Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?  (Przeczytany 4439 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

emyla

  • *
  • Wiadomości: 1311
specjalny do tego jest filtr czy co? a moze torf sie umieszcza w filtrze? nie mam zielonego pojęcia , pomóżcie
Zapisane

futermelok

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #1 : 2004-02-11, 11:32 »
Emyla po pierwsze poco ty chcesz stosowac ten torf? Jedyna ryba w twoim akwa która ewentualnie by potrzebowala takiej wody to razbora, ona pochodzi z czarnych wód ale taka wode potrzebuje tylko do rozmnazania. Uwazam ze jezeli nie chcesz jej specjalnie rozmnazac to stosowanie torfu nie ma sensu.
Torf wydziela do wody bardzo specyficzne zwiazki- kwasy humusowe i garbniki  zakwaszaja one wode zmiekczaja powodujac ze upodabnia sie ona do tropikalnych czarnych wód. Jezeli twoja woda jest twarda to nie ma sensu stosowac torfu bo prosto mówiac nie bedzie dzialal twarda woda ma duza pojemnosc buforowa i kwasy humusowe sa zamalymi kwasami aby zakwasic twarda wode. Tak zenim zaczniesz uzywac torfu zbadaj sobie twardosc. Po drugie zamiast torfu mozesz stosowac wyciag z szyszek olchy, efekt bedzie podobny aha i pamietaj ze w do celów akwarystycznych nadaje sie tylko torf wysoki.
Ps. ja i tak ci odradzam stosowanie torfu bo niema takiej potrzeby ale jak juz chcesz to moze latwiej byloby zastosowac juz jakis gotowy preparat np. biotorfin lub torumin sa to juz gotowe preparaty zawierajace wyciag z torfu :idea:

A teraz do wlasciwej czesci pytania. Torf umieszcza sie w filtrach niesatospecjalnefiltry dla torfu ale tez do kazdego filtra nie mozna go wsadzic. Najogólniej nadaja sie wszystkie takie filtry do których mozna wsadzic wklad torfowy np. filtry kubelkowe, kaskadowe ogólnie wszystkie biofiltry z miejsem na jakis dodatkowy wklad niz gabka.
Ps. Aby ulatwic sobie wkladanie i wyciaganie torfu z filtra mozna taki torf wsadzic do ponczochy
Zapisane

emyla

  • *
  • Wiadomości: 1311
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #2 : 2004-02-11, 20:00 »
no mam razbory klinowe ale raczej nie bede rozmnazac, myslalam ze to im do zycia tez potrzebne jest ten torf
Zapisane

Forum Zwierzaki

na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedz #2 : 2004-02-11, 20:00 »

futermelok

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #3 : 2004-02-11, 21:17 »
nie, nie trzeba torfu, razbory sa juz od wielu pokolen hodowane w kranówie i zdazyly juz sie dotakiej wody przyzwyczaic jezeli chcesz polepszyc troche wode w twoim akwa polecam te preparaty [biotorfin lub torumin] albo jak masz gdzie nazbierac to wyciag z szyszek olchy.
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #4 : 2004-02-12, 11:53 »
Wiesz co futermelok, szczerze to pierwszy raz się spotykam z opinią że jak się ma twardą wodę to się nie stosuje torfu. Ja mam skalary i dzięki filtrowaniu przez torf dałem sobie spox z osmozą.
  Ryby z ciemnych wód uwielbiają torf i wyciąg nigdy nie da tego zaden wyciąg co torf.
  Stusując woreczki zmniejszamy ph ale nie ma w wodzie garbników, nie ma przede wszystkim humusu. Dlatego z praktyki wiem ze torf dla ryb tropikalnych z wód miekkkich i kwaśnych jest nieodzowny.
   Nie mówiąc już o roślnach, które rosną o wiele lepiej.

I jeszcze jedno nie wiem gdzie się wyczytało że razbory HODUJE SIĘ  W KRANÓWIE. - a pozatym w pierwszysm poscie jest napisane ze razbora potrzebuje a w drugim ze nie.
  Prawda jest taka ze woda twarda i alkaliczna zabija te rybki. Dochodzi do tego ze przestają jeść, tracą barwy i sa bezpłodne - gdyż twardość niszczy ich układ rozrodczy.

   Polecam torf, jest super, trzeba dbać tylko o ph ale od niego mniej jest drobnoustrojów (mniejszy bufor wody); ikra ryb tropikalnych lepiej się czuje;
Rośliny rosną; nie trzeba dolewac preparatów, gdyz torf sie wyplukuje powoli do wody i zawsze jest dozowany.

  Jedyne czego warto unikać to wkładanie go luzem do filtra :) i oczywiście filtr bio nie mechaniczny bo szybki obieg wody pododuje zbyt szybkie skoki PH.
Zapisane

emyla

  • *
  • Wiadomości: 1311
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #5 : 2004-02-12, 12:18 »
ja mam filtr Aqua el    fan mikro to można do niego czy nie torf? i skad zdobyc ten torf?
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #6 : 2004-02-12, 12:22 »
Torf mozna kupiić w akwarystycznym. Co do wkładania w filtr.. nie musisz tego robić.. Włos to w woreczek do torfu ((moze być rajstopa :) ale głupio wyglada)),
i umięśc gdzieś w niewidocznym miekscu gdzie lekko przepływa woda... wystarczy tak..
Zapisane

futermelok

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #7 : 2004-02-12, 12:40 »
Cytat: Galago De Codi
Wiesz co futermelok, szczerze to pierwszy raz się spotykam z opinią że jak się ma twardą wodę to się nie stosuje torfu.
Wiesz co Galago De Codi ja nie napisalem ze nie mozna stosowac torfu tylko przy twardej wodzie torf nie jest wstanie zakwasic i zmiekczyc wody, kwasy humusowe sa zaslabe chodz mi o twardosc powyzej 10 w takiej wodzie nie nastapi dlugo trwale zakwaszenie i nawet jak nastapi lekie zakwaszenie to po krótkim czasie woda znów powróci do wyjsciowego stanu. I owszem mozna stosowac torf bo wtedy bedzie wydzielal do wody garbniki i kwasy humusowe ale nie bedzie jej bardzo zakwaszal i zmiekczal. Ja sam stosuje torf  ale mam twarda wode Two 15 stopni PH 7,5 i sam torf nic nie pomaga dopiero po zmiekczeniu wody filtraxem torf zaczyna zakwaszac wode.
 
 
Cytat: Galago De Codi
Ryby z ciemnych wód uwielbiają torf i wyciąg nigdy nie da tego zaden wyciąg co torf.

Przepraszam ale o co ci w tym chodzi ryby nie uwielbiaja torfu tylko zwiazki przez niego wydzielane lub ewentualnie zakwaszona i zmiekczona przez niego wode a jak juz napisalem jezeli ta wwoda jet twarda to jej znaczoco nie zakwasi a w roznego rodzaju preparaty zawierajace wyciagi z torfu zawieraja wlasnie garbniki i kwasy humusowe i sa to te same zwiazki co wydziela torf w filtrze tylko jeszcze dodatkowo wzbogacone o np. wyciag z kory dembu i nie gadaja mi tu ze nie zawieraja tego co torf. Takie preparaty odpowiednio stosowane w miekiej wodzie daja to samo co torf.
 
Cytat: Galago De Codi
  Stusując woreczki zmniejszamy ph ale nie ma w wodzie garbników, nie ma przede wszystkim humusu.

Pewnie ci chodzi o woreczki przeplywowe z zywica jonowymiena i jak juz to one zmniejszaja twardosc wody a nie PH

 
Cytat: Galago De Codi

   Nie mówiąc już o roślnach, które rosną o wiele lepiej.

Chodzi ci o to ze torf powoduje zmiane barwy i przenikliwosci wody i powoduje znaczne straty w przenikaniu widma swiatla w wysokich akwariach czy to ze nie które rosliny[ bo chyba sie zgodzisz ze nie wszystkie] lubia bardziej kwasna wode
 
Cytat: Galago De Codi

w pierwszysm poscie jest napisane ze razbora potrzebuje a w drugim ze nie..
Bo w pierwszym poscie jest napisane ze potrzebuje do rozmnazania a w drugim po odpowiedzi emyla ze nie zamierza rozmnazac jest napisane ze jezeli nie chce rozmnazac to nie potrzeba jej torfu.

 
Cytat: Galago De Codi
  Polecam torf, jest super, trzeba dbać tylko o ph ale od niego mniej jest drobnoustrojów (mniejszy bufor wody);

Sory ale czy ty wiesz co to dokladnie jest pojemnosc buforowa wody? Bo tu ona sie pojawia w conajmniej kontrowersyjnym kontekscie bo co to ma wspólnego z drobnoustrojami i co tozncazy ze trzeba dbac o PH
Cytat: Galago De Codi

szybki obieg wody pododuje zbyt szybkie skoki PH.

Sory ale tego to ja juz wogóle nie rozumiem mozesz mi to wytlumaczyc w jaki sposób prad wody wplywa na skoki PH to jest jakas herezja
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #8 : 2004-02-12, 14:17 »
Sądzę że najciekawsze efekty uzyskuje sie metodami naturalnymi. Wyciagi i inne chemiczne paskudztwa nie dadzą tego co daje prawdziwy torf.
Czy od pH czyli kwaśności nie wyrącają się związki Ca czyli twardość ?
Sprawdż to - bo przy długotrwałym filtrowaniu i pilnowaniu pozimu ph można tez zmiękczyć wodę. Pilnować tego trzeba dlatego że nie można podać ile torfu się należy np. 200 l akwarium.. To trzeba kontrolować na bieżąco.
Buforowość wody to związki Wapnia głównie. Na nich powsatją inne związki, z których żywią się bakterie i inne drobnoustroje. Woda twarda jest nazywana wodą rzyzną - co można łatwo sprawdzic oświetlając ją  - glony :) - rosliny tropikalne - zaprzeczają logice i wolą wodę skąpą w te zwiąki) - dlatego lepiej się czują, dlatego też jest mniej różnych takich tam stworków które by ikrę "atakowały" :)

To jest takie proste.. ta mja herezja. Przecież jeśłi dasz torf do filtra mech. o przepływe wody powiedzmy 240l/h to po niedługim czasie ph, twardośc wody- zmienią się. Ryby nie lubią skoków tych czynników. Ryby wogóle nie lubia skoków jakichkolwiek parametrów wody.

A herezjjąnie jest trzymanie ryb w złych warunkach - jak nie dla rozmanżania to najlepiej zaraz ją do kuli.. O ryby zawsze trzeba dbać a nie tylko jak się chce od nich dzieci...
Zapisane

Forum Zwierzaki

na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedz #8 : 2004-02-12, 14:17 »

futermelok

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #9 : 2004-02-13, 01:29 »
Cytat: Galago De Codi
Wyciagi i inne chemiczne paskudztwa nie dadzą tego co daje prawdziwy torf.

Przepraszam ale jak nazwiesz to co wydziela sie do wody w akwa z torfu w filtrze czyz to nie jest wyciag z tego torfu? Pomysl logicznie to tez jest wyciag z torfu tyle ze on jest odrazu rozcienczany.
Ps. Ja o zadnej chemi nic nie mówilem a gotowe preparaty typu [torumin] sa dodatkowo wzbogacane o skladniki których brakuje w torfie i nad receptura glowia sie znacznie lepsi specjalisci od nas.
Ps.2 Tak nawiasem to jestem bardzo ciekawy jakiego ty torfu uzywasz pewnie chemiczne paskudztwo granulowane z sery lub tetry?
Cytat: Galago De Codi

Czy od pH czyli kwaśności nie wyrącają się związki Ca czyli twardość ?
Sluchaj Galago De Codi nie wprowadzaj ludzi w blad i jak sie na czyms nie znasz to nie pisz tego na forum.
Po pierwsze to te zdanie nie ma logicznej skladni.
To co napisales jest totalna bzdura.
Czy ty wiesz co to jest wskaznik PH moze wiesz ale napisales to tak jakbys nie mial o tym zielonego pojecia. PH to w zaden spsób nie jest kwasnosc zreszta co to jest wogóle kwasnosc, domyslam sie ze chodzilo ci o odczyn kwasny wody, ale to tez nie jest to. PH to najprosciej mówiac stezenie jonów wodorowych w roztworze, im wieksze stezenie jonów wodoru tym odczyn jest bardziej kwasny a im mniejsze stezenie tym bardziej zasadowy i wlasnie jest tez zasadowosc a ty napisales [PH czyli kwasnosc] moze to jest czepianie sie szczególów ale to sa wazne szczególy i moga kogos wprowadzic wblad.
Teraz druga rzecz Ca czyli twardosc. Ca w zaden spsób nie odpowiada twardosci znów mam wrazenie ze nie wiesz dokladnie o czym piszesz.
Twardosc dzieli sie na ogólna i weglanowa. twardosc weglanowa jest tym wieksza im wiecej soli weglanowych jest rozpuszczonych w roztworze a twardosc ogólna tym wieksza im wiecej rozpuszczonych pozostalych soli.
Cytat: Galago De Codi

Sprawdż to - bo przy długotrwałym filtrowaniu i pilnowaniu pozimu ph można tez zmiękczyć wodę.

Mozna, przeciez ja nie napisalem nigdzie ze nie mozna, tylko ze przy twardej wodzie obnizenie bedzie znikome i na nie wiele sie przyda.
Cytat: Galago De Codi

Buforowość wody to związki Wapnia głównie.

Zwiazki wapnia to twardosc weglanowa znów mam wrazenie ze nie wiesz o czym piszesz.
Cytat: Galago De Codi

Buforowość wody to związki Wapnia głównie.  Na nich powsatją inne związki, z których żywią się bakterie i inne drobnoustroje.

Popracuj troche nad skladnia zdan. Nie wiem pewnie znów odczytalem zle sens zdania, bo o to ze twierdzisz iz, bakterie i drobnoustroje zywia sie zwiazkami wapnia, badz powstalymi z nich innymi zwiazkami to bym cie nie posadzal
Cytat: Galago De Codi

 Woda twarda jest nazywana wodą rzyzną - co można łatwo sprawdzic oświetlając ją  - glony :) - rosliny tropikalne - zaprzeczają logice i wolą wodę skąpą w te zwiąki) - dlatego lepiej się czują, dlatego też jest mniej różnych takich tam stworków które by ikrę "atakowały" :)

Nie wiem czy wiesz jak np. wyglada Rio Negro rzeka o typowo czarnych wodach na dnie lezy ok 60 cm warstwa butwiejacych lisci która do wody wydziela to samo co torf [kw.humusowe, garbniki] dno jest tez pokryte mnóstwem powalonych kawalków drewna [korzenie, galezie] woda ma kolor bardzo ciemny gdzie niegdzie nawet wyglada jak  kawa z tad nazwa tych wód. Jednak jedno co jest udezajace w tym podwodnym krajobrazie to to ze nie ma tam  prawie wogóle roslin. Wnioski wyciagnij sam.
Cytat: Galago De Codi

To jest takie proste.. ta mja herezja. Przecież jeśłi dasz torf do filtra mech. o przepływe wody powiedzmy 240l/h to po niedługim czasie ph, twardośc wody- zmienią się. Ryby nie lubią skoków tych czynników.
Pierwszy raz slysze zeby o szybkosci wydzielania sie do wody aktywnych zwiazków torfu a co zatym idzie zmiana PH i twardosci miala jakis wplyw szybkosc przeplywu wody. Ewentualnie co, to szybciej moze sie taka woda mieszac ale to chyba pozadane i wtedy nie tworzyly by sie w wodzie strefy o róznym odczynie. Nawet gdybys dal taki torf do filtra o przeplywie 1000l/h szybkos wydzielania przez niego zwiazków pozostanie taka sama co najwyzej szybciej sie zmiesza
Cytat: Galago De Codi

A herezjjąnie jest trzymanie ryb w złych warunkach - jak nie dla rozmanżania to najlepiej zaraz ją do kuli.. O ryby zawsze trzeba dbać a nie tylko jak się chce od nich dzieci...  

I na koniec nareszcie cos madrego napisales.

Ps. Przepraszam wszystkich za zlosciwosci i madzenie sie, ale bylem do tego zmuszony :lol:
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #10 : 2004-02-13, 10:44 »
CaCO2 + HCL -> CaCl + H2O przy czym CaCl2 strąca się.
  O tym mówiłem. I powiedz mi gdzie ja pisałem o twardości weglanowej. Pisałem o ogólnej (rzeczywiście w moim rozumieniu może być lekkie "zboczenie" bo lubię mysleć przy okazji o alkaiczności ) ale mam to po przygodach z tanganiką :)
  Może trochę mniej książek czytaj a więcej praktykuj. Moje anubiasy i mikoryzjum mają się wspaniale jak zacząłem filtrować przez torf (sorry ze nie walę z łaciny ale juz okres bufonady okrsu dojz. mam za sobą). Pewnie magazynu akwarystów nie czytali.
  Jeśli filtrowanie przez toff nie zmniejsza buforowości wody, to dajmy sobie spokój, bo widzę że kąpletnie nie znasz się na tym co pobierają rośliny z wody, czego potrzebują bakterie. Woda miękkka ma o wiele łatwiejsze tendencje do skoku ph, co lubią rośliny z wód tropikalnych - ale nienawidzą bakterie gdyż zbyt duża kwaśnośc niszczy wielocukier jakim jest zagęszczona glukoza(błona komórkowa), oraz utrudnia pobieranie pokarmu. pozatym wapń  - z resztą. czemu do *&*&^ jasnej nie wkłada się muszelek do akwarium z sumatrami a do np, tanganiki stosuje się specjalne wymieniacze wapniowe.
   
  Jesli znowu nie wiesz o czym mówię. Bo widzę że nie. To powiem prosto z mostu i ostatni raz.   Wiem ze ph zależy od twardości . ale powiedz mi dalczego uważasz że twardośc nie zależy od ph...  tylko to chciałem powiedzieć...
   Nie miałem żadnych złośliwych zamiarów... ale widzę że akwaryści nigdy się nie zmienią.
Zapisane

futermelok

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #11 : 2004-02-13, 12:31 »
Cytat: Galago De Codi
Czy od pH czyli kwaśności nie wyrącają się związki Ca czyli twardość ?

CaCO2 + HCL -> CaCl + H2O przy czym CaCl2 strąca się.

napisales ze od PH [kwasnosc] wytracaja sie zwiazki Ca czyli twardosci.
Czy CaCO2  lub HCL to twoim zdaniem PH bo mi chodzilo ze ty to tak napisales. CaCL2 to nie twardosc jezeli ona sie wytraca to nie mam jej w roztworze i nie wplywa na twardosc. To co tu napisales to jest reakcja tworzenia soli z istniejacej juz soli przy pomocy mocnego kwasu.Aha a czy twoim zdaniem torf wydziela do wody HCL. Owszem HCL zakwasi wode [twarda wode równiez zakwasi troche bardziej niz torf ale tez na krótki okres i odczyn wody powróci znów do wyjsciowego stanu]. Ale w tym problem ze torf wydziela slabe kwasy humusowe które sa zbyd slabe aby zakwasic na trwale wode o duzej twardosci.

Cytat: Galago De Codi

  O tym mówiłem. I powiedz mi gdzie ja pisałem o twardości weglanowej. Pisałem o ogólnej (rzeczywiście w moim rozumieniu może być lekkie "zboczenie" bo lubię mysleć przy okazji o alkaiczności ) ale mam to po przygodach z tanganiką :)


Wlasnie, nigdzie nie napisales o twardosci weglanowej, ale napisales ze zwiazki Ca czyli twardosc. A  to, to chyba jest wlasnie twardosc weglanowa ale ty przeciez teraz napisales ze pisales o twardosci ogólnej. I wtym momecie sam sobie zaprzeczasz.
Co do wyrazenia w nawiasie - przed nawiasem piszesz o twardosci w nawiasie wtracasz ze myslales wtedy o alkalicznosci. Drogi kolego alkalicznosc to nie jest twardosc tylko odczyn roztworu o PH powyzej 7.
Cytat: Galago De Codi

  Może trochę mniej książek czytaj a więcej praktykuj.

Drogi kolego zkad ty wiesz ile ja praktykowalem. Ale mozesz byc pewny ze nie malo a jak mnie nie znasz to nie pisz bo ja na temat twojego akwa sie nie wypowiadam i dyskusja jest tu prowadzona raczej na inny temat.
Cytat: Galago De Codi

  Jeśli filtrowanie przez toff nie zmniejsza buforowości wody, to dajmy sobie spokój,

Tak dajmy sobie spokój bo widze ze nie wiesz co to jest buforowosc wody a raczej pojemnosc buforowa bo tak to sie dokladnie to nazywa.
Cytat: Galago De Codi
bo widzę że kąpletnie nie znasz się na tym co pobierają rośliny z wody, czego potrzebują bakterie. Woda miękkka ma o wiele łatwiejsze tendencje do skoku ph, co lubią rośliny z wód tropikalnych - ale nienawidzą bakterie gdyż zbyt duża kwaśnośc niszczy wielocukier jakim jest zagęszczona glukoza(błona komórkowa)

A co twoim zdaniem rolsiny pobieraja buforowosc wody tak? Przynajmniej w takim sensie to napisales. Ps. glukoza to 6 weglowy cykliczny cukier a w blonach komórkowych wystepuje celuloza która nie jest raczej zageszczona, tylko jest liniowym nierozgalezionym polimerem reszt glukozy
 
Cytat: Galago De Codi
 
  Jesli znowu nie wiesz o czym mówię. Bo widzę że nie.

Masz chyba bardzo przenikliwy wzrok ale nie byl bym na twoim miejscu taki pewien. I nie wiem dlaczego piszesz [znowu], ja cie rozumiem. chyba ze chodzi ci o to ze napisales wszystko to z taka skladnia ze fatycznie ciezko cie zrozumiec i musialem to przeczytac dwa razy.
 
Cytat: Galago De Codi
 To powiem prosto z mostu i ostatni raz.   Wiem ze ph zależy od twardości . ale powiedz mi dalczego uważasz że twardośc nie zależy od ph...  tylko to chciałem powiedzieć...

Juz ci odpowiadam drogi kolego. Jeszcze raz sie powtórze PH to stezenie jonów wodoru w roztworach i wcale PH nie zalezy od twardosci. Napisales to tak jakby byla jakas zaleznosc pomiedzy twardoscia a PH [np. ze im twradsza woda tym wieksze PH lub na odwrót] a to jest nieprawda. Jedyne co moze zalezec od twardosci to latwosc zmiany odczynu wody [zmiana PH] w wodzie o mniejszej twardosci ale to wlasnie sie wiaze z pojemnoscia buforowa wody. a teraz dlaczego twardosc nie zalezy od PH. równierz sie powtórze twardosc to ilosc soli rozpuszczonych w roztworze a pH to stezenie jonów wodoru i zmiana tych wartosci nie jest z soba zalezna. mozemy uzyskac wode o dowolnym PH [w przedziale od 1 do 14 i dowolnej twardosci]

 
Cytat: Galago De Codi
   Nie miałem żadnych złośliwych zamiarów... ale widzę że akwaryści nigdy się nie zmienią.

Ja równierz drogi kolego akwarysto nie mialem zlosliwych zamiarów  8)
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #12 : 2004-02-13, 13:00 »
OKI WYTLUMACZYLEM POKRĘTNIE. i PRZYZNAJE SIE DO BLEDU
po prostu z moich obserwacji wynika co innego, tylko tyle
nie wiem co mam powiedziec jak ja siedziałem
przy baniaku i robilem pomiary ph i twardości
przed i w czasie walk z torfem...  :cry:

Co ja mam jakieś inne akwarium  :cry:
Zapisane

futermelok

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #13 : 2004-02-13, 16:01 »
Drogi kolego akwarysto czasem wychodza rózne dziwne rzeczy nie wiem co ci wyszlo podczas twoich badan najwzniejsze jest to aby zapewnic optymalne warunki w akwa.
Ps. co do moich postów to lubie byc dokladny i dlatego tak bardzo czepiam sie szczególów moze dla niektórych to nie jest wazne [pewnie dla wiekszosci- bo komu to do szczescia potrzebne] ale ja na to jestem wrazliwy i nie moge czytac obojetnie niejasnosci, dla mnie musi byc wszystko jednoznaczne i naukowe. Trudno taki juz upierdliwy jestem i jak juz wczesniej powiedziales to akwarysty sie nie zmieni.
Ps.2 Pozdrowienia i wspanialego akwa zycze
Pozdrawia futermelok 8)
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #14 : 2004-02-13, 18:16 »
JAk bede bogaty- i bede miał morskie to bedzie wspaniałe :) ... a juz wiem komu zlece czuwanie nad nim... ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedz #14 : 2004-02-13, 18:16 »

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #15 : 2004-02-13, 18:21 »
GALAGO!! WITAJ!!! KOPE LAT!!
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #16 : 2004-02-13, 18:25 »
Witam witam i o zdrowie pytam :)  8)  8)  oczywiscie wole pepsi ale nie ma takiej ikonki :)
  ... jak widzisz i wy szyscy ... juz sie w lekkie przepychanki włączam.. poczekajcie jak sie rozkręcę....  :grr:  :grr:  :grr:  :grr:  :grr:  :grr:  :grr:  :wink:  ;)
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #17 : 2004-02-13, 18:28 »
Oj Galago Ty zawsze sie wkrecales we wszystkie 'przepychanki' wiec nic nowego ;)
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #18 : 2004-02-13, 18:32 »
W końcu nie na darmo mi przywożą z gniezna te kozackie firmowe ciuchy z długimi rękawami wiązanymi z tyłu... wiecie ile ja się namęczę by napisać coś na klawiaturze nosem...  :walenie:  :banan:
Zapisane

emyla

  • *
  • Wiadomości: 1311
na jakiej zasadzie przepuszcza sie wode prze torf?
« Odpowiedź #19 : 2004-02-14, 15:57 »
to życzę szybkiej nauki pisania nosem na klawiaturze ;)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.096 sekund z 27 zapytaniami.