Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Motyle  (Przeczytany 4262 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Elfka Nenar

  • Gość
Motyle
« : 2002-11-09, 09:29 »
Są to piękne i barwne owady. I także porzyteczne, ale z każdym rokiem widzę ich coraz mniej. Martwi mnie to. Może motyle powinny dostać się do zwierząt chronionych zanim będzie za późno?
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Motyle
« Odpowiedź #1 : 2002-11-09, 15:29 »
Dzieci wciąż je łapią do słoików :(.. Raz byłam z kuzynką na podwórku a tam 2 chłopcy mieli pełno motyli w słoiku. Nie chcieli ich wypuscić. Wpadłysmy na pomysł. Złapałam jednego motyla, udawałysmy też, ze chcemy je łapać. I poprosiłyśmy o słoik. Oni nam dali abyśmy włozyli nastepnego nieszczęśnika. A ja w tym czasie z kuzynką uciekłysmy wypuszczając po drodze motyle. Troche trwało zanim sie "wygramoliły" ale kosztem jednego biedaczka (uszkodziłyśmy mu skrzydełka  :cry: ) pare motylków przezylo :)
Zapisane

Amelia

  • Gość
Motyle
« Odpowiedź #2 : 2002-11-09, 23:27 »
w wakacje codziennie przed południem chodzilam na moją łąkę obserwowac motyle. Jak wzielam raz ze sobą"przewodnik kieszonkowy", to strasznie sie zdziwilam, ile jest roznych odmian: na pokrzywach-wiadomo rusałka pokrzywnik, duzo admirałow, modraszki malczyki-bardzo piekne-niebieskie, bielinki roznego rodzaju, a raz udało mi sie zobaczyc nawet pazia królowej. Piękne...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Motyle
« Odpowiedz #2 : 2002-11-09, 23:27 »

Saba

  • Gość
Motyle
« Odpowiedź #3 : 2002-11-10, 15:41 »
Amelia - brawo!!! Tylko podziwiać zainteresowanie i chęć nauczenia się czegoś nowego :wink:
Madzia - szczerze mówiąc nie sądzę, żeby fakt iż motyli jest coraz mniej był spowodowany głupimi dzieciakami, które je łapią.
Jeśli chodzi o objęcie motylków ochroną, to nie sądzę, żeby to kiedykolwiek się stało (chba że za wiele, wiele lat). Nie wiem jak to jest z tą ich pomniejszającą się liczbą (nigdy się nie interesowałam) ale pomyśl Elfku ile jest gatunków zwierząt, które naprawde powinny być zaliczone do zagrożonych, a ile jest problemów z doprowadzeniem do tego. Ech... tah to jest niestety... :(
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Motyle
« Odpowiedź #4 : 2002-11-10, 15:56 »
Ale to w końcu też męczarnia dla motyli,prawda? Tak z 10 motyli w jednym słoiku  :(
Zapisane

Saba

  • Gość
Motyle
« Odpowiedź #5 : 2002-11-10, 16:03 »
Pewnie. Nie twierdze, że nie.  :(
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Motyle
« Odpowiedź #6 : 2002-11-10, 16:44 »
Dzisiaj idę do cioci.. Wchodze.. A tu motylek na firance. Ciocia mi wszytsko opowiedizała:
W butach Patryka była widocznie larwa, buty leżały długo pod łózkiem. Niedawno ciocia chciała je wyciągnąć i wyleciał motylek. Napewno go nie wypusci na dwór, ale narazie pawie oczko czuje sie dobrze :)
Zapisane

Amelia

  • Gość
Motyle
« Odpowiedź #7 : 2002-11-14, 12:21 »
Mam jeden problem, mam nadzieje, ze ktos mi odpowie :?:
Otoz co zrobic z motylkiem, ktory jest w zimie np. na strychu, lub(jak to u mnie sie zdarza bardzo czesto w hali. na parapecie pod oknem leży pełno motyli martwych, ale duzo tez lata przy szybie. W lecie wiadomo-wypuscic, ale w zimie? Czy juz nie ma szansy, zeby je uratowac?
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Motyle
« Odpowiedź #8 : 2002-11-17, 22:12 »
I teraz Cie nie pociesze... Zdechł motylek :( Ciocia mi go dała, bo można go pooglądac pod mikroskopem, czegoś sie dowiedzieć,a potem zakopać w najlepszym kwiatku :)  W końcu  nie wyrzuce go za okno.. A tak przynajmniej cos zobaczę... Mikroskop narazie zepsuty więc motylasek jest na moim biurku w takim ładnym paiperowym opakowaniu :) Szkoda, że zdechł  :(
Zapisane

Forum Zwierzaki

Motyle
« Odpowiedz #8 : 2002-11-17, 22:12 »

Elfka Nenar

  • Gość
Motyle
« Odpowiedź #9 : 2002-11-17, 22:49 »
Moja kuzynką 95 lat) łapała motylki, a ja je wypuszczałam. Na początku yła zła, ale jej wytłumaczyłam, że motylki nie luią yć w słoikach tylko chcą polatać. Póxniej je łapała, popatrzyła na nie i je wypuszczała  :wink:
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Motyle
« Odpowiedź #10 : 2002-11-21, 22:36 »
A widzieliście kiedyś jak się robi bimbr dla motyli? Ja widziałam.
Do miski walać wiadrko moczu, stare wino, stare owoce... I coś tam jeszcze. I motyle do tego lecą!!!




Ten tekst pisałam 10 palcami  :wink: I bardzo dobrze bo teraz sobie to pisanie ćwicze na forum :D
Zapisane

Elfka Nenar

  • Gość
Motyle
« Odpowiedź #11 : 2002-12-27, 10:43 »
Fuuuu... skąd to znasz? I co się robi z motyli jak tam wlecą? Pożywkę na ćmy?
Zapisane

kasia

  • Gość
Motyle
« Odpowiedź #12 : 2003-01-04, 16:09 »
Od dwóch lat zajmuję się motylami, tak poważnie i postaram sie odpowiedzieć na wasze pytania :)
 
1. Liczba motyli faktycznie się zmniejsza. Jest to sopwodowane zanieczyszczeniem środowiska, ale w znacznej części również agraryzacją rolnictwa. Rolnicy używaja coraz więcej nawozów, środków trujących chwasty i szkodniki. Poza tym jest coraz mniej naturalnych łąk, pól z kwitnącymi makami, chabrami itd. (uważanymi z achwasty)./

2. Zimującego motyla nie powinno sie ruszać, a tym bardziej wypuszczać na mróż! Jeżeli sie obudzi straci dużo zgromadzonej przed snem energii i najprawdopodobniej nie przeżyje zimy.

3. Gatunki, które możecie zobaczyć w kieszonkowych przewodnikach to tylko niewielka część gatunków występujacych w Polsce!!  

jeżeli macie jakieś pytania, to śmiało piszcie :))
Zapisane

kasia

  • Gość
Motyle cd
« Odpowiedź #13 : 2003-01-04, 16:48 »
i...
4. Faktycznie można zrobić przynęty na motyle. Różne rzeczy przyciągaja różne gatunki. N.p. psujące sie owoce zwabiają rusałki, głównie admirały, a mieniaki i pokłonniki przylatują do...spleśniałego sera!!
       
Możecie pisac na mój mail: lepidoptera_kasia@wp.pl
Zapisane

onka

  • Gość
Motyle
« Odpowiedź #14 : 2003-01-05, 00:27 »
oprócz tego ,że większość motyli jest pożyteczna (myślę,że chodzi tu o zapylanie - no i muszę powiedzieć,że w bardzo malutkim stopniu się do tego przyczyniają  :( )
i pożyteczne sa i są piękne to fakt jednak te "nie pożyteczne" też bywają niesamowicie cudne i motyl już dorosły żadko wyrządza szkody roślinom za to ich gąsienice często bardzo wielkie!!!
Zapisane

Forum Zwierzaki

Motyle
« Odpowiedz #14 : 2003-01-05, 00:27 »

Aleksja

  • Gość
Motyle
« Odpowiedź #15 : 2003-01-07, 22:21 »
Ja kiedyś znalazłam zimą motyla (rusałeke chyba) ale chyba nie chciala mieszkać w słoiku aż do wiosny i ją wypuściłam za dwa dni bo zrobiło sie troche cieplej  :?
Zapisane

kasia

  • Gość
Motyle
« Odpowiedź #16 : 2003-01-08, 20:04 »
Biedactwo  :(
Bo jak go poruszyłaś to się obudził
A wypuszcznie motyla w zimie to dla niego wyrok.... :(
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.082 sekund z 26 zapytaniami.