Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Jak wybrać psa?  (Przeczytany 1265 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ellie

  • Gość
Jak wybrać psa?
« : 2006-01-07, 14:26 »
Chciałabym mieć psa lub innego zwierzaka. Przeczytałam już chyba ze 20 książek o psach  :nauka: i wiem że to decyzja na wiele lat. Niewiem tylko czy nadają sie na dobrą właścicielkę i jakiego psa powinnam wybrać. Znacie może jakieś testy, które mogły by mi pomóc?   :D 
                                                       Pozdrawiam Wszystkich PsioManiaków !!
Zapisane

MoniŚ

  • *
  • Wiadomości: 2554
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #1 : 2006-01-07, 15:58 »
Hmm jakiego chcesz psa? ;) małego dużego? Masz ogród, czy mieszkasz w domu? Czy zapewnisz mu spacery? Zabawe? Czy cały czas jest ktoś w domu? Będziesz szła z nim do weterynarza gdy zachoruje? Wydasz pieniądze, czasem niemałe na karmy, legowiska, obroże?
Ja polecam iść do schroniska, tam tyle psów czeka na miłość, także rasowe :) powiesz wolontariuszom jakie jesteś w stanie zapewnić mu warunki i z pewnością doradzą Ci :) a pies ze schroniska napewno będzie Cię kochał za to, że zapewniłaś mu domek...zasanów się, czasem warto iść do schroniska ;) a może zalezy Ci na piesku rasowym?
A to czy będziesz dobrą właścicielką sama przemyśl...pomyśl że czasem zamiast wyjść będziesz musiała posiedzieć z psem np gdy zachoruje. A reszta domowników? Najlpiej odpowiedz na kilka pytań, spytaj innych domowników
*Kto ma wystarczająco dużo czasu z domowników aby zająć się głównymi obowiązkami związanymi z psem?
*Gdzie pies będzie przebywał podczas dłuższej nieobecności domowników? (np.wakacje)
*Kto będzie miał czas zajmować się psem, jeżeli poważne zachoruje?
*Czy masz pieniądze na utrzymanie psa? Pamiętaj, że pies kosztuje i nie jest od tego, aby zjadał resztki jedzenia po domownikach.
Warto poczytać o różnych rasach i wybrać właściwą (jeśli chcesz psa rasowego)
Zapisane
Black then white are all I see in my infancy.
Red and yellow then came to be,
reaching out to me, lets me see.
As below so above and beyond I imagine,
drawn beyond the lines of reason.
Push the envelope. Watch it bend.

Miss Lukusia

  • Gość
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #2 : 2006-01-07, 16:04 »
Musisz się zastanowić, czy masz dobre warunki i czy dasz radę go utrzymać. Wielu osobom się wydaje, że to prosta robota, ale po kilku tygodniach, a nawet dniach nudzi się i rzuca jak zabawkę w kąt.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedz #2 : 2006-01-07, 16:04 »

Ola14

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3582
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #3 : 2006-01-07, 16:13 »
Jesli nie jestes pewna, to narazie nie kupuj. Zreszta podejrzewam, ze mieszkasz z rodzicami, jak oni zareagowali na tą wiadomośc?
Pamietaj tez, ze pies to wielki obwiazek. Nie wystarczy tania karma z biedronki za 5 zł, napewno na żywienie średniej wielkosci psiaka nie wydasz mniej niz 150 zł, do tego dochodza rozne psie akcesoria, weterynarz.
Psu rowniez nie wystarczy 5 min. wokoł bloku, musi sie miec gdzie wybiegac, godzinne spacery powinny byc norma :)
Jesli bedzie chciala duzego psiaka, to napewno przygoruj sie na szkolenie(wydatek ok. 400zł)

Zadnych stron ci nie podam, bo nie wiem co chcesz ;)
Zapisane
"Każdy błąd kobiety jest winą mężczyzny" :>

Ellie

  • Gość
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #4 : 2006-01-07, 16:36 »
Rodzice powiedzieli mi że jak już na pewno będę zdecydowana to pogadamy. Największy problem jest z tym, że moi rodzice mają bardzo "bogate" meble. Na każdym kroku jest jakiś wazon, lub coś co na pewno pies by strącił. I na dodatek jesteśmy rodziną lubiąca wycieczki. Np. do Zakopanego na tydzień. I co wtedy zrobić z psem?
Jeśli chodzi o rasę to chciałabym średniego kundelka. Ogród mamy duży. Dom zresztą też.
Zapisane

Psiara

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1816
    • WWW
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #5 : 2006-01-07, 16:58 »
Ellie z tego co piszesz wnioskuję, że trzebaby się troszkę podszkolić i byłabyś świetną psią mamą ;) Jak widzę masz super warunki dla psa, duży dom, ogród... A jeśli chodzi o wycieczki... piesek byłby swietnym towarzyszem wycieczek ;) zdarzaja sie hotele gdzie psy są mile widziane- wystarczy tylko poszukać :) Dla wiekszości psów to zyć nie umierać :) tylko musiałabyś poprosić wolontariuszy w schronisku o pomoc w wyborze psa który jest aktywny i lubi spacery, bo zdarzaja sie tez leniuchy :P
Zapisane
Czy jest cos lepszego od teriera? Oczywiście! Dwa teriery!

Odcięta od neta na czas nieokreślony :( Kocham was i nigdy nie zapomnę :( Zawsze byliście moją drugą rodziną... :(

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #6 : 2006-01-07, 17:03 »
Wziąć go ze sobą, co prawda ta sytuacja będzie od was wymagała więcej postojów. Musicie znaleźć taki pensjonat gdzie pozawalają trzymać psy, no chyba, że macie domek. Warto nauczyć przed taką podróżą komendy sikaj, aby pies jak tylko wysiądzie z samochodu wiedział, co robić.
« Ostatnia zmiana: 2006-01-07, 18:13 autor Grzesiek89 »
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


golden(ka)

  • *
  • Wiadomości: 5987
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #7 : 2006-01-07, 19:19 »
.
« Ostatnia zmiana: 2007-06-25, 12:25 autor golden(ka) »
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #8 : 2006-01-07, 21:37 »
A ja podkreślę jedną rzecz - psa nie należy trzymać w klatce, bo np. "gryzie i psuje meble" (tak robią moi sąsiedzi z którymi walczę). Jak napisałam, moi genialni sąsiedzi wyczytali w książce, że szczeniak może przebywać nawet 12h (z przerwami na własne potrzeby) na dobę w klatce. A ja temu mówie wielkie nie, bo dla szczeniorka w okresie dorastania przebywanie w klatce to uniemożliwienie prawidlowego rozwoju. To mówie profilaktycznie, ale patrząc na Twoje odpowiedzi wątpię, żebyś wpadła na taki pomysł ;)
Jak powiedziała Goldi, musisz przemyśleć wiele aspektów - jeśli chcesz rasowego, to jaki ma być, a jeśli kundelka - to fru do schroniska i wybierać biedną mordzię, ale musisz się wtedy liczyć z tym, że nie wiadomo jaki pies może być, nawet jeśli wolontariusze mniej więcej określą jego charakter i zachowania; przecież schronisko a dom, szczególnie duży z ogrodem, to dwa, zupełnie inne otoczenia.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedz #8 : 2006-01-07, 21:37 »

MoniŚ

  • *
  • Wiadomości: 2554
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #9 : 2006-01-07, 21:41 »
Ale można też w schronisku poszukać szczeniąt :) przecież wiele jest ich tam podrzucanych... oczywiście charakter może być różny, trzeba się tego spodziewać i przemyśleć to aby potem psiak z kolejnym nieszczęście został wyrzucony z domu.
W aktualnym "Moim Psie" jest odrobina o szczeniakach :) można poczytać, są tam też testy jak wybrać szczenię.
« Ostatnia zmiana: 2006-01-07, 21:44 autor *MoNa* »
Zapisane
Black then white are all I see in my infancy.
Red and yellow then came to be,
reaching out to me, lets me see.
As below so above and beyond I imagine,
drawn beyond the lines of reason.
Push the envelope. Watch it bend.

golden(ka)

  • *
  • Wiadomości: 5987
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #10 : 2006-01-07, 21:44 »
.
« Ostatnia zmiana: 2007-06-25, 12:25 autor golden(ka) »
Zapisane

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #11 : 2006-01-07, 22:30 »
Podczas wyjazdow mozecie przecież zabierac ze sobą psa ;) W schroniskach w górach bardzo czesto akceptują obecność ludzi z psami. No a pies by mial aktywny tryb zycia- a psu biegającemu na wolnej przestrzeni niczego brak ;)

No właśnie innaczej jest w parkach narodowych- Nie można wprowadzać psów do parków narodowych nawet z kagańcem i smyczą :(. Też byłem zdziwiony...
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


Ellie

  • Gość
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #12 : 2006-01-08, 18:49 »
 Tak właściwie to : "jeżeli już to wybierz jakiegoś rasowego psa żeby później nie było niespodzianek" (tak mówią rodzice). Szkoda mi poprostu tych mordek które tak potrzebyją miłości. Ale rzeczywiście kundelek to może być słodki szczeniaczek, a później agresywne psisko. Jeśli chodzi o rasowca to myślałam o rasach takich jak : labrador retriever, golden retriever, beagle. Ale dziex za wszystkie wasze rady. Pozdrawiam Wszystkie Miłośniczki Psów!!
Zapisane

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #13 : 2006-01-08, 18:59 »
Dyskryminacja!
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


golden(ka)

  • *
  • Wiadomości: 5987
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #14 : 2006-01-09, 14:08 »
.
« Ostatnia zmiana: 2007-06-25, 12:23 autor golden(ka) »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedz #14 : 2006-01-09, 14:08 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #15 : 2006-01-09, 18:12 »
No to teraz pytanie, czy stac was na rasowego - albo raczej, czy rodzice będą gotowi wyłożyc jakis 1500 za psa. pies rasowy to pies z rodowodem - dodatkowo psy w typie rasy (czyt bez rodowodu) są jeszcze większą niewiadomaniż mieszańce - powod jest prosty - jesli kupuje sie cos w typie rasy, to nie mozna brac uwage "Predyspozcji" ras - labrador czy golden - uchodzące za łagonde, moze wyrosnąć na coś co moze i bedzie przypominac rase - ale tylko z wygladu...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Ellie

  • Gość
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #16 : 2006-01-11, 19:17 »
Więc jakie rasy mi polaecacie?
Nie zamierzam kupować psa "bo jest modny" i nie uważam że goldek i labek "same się uczą" ;)
Ps. Grzesiek89 , co znaczy "Dyskryminacja!" ?
                                         Pozdrawiam
Zapisane

MoniŚ

  • *
  • Wiadomości: 2554
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #17 : 2006-01-11, 19:21 »
"same się uczą"

:shock: :shock: :shock:
Ehh moim zdaniem powinnas jeszcze coś przeczytać... :roll:
Taaak, kupisz labka, "nie nauczy się" i trafi do schrona :? myślisz że ten pies jako szczeniak na gwizdnięcie usiądzie, przyniesie piłke? Rodzi się z umiejętnościami. PIES SAM NICZEGO SIĘ NIE NAUCZY! A umiejetności same mu przyjdą? To tak jak małe dziecko... heh no cóż :roll:
Zapisane
Black then white are all I see in my infancy.
Red and yellow then came to be,
reaching out to me, lets me see.
As below so above and beyond I imagine,
drawn beyond the lines of reason.
Push the envelope. Watch it bend.

Ola14

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3582
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #18 : 2006-01-11, 19:33 »
Mona, zacznij dokladniej czytac :P

Napisał, ze nie uwaza, ze goldeny i labkli same sie ucza ;)

Mimo wszystko polecam bardziej doroslego psiaka ze schroniska ;) W jakim miescie mieszkasz? napewno w schronisku wolontariusze pomoga Ci wybrac dobrego kompana :) Mozesz tez zajrzec na [....]anie, jest tam masa cudownych psow do adopcji.
Pozdrawiam
Zapisane
"Każdy błąd kobiety jest winą mężczyzny" :>

*wader*

  • Gość
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #19 : 2006-01-24, 10:08 »
a jak chodzi o  rodowodowego psa kup psa po sprawdzonych rodzicach(nie chorych itd) nie kupuje skundlonych psów------>nie rasowych takich za 300-800zł bo nie wiesz co z niego wyrosnie równiez moze byc agresywny chociaz bedzie wygladał jak golden.Jezeli nie dasz rady wybulic 1500zł bierz ze schroniska bo na to samo wychodzipies za 300zł.A pieski czekaja na nowego własciciela.Radze abys przeczytała ksiazki na temat wychowania psa,zywienia itd. zebys nie wziela i nie wiedziala gdzie palce włozyc,i dopiero wielkie kłopoty.
Zapisane

kate8828

  • Gość
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #20 : 2006-01-25, 18:36 »
Nie zamierzam kupować psa "bo jest modny" i nie uważam że goldek i labek "same się uczą" - napisała Ellie
 
Mona z twoim czytaniem jest cos nie tak ona.... i kto tu sie zachowuje jak dziecko, Ty bo nie przeczytałaś do końca i wyciagasz pochopne wnioski.

Ellie Rada: dla kogos kto ma poraz pierwszy kontakt z psem, najlepiej wybrac psa a) mało agresywnego , napewno odrdzałabym dla niefachowej ręki amstaffy, i inne agresorki. Mysle ze lepsze byłby pies mniejszych rozmiarów niezbyt trudny do ułozenia, może  zobacz w ksiazkach 3 grupe fci terriery albo 9 psy ozdobne i do towarzystwa, oczywiście jezlei masz dom moze być to duży pies , jednka czym większy pies  tym wiekszy wydatek na jedzenie. Małemu psu worek karmy 3kilo starcza na około 2-3 miesiace natomiast duzemu 15kilo na 2 tygodnie a jezlei chcesz aby jadł najlepsza karme typu eukanuba czy royal canin to trzeba liczyc sie z kosztami srednio kilogram takiej karmy wynosi 30 zł oczywiscie czym wieksze opakowanie tym wyjdzie cie taniej. Pozdrawiam i mam nadzieje ze dokonasz trafnego wyboru, zycze powodzenia!!!
« Ostatnia zmiana: 2006-01-25, 18:38 autor kate8828 »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedz #20 : 2006-01-25, 18:36 »

Funny

  • Gość
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #21 : 2006-01-31, 12:03 »
Zgadzam, sie z moimi przedmówcami. Jeśli ma to być twój pierwszy pies to najlepiej by był łatwy w układaniu i szkoleniu. Nie polecałabym ci ras, które mają silną potrzebę dominacji czy jakiś agresywnych bo niedoświadczonego właściciela może to po prostu przerosnąc. Skoro piszesz, że czesto wyjeżdżacie, to może lepiej kupić pieska o mniejszych rozmiarach? Np z 9 gr jak pisze Kate? ja mam pudelka miniaturowego. Wbrew powszechnym opiniom-nieprawdziwym są to niezwykle inteligentne psy. mały pies nie znaczy, że nie potrzebuje ruchu. Pudle są niezwykle skoczne, ruchliwe i szybko sie uczą, a także bardzo łatwo dostosują sie do trybyu życia właściciela. skoro ma mieszkać w domu to nie bez znaczenia jest, że pudle nie linieją. Bez względu na to jaka rase wybierzesz to też radziłabym ci, by był to rodowodowy pies. Rodowodowy nie oznacza, że od razu musisz jeździć na wystawy.

Fajnie, że przed kupnem szczeniaka postanowiłaś sie kogoś poradzić, a nie kupujesz psa bo po prostu ci sie podoba.  Myśle, że psiaki potrzebują właśnie takich właścicieli, którzy dobrze przemyśleli decyzje o przyjeciu do swego domu szczniaka.
Piszesz jeszcze o meblach...no cóż każdy szczeniak jakieś szkody wyrządza.
« Ostatnia zmiana: 2006-01-31, 12:05 autor Funny »
Zapisane

Trzecia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 638
  • Robię to co lubię, lubię robić to co kocham...
Odp: Jak wybrać psa?
« Odpowiedź #22 : 2006-02-02, 13:38 »
Mi się wydaje, że powinnaś przede wszystkim przeanalizować takie rzeczy jak:
1. Jakie masz warunki dla psa? (jeśli mieszkasz w blokum, to trudno Ci będzie hodować kaukaza  :)
2. Ile czasu będziesz mogła poświęcić pupilowi? (jeżeli przez większość dnia jesteś zajęta wybierz rasę bardziej samodzielną..)
3. Gdzie pies będzie mieszkał? Czy w budzie, czy w domu (jeśli tak to wybierz raczej rasę po której łatwiej jest sprzątć np. mniej linieją itd.)
4. Czy będzie przebywał np. z małymio dziećmi albo starszymi osobami? Wtedy najlepiej wybrać rasę spokojną i łatwą w tresurze...

A poza tym, osiem miesięcy temu ja też miałam taki sam problem, przekopałam wszystkie żródła wiedzy na ten temat, dobrałam rasy o odpowiednim charakterze itd. a kiedy wybrałam się na giełdę psów, zobaczyłam Diankę i wszystki plany okazały się zbędne ... :mrgreen:
Zapisane
Jedynym całkowicie bezinteresownym przyjacielem, którego można mieć na tym interesownym świecie, takim, który nigdy go nie opuści, nigdy nie okaże się niewdzięcznym lub zdradzieckim, jest pies. . .

George Vest
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.086 sekund z 28 zapytaniami.