Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Zabijanie z okazji Swiat...?  (Przeczytany 2100 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anneri

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« : 2003-12-17, 20:35 »
Czy w Waszych domach z okazji Swiat zabijane sa karpie...?

Czy ta brutalna tradycja ma racje bytu i jakie wartosci ze soba niesie...?
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #1 : 2003-12-17, 20:51 »
Tak, kupujemy karpia na święta. Tzn ja nie mam na to wpływu.. rodzice kupują, przygotowują. Ja sie nawet patrzec boje.
Zapisane

Mlody

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #2 : 2003-12-17, 20:57 »
Nie lubie ryb, wiec nie jem. Jak bede sam obchodzil wigilie to bede ZA NIE jedzeniem karpia.... Ja za czorta bym nie mogl kupic zywego i mu lba odciac..... :/  Na reklamie idei bodjarze jest fajnie to pokazane, nie ma kto zabic karpia wiec go wypuszczaj :wink:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedz #2 : 2003-12-17, 20:57 »

Gopi

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #3 : 2003-12-17, 21:15 »
Nie, my nie kupujemy karpia na święta.
Ale niestety myślę, że ta tradycja nadal będzie żywa, mimo reklam, akcji i taich innych. Dla niektórych liczy się tylko, że rybka na wigilię będzie świerza...
Zapisane

hexe

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #4 : 2003-12-17, 22:22 »
u mnie w domku nie je sie karpia na swieta.poza tym fact brutalna to kwestia bo mija sie z celem swiat ale coz taka tradycja miejmy nadzieje ze kiedys sie ona zmieni.chociaz przyznam sie ze uwielbiam ryby i wcinam je namietnie ale jeszcze nigdy zadnej sama nie zabilam.
Zapisane

awangarda

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #5 : 2003-12-17, 22:43 »
eee moi starzy zawsze karpia kupuja ale ja tam i tak i tak niejjm bo poprostu nielubie ryb...
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #6 : 2003-12-17, 23:43 »
Dawniej rodzice kupowali zywego karpia. Teraz kupuja zabitego, wiec przynajmniej nie zabija sie go u nas w domu...
Ja karpia nie lubie, nie smakuje mi. Moze uda mi sie w tym roku wywalczyc, zeby w ogole karpia nie bylo, bo prawie nikt go nie lubi jesc :)
Zapisane

Ciapka

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #7 : 2003-12-18, 07:10 »
eee ja sie nie ortntuje bo ja nie bire udzila w prszygotoanaich i siwteach..
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #8 : 2003-12-18, 11:35 »
Przyznaje sie że u mnie dość długo utrzymywało sie kupowanie żywych ryb i własnoręczne zabijanie ich (przez tate) Jednak około 3 lata temu zaczełam molestować rodziców żeby tego nie robili, poszliśmy na kompromis, oni żywych ryb nie kupią ale ja mam znaleść miejsce skąd można dostać je pod inną postacią. Więc od 2 lat jeździmy sąsiadowskim samochodem (bo swoich czterech kółek brak) do Zatora do pewnej przemiłej pani która ryby trzyma w bardzo dobrych warunkach (duży basen, filtry, pompki, niema ścisku) i nam je na miejscu bach w łeb szybko i bez ceregieli. Takie mięsko jedzie do domciu.
Prawde mówiąc jeżeli odemnie by miało zależeć to nie kupowałabym karpii tylko jakieś filety (mintaj, morszczuk, dorsz) Troche sie to gryzie z moją pasją którą jest akwarystyka  No i trzeba trzeźwo pomyśleć, czy śmiercią zwierzęcia mam celebrować święta?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedz #8 : 2003-12-18, 11:35 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #9 : 2003-12-18, 19:41 »
Kiedyś niestety się zabijało. Robiła to zawsze moja babcia. Teraz na szczęście kupujemy już oprawione karpie. Ja i tak ich nie jem odkąd pewnej wspaniałej Wigilii utknęła mi ość w gardle. Jem filety rybne np."Kapitan Igloo".
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Tafta

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #10 : 2003-12-18, 20:29 »
nie...
Zapisane

Zwierzaczek

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #11 : 2003-12-18, 21:05 »
Ja też zaznaczyłam nie - my już kupujemy takiego karpia, ale nigdy nie zabijamy, to zbyt okrutne  :(
Zapisane

Jimmy

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #12 : 2003-12-18, 21:24 »
Cytat: Zwierzaczek
Ja też zaznaczyłam nie - my już kupujemy takiego karpia, ale nigdy nie zabijamy, to zbyt okrutne  :(


Hahahahahahaa ludzie opanujcie się. Zabijanie ryb nie jest czymś straszyn i nie humanitarnym. Kiedyś człowiek musiał sie pożywić a Tesco nie było :) Zabijanie może wydawac się brutalne lecz ryba nie jest tak rozumną instota jak pies/kot i wielkiej tragedi w jej zyciu nie czynimy. Wkońcy jecie kurczaki, pasztety a to tez ze zwierząt które kiedyś zabito. PEACE.
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #13 : 2003-12-18, 22:28 »
Jimmy ale nikt nie zabija świni czy kury w domu.

P.S Załóż akwarium kup ryby i po pierwszym zgonie zdaj relacje jak sie cieszyłeś.
Zapisane

onka

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #14 : 2003-12-19, 08:42 »
zaznaczyłam drugą odpowiedź ,bo nigdy bym tego nie zrobiła - ba nawet ryby nie oskrobię ,nie wypatrosze a co dopiero zabić brrrrrrrr

teraz mozna juz kupić karpie "martwe" i wypatroszone i takie własnie kupuje ja
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedz #14 : 2003-12-19, 08:42 »

cholka

  • *
  • Wiadomości: 2582
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #15 : 2003-12-19, 13:34 »
Moja mama kupuje karpia, ale już zabitego i wypatroszonego.  Tak poza tym to nie jem wogóle karpii, jak już coś to ewentualnie śledzie, albo mirunę.
Zapisane

Asia Evenstar

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #16 : 2003-12-19, 14:16 »
Cytat: Mlody
Nie lubie ryb, wiec nie jem. Jak bede sam obchodzil wigilie to bede ZA NIE jedzeniem karpia.... Ja za czorta bym nie mogl kupic zywego i mu lba odciac..... :/  Na reklamie idei bodjarze jest fajnie to pokazane, nie ma kto zabic karpia wiec go wypuszczaj :wink:

dokładnie Młody.... nie jadam ryb więc karpia też nie, a zabić nie potrafiłabym.....
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #17 : 2003-12-19, 14:25 »
Cytat: Jimmy
Hahahahahahaa ludzie opanujcie się. Zabijanie ryb nie jest czymś straszyn i nie humanitarnym. Kiedyś człowiek musiał sie pożywić a Tesco nie było :) Zabijanie może wydawac się brutalne lecz ryba nie jest tak rozumną instota jak pies/kot i wielkiej tragedi w jej zyciu nie czynimy. Wkońcy jecie kurczaki, pasztety a to tez ze zwierząt które kiedyś zabito. PEACE.


Jimmy, tu nie chodzi o sam fakt zabicia - każde martwe mięsko kiedyś żyło. Chodzi raczej o mękę tych karpii - noszonych w folii, na mrozie w siatach przywalonych masłem i orzechami, walczących o łyk tlenu dla pękających oskrzeli. A potem? Potem dusi się w chlorze bez tlenu, w lodowatej wodzie i obija o ścianki wanny a radosne dzieci szturchają i straszą.
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

kraksa

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #18 : 2003-12-19, 15:28 »
raczej nie mam na to najmniejszego wpływu...  :(  :(  :(  :(  :(
Zapisane

navel

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #19 : 2003-12-19, 15:37 »
my kupujemy takiego juz gotowego(czyt: takiego juz "zabitego"), ale ja niemam na to wpływu ze ryby zostaja zabijane- to juz w koncu taki "symbol" swiąt  :?
Zapisane

olc!a

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #20 : 2003-12-19, 17:14 »
Kupujemy już gotowego, podobnie jak Navel. Chociaż w tym roku przekonałam rodziców i nie będzie karpia!!! Gratulujcie mi ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedz #20 : 2003-12-19, 17:14 »

Arwen

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #21 : 2003-12-19, 18:28 »
U mnie nie zabijają karpia na święta...Kupują juz gotowego, ale ja i tak go nie jem :P
Zapisane

Zwierzaczek

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #22 : 2003-12-19, 18:29 »
Cytat: Myszka.xww


Jimmy, tu nie chodzi o sam fakt zabicia - każde martwe mięsko kiedyś żyło. Chodzi raczej o mękę tych karpii - noszonych w folii, na mrozie w siatach przywalonych masłem i orzechami, walczących o łyk tlenu dla pękających oskrzeli. A potem? Potem dusi się w chlorze bez tlenu, w lodowatej wodzie i obija o ścianki wanny a radosne dzieci szturchają i straszą.



No właśnie!... Zgadzam się!
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #23 : 2003-12-19, 19:14 »
Jimmy może ryby nie są tak inteligentne jak psy czy koty, ale tak samo odczuwają ból i cierpienie.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #24 : 2003-12-19, 22:05 »
A ja napisze co widziałam kilka dni temu u nas w Zabrzu. W skrzynce podobnej do takiej na piwa były sobie 3 karpie. Wody było tyle, ze ledo co je zakrywałoa na dodatek sypał śnieg! Bez przesady... -No comments-...
Zapisane

iwa

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #25 : 2003-12-30, 20:04 »
:cry: ja nie mam karpia na swieta,ale nie zaluje:( jest mi szkoda tych rybek:( :cry:
Zapisane

k_lap

  • Gość
Zabijanie z okazji Swiat...?
« Odpowiedź #26 : 2005-01-04, 14:37 »
U mnie w domu juz od lat nie ma karpia na Wigilie. Raz, ze nikt go nie lubi (fuj... takie mulaste cos), a po drugie... ja od dziecka plakalam jak tato przywozil karpia i najwiekszy placz byl, jak weszlam do lazienki i juz go nie bylo tam... Dlatego jak mialam ok. 8 lat rodzice przestali to robic i nie ma ani karpia w naszym domu, ani zabijania tych rybek.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.085 sekund z 26 zapytaniami.