Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: terrarium dla maksi :)  (Przeczytany 1495 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
terrarium dla maksi :)
« : 2004-08-10, 21:26 »
czy o czyms zapomnialam??
(terra ma 66x33x17, mieszka w nim zolw-stepcia)

Zapisane

Edi

  • Gość
terrarium dla maksi :)
« Odpowiedź #1 : 2004-08-11, 16:03 »
Witam
Z domku bym zrezygnował.Zajmuje dość sporo miejsca..w zamian raczej zwiększyłbym warstwę podłoża tak,żeby żółw mógł swobodnie się w nim zakopać.Samo to da mu schronienie i poczucie bezpieczeństwa.Kiedy już mowa o podłożu..torfu raczej nie polecam-pyli,a w terrarium stepowym trudno by tak nie było.Można go spryskiwać,jednak wilgość nie powinna być zbyt duża,dlatego proponuję zmienić torf na korę.Basen również wydaje mi się za duży.Ze względu na małe wymiary terrarium proponuję w ogóle go nie wstawiać a stosować kąpiele.Ewentualnie wstawić basenik "przenośny",nie wkomponowany w terrarium na stałe,i gdy żółw jest aktywny wyciągać go robiąc więcej miejsca do chodzenia w terrarium.I ostatnia rzecz.Lampka zamontowana jest dobrze(nie na środku) ale pod nią powinien znajdować się kamień,na którym żółw chętnie by się wygrzewał.  :)
Pozdrawiam
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
terrarium dla maksi :)
« Odpowiedź #2 : 2004-08-11, 17:19 »
dzieki wielkie za rady :)

a kora, to ma byc taka zwykla w kwiaciarni kupiona ??
Zapisane

Forum Zwierzaki

terrarium dla maksi :)
« Odpowiedz #2 : 2004-08-11, 17:19 »

Edi

  • Gość
terrarium dla maksi :)
« Odpowiedź #3 : 2004-08-12, 18:49 »
Cytat: VioaoiV
a kora, to ma byc taka zwykla w kwiaciarni kupiona ??


Hmmm,w kwiaciarni pewnie taką również znajdziesz,nie jestem pewien.Korę najlepiej kupić w którymś z hipermarketów(tanio)-np. Obi.Wybieraj raczej taką mało zmieloną,z większymi kawałkami.Zwróć uwagę również na to,czy paczka nie jest zbyt wilgotna-w takiej często są różnego rodzaju "robaki".Korę najlepiej jest wyprażyć w piekarniku,jeśli nie masz takiej możliwości wystarczy,że przesuszysz ją dokładnie(np. na balkonie).Chodzi o to,żeby wysypać ją do terrarium,kiedy jest sucha,dzięki czemu nie zapleśnieje itp.
Pozdrawiam
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
terrarium dla maksi :)
« Odpowiedź #4 : 2004-08-14, 10:52 »
rozumiem :) dzieki :)

a zarowka- wystarczy zwykla, matowa dzienna ??
Zapisane

Edi

  • Gość
terrarium dla maksi :)
« Odpowiedź #5 : 2004-08-14, 14:43 »
Cytat: VioaoiV
a zarowka- wystarczy zwykla, matowa dzienna ??


Żarówka,oprócz tego,że oświetli terrarium,ma również podnieść temperaturę tak,by organizm żółwia mógł prawidłowo funkcjonować.
Zwykła żarówka się nie nadaje.Daje światło ale bardzo mało ciepła.Właściwie tuż pod samą żarówką będzie ciepło pod koniec dnia(przy całodziennym świeceniu),akurat wtedy,gdy trzeba ją gasić na noc.To nie ma sensu,poza tym,przy tak długim świeceniu zwykła żarówka szybko się przepali(poza tym chyba też razi w oczy żółwia?).Ja u siebie mam żarówkę matową(jeśli się nie mylę,to nazywa się takie żarówki lustrzankami..wygląda jak grzybek  ;) ).Obecnie wkręconą do lampki nocnej z ruchomym wysięgnikiem(można regulować jej położenie w terrarium).W nowym terrarium zamierzam użyć oprawki ebonitowej.Ogrzewam terrarium od godziny 8 rano do 21.Przez noc terrarium nie jest ogrzewane,dzięki temu temperatura spada(oczywiście do pewnej granicy-ok. 22-25 stopni C).Pamiętaj,żeby dobrać odpowiednią moc żarówki,tak by w terrarium nie było za zimno ale też zbyt gorąco(!)[40-60W].
Pozdrawiam
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
terrarium dla maksi :)
« Odpowiedź #6 : 2004-08-14, 16:48 »
hmm..czyli lustrzanka moze byc?? wlasnie takiego "grzybka", matowa mialam (dopoki kolega nie zbił :P ).
a na dzien wystarczy np kamien grzejny?? nie mam mozliwosci tak dlugiego oswietlania terrarium, boje sie, ze by sie zapalilo czy cos, a w domu nie ma nikogo przez prawie 8 godzin..
Zapisane

Edi

  • Gość
terrarium dla maksi :)
« Odpowiedź #7 : 2004-08-15, 20:53 »
Cytat: VioaoiV
hmm..czyli lustrzanka moze byc??


Tak  :)


Cytuj
a na dzien wystarczy np kamien grzejny??


Nigdy z tego nie korzystałem dlatego zacytuję to co znalazłem w książkach:
"Na rynku znajduje się od pewnego czasu jeszcze inny godny polecenia grzejnik,noszący angielską nazwę "reptile stone".Jest to imitacja płaskiego kamienia,sprawiająca wrażenia naturalnej,z kablem instalacyjnym;kładzie się ją po prostu na dnie.Szukając ciepła gady chętnie się na nią wdrapują,czując się jak w naturalnych warunkach,gdzie chętnie wygrzewają się na rozgrzanych słońcem kamieniach i skałach."(książka z 1998 roku)
W pozostałych książkach pojawiają się już wątpliwości:
"Opinie na temat przydatności skałek grzejnych są wśród terrarystów podzielone.Zarzuca się im,że zwierzętom z nich korzystającym grożą przegrzaniem narządów wewnętrznych.Wydaje się więc,że urządzenia tego typu można bezpiecznie stosować pod warunkiem,że nie nagrzewają się za bardzo oraz,że są włączone jedynie przez część doby."(książka z 2003 roku)
"Ogrzewanie spodnie samo w sobie jest nienaturalne dlatego używa się go w połączeniu z lampami.(...)Należy tu szczególnie zwracać uwagę na fakt,że niektóre zwierzęta mogą nie wyczuwać ciepła spodem swojego ciała i będą grzebać w podłożu,narażając na szwank urządzenie grzewcze."(książka z 2003 roku)
Poza tym,gdzieś słyszałem,że istnieje ryzyko poparzenia zwierzęcia.
Wydaje mi się,że lepszy chyba jest kabel grzewczy(?).Ale myślę,że jeśli wszystko będzie podłączone jak trzeba(lampka),ryzyko zapalenia itp. praktycznie nie istnieje.Ewentualnie świeć lampkę zawsze kiedy możesz a wyłączaj gdy nikogo nie ma w domu.
Pozdrawiam
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
terrarium dla maksi :)
« Odpowiedź #8 : 2004-08-19, 09:58 »
Cytuj

Ewentualnie świeć lampkę zawsze kiedy możesz a wyłączaj gdy nikogo nie ma w domu.
Pozdrawiam

no wlasnie ale w domu nie ma nikogo miedzy 8 a 14-15 :P wiec troche malo by i tak mial swiatla..
Zapisane

Forum Zwierzaki

terrarium dla maksi :)
« Odpowiedz #8 : 2004-08-19, 09:58 »

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
terrarium dla maksi :)
« Odpowiedź #9 : 2004-09-21, 21:17 »
maksia wrocila z wakacji, jest teraz w terra w trocinach i jej sie to chyba bardziej podoba niz torf ;)
Zapisane

Edi

  • Gość
terrarium dla maksi :)
« Odpowiedź #10 : 2004-09-22, 12:21 »
Witam
Trociny to nie najlepszy pomysł.Nie stanowią dobrego podłoża dla żółwia.Jedynie polecane są trociny przy terrarium kwarantannowym,gdzie liczy się możliwość szybkiej zmiany podłoża,no i zalety trocin przy wchłanianiu nieczystości.Lepiej wrócić do torfu lub kory(to drugie tylko jeśli masz możliwość wyprażenia jej,inaczej szybko zalęgną się w niej "robaki").
Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.056 sekund z 26 zapytaniami.