Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 2 [3]   Do dołu

Autor Wątek: Dieta BARF...  (Przeczytany 23646 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Meggy

  • Gość
Odp: Dieta BARF...
« Odpowiedź #60 : 2005-05-22, 15:33 »
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Odp: Dieta BARF...
« Odpowiedź #61 : 2005-05-22, 20:36 »
ponieważ troszkę namotałam i założyłam temat o BARF przekopjuje to co tam napisałam,czyli sposób w jaki dieta powinna być skomponowana, bo UWAGA!!!!! to nie opiera się tylko i jedynie na surowym mięsie!!!!!!!
----------------------------------------------------------------------------------------------------

kupiłam czasopismo "Mój pies" i przesdstawie wam artykuł jaki w nim przeczytałam.

O alternatywnej dal tradycyjnego żywienia psów diecie BARF rozmawiamy z jego twórcą- lekarzem weterynarii Ianem Billinghurstem

-co oznacza skrót BARF??

-Można go rozwijać na dwa sposoby: Bones and Raw Food, czyli "kości i surowe jedzenie", lub Biologically Appropriate Raw Food- "odpowiednie biologicznie surowe jedzenie".

Jak powstała ta dieta??

Będąc dzieckiem, bardzo interesowałem się historią naturalną. Moje ulubione książki opisywały dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Sam w pewnym okresie zycia prawie co dzień po pracy brałem strzelbę i psa i wyruszałem na polowanie. Wtedy moja suka Candy, polując na dzikie króliki, pokazała mi, jak psy zdobywają pokarm dla siebie samych, co najbardziej lubią jeść i jak naturalne jedzenie pozytywnie wpływa na ich zdrowie. Obserwowałem tez polujące koty.
Gdy rozpocząłem studia weterynaryjne, zacząłem karmić swoje zwierzęta zgodnie ze wskazówkami wynikającymi z nowoczesnej nauki. Widziałem jednak, że z roku na rok podupadają na zdrowiu. Podczas kursu terapii alternatywnych jeden z moich kolegów zwrócił mi uwagę, że poprzedni sposób karmienia moich podopiecznych-jedzeniem surowym- był dużo zdrowszy.
I to się potwierdziło, bo wiele zwierząt moich klientów powróciło do zdrowia dzięki prawidłowo skomponowanej diecie opartej na surowych produktach. Po dziesieciu latachintensywnych badań nad wpływem diet na zdrowie zwierząt domowych wydałem swoją pierwszą książkę- "Give Yuor Doa a Bone" ("Daj swojemu psu kość"), w której opisałem zasady BARF.

Na czym polega BARF?

Na karmieniu psów i kotów tylko surowym pokarmem. Wybrane składniki powinny odzwierciedlać rodzaje, zróżnicowanie i proporcje siety ewolucyjnej danego gatunku.
Dieta ewolucyjna każdego zwierzęcia - jeśli tylko można ją ustalić - najlepiej odpowiada jego cechom genetycznym i jest niezbędna do osiągnięcia jak najlepszego zdrowia. Zwierzę na takiej diecie ma szanse żyć o wiele dłużej i zdrowiej, niż karmione w jakikolwiek inny sposób.
Jakie są idealne proporcje prawidłowo skomponowanej diety BARF??
Są one bardzo płynne, ale podstawy wyglądają następująco: dla sów-60% surowych kości z mięsem, 15% warzyw, 10% podrobów, 10% różnych dodatków (jaja, algi, jogurt, olej rybi, twarożek, inne) i 5%owoców; dla kotów-70-75% surowych kości z mięsem, 15-20% podrobów, 10% dodatków i do 5% warzyw i owoców.
W ajki sposób należy przygotować warzywa i owoce, żeby zwierzę wykorzystało zawarte w nich substancje odżywcze??
Psy i koty nie trawią zbudowanych z celulozy ścian komórkowych roślin. Dlatego materiał roślinny musi być całkowicie zmieżdżony, aż osiągnie płynną konsystencję. Ostateczny produkt musi przypominać zawartość żołądka zwierzęcia roślinożernego-ofiary drapieżnika. Najlepiej jest użyć sokowirówki. Psu można podać otrzymaną pulpę (zachowamy wtedy dla siebie sok) lub pulpe wraz z sokiem dodaną do reszty posiłku. Dopóku warzywa i owoce nie zostaną całkowicie zmiksowane, większość pokarmu roślinnego przejdzie przez przewód pokarmowy psa lub kota w formie nienaruszonej, więc bedzie calkowicie bezużyteczna. Zmiksowane rosliny są bardzo zdrowe, soki zawierające składniki odżywce zostają strawione, a błonnik działa dobroczynnie na jelito grube.
 
Czego należy unikać w surowej diecie psów i kotów??

Kości gotowanych, bardzo twardych lub pochodzących od starych zwierząt. Z warzyw całkowicie należy wyeliminować jedynie cebulę, bo wywołuje ona anemię, która-nieleczona- może być śmiertelna, zwłaszcza dla kotów. Nie należy tez podawać w dużych ilościach warzyw krzyżowych(np.kapusta, brokuły, kalafior, rzodkiew, chrzan), ponieważ obiniżają one aktywność tarczycy. Z kolei nadmiar surowej fasoli, grochu lub ziemniaków spowoduje rozstrój żołądka. Generalnie jednak-z wyjatkiem cebuli- warzywa sa bezpieczne.Zawsze należy podawać zwierzęciu różnorodne produkty -żeby żaden nie dominował- a jeśli któryś wzbudza podejrzenia, lepiej go unikać.
]Spotkał pan zwierzę, które nie mogło jeść surowego pokarmu??
Niewielki procent zwierząt, które przez całe życie dostawały jedzenie gotowane lub gotowe karmy, może nie mieć ochoty na surowy pokarm lub źle na niego reagować. Zazwyczaj nie ma jednak problemu z przestawieniem się na BARF.
Czyli nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotych do tej diety??
Generalnie nie. Oczywiście, jeśli zwierzę nie czuje się dobrze na właściwie skomponowanej diecie BARF, należy poszukać przyczyny dalczego tak się dzieje. Zwykle można rozwiązać ten problem modyfikując dietę, a nie cąłkiem z niej rezygnując.
Dieta BARF niesie jakieś zagrożenia??
Dopóki pokarm pochodzi z młodych i zdrowych zwierząt, a mięso zostało dopuszczone do spożycia przez ludzi i jest właściewie przechowywane-w nieskich temperaturach-a następnie zamrożonee, nie ma żadnych problemów lub są one bardzo małe. Spożywanie kości może być przyczyną zaparć u bardzo mlodych, bardzo starcyh lub chorych zwierząt. W takim przypadku mielenie kości jest najlepszym rozwiązaniem. W wypadku starych zwierząt można całkowicie zrezynować z kości i dodać do diety przetwory mleczne i więcej roślin (np. zmielone ziarno sezamowe) by uzupełnić wapń.
Istnieje możliwosć przedawkowania jakiegoś składnika lub doprowadzenia do niedoboru w organizmie??
Jeśli właściciel będzie przestrzegać prostych zasad przedstawionych w moich książkach, nie będzie miał problemu z właściwym zbilansowaniem BARF. Na tym polega piękno diety ewolucyjnej - nie trzeba być wykształconym dietetykiem, by zaspokoić podstawowe potrzeby żywieniowe swojego psa.
BARF jest dietą wysokotłuszczową??
Dieta dla psów może b yć niskotłuszczowa lub bogata w tłuszcz, w zależności od wymagań konkretnego zwierzęcia. Ta sama zasada dotyczy kotów, z tym że koty tolerują, większą ilość tłuszczu w pokarmie a nawet jej wymagają.

A węglowodany są zdrowe dla zwierząt??

Ich nadmiar jest przyczyną zwyrodnień, zapaleń i przedwczesnego starzenia się. Cukry stanowią przecież pożywkę dla raka!

Jednak węglowodany są źródłem "szybkiej energii", potrzebnej zwłaszcza psom aktywnie uprawiającym sorty. Czy brak węglowodanów nie obniża ich możliwości.??

Kwestia wytrzymałości psów w zależności od ich diety była przedmiotem wielu badań naukowych. Naukowcy wciąż sierają się, jaka jest właściwa ilość węglowodanów w diecie psów. Skłaniam się ku teorii że węglowodany nie są potrzebne-opierając się na doświadczeniu z własnymi psami myśliwskimi karmionymi głównie surowym pokarmem. Jeśli dieta jest zbilansowana, oparta na surowym pokarmie, obfita w zdrowe tłuszcze i wspierające się suplementy w postaci całego zakresu witamin, a mimo to pies nadal nie ma wystarczającej energii, wówczas radzę do jego diety dodać niewielką ilość skrobi(ugotowany ryż lub ziemniaki) i zobaczyć czy to poprawi jego kondycję.

Istnieje jakaś specjalna wersja diety BARF dla szczeniąt??

Nie. Podstawowy BARF jest doskonały dla szczeniąt, tylko musi b yć podzielony na 3 lub 4 małe posiłki dzienne.

czy BARF mawłaściwości lecznicze??

Obserwujemy olbrzymią poprawę u zwierząt chorych , które zostały przestawione na BARF. Najczęściej ustępują wtedy wszelkie zapalenia, artroza, dermatozy, zapalenia trzustki, jelit, wątroby, niewydolność nerek, problemy ortopedyczne. Poprawia się stan zębów, przyrasta masa mięśniowa. Często ustępuje nawet padaczka. Jednym z pierwszych psów u których zaobserwowałem poprawę zdrowia dzięki zmianie diety, był seter irlandzki Paddy. Miał około 10 lat i cierpiła na ciężką artrozę i chroniczną alergię skórną. Jego stan zdrowia był tak zły, że pies miał być uśpinony. Był łysy, wychudzony i ledwo mógł chodzić. Gdy jego właściciele zwróćili się do mnie o pomoc, przekazałem im moje sugestie dotyczące diety Paddy'ego. Wyszli ode mnie nastawieni bardzo sceptycznie, ale gotowi spróbować wszystkiego. Przez kilka następnych miesięcy nie miałem od nich żadnych wiadomości. Przypuszczałem, że pies trafił do innego weterynarza, a może nawet rzeczywiście został uśpiony.
Po sześciu miesiącach odwiedzili mnie ze zwierzęciem, które wyglądało na ich nowego, młodego psa- miał długą, błyszczącą sierść i poruszał się z taką swobodą, jak przystało na setera irlandzkiego. Wchodząc, zpowiedzieli, że nie szukają pomocy. Chcieli tylko, żebym zobaczył, jaką poprawę przyniosła zmiana diety...


-----------------------------------------------------------------------------------


Po przeczytaniu tego artykuły pojawiła się w mnie iskiera nadzieii że ja mogłabym spróbować  nigdy nie byłam za podawaniem moim psom gotowego żarcia, bo nigdy nie m iałam pewności co w tym jedzeniu jest, dlatego często gotowałam im sama. Teraz chyba spróbuje i tego jeśli przynosi to żeczywiście takie dobre rezultaty...tylko że moje psy nie tkną chyba surowego miesa a tym bardziej surowych owoców...i nie mam pojęcia jak sobie z tym poradze...ale będę się starać 

Jak myślicie czy można np te warzywa miksować a potem taki koktajl wrzucić do lodówki żeby miec na cąły tydzień i dokupować tylko świeże mięso??  I może orientujecie się ile tego mięcha i owoców potrezeba na jedną porcję dla 10 kg psów ??

Słyszeliście już kiedyś o takiej diecie?? a może już ktoś próbował ??
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

golden(ka)

  • *
  • Wiadomości: 5987
Odp: Dieta BARF...
« Odpowiedź #62 : 2005-05-25, 14:52 »
Jestem ciekawa czy taka dieta jest dobra dla szczeniaczków ale młodziutkich w wieku np. 4-5 tyg ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Dieta BARF...
« Odpowiedz #62 : 2005-05-25, 14:52 »

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Dieta BARF...
« Odpowiedź #63 : 2005-12-26, 20:03 »
 Podnoszę temat.
Przeszliśmy z pieskiem na BARF 3 tygodnie temu, jak na razie, wygląda na to że mu służy.  Ani w tym wątku, ani w 2 innych o Barfie które znalazłam temat z cała pewnością nie zostal wyczerpany, dlatego jeśli ktoś ma jeszcze jakieś  doświadczenia, poproszę o podzielenie się :)
Zapisane

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Odp: Dieta BARF...
« Odpowiedź #64 : 2005-12-26, 22:04 »
ja moge polecic liste dyskusyjna poswiecona BARFOwi, tylko trzeba sie zarejestrowac na yahoo strona http://groups.yahoo.com/group/barf-pl/ no i pozniej na ta liste :)

ja tez jestem za ta dieta. Tylko narazie podaje surowe mieso plus surowa tarta marchewka, i czasem tarte jablko, ale caly czas gotuje ryz,,, wiec nie do konca na to przeszlam ;) ale moze niedlugo.


Data wysłania: 2005-12-26, 21:03
a ja sie trochę  przeraziłam czytając  opinie p. Jany  Wiśniewskiej   hod. malamuty /
Musiala przecież  wysterylizowac   przez te diete   sunie ..
troche sie boje  przestawić Daisy na   te dietę ...
i raczej tego nie zrobię..

mialam sie spytac, dlaczego MUSIALA wysterylizowac sunie przez diete?  jaki byl konkretny powod?
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Odp: Dieta BARF...
« Odpowiedź #65 : 2005-12-27, 14:41 »
a co ja mam zrobić jeśli moje psy po podaniu surowego mięcha patrzą na mnie z wyraz pyska "pańcia zdurniała" :P ??
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Dieta BARF...
« Odpowiedź #66 : 2005-12-27, 15:45 »
A wiesz, jak patrzy mój pies, kiedy daję mu papkę warzywno-owocową? :) Nawet z kawałkami mięsa czy podrobów. Ale zje, jesli nie pierwszego dnia, to drugiego... A myslałam kiedyś że jest rozpieszczony :) Na szczęście bardzo lubi kości, mimo że brakuje mu już kilku zebów radzi sobie z nimi świetnie, no a to podstawa.
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Dieta BARF...
« Odpowiedź #67 : 2005-12-27, 20:04 »
mój pies z surowego miesa to tylko wołowine lubi i raz z zazdrości jadł surową wątróbkę. :)
Jak daje mu kurczaka lub jakieś inne mięso to nawet nie chce powąchać. Więc nawet jakbym chciała przejść na barfa to nie mam jak.
« Ostatnia zmiana: 2005-12-27, 20:09 autor kkaassiiaa »
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']
Strony: 1 2 [3]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.091 sekund z 24 zapytaniami.