Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3   Do dołu

Autor Wątek: Jak się przygotować do porodu kotki?  (Przeczytany 24451 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sal

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« : 2003-11-04, 07:40 »
Moja znajda jest w ciąży. Pojęcia nie mam, co robić, jak przyjdzie moment porodu  :?: Tzn. absolutnie nie mam zamiaru jej asystować, przeszkadzać, czy coś w tym stylu. Ale zastanawiam się jak zorganizować opieke nad obydwoma kociambrami?
Wymyśliłam, że Terkotkę umieszczę w innym pomieszczeniu, dam jej osobną kuwetę i miseczki na papu. Wyścielę jakiś karton gazetami i miękkimi szmatkami. Pomyślałam, że dobra byłaby kotłownia w domu, bo tam jest zawsze ciepło i raczej tam się nie chodzi.

Krawatek nie będzie miał do niej dostępu. Chyba tak będzie lepiej?

Tylko czy ona "zgodzi się"  :) akurat na ten karton? Na pewno sama będzie szukać miejsca. Czy moge ją z małymi potem przenieść do tego kartonu do kotłowni? Czy lepiej tego nie robić?
No i w ogóle jesli macie jakieś doświadczenia w tej materii, to się ze mną podzielcie, bo zielona jestem z przejęcia...  :)
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #1 : 2003-11-04, 19:34 »
Salamandro kochana,
Ciąża u kotki trwa 63-65 dni. Jeśli do 68 dnia ciązy nic sie nie dzieje, powinnas zawiadomic weta. Jesli jednak przyszla matka jest zwawa, interwencja lekarza nie bedzie potrzebna. Porod u kotki przebiega zazwyczaj bez zadnych klopotow. sygnalem alarmowym są upławy o nieprzyjemnym zapachu- w takim wypadku nalezy bezzwlocznie wezwac lekarza weterynarii. Brzuch kocicy powieksza sie w 28-35 dniu ciazy- ale ostroznie!! Nieostrozne badanie brzucha kotki moze spowodowac poronienie. Pierwsze ruchy kociakow mozna wyczuc po 50. dniu ciazy.
W czasie ciazy najlepiej unikac podawania kocicy lekarstw, nalezy uwazac na wszystkie znajdujace sie w mieszkaniu srodki dezynfekujące.
Jesli kicia nie byla szczepiona, to na poczatku ciazy mozna zaszczepic ja odpowiednia nieaktywna szczepionką. Przed ciaza nalezy zwalczyc wszystkie pasozyty wewnetrzne i zewnetrzne. Niekiedy u kocic zdarzaja sie tuz przed porodem zaburzenia w trawieniu- wyproznianie nastrecza kotce problemow. Pomoc moze minilewatywa, wykonywana przez weta. Wyjatkowo rzadkie sa przypadki resorpcji plodow lub poronienia- ich przyczynami sa wypadki, szok czy upadek. W przypadku resorpcji plody sa wchlaniane przez organizm matki, a po pewnym czasie kotka znow ma ruje. wlascicielowi moze sie wydawac ze w ogole nie byla zaplodniona. Jesli przed przewidywanym terminem porodu wystepuja "bole" lub dochodzi do poronienia, to moga nastapic kolejne komplikacje. Mozemy miec do czynienia z wewnetrznym zatruciem kotki nartwym plodem lub pozostalym lozyskiem w macicy- jesli zauwazymy to zbyt pozno, nie ma juz ratunku dla zwierzecia. Przy najmniejszych podejrzeniach podobnych komplikacji nalezy od razu skontaktowac sie z wetem.
Co do zywienia- przez pierwsze 2-3 tygodnie karm tak samo swa kotke, pozwalaj jej na wszystko co zawsze robila.Z dnia na dzien apetyt kocicy rosnie i moze ona zjadac nawet podwojne porcje- nie nalezy dawac jednak wiecej niz ta podwojna porcja aby nie zatuczyc kotki. W tym czasie zdecydowanie wazniejsza jest jakos a nie ilosc pozywienia, powinna kotka dostawac wysokobialkowe jedzonko: twarog, mieso, ryby. Sucha karma podczas ciazy powinna byc traktowana jako okazjonalny smakolyk a nie jako posilek. Kotka ma zwiekszone azpotrzebowanie na wode.
Dwa tygodnie przed terminem porodu nalezy zamknac kote w domu (jesli jest wychodzaca).
Przed porodem wiele kocic zmienia swoje azchowanie (12-14 dni przed).Staja sie niespokojne i szukaja odpowiedniego miejsca na gniazdo. W tymm czasie zaleca sie dokladne amykanie pomieszczen do ktorych kot i tak nie ma prawa wstepu, dotyczy to takze szaf i szuflad.Do "skrzynki porodowej" nadaje sie duzy koszyk lub karton, pod warunkiem ze on jest na tyle duzy aby kotka wraz z mlodymi zmiescila sie w nim swobodnie. Dobrze jest nakryc gniazdo drugim kartonem, poniewaz mlodym w gniezdzie bedzie przeszkadzac nadmierna penetracja swiatla. Odpowiednia temperatura w pokoju w ktorym znajduje sie gniazdo: 21-32 stopni C. Bardzo wazna jest miekka i przytulna wysciolka gniazda- kawalki wybrakowanego przescieradla, dzieciece pieluszki czy inne miekkie materialy. Po porodzie nalezy je zmienic lub wygotowac. Niedobre sa materialy typu frotte poniewaz wieza w nich pazurki malych. Do porodu nalezy przygotowac na wszelki wypadek:
-recznik
-chusteczki higieniczne
-zaciski do pepowin
-poduszke elektryczna
-pipetke
-nieco wazeliny
-male zdezynfekowane nozyczki
-pokarm dla kociat
a ZAWSZE trzeba miec:
-kawalki starych przescieradel do wyscielenia gniazda na nowo;
-wage z dokladnoscia do jedngo grama
-kartke i olowek do zapisania przebiegu porodu
-tel. do weta
Kiedy zaczna sie skurcze, lepiej zostawic kotke samą.
Po porodzie nalezy sprawdzic, czy ilosc kociat rowna sie ilosci lozysk.

Zrodlo: dr.wet. Eva Maria Bartenschlager, "Kocięta"
Zapisane

awangarda

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #2 : 2003-11-04, 22:47 »
eee mojej kolezace ciagle sie koty rodza i jakos si do tego wogole nieprzygotowywuje...
i zawsze wszystko jest ok :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedz #2 : 2003-11-04, 22:47 »

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #3 : 2003-11-04, 23:55 »
A może by tak sterylka? Mało to kociów potrzebuje domu? Po co taka produkcja?
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

Sal

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #4 : 2003-11-05, 09:45 »
Pewnie, że będzie sterylka. Ale kota jest u mnie chyba od niepełnego miesiąca i przyszła w ciązy!!!

Kociamberki oddam w dobre ręce i w pierwszym możliwym momencie, będzie wysterylizowana. Podobnie kocurek. Ale na razie się nie da...

Wiktorio!
Ciut mnie załamałaś...  :)
Zapisane

myszka

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #5 : 2003-11-05, 12:40 »
Salamandro - wydaje mi się, że Myszka mówiła to w odniesieniu do dość bezmyślnie radosnej wypowiedzi Awangardy nt. ciągłego rodzenia się kociaków u jej koleżanki... :? W ciebie wierzymy :)
Zapisane

Sal

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #6 : 2003-11-05, 13:13 »
Dzieki za słowa otuchy...
Odebrałam ten wyrzut jako skierowany do mnie... :)

Biedactwo przyszło w ciązy i zostało, bo nie miałam sumienia jej wyrzucić. Problem z kociamberkami niewatpliwie będzie, ale już ropuszczam wici.

Na pewno obydwa u mnie zostaną, bo się zaprzyjaźniły. Ale że to chłopczyk i dziewczynka, sterylka musi być!!!
Zapisane

Sal

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #7 : 2003-11-13, 09:00 »
Chyba coś się zaczyna dziać... :szok:
W piątek kota dała niezły pokaz... Była strasznie nerwowa, biegała za mną krok w krok. Miauczała pod drzwiami dwóch pokojów (pewnie sobie je upatrzyła), na przygotowane dla niej kartony tylko spojrzała. Spokój nastał na paru godzinach...
Jak ja przeżyję jej poród??!!

Pociecha na razie taka, że dwa kociamberki już mają zapewnione domy... :)
Zapisane

Ash

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #8 : 2003-11-13, 11:17 »
Przeżyjesz, nie bój żaby, ona i tak odwali najcięższą robotę. ;)
Będę trzymać kciuki!
Tylko postaraj się za bardzo nie panikować, żeby Terkotka się nie zdenerwowała.
Niech Moc będzie z Wami  :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedz #8 : 2003-11-13, 11:17 »

Sal

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #9 : 2003-11-13, 11:23 »
A bo taki jestem typ beznadziejny... Sama wolałabym cierpieć, żeby moje koty dobrze się czuły. No i pewnie przesadzam, ale chciałabym, żeby to już było za nią. I za mną.
Zapisane

navel

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #10 : 2003-11-13, 22:00 »
Cytat: Salamandra
Sama wolałabym cierpieć, żeby moje koty dobrze się czuły.


tak to już jest jak się kogoś lub coś pokocha...ja sama tak mam :) oddałabym wszystko dla mojego ukochanego psiaka...
ech, i nie martw sie wszystko bedzie GIT :wink:
Zapisane

awangarda

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #11 : 2003-11-13, 22:30 »
myszko... na ciagle porody kotki kolezanki wplywu nie mam... a ona i tak kasy na sterylke nie ma...
Zapisane

myszka

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #12 : 2003-11-13, 22:32 »
Taaak. To pewnie kociaki od razu lecą do wiadra z wodą, przecież karmienie kotki ciężarnej i odchowującej to też niezła kasa?
Zapisane

awangarda

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #13 : 2003-11-13, 22:34 »
nie... koty maja dobrze, sa odchowywane i wydawane w dobr rece
Zapisane

myszka

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #14 : 2003-11-13, 22:44 »
No widzisz. Jakby chcieli, to i na sterylkę by mieli, to nie jest aż taka kasa (koło 100 zł) - ale po prostu nie chcą. I to jest bezmyślność.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedz #14 : 2003-11-13, 22:44 »

awangarda

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #15 : 2003-11-13, 23:56 »
tak myszko tylko dla ciebie to nie jest duza kasa dla mnie tez to nie jest duza kasa dla wielu osob 100 zl to nie jest duzo... ale sa i tacy dla ktorych to 100zl to jest duzo... ja na jej miejscu postarala bym ja wysterylizowac....no ale coz... a kocica jest cudna tricolorek :) i maluszki tez zawsze cudne....
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #16 : 2003-11-14, 13:16 »
Takich cudnych kociaków tysiące czeka w schroniskach, a odchowanie trzy razy w roku miotu kociąt kosztuje więcej niż 100 pln.
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #17 : 2003-11-14, 14:39 »
No comments..

a co do Salamandry- jaaa, załamałam? :P
Zapisane

Sal

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #18 : 2003-11-14, 15:41 »
Cytat: Wiktoria
a co do Salamandry- jaaa, załamałam? :P


Noooooo.....  :)
Prawie na pamięc uczę się, z Twojego postu, jak się przygotować, co kupić, jak mieć oczy wkoło głowy, uodpodnić się na stres... Obserwuję Terkotkę, każdy jej ruch i cierpnę...  :)
To tak pół żartem, pół serio... Czuje się dobrze, bo strasznie rozrabia.

Dzięki za szczegóły...
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #19 : 2003-11-14, 17:32 »
Nie ma za co :) Służę pomocą.
Zapisane

Ax

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #20 : 2003-11-15, 12:50 »
I jak Salamandro?
Kotka już urodziła?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedz #20 : 2003-11-15, 12:50 »

navel

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #21 : 2003-11-15, 15:07 »
jak tylko urodzi to szybciutko,szybciutko do kompa i pisz salamandro !!!  :)  :)   :)
Zapisane

Emilka

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #22 : 2003-11-15, 15:20 »
i koniecznie potem fotki :)
Zapisane

navel

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #23 : 2003-11-15, 15:31 »
Cytat: !_Emilka_!
i koniecznie potem fotki :)

no jasne!!! jak moglam zapomniec :)
Zapisane

Johny

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #24 : 2003-11-15, 16:05 »
Tak,ciekawy jestem,kiedy ta ciągle rodząca kotka koleżanki  padnie,po ósmym,czy dziewiątym miocie ?
Zapisane

awangarda

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #25 : 2003-11-15, 18:19 »
johny wiesz mieszkalam kiedys na osiedlu gdzie bylo pelno dzikich koto mioty byly caly czas... mieszkalam tam 10 lat i odkat pamietam u mnie w ogrodzie ciagle byla jedna i ta sama kocica i ciagle miala jakis miot i jakosn niezbierala sie zeby umierac wiec nierozumiem twojej wypwiedzi... a ta kocica juz pewnie miala wiecej niz 8 miotow i tez ma sie swietnie...
Zapisane

myszka

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #26 : 2003-11-15, 18:46 »
Skąd wiesz, że ta sama, a nie taka sama? :P
Zapisane

Johny

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #27 : 2003-11-15, 19:20 »
Skąd wiesz,że twoja koleżanka ma jedną i tą samą kotkę,może już parę razy zmieniała,trzeba by wziąć za koleżankę i przegadać jej do rozsądku
Zapisane

Forum Zwierzaki

Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedz #27 : 2003-11-15, 19:20 »

awangarda

  • Gość
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #28 : 2003-11-15, 20:31 »
myszka tak mi chyba nie ma kotow tak samo umaszczonycj :)
johny moze mi jeszcze powiesz ze to klon :/
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Jak się przygotować do porodu kotki?
« Odpowiedź #29 : 2003-11-15, 22:18 »
Są, jest ich tysiące, umaszczonych identycznie.
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny
Strony: [1] 2 3   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.11 sekund z 28 zapytaniami.