Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 130 131 [132] 133 134 135   Do dołu

Autor Wątek: Lisy  (Przeczytany 484336 razy)

0 Użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3930 : 2013-01-07, 08:51 »
Faktycznie, chyba miał go 3 lata wcześniej (choć nie jestem pewna, trudno mi go zrozumieć), miał go pochować w ogrodzie, ale się rozmyślił. Lubi go dotykać, mówić do niego... I ma tam zamrożone inne stworki... Widać bardzo sentymentalny człowiek :)

Tylko czemu w podpisie jest napisane o finale historii Miss Snooks i jej kochającego opiekuna? Skoro lisiczka ma się dobrze...

Na FZ jest gdzieś wzmianka o ludziach, którzy tak bardzo nie mogli pogodzić się ze śmiercią ukochanego psa, że postanoowili go sklonować... Miłość ma różne oblicza...
Zapisane
IBDG Wrocław

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3931 : 2013-01-07, 17:50 »
Dzięki, Iras  :)
ja, jako językowy nieuk ;) nie mogłem załapać, co to za lis leży w tej zamrażalce ... czyli lisiczka wyzdrowiała  :VoV:
BTW - gdzie Twój avatar? ... :mysli:

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3932 : 2013-01-08, 07:59 »
Moj awatar wsiakl dawno temu. A co do nieuctwa jezykowego - angielski mialam ostatnio w podstawowce i gdy podstawowka sie skonczyla nie umialam nic. To co umiem nauczylam sie na grach ;p

Nie wiem co dokladniej bylo lisiczce - wiem tylko ze miala jakas operacje, a z filmiku mozna wywnioskować, że problem lezal gdzies w obszarze tylnich lap (wygolone miejsca) Musze jeszcze dodac, ze niemilosiernie ja spasli. Ten z zamrazarki, jak juz wczesniej pisalam chorowal na toksoplazmoze - odslonieta jest wprawdzie tylko glowa, jednak widac ze na szyi ma wygolone jedno miejsce - podejrzewam, ze po wenflonie. Skoro juz doszlo do tego, ze w lapy sie nie dalo wenflonu zalozyc (dluuuugie leczenie) to można z kolei podejrzewać, że widok reszty ciała nie nalezalby do przyjemnych (odpowiedz dlaczego w kocykach ;p ) - wyniszczenie choroba.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Lisy
« Odpowiedz #3932 : 2013-01-08, 07:59 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3933 : 2013-01-09, 16:51 »
Angielski ;)
w podstawówce był tylko rosyjski i przez rok niemiecki ;), wszyscy nałapali pał ;)
w LO na pierwszym roku przyszedł nauczyciel prosto po studiach, pił kawkę na lekcjach i dziewczynom dawał czwórki a tym z ładniejszymi nogami ;), piątki, reszta, czwórki ;)
na drugim roku przyszła babka, stwierdziła, że Ona nie będzie uczyć podstaw i stawiała pały że aż miło ;)

Co do lisiczki to już dawno zauważyłem, że jest dosyć ... puszysta, jak to mawiał Obelix ;) czym oni ją karmią? - myślałem że mój Miki jest gruby ale on ważył dwa lata temu 12 kg a teraz już 11 kg, czyli nie jest tak źle ;)

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3934 : 2013-01-09, 20:01 »
Miał dość spore towarzystwo w tej zamrażarce....
A kocyki to chyba raczej po to żeby dać im złudzenie domowego ciepełka....
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3935 : 2013-01-10, 00:17 »
Heh, pamiętam teksty i wypowiedzi o tym, jak to lisy mordują koty, ta para jest ich zaprzeczeniem:

http://dailypicksandflicks.com/2012/11/25/cat-and-fox-are-best-friends-video-photos/

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3936 : 2013-01-11, 16:28 »
Ponoć wzrasta popularność jednej z najbardziej kontrowersyjnych metod polowania, tzw. norowania:

Cytuj
Czas norowców

Polowanie z norowcami staje się coraz popularniejsze. Podstawowym tego powodem jest duża populacja lisów, którą koniecznie trzeba zmniejszyć. Poza tym są to piękne i niezwykle emocjonujące łowy.


Wszystko zaczyna się w momencie, kiedy pies znika w norze. Emocje rosną, a serce bije nam coraz szybciej. Od tej pory lis może pojawić się na powierzchni w każdej chwili. Najczęściej „wyskakuje jak spod ziemi” i chociaż wydaje nam się, że jesteśmy na niego przygotowani, to i tak zawsze nas zaskakuje. Prędkość, z jaką opuszcza norę, jest doprawdy godna podziwu. Na skuteczny strzał mamy w najlepszym przypadku trzy, cztery sekundy i jeśli przegapimy moment pojawienia się lisa, to nasze szanse maleją w tempie błyskawicznym.

Jeśli zaś uda nam się trafić, należy szybko przeładować broń i dalej czekać w gotowości, bo być może nie jest to koniec przygody. Dopóki pies nie wyjdzie spod ziemi, zawsze możemy spodziewać się kolejnego mykity.

Jak duch

Bardzo ważny jest sposób podejścia do nory. Zawsze musimy robić to tak, jakbyśmy byli na sto procent pewni, że jest w niej lis. Po cichu, ostrożnie, najlepiej trzymając psa na rękach. Poza tym musimy uwzględnić kierunek wiatru i podchodzić od strony zawietrznej, by chytrus nas nie wyczuł. Jeżeli lis zorientuje się, że nad norą stoi człowiek, wówczas wypędzenie go przez psa stanie się prawie niemożliwe. Najczęściej dochodzi do długotrwałej walki, która kończy się dla nas wielogodzinnym czekaniem, a dla psa niepotrzebnymi okaleczeniami.

Podejście do nory jest istotne i decydujące. Zaznaczam to, ponieważ znam myśliwych, którzy uważają, że najpierw trzeba sprawdzić, czy w norze jest lis, a dopiero póżniej wpuścić do niej psa. Nie wiem, w jaki sposób oni to sprawdzają, ale wiem, że jest to zbędna procedura. Człowiek nigdy nie jest w stanie w stu procentach stwierdzić, czy w danej norze lis jest, czy go nie ma. Może to zrobić jedynie pies, więc najlepiej od razu podejść z nim. Czasami już po zachowaniu psa podczas zbliżania się do nory widzimy, że drapieżnik jest w kryjówce.

W łowisku, gdzie poluję, jest kilka sprawdzonych drenarek, które zawsze są suche i drożne. Niekiedy wybieram się na łowy z norowcem sam. Pojawia się wówczas problem z szybkim dobiegnięciem do drugiego wylotu. Zwłaszcza na najdłuższej rurze, która ma około dwustu metrów długości. Po prostu bez pomocnika trudno jest mi wpuścić psa z jednej strony rury i przebiec szybko na jej drugi koniec. Rozwiązuję to w ten sposób, że najpierw podchodzę do wlotu, od którego wieje wiatr i trzymając psa na otoku, pozwalam mu nawietrzyć wnętrze rury. Kiedy widzę po jego zachowaniu, że lis jest w środku, odciągam go i odchodzimy w stronę drugiego wylotu. Oczywiście mojemu ambitnemu norowcowi bardzo się to nie podoba i przez cały czas ogląda się za siebie.

Kiedy jestem za połową długości drenarki puszczam psa i każę mu szukać lisa. Biegnie wtedy co sił w łapach do wlotu, gdzie przed chwilą zaglądał, a ja biegnę co sił w płucach do wylotu, z którego powinien wybiec drapieżnik. Najczęściej jest tak, że czekam na pojawienie się lisa kilka minut, ale zdarzyło się już nieraz, że strzelałem do mykity niemal w biegu.

  Resztę artykułu przeczytasz w papierowym wydaniu "Łowca Polskiego "

http://www.lowiecpolski.pl/lowiecpolski.php?aID=4785

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3937 : 2013-01-27, 15:44 »
Myśliwi chwalą się sukcesami w zwalczaniu lisów:

Cytuj
Pokot w Czempiniu
Paweł Bielak został królem polowania, które odbyło się w miniony weekend. Myśliwi zrzeszeni w pięciu kołach łowieckich oraz dwóch ośrodkach hodowli zwierzyny z powiatu kościańskiego wzięli udział w VIII powiatowym polowaniu na lisy.


Udział myśliwych związany jest z programem, który od 2007 roku prowadzi powiat kościański wspólnie ze Stacją Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Program ma za zadanie doprowadzić do równowagi gatunkowej pomiędzy populacją lisów a zwierzyny drobnej, głównie zajęcy. Dzięki temu na przestrzeni
kilku lat wzrosła liczba zajęcy na terenie całego powiatu, a wyraźnie spadła liczebność lisów.
- W tym roku na łowy udało się sześćdziesięciu pięciu myśliwych, którym towarzyszyło trzydzieści pięć psów - mówi Bartosz Jankowski z Biura Promocji i Informacji Starostwa Powiatowego w Kościanie - Wspólny pokot zorganizowano w Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu. Podczas polowania myśliwi pozyskali pięćdziesiąt sześć lisów. Zgodnie z myśliwską tradycją oddano hołd upolowanej zwierzynie i św. Hubertowi. Z myśliwymi spotkał się Edward Strzymiński, wicestarosta kościański, który potwierdził potrzebę dalszego kontynuowania programu sprzyjającego poprawie równowagi w środowisku naturalnym. Wicestarosta podziękował myśliwym za tak liczny udział w polowaniu.
Królem polowania został Paweł Bielak ze Stacji Badawczej PZŁ, który upolował cztery lisy. Drugi był Adam Jankowski z Koła Łowieckiego „Knieja” Poznań, który upolował trzy lisy.
Starostwo kontynuuje również akcję, którą rozpoczęło w ubiegłym roku. Chodzi o tzw. poplony, które tworzą schronienie dla drobnej zwierzyny. Kupiono ziarna m.in gorczycy i rzodkwi, które bezpłatnie rozprowadzane są wśród rolników.
(mon)

http://elka.pl/content/view/62114/79

według myśliwych, 56 zabitych lisów to mało, czyli uderzenie jest zbyt słabe ale jest to przyczynek do otwartej wojny z tym gatunkiem - ku chwale zajęcy, których myśliwi, broń Boże nie zabijają, ok. 18 tys. zajęcy ginie ot tak ;)

t4kum1

  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3938 : 2013-02-18, 21:58 »
Witam i pozdrawiam wszystkich entuzjastów lisów. Chciałem się z wami podzielić pewną stroną jaką mam w zwyczaju przeglądać. Pewnie niektórzy z was słyszeli o stronie reddit.com. Jest ona podzielona na wiele działów, zwanych subredditami. A jeden z nich poświęcony jest w całości lisom. http://reddit.com/r/foxes/
Co możemy tam znaleźć?
  • Tapety
  • Zdjęcia
  • Filmiki
  • Opinie i rady posiadaczy lisów (wśród użytkowników znajduje się między innymi opiekun fenka czy osoba która sprowadziła sobie zwierzaka z hodowlii udomowionych lisów)
  • Zdarzają się też rysunki lisów
Niestety wszystko wyłączne w języku angielskim. Dla mnie może nie stanowi problemu zrozumienie co tam jest ale rozumiem, że niektórym może to utrudnić korzystanie z serwisu. Niemniej, obejrzenie zdjęcia nie wymaga znajomości języka, więc odwiedzajcie i oglądajcie
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Lisy
« Odpowiedz #3938 : 2013-02-18, 21:58 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3939 : 2013-02-19, 17:41 »
Hej  :)
fajna strona tylko szkoda, że w całości po angielsku
ja znam jeszcze parę niemieckich i jedną czeską stronę poświęconą tym zwierzętom.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3940 : 2013-02-27, 23:32 »
Dla Ciebie lisku to znalazłam :



A Panow Myśliwych informuje,ze to "ścierwo" jest zdolne do odczuwania cierpienia i strachu jak kazdy z was.....
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3941 : 2013-02-28, 00:12 »
Fajne fotki  :)
a skąd pochodzą?
myślę, ze to mogą być materiały z realizacji Francuskiego filmu " Mój Przyjaciel Lis " - kręcono go min. we Włoskim PN, gdzie od stu lat nie poluje się na lisy, a tak mała płochliwość fotografowanego zwierza może przemawiać za taką interpretacją
choć mogę się też mylić ;)

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3942 : 2013-02-28, 15:25 »
Przyznam,ze nie wiem skad pochodzi ta fotka, znalazlam ją na fejsie i koniecznie chcialam Ci pokazac :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

t4kum1

  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3943 : 2013-03-01, 00:35 »
Według tego źródła zdjęcie było zrobione w Karpatach, ale nie znalazłem gdzie dokładnie
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3944 : 2013-03-01, 14:26 »
O, dzięki :) Fotka chwyta za serce :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: Lisy
« Odpowiedz #3944 : 2013-03-01, 14:26 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3945 : 2013-03-01, 16:32 »
Od kilku dni obserwuję spór ekologa i wegetarianina z myśliwymi
temat? - min. zabijanie lisów, a dokładnie małe zainteresowanie owym zabijaniem ze strony myśliwych
według pana ekologa, gdyby myśliwym zależało na zwierzynie drobnej, na zającu, kuropatwie, bażancie, głuszcu, cietrzewiu, to waliliby do lisa ile wlezie, a tak nie jest
myśliwi odbijają piłeczkę, ze zabijają obecnie 6 razy więcej lisów niż 40 lat temu ale nie daje to efektów, gdyż:
lisów jest kilka razy więcej niż 30-40 lat temu
odstrzał metodami myśliwskimi nic nie da, konieczna jest redukcja, a redukcja nie ma nic wspólnego z łowiectwem, redukcja to tępienie - trucie, gazowanie, topienie, zabijanie młodych, itp. powinni się tym więc zająć ekolodzy, gdyż chodzi tu o ochronę gatunkowa
oraz, ze lis to tylko wierzchołek góry lodowej, bo są jeszcze kruki, jastrzębie, myszołowy, itp. a żeby skutecznie ratować zwierzynę drobną konieczne jest kompleksowe tępienie - sorry, redukcja wszelkich drapieżników
poza tym, lisy najbardziej tępi się tam, gdzie poluje się na zwierzynę drobną, czyli na bażanty, kuropatwy i zające i tylko gwarancja owego pozyskania drobnej zmusi myśliwych do intensywnej redukcji lisa.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3946 : 2013-03-03, 16:44 »
Ekolog nie jest od tępienia czegokolwiek ,tylko szanowania rownowagi ekologicznej- ten to jest pseudoekolog.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3947 : 2013-03-03, 18:11 »
Pan ekolog twierdzi, że w przypadku lisa należy wyłączyć etykę, serce i emocje i kierować się racjonalnym myśleniem, czyli tępić ile wlezie i nagradzać tych, którzy tępią najwięcej

Cytuj
W przypadku drobnej - drapieznikow - mysliwych jest to "samonapedzajaca sie "kwadratura kola", ktora wszedzie ma taka sama - podobna strukture. Z grubsza to sie da opisac w ten sposob:

Duzo zwierzyny drobnej = intensywna redukcja drapieznikow = duze pozyskanie drobnej = wieksza motywacja do redukcji. To funkcjonowalo tym bardziej, ze sama
redukcja niektorych gatunkow drapieznikow zwiazana byla z uzyskiwaniem okreslonych korzysci (futra). Dalej ta redukcja prowadzona byla do zupelnie niedawna przy
pomocy srodkow, ktore dzis sa nie do pomyslenia (np. wykladanie zatrutych jaj)

Ten system zaczal szwankowac gdy intensywna redukcja drapieznikow przestaje przynosic za soba adekwatny do wkladu czasu i srodkow wzrost ilosci zwierzyny drobnej - dzialajac najwyzej jak "kroplowka" - dalej redukcja drapieznikow ma coraz mniej do czynienia z uzytkowaniem a coraz wiecej do czynienia z tepieniem szkodnikow. W niektorych ukladach miedzy tepieniem szczurow a tepieniem lisow zaciera sie w tej chwili roznica. Tym samym niematerialna "wartosc" polowania idzie sie je.....c - brutalnie rzecz biorac. Bo kto przyzna ze lubi tepic szczury....Na dodatek zmienia sie tez struktura polujacych. Ten "neomysliwy" jest finansowo z reguly dosc dobrze wyposazony i
dysponuje srodkami ale ma coraz mniej...czasu.

Czytajac od czasu Twoje pajacowanie na temt "leniwych mysliwych" nie sposob przyznac
Ci racji - z tym ze nie chodzi o "lenistwo" ty masz jeszcze iluzje, ze mysliwi moga cos "zadzialac".

Niestety - obiektywnie rzecz biorac wyglada na to ze wspolczesne lowiectwo - w takiej
formie jak u nas funkcjonuje, przy takich uwarunkowaniach spolecznych i gospodarczych
nie spelnia i nie moze spelnic oczekiwan zwiazanych z regulacja gatunkow drapieznych
zgodnie z oczekiwaniami w stosunku do zachowania bioroznorodnosci otaczajacego nas
srodowiska. Tu nie chodzi tylko lisa lecz o caly kompleks - rodzimych, inwazyjnych,
nieinwazyjnych, specjalistow i pokarmowych oportunistow.


Sa chyba dwa wyjscia - albo stosowane do tej pory rozwiazania "systemowe" zostana
postawionie calkowicie " na glowie". Ze wszystkimi konsekwencjami.

Albo - perspektywicznie pogodzimy sie z tym, ze otaczajace nas srodowisko sie zmieni. Niektore powszechne dzis gatunki znikna calkowicie z otaczajacego nas krajobrazu kulturowego, stana sie niszowymi. Inne zwieksza liczebnosc i zasieg wystepowania.
W tej chwili bardziej realistyczna jest ta druga alternatywa - i nie chodzi tu tylko o
zajaca i kuropatwe ale duuuuuuuzo innych gatunkow - od derkacza, poprzez czajke,
kulika, ortolana skowronka czy Bog wie co jeszcze - to jest cholernie dluga lista....


Cytuj
Strzelanie przychówku bez ruszania stada podstawowego, to nie jest redukcja drapieżników, więc na przyszłość, gdy myśliwi będą grać na PR rozsiewając informację, że chronią zwierzynę drobną przed drapieżnictwem, proponuję dać im prztyczek w nos ;)

Cytuj
Dlaczego mam dawac komus prztyczek w nos, kto gasi pozar przy pomocy
wylewania kublow z woda tam gdzie jest potrzebna motopompa ?

Zeby go do reszty zniechecic ?

A motopompa nie bedzie uzyta bo:

- jest za droga - zbyt czasochlona
- nie ma akceptapcji publiczki - takiej jak Ty zreszta...tez
- nie ma wprawy w jej uzyciu
- a i przepisy tak do konca tez......

Taki kwiatek........z innej a w gruncie rzeczy tej samej beczki...

Twoi Koledzy z OTOPu zwineli sporo kasy na program ochrony rozmaitego drobiu
w dolinie Srodkowej Wisly. Czescia tego programu, na ktora jest przeznaczona
gruba, 6 - cyfrowa suma jest redukcja drapieznikow - lisow i inwyzyjnych. Ok.
zasadne, racjonalne. Dlaczego nie. To jeszcze troche potrwa wiec na podsumowanie
ogolne jest jeszcze troche czasu.

Ale z tego, co w tej chwili "przecieklo" - mowie Ci Jerzy, wlos na glowie sie jezy. :(
"Czescia" owej predacyjnej czesci jest m.in. redukcja lisow/norek przez odstrzal wzdluz
odcinku brzegu Wisly . Na eliminacje JEDNEGO lisa/drapieznika w ramach "OTOPOWEGO" przedsiewziecia inwestowane jest
efektywnie ponad TYSIAC zlotych. Calosc zlecenia to mianowicie 22 000 zlp, za ktore zleceniodawca oczekuje ukatrupienia minimum 15 drapieznikow.

Dla zabawy mozesz sobie policzyc ile by kosztowala redukcja lisa, gdyby
PZL zaczal sie bawic w ekologow i policzyl sobie identyczne kwoty jednostkowe za
"zredukowanie" 130 000 tych zwierzat rocznie.

Na dzien dzisiejszy z punktu widzenia laika ktory z taka ohrona pszyrody nie ma
na codzien do czynienia: z malutkiego wycinka, z ktorego dane sa oficjalnie dostepne:

- posiadane srodki sa wyrzucane w bloto i do kieszeni "posrednikow" ktorych jest trzech (dwoch ?) miedzy inwestujacym te srodki i realizujacym efektywnie redukcje

- zleceniodawca nie ma absolutnie zadnej kontroli nad tym czy redukcja drapieznikow
odbywa sie w miejscach i czasie gdzie gniazduja sie ptaki, ktorych ochrona jest
zasadniczym celem. (rozliczone lisy/drapiezniki moga pochodzic z wypadkow
komunikacyjnych badz zastrzelone w okolicach gdzie je latwiej upolowac ale
nie ma premii)

- projekt ma ograniczony w czasie zasieg. Z chwila gdy braknie srodkow,
wszyscy te ptaszki oleja....

Cytuj
Chodzi oto, że poar sam by się ugasił, tylko trzeba szczelnie okna zamknąć i za chwilę by tlenu zabrakło, a nie paliwa. Polewanie tego z wiadra podsyca tylko ogień, bo jednocześnie tlen przez okno wpada i ogień ciągle się tli

Cytuj
Polowanie w naszych szerokosciach determinuje okreslona tradycja, kultura
lowiecka z pewnymi pisanymi (regulacje prawne) i niepisanym zasadami - etyka lowiecka-
powiedzmy ze cos w rodzaju katechizmu.

- nie zabijaj wiecej niz sie urodzi
- nie zabijaj matek - matki (rodzicow) dzieciom
- nie zabija czego nie mozesz spozytkowac (wiecej niz mozesz spozytkowac)
- daj szanse zwierzyne - fair play.
i pare innych....

Jak to przestrzeganie owego "katechizmu" w praktyce wyglada, to juz inna sprawa -
czasami roznie - ale faktem jest, ze tego rodzaju zasadami, majacymi gdzies swoje
zrodla karmiony jest kazdy adept na buca w zielonym kapelusiku z piorkiem w naszych
szerokosciach, wysysajac te zasady z mlekiem lesnych dziadkow przyspasabiajacych go do dzialalnosci w charakterze etycznego zabojcy Bambi. Poluje sie z pasji ale
ralizacje owej pasji reguluja okreslone normy.

I jak wyglada konfrontacja owych norm z obiektywnymi potrzebami i celami projektu
realizowanego przez OTOP ?

"nie zabijaj wiecej niz sie urodzi"
- celem*projektu - jednym z celow - jest wytepienie okreslonego gatunku, milego, sympatycznego zwierzatka - norki amerykanskiej - do cna, do ostatniej lapy. Tylko z tego powodu ze jest "obca" i zzera jajka ptaszkom. Tak jak kuna, tchorz czy wydra. Tu zaczyna ta norma szwankowac - jak to ? - tchorz, kuna, wydra - bron Boze nie zabijaj wiecej niz sie urodzi a norki - wrecz przeciwnie ?.
Czyli ta norma przestaje byc uniwersalna. W stosunku do jednych
gatunkow obowiazuje w calej rozciaglosci , w stosunku do innych wcale. Kto ustanawia
kryteria wedle ktorych sa zwierzatka "lepsze"- podlegajace tej normie i "gorsze",
w stosunku do ktorych mozna uprawiac "wolna amerykanke" ?.
Czy te kryteria zgodne sa z indywidualnym postrzeganiem lowiecta przez kazdego
z "terminatorow", od ktorych oczekuje sie wymordowania okreslonych stworzen ?
Jakie konsekwencje i dla kogo rezultuja z tego stanu rzeczy ?

Problem ?

Na pewno nie dla stereotypowego buca w zielonym kapelusiku z piorkiem, ktory
pierd....lnie jakiegos zwierzaka, pierd...lnie potem flaszke albo dwie i wraca do
zrzedzacej starej. Marginalny tez - jesli w ogole istniejacy dla Blocha
naszego Wszechmogacego tudziez jego swity....

Ale tez wart analizy i przemyslenia, jesli sie formuluje oczekiwania wobec bucow w zielonych kapelusikach z piorkami i problemu regulacji okreslonych gatunkow...w interesie innych gatunkow....

Nie chce mi sie dalej smarowac - jednak jesli zestawic realne wymagania i realia projektu
OTOPU z przytoczonymi powyzej "mysliwskimi" przykazaniami to otwiera sie pewna ....teoretyczna - i nie tylko - przepasc.....i ujawniaja sie sprzecznosci ktore nie znikna
jak tutaj dwa razy glosniej bedzisz pomstowal nad leniwymi bucami zielonych kapelusikach
z piorkami ktorym sie nie chce strzelac do lisow.....

Cytuj
a co jeśli etyka kłóci się z racjonalnym myśleniem :?: czy jeśli facet goni z siekiera bliską Ci osobę, to Ty nie strzelasz mu w plecy, bo to kłóci się z dekalogiem i etyką :?:
Najpierw powinno być racjonalne myślenie i działanie, a etyka stoi dalej w kolejce.
Jak by ludzie kierowali się sercem i emocjami, to mieli byśmy zapaść, jak za romantyzmu, powstań, czy wszelakich wojen, gdzie kierowaliśmy się honorem i pierwsi szliśmy pod nóż (Polacy). Opierajmy się na wierzeniach to będziemy tkwić nadal w głębokiej ...

http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=32982&postdays=0&postorder=asc&start=44

to jest dysputa ekologa z myśliwym, a konkretnie z Aką i chyba pierwszy raz muszę się z Nim po części zgodzić.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3948 : 2013-03-04, 16:20 »
FOG ( Fundacja Ochrony Głuszca ) chwali się, że dzięki myśliwym i ich " szlachetnej rywalizacji " w zabijaniu drapieżników jest coraz mniej lisów i coraz więcej głuszców:

Cytuj
Myśliwi ratują głuszce

W Bielsku Białej Fundacja Ochrony Głuszca nagrodziła myśliwych, którzy odstrzeliwują najwięcej drapieżników w ostojach kuraków leśnych. Akcja przynosi znakomite efekty: w lasach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego coraz częściej widuje się głuszce, a coraz rzadziej lisy. Nasi koledzy udowadniają, że prawdziwym łowcom zależy również na tej zwierzynie, na którą nigdy nie będą polować.


Konkurs doczekał się drugiej edycji. Tym razem Michał Jordan, łowczy okręgowy z Bielska-Białej, do rywalizacji zaprosił myśliwych z dwudziestu kół. Na terenie ich obwodów znajdują się ostoje głuszców. Myśliwi, którzy w swoich kołach strzelą najwięcej drapieżników, zostają nagrodzeni przez Fundację Ochrony Głuszca i współpracujące z nią firmy. W tym roku była to Kolba.pl – fundator atrakcyjnych nagród. Każdy z myśliwych otrzymał zestaw o wartości ponad 800 złotych.

– W skład zestawu wchodzą szwedzki nóż Eka Swing Blade, latarka TK 11 z ładowarką i akumulatorem oraz zestaw środków do konserwacji broni Tetra Gun – mówi Łukasz Matuszczak, prezes firmy, a prywatnie stażysta w kole „Jeleń” z Będzina. – Z radością wspieramy Fundację Ochrony Głuszca, której działalność służy rodzimej przyrodzie. Mam nadzieję, że ufundowany sprzęt dodatkowo zmobilizuje myśliwych. Zapewniam, że Kolba.pl będzie w przyszłości wspierać tę akcję.

Szlachetna rywalizacja

Podczas spotkania w siedzibie ZO PZŁ w Bielsku-Białej mówiono, że w kołach wywiązała się szlachetna rywalizacja między myśliwymi. Do ostatniej chwili nie wiadomo, kto strzeli najwięcej drapieżników.
– Nie powiodło mi się w zeszłym sezonie, przegrałem z kolegą, który upolował o jedną sztukę więcej – przyznał w rozmowie z „Łowcem Polskim” Paweł Jurosz, łowczy koła „Głuszec” z Wisły. – Tym razem święty Hubert sprzyjał – strzeliłem dziewięć lisów i sześć tumaków.

Łukasz Szturc z koła „Jarząbek” z Wisły ponownie okazał się najlepszy w kole, z pięcioma lisami, dwoma tumakami i dwoma borsukami na rozkładzie.
– Na nęciskach pojawia się coraz mniej drapieżników – podkreśla. – Gdy rozpoczynałem swoją łowiecką przygodę, w ciągu sezonu strzelałem 13–14 lisów. Teraz taki wynik uważam za nierealny. Coraz częściej widuję za to głuszce – w mijającym sezonie zdarzyło mi się to trzykrotnie w rejonie Raztocznego.

Wśród nagrodzonych myśliwych był także leśnik Wojciech Motyka z koła „Beskid Żywiec-Lipowa”. Strzelił dziesięć lisów i pięć tumaków, ale zastrzega, że sezon się jeszcze nie skończył.

  Resztę artykułu przeczytasz w papierowym wydaniu "Łowca Polskiego"

http://www.lowiecpolski.pl/lowiecpolski.php?aID=4859

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3949 : 2013-03-12, 17:49 »
Ostatnio na łowieckim pojawiła się galeria ze zdjęciami z polowania na lisy, w której myśliwy trzyma żywego jeszcze lisa z podpisem: " koledzy przygotowują się do dewizówki", było też lisa lecącego w powietrzu, prawdopodobnie wypłoszonego ze stogu przez " ostre " psy, oraz lisa " pozyskanego " przez myśliwego
galeria już znikła z portalu, część myśliwych się zbulwersowała, autor zdjęć się broni:

Cytuj
Miałem się nie odzywać, ale muszę wyjaśnić parę rzeczy:

1. Żeby nie dawać przyjemności Wielce Etycznym Myśliwym, galeira została usunięta.
2. Jak ktoś nie widział jak lis ucieka i skacze z góry około 4 m na ziemię, to już nie mój problem....
3. Jak byście zastrzelili lisa. którego pies zdławił w stogu:
a) udusili go...
b) ukręcili kark...
c) przebili nożem...
bo ja go wypuściłem dając mu szanse ucieczki.....

Popatrzecie na inne "eleganckie galerie".....

To że mam bardzo dobre psy to przepraszam Was za to i zapraszam na polowanie będziecie mogli się wykazać swoimi umiejętnościami w realnym polowaiu, a nie w gawędach przodków.....

i Jego obrona;

Cytuj

Dajcie spokój, nie bawcie się w zawiadomienia jak niektórzy koledzy po strzelbie, lepiej przemówić do rozsądku. Wydaje mi się, że to był pojedyńczy przypadek.... nie łatwo jagterierowi z gardła wyciągnąć żywego lisa, a tym bardziej przeprowadzić reanimację. Emocje wzjęły górę i zabrakło zdrowego rozsądku, etyki tym bardziej, ale po komentarzach pod zdjęciami wydaje mi się, że powinni ogarnąć się w temacie redukcji drapieżników. Lis przecież nie jest temu winien, że nadmiernie sie namnożył tylko winni są temu ludzie. Redukować go trzeba, a w niektórych obwodach to jest już ostatnia szansa aby uratować tych najmniejszych. Szkoda było by tych ludzi, bo może są jedynymi zapaleńcami w kole (bo tak często bywa).... ale z rozsądkiem i etyką, czyli szybko i w miarę humanitarnie panowie.

http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=416284&t=416284

biedni myśliwi, męczą się, ratując Polskę przed " plaga rudego ścierwa ", czego domagają się od nich ekolodzy i przyrodnicy, a tu takie szkalowanie.

t4kum1

  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3950 : 2013-03-15, 23:55 »
Rozmawiałem sobie dziś z kolegą przez komunikator, i wspomniałem coś o lisach. On mi opowiedział ciekawą historię

Cytat: Quxer
ja ci mogę powiedzieć coś ciekawego o lisach
jak jeszcze mnie na świecie nie było i Ciebie tym bardziej
i jak mieszkała moja rodzina w pierwszym naszym domu pod lasem to mój tata miał dziwne chwile
że tak sobie to nazwę
mój tata lubi pograć sobie na akordeonie
i wtedy wychodził sobie na podwórko i grał sobie
i pewnego dnia zdziwił się, bo zauważył jak lis wszedł na podwórko
ale nie przestawał grać
i tu się pojawia ciekawy szczegół
lis usiadł sobie niedaleko i słuchał jak mój tata grał na akordeonie
jeszcze bujał się w rytm i ruszał głową jak tata miechem poruszał
po tym jak tata kończył grać to lis sobie odchodził do lasu
taka sytuacja powtórzyła się kilka razy jeszcze
ale nie pamiętam jak się zakończyła
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Lisy
« Odpowiedz #3950 : 2013-03-15, 23:55 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3951 : 2013-03-22, 23:51 »
http://www.youtube.com/watch?v=cr1-kpfVAuo

Kto powiedzial,ze wszystkie psy pochodza od wilka . Szpice na pewno pochodzą od lisa  ;p Identycznie sie zachowuja , tylko taka kura u nas nigdy tak dlugo nie byla cała  :jupi2:

http://www.youtube.com/watch?v=cr1-kpfVAuo

 I jeszcze cos milego :

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=JCqAXhQqZXE
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3952 : 2013-03-23, 17:50 »
Jednak szpice Diuno od lisa nie pochodzą. Jak również żadna z innych ras psów. Kiedyś lansowana była teoria o pochodzeniu psa domowego od lisa. Została jednak definitywnie obalona.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3953 : 2013-03-23, 19:15 »
Wiem, chociaż patrząc na ich zachowanie- mam watpliwosci  :kocham:
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3954 : 2013-03-23, 19:23 »
Dawniej Toffiś, a teraz Piegus skacze w trawę tak, jak lis, polujący na mysz... Z góry naskakuje i wali obiema łapami, bo coś mu zaszeleściło w trawie czy pod śniegiem...
Zapisane
IBDG Wrocław

Leśnik

  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3955 : 2013-03-23, 21:26 »
Lisy są cudne
Kiedyś jak byłem w Bieszczadach widziałem białe lisiątka przed oknem są genialne  :VoV:
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3956 : 2013-03-23, 23:29 »
Wszystkie drapieżniki wywodzą się od jednego przodka, a jeżeli chodzi o psowate to może ten wykres pomoże:

http://wspolistnienie.eco.pl/images/filogeneza_canidae.png

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3957 : 2013-03-24, 08:34 »
Wszystkie drapieżniki wywodzą się od jednego przodka, a jeżeli chodzi o psowate to może ten wykres pomoże:

http://wspolistnienie.eco.pl/images/filogeneza_canidae.png
Nie wszystkie Lisie. Drapieżniki to pojęcie, do którego jak do worka zoologicznego można powrzucać bardzo dużo rozmaitych gatunków i form ekologicznych.
Wiem, chociaż patrząc na ich zachowanie- mam watpliwosci  :kocham:
Ja Diuno natomiast nie mam żadnych wątpliwości. Być może, że spoglądam na tą kwestię z trochę innej perspektywy.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Lisy
« Odpowiedz #3957 : 2013-03-24, 08:34 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3958 : 2013-03-24, 13:33 »
Nie wszystkie Lisie. Drapieżniki to pojęcie, do którego jak do worka zoologicznego można powrzucać bardzo dużo rozmaitych gatunków i form ekologicznych.

Praprzodkami zwierząt mięsożernych były Kreodonty ( Creodonta ), które ustąpiły miejsca Miacidale, pierwszym, prawdziwym, naziemnym zwierzętom mięsożernym, te natomiast podzieliły się na kotowate i psowate
to taki skrótowy opis ;)

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Lisy
« Odpowiedź #3959 : 2013-03-24, 19:16 »
Szpice  tak bardzo przypominaja lisy, z zachowania, ze sobie moge powatpiewac nikomu przy tym krzywdy nie czyniąc  8)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers
Strony: 1 ... 130 131 [132] 133 134 135   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.138 sekund z 27 zapytaniami.