacji część 29.

Od 1991 roku urzędowym językiem w kraju Jadrana jest oczywiście chorwacki. Język serbsko-chorwacki był językiem sztucznym. Można by go porównać do czysto teoretycznego języka polsko-rosyjskiego. Serbski bowiem oparty jest na głagolicy, chorwacki natomiast na alfabecie łacińskim.
Język chorwacki należy do grupy języków południowosłowiańskich. W jego obrębie występują trzy podstawowe dialekty: kajkawski, czakawski, oraz sztokawski (dla ciekawych język słoweński posiada ich aż 46! czyli najwięcej na świecie).

Aby Was nie zanudzić zawiłościami chorwackiego czas na dalszą część słowniczka.

Ljubav- miłość
Sretna- szczęśliwa
Nesretna- nieszczęśliwa
Kisza- deszcz
Hitna pomoć- pogotowie ratunkowe
Ulje- olej
Dobro doszli- witamy
Dobar tek- smacznego
Dan- dzień
Godina- rok
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #518 : 2012-04-21, 09:22 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #519 : 2012-04-22, 17:18 »
Głos i uroda - robia wrażenie, choć tą piosenke wole w wykonaniu Eleni.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #520 : 2012-04-22, 18:52 »
A ja z kolei Diuno zdecydowanie wolę ten utwór w wykonaniu Anity Kralj  :kocham:

O Chorwacji część 30.

To już 30 odcinek moich chorwackich rozważań. Tak więc małe świętowanie moi Drodzy Czytelnicy czas rozpocząć  8)
Dialekt kajkawski możemy spotkać np. na terenach Chorwackiego Zagorja i Gorskiego Kotaru. Występuje on również w okolicach Zagrzebia.
W dialekcie czakawskim mówią mieszkańcy Istrii, północnej części Chorwackiego Przymorza, wysp Kvarneru, oraz dalmatyńskich wysp do Lastova.
Dialekt sztokawski niepodzielnie rządzi w Slawonii, Lice, Dubrowniku i okolicach.
W chorwackim istnieją dwie wymowy wyrazów: ijekawska i ikawska (mleko w tych wymowach odpowiednio brzmi mlijeko i mliko).
Urzędowy język chorwacki oparty jest na dialekcie sztokawskim i wymowie ijekawskiej.

Słowniczka ciąg dalszy
Nogomet- piłka nożna
Baka- babcia
Djed- dziadek
Teta- ciotka
Brat- brat
Dijete- dziecko
Majka- matka
Otac- ojciec
Roditelji- rodzice
Obitelj- rodzina
Sestra- siostra
Ujak- wujek
Zet- zięć
Unuk- wnuk
Unuka- wnuczka
Stric- stryj
Sin- syn
Snaha- synowa.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #521 : 2012-04-24, 08:58 »
W obronie krajowych ryjówek.

Często mylone z myszami, lub nornicami i zbyt pochopnie zabijane. Polskie ryjówki mało znane i niesamowicie żarłoczne. Są one wielkimi sprzymierzeńcami naszych ogrodów i sadów. Spełniają w ich ekosystemach niezwykle istotną funkcję, także dzięki swojemu nienasyconemu apetytowi.
Tak więc nim zabijemy jakąś mysz zastanówmy się po trzykroć czy nie jest ona przypadkiem ryjówką aksamitną. Tą ryjówką, która staje w obronie naszych drzew owocowych zjadając szkodliwych dla nich lokatorów.
Zastanówmy się tym bardziej, ponieważ wszystkie polskie ryjówki objęte są prawną ochroną gatunkową. A tak zupełnie na marginesie to bardzo miłe z nich zwierzątka.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #522 : 2012-04-24, 10:09 »
Proszę się zapoznać, coby nie pomylić :D
http://ryjowka-aksamitna.zwierzeta.ekologia.pl/

Zapisane
IBDG Wrocław

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #523 : 2012-04-24, 18:04 »
Znalazłam kiedyś taka martwą w naszym ogrodzie... Moim zdaniem trudno ja pomylić z mysza przez charakterystyczny pyszczek. I strasznie malutka jest.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #524 : 2012-04-24, 18:18 »
Ja też uważam, że trudno je pomylić... Ale jak ktoś wpadnie w panikę, bo mysz ujrzał... :roll:

Zapisane
IBDG Wrocław

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #524 : 2012-04-24, 18:18 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #525 : 2012-04-26, 19:59 »
Wielkie dzięki IBDG za ubarwienie moich ekologicznych gawęd fotografiami  :VoV:

Dyskografia Lidiji Bacic z prywatnym komentarzem małego Chorwata część 11.

Powiedziałbym, że piosenka Lidiji "NE MOREN KONTRA SEBE" to wzorcowy utwór tej uroczej pod każdym względem piosenkarki. Istnieje wiele, wiele wykonań "NE MOREN KONTRA SEBE". Rzecz jasna i zrozumiała każde z tych wykonań różni się w mniejszym lub większym procencie od drugiego. I to jest właśnie w muzyce rozrywkowej wspaniałe. Ten sam fragment muzyczny, a tyle możliwości jego interpretacji. Interpretacji dokonanych przez jedną osobę.
"NE MOREN KONTRA SEBE" jest wielkim chorwackim hitem (dzisiejsza młodzież powiedziałaby hiciorem, ja jako purysta językowy bardzo nie lubię tego słowa). Piosenka ta jest przesiąknięta romantyzmem jak żywa gąbka np.nadecznik wodą.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #526 : 2012-04-27, 17:16 »
No to słuchamy i tańczymy :D
http://www.youtube.com/watch?v=wZqwCE8s5Bo
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #527 : 2012-04-28, 09:54 »
IBDG chorwacka muzyka rozrywkowa i ja jesteśmy Twoimi wielkimi dłużnikami.
Dosłownie z ostatniej chwili: pewna piosenka Anity Kralj poruszyła i wzruszyła do głębi me serce. Mowa o utworze IGRA SRCA MOG (wersja chorwacka), w wersji słoweńskiej tytuł to IGRA MOJEGA SRCA. Dwie cudowne interpretacje, obie przejmujące delikatnością przekazu i romantyzmem.

O Chorwacji część 31.

Akcent w chorwackim jest ruchomy, ale w wyrazach wielosylabowych nigdy nie przypada na ostatnią sylabę. Jest akcentem muzycznym (czyż mogłoby być inaczej?). Rozróżniamy cztery jego rodzaje: dwa akcenty krótkie i dwa długie. Zarówno jedne jak i drugie posiadają intonację rosnącą, lub opadającą. Pisownia chorwacka należy do fonetycznych, czyli mówiąc prościej jest zgodna z wymową.

Dalsza część słowniczka.

Bog- cześć
Glumac- aktor
Odvjetnik- adwokat
Arhitekt- architekt
Diplomat- dyplomata
Novinar- dziennikarz
Frizer- fryzjer
Rudar- górnik
Vodoinstalater- hydraulik
Konobar- kelner
Tajnica (bardzo podoba mi się to słowo)- sekretarka 
Postolar- szewc
Radnik- robotnik
Medicinska sestra- pielęgniarka
Redatelj- reżyser
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #528 : 2012-05-01, 09:04 »
O Chorwacji część 32.

Chorwatów cechuje wielka dbałość o swój język ojczysty. Podobnego stosunku do mowy rodzimej oczekuję w naszym kraju. Niestety ciągle na próżno. Z języka chorwackiego znikają wszelkie naleciałości, które były efektem istnienia jakże nieudanego języka serbsko-chorwackiego. Chorwacki stale ewoluuje. Przykładem tego zjawiska jest pomysł nazwania telefonu po chorwacku brzoglasem. Brzo po polsku oznacza szybko, a glas to po prostu głos. Czyli szybki głos. Urocze i inteligentne!
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #529 : 2012-05-01, 16:28 »
Jakos byloby głupio dzwonic do Ciebie szybkogłosem. Niektore slowa sa po prostu uniwersalne - to tez ewolucja . Gorzej jak się mowi pol zdania po polsku a pol w innym języku.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #530 : 2012-05-01, 18:19 »
Jakos byloby głupio dzwonic do Ciebie szybkogłosem.
;p
Cytat: diuna
Gorzej jak się mowi pol zdania po polsku a pol w innym języku.
Mnie najbardziej złości, gdy ludzie, ktorzy powinni być wzorem pod względem poprawności językowej, popełniają szkolne błędy... Dziennikarze, prezenterzy telewizyjni... Jak potrafią pleść, zgroza ogarnia... :roll: Kiedy słyszę np. "w dwutysięcznym dwunastym roku" gorąca krew mnie zalewa... "W dwa tysiące dwunastym", czy to takie skomplikowane?" :Oo:
Zapisane
IBDG Wrocław

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #530 : 2012-05-01, 18:19 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #531 : 2012-05-02, 20:04 »
Też mnie takie rzeczy rażą IBDG. A zoologowi Diuno szybkogłos niezwykle się podoba. Zwróć uwagę również na kwestię przekładu. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #532 : 2012-05-02, 21:29 »
Jakbyśmy wyrzucili z naszego języka ojczystego wszelkie zapozyczenia- niewiele by zostalo:) A przetransponowanie powszechnie uzywanych slów nie zawsze brzmialby szczęsliwie :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #533 : 2012-05-03, 09:12 »
Wszelkie Diuno jak najbardziej nie. Te, które są zapożyczeniami powiedziałbym z głową zostawiamy. Natomiast często modne słowa angielskie i wzięte z innych języków bez żadnego krytycyzmu nijak pasujące do języka polskiego niech wracają tam skąd przybyły. "Polacy nie gęsi, iż swój język mają".

Anita Kralj w mojej duszy.

Jak zapewne wiecie poświęcam dużo miejsca w mych gawędach Lidiji Bacic. Anita Kralj niewątpliwie zasługuje na taką samą objętość wypowiedzi co przepiękna Chorwatka.
Zastanawiałem się z jakiego powodu i dlaczego tak mnie zainteresowała. Już teraz wiem. Po pierwsze jest piękna. Po drugie dysponuje niezwykle rzadko spotykanym rodzajem wdzięku osobistego. Gdy śpiewa rozkwita Jej dusza muzyczna. Dla wnikliwego obserwatora jest to jakże widoczne.
Jej głos jest tak charakterystyczny, iż nie sposób pomylić go z żadnym innym. Gdyby zmiksować piosenki najróżniejszych wykonawców i umieścić wśród nich Anitę Kralj, rozpoznałbym ten głos natychmiast. Dosłownie po sekundzie śpiewu. Tymczasem popularność Anity Kralj w Polsce jest jeszcze mizerniejsza niż Lidiji Bacic. Dlaczego? Hm....
Zapraszam do słuchania wielkiej duchem Słowenki :kocham: 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #534 : 2012-05-03, 11:41 »
...często modne słowa angielskie i wzięte z innych języków bez żadnego krytycyzmu nijak pasujące do języka polskiego niech wracają tam skąd przybyły. "Polacy nie gęsi, iż swój język mają".
Są jeszcze twory typu "piłkoszał"... "Piłkarskie szaleństwo" za długie do reklamy, trzeba skracać, scalać słowa...  "Wielka wyprz"... Byle szybciej, a że jakoś dziwolągowato... :roll:

A tu Anita w młodszym wydaniu ;)
http://www.youtube.com/watch?v=PYJ-nC3mlnU&feature=relmfu
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #535 : 2012-05-05, 09:15 »
Tak się jakoś złożyło IBDG, że umieściłaś link do jednej z moich ukochanych piosenek Anity Kralj jako nastolatki. Wielkie dzięki 8)

O Chorwacji część 33.

Literatura chorwacka jest nieznaną dla szerszego kręgu odbiorców. Chciałbym więc przybliżyć pokrótce jej wielkich twórców w ujęciu historycznym. Zaczynajmy!
Marko Marulić urodził się w 1450 roku w Splicie. Tamże zmarł w roku 1524. Był pierwszym znanym poetą chorwackiego renesansu. Napisał poemat epicki "Judyta", w którym korzystając z motywu biblijnego wysłał żyjącym w jego czasach przesłanie. W czasach współczesnych Maruliciowi Splitowi zagrażali Turcy. Natomiast w historii biblijnej wrogami Izraelitów byli Asyryjczycy. "Judyta" to pierwsze chorwackie dzieło autorskie stworzone w języku narodowym.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #536 : 2012-05-06, 18:51 »
Pragnąłbym zwrócić Waszą uwagę Drodzy Czytelnicy na piosenkę Anity Kralj noszącą tytuł "GLASBA JE KOT MAVRICA". Naprawdę coś wspaniałego muzycznie, a teledysk do tego utworu to dopiero poezja. Prawdę powiedziawszy z tak wysmakowanym, subtelnym oraz inteligentnym teledyskiem jeszcze się nie spotkałem (pomijając Lidije Bacic w tym względzie). Nasi twórcy tych filmów mogą się od Słoweńców i Chorwatów wiele dobrego i ciekawego nauczyć.

Poezja zoologa część 14.

Zwrotki In Memoriam Vitusa B. Droschera.

Byłeś prawdziwym wszystkich zwierząt przyjacielem
Bezkręgowców i kręgowców
Strunowców i fiszbinowców
Wszystkożerców, roślinożerców
Także najwspanialszych drapieżców
Nauczyłeś mnie patrzeć po zwierzęcemu
Nie zaś po człowieczemu
Przemierzyłeś wszystkie kontynenty
Aby relacjonować społeczeństwu zwierząt etologiczne akcenty
Stawałeś w obronie słoni
Nikt tego co dla nich uczyniłeś
Już gardą niepamięci nie zasłoni
Twoje książki osiągnęły niebotyczne nakłady
Wyzwalając w ludziach pozytywne pro-zwierzęce pokłady
Pisałeś w nich mądrze i ciekawie
Uświadamiając wszystkim, że zachowania zwierząt
Nie służą ku gawiedzi zabawie
Są ich życiem
Cierpieniem, miłością i zachwytem
Rymy te oddaję Twej wieczności od Polaka
Twojego etologicznego sprzymierzeńcy i zoologicznego rodaka
Spoczywaj w pokoju
Niech nad Twoim grobem krążą motyle i zagrożone gatunki
W nieśpiesznym spokoju. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #537 : 2012-05-07, 17:46 »
Vitus Droscher byłby szczęśliwy, gdyby mógł przeczytać ten wiersz...

A tu Anita :)
http://www.youtube.com/watch?v=FZp_lKDjb3M
Zapisane
IBDG Wrocław

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #537 : 2012-05-07, 17:46 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #538 : 2012-05-08, 10:33 »
Hvala, hvala najlepsa IBDG za ten wspaniały komplement, oraz za promocję Anity Kralj i słoweńskiej muzyki rozrywkowej :VoV:
Zastanawiam się jakby brzmiał ten wiersz w przekładzie na język niemiecki, lub angielski. W takich językach Vitus B. Droscher mógłby go przeczytać.
Czy rymy zostałyby zachowane?   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #539 : 2012-05-08, 17:43 »
Rymy pewnie nie, ale klimat i szacunek dla wielkiego naukowca na pewno... A to przecież najważniejsze :)
Zapisane
IBDG Wrocław
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 43   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.084 sekund z 27 zapytaniami.