Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: przeprowadzka złotej rybki ze szklanej kuli - dokąd?  (Przeczytany 1127 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

at

  • Gość
dostałam w sobotę 'złotą' rybkę (nie wiem jeszcze, jaka to rasa, wygląda mniej więcej jak z reklamy karty kredytowej mbanku ;)) w małej kuli, właśnie chcę ją przeprowadzić do nieuwłaczającego rybiej godności akwarium, stąd pytanie: czy potrzebne jej napowietrzanie, czy wystarczy filtr? bo grzałka podobno niekoniecznie? Nie zamierzam raczej w to akwarium szczególnie inwestować ani go rozwijać, bo rybki nie są dla mnie atrakcyjne jako zwierzęta domowe (mało kontaktowe takie :)), ale skoro już dostałam stworzonko, to chcę żeby miała dobrze.  Czy może być sama, czy niezbędne jej rybie towarzystwo? Rzecz kolejna: czy akwarium mogę postawić w salonie, w którym są telewizor, przedpokój i kuchnia, czyli duży ruch? A, akwarium muszę całkowicie przykryć, bo mam 2 koty. Którym sklepom we Wrocławiu można zaufać (żeby coś rozumieli i wiedzieli, i nie sprzedali żadnej choroby do domu)?
Poproszę jeszcze, żebyście nie krzyczeli na mnie, że wobec powyższego biedna rybka i co ja sobie wyobrażam, że ją trzymam w okrągłym domeczku - absolutnie nie planowałam, uszczęśliwili mnie nią niejako na siłę.
:)
Zapisane

Raffy

  • Gość
przeprowadzka złotej rybki ze szklanej kuli - dokąd?
« Odpowiedź #1 : 2004-03-01, 17:14 »
te okragłe akwarium to kula, kule nie są dobre ... poczytaj np.http://www.zwierzaki.org/viewtopic.php?t=2623&highlight=kula a ta rybka co trzymasz to welonka i moim zdaniem to są b.madre ryby np. rozpoznają swojego opiekuna (ale muszą mieć normalne akwarium, bo w kuli swojego opiekuna nie moze zobaczyc :P ) . Te ryby dorastają do 15-20 cm i najlepiej kup chociaz 100 l akwarium z POKRYWĄ-pisałaś ze masz koty ..  i do 100 l. moze drugą welonkę (bo to towarzyskie rybki). Filtracja musi być konieczna i silna bo welony to ryby co strasznie smiecą. PeeS. te ryby długo żyją ... 30-60 lat :P (przynajmniej tak słyszałem)
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Re: przeprowadzka złotej rybki ze szklanej kuli - dokąd?
« Odpowiedź #2 : 2004-03-01, 18:54 »
Witam :)
Najlepiej kupic filtr z napowietrzaniem, np. AQUA SZUT JUNIOR. To najlepsze rozwiązanie :)
Możesz je postawić w salonie, bedzie efektownie wygladalo :)
Oczywiscie akwarium nalezy przykryc- najlepsze sa firmowe pokrywy z oswietleniem, ale wystarczy na poczatek zwykla szklana, byle koty nie wskakiwaly bo moze sie zle skonczyc :?
Oprocz tego potrzebne bedzie:
-termometr
-zwir (nie zaden kolorowy, tylko zwykly rzeczny, ciemny)
-ozdobka moze byc, ALE nie zadne okropne kolorowe zamki- najwyzej jakies z np. piaskowca
-roslinki- koniecznie mocne, bo welony lubia kopac i ryją w podłożu ;)

Poza tym:
-waz do odsysania wody
-siatka do lapania ryby


I co do podmian: Nie mozna wymieniac calej wody!! Trzeba podmieniac ok. 30% co tydzien.

Karmienie- nie mozesz karmic samym suchym, kup robaczki mrozone (larwa ochotki).

I jeszcze jedno--> a mianowicie: welonki czuja sie najlepiej w grupie, ale musisz koniecznie pamietac ze to duze ryby i na jedna powinno byc minimum 40 litrow!  
Zapisane

Forum Zwierzaki

Re: przeprowadzka złotej rybki ze szklanej kuli - dokąd?
« Odpowiedz #2 : 2004-03-01, 18:54 »

at

  • Gość
przeprowadzka złotej rybki ze szklanej kuli - dokąd?
« Odpowiedź #3 : 2004-03-08, 15:49 »
dzięki za Wasze podpowiedzi, rezultaty są następujące:
właśnie zamawiam akwarium, będzie 50 cm długie, 40 szerokie i 50 wysokie (chciałabym klejone czarnym silikonem, ale on podobno mniej trwały?), do niego filtr o wydajności do 120 litrów, bez termometru, bo mam pokojowy, ciemny żwir (czy można samemu pozyskać z rzeki i zastosować go, oczywiście po wygotowaniu?), żadnych zameczków ;), no i kilka roślin. Niestety, wczoraj w zoologicznym dowiedziałam się, że welonki lubią zjadać rośliny :( a już myślałam, że akwarium będzie ładne jak w książeczce firmy Tetra, hłe hłe. Mam siatkę i rurkę do wymiany wody, nabyłam już mrożonki. Zamierzam zastosować kapsułki z bakteriami nitryfikacyjnymi (oraz oczywiście odchlorawiacz, czy jak to się zwie), żeby przyspieszyć przeprowadzkę. Czy to prawda, że wtedy można po 1 dniu wpuścić tam rybkę?
Aha, do tych prawie stu litrów dostanie drugą welonkę, trudno, muszą się jakoś pomieścić ;) Szczerze powiem, uśmiałam się czytając opis na stronie akwafoto, z którego wynikało, że 1 welonka = 100 litrów: czyli dla sześciu rybek 600-litrowe akwarium?! dziękuję, postoję (na razie,  bo akwarystyka podobno szalenie wciąga ;)) Rybka się już jakby oswoiła, od wczoraj je mi niemal z ręki, tzn. nie chowa się przy dnie do czasu gdy odejdę, jak poprzednio.
Zapisane

Raffy

  • Gość
przeprowadzka złotej rybki ze szklanej kuli - dokąd?
« Odpowiedź #4 : 2004-03-08, 16:21 »
super :D

nie rezynguj z roślin, możesz kupić trwałe rośliny np. anubiasy nana lub niektóre gatunki krypokortyn i są chyba jeszcze ale nazwy nie znam - moze inny ci powiedzą. Z rzeki możesz, ale na mój gust wolę te czarne ze sklepu (nie ma to jak mój gust :) ) Woda w akwa musi się dojrzewać przez 2 tyg woda i pracujący filtr bez przerwy - ale welonka będzie się meczyła więc 1 tydz. poczekaj :)
Twoje akwa ma 100 l. i myślę ze możesz spokojnie kupić jeszcze jedną welonkę i akwa 100l. dla 3 welonków to już naprawdę maks.
Zapisane

Ellen

  • Gość
przeprowadzka złotej rybki ze szklanej kuli - dokąd?
« Odpowiedź #5 : 2004-03-08, 16:37 »
Cytat: at
Szczerze powiem, uśmiałam się czytając opis na stronie akwafoto, z którego wynikało, że 1 welonka = 100 litrów


A co w tym smiesznego? Welonki dorastaja do duzych rozmiarow, widzialam welonke, ktora miala z ogonem 50cm dlugosci. Poza tym welonki strasznie syfia i potrzebuja przestrzeni, zeby sie nie utopily we wlasnych odchodach  ;)  :P Dlatego tez filtr powinien byc nieco mocniejszy, lepiej do 200 litow. Zeby rybki nie niszczyly roslinek mozesz sprobowac z twardolistnymi jak anubiasy, mikrozorum.
Zapisane

at

  • Gość
przeprowadzka złotej rybki ze szklanej kuli - dokąd?
« Odpowiedź #6 : 2004-03-08, 17:19 »
sorry, uśmiałam się z tych 600 l, nie ze 100 / szt; sześć takich jak moja teraz musiałoby mieć GPSy, żeby je czasem odnaleźć w tych hektolitrach  :lol: przed czasem gdy osiągną poważne rozmiary, będę już mogła (i chciała) mieć większe akwarium i/lub zaprzyjaźnione oczko wodne. Jej możliwości w brudzeniu wody już doceniłam, na szczęście stoi wysoko na regale i dna słoja nie widać ;) obejrzę ten wydajniejszy filtr, zeby się tylko nie okazało, że na rybkę miejsca zabraknie, akwarium mam (mieć) 100-litrowe, ale przecież wody w nim będzie mniej. Dzięki za propozycje roślin; czy do żwiru trzeba domieszać jakichś odżywek?
Zapisane

Ellen

  • Gość
przeprowadzka złotej rybki ze szklanej kuli - dokąd?
« Odpowiedź #7 : 2004-03-08, 18:07 »
Do zwiru mozesz dodac aqualitu, to taka spreparowana glina. Filt nie musi zajmowac miejsca w akwarium jesli wybierzesz kaskadowy. Wtedy w akwa jest tylko rurka, ktora ciagnie wode, a sam filtr dobrze ja napowietrza.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.065 sekund z 25 zapytaniami.