Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.  (Przeczytany 17260 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sylwas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 265
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« : 2005-02-07, 14:48 »
Moi drodzy często jest tak, iż najpierw przychodzi pomysł zakupu akwa i ryb, potem jego realizacja a dopiero duuużo później dopytywanie się o potrzeby i wymagania naszych ulubieńców, dlatego dla tych rozsądniejszych proponuję ten temat. Wiemy o tym, że są pewne sposoby nauki: na własnych błędach (ależ to bolesne...) lub na cudzych. Proponuję zatem naukę opartą o sprawdzone z sukcesem przykłady praktyków. Na początku sama korzystałam z porad sprzedawców i wiem jak to działa. Może zapiszmy to jako zasady?

1. Planując zakup akwa najpierw dowiedz się o potrzeby i warunki danego gatunku (ilu litrowy zbiornik, temperatura, czy ryby stadne, obsada)

2. Nie słuchaj sprzedawców! ( mnie poinformowano 1 l wody na 1 cm ryby a chodzi o welony!!!)

3.NIE TRZYMAJ RYB W KULI! Dla każdego gatunku jest to więzienie. http://www.zwierzaki.org/index.php?topic=31177.0

4. Upewnij sie że gatunki które planujesz pasują do siebie pod względem wymagań no i przede wszystkim czy się nie pozjadają na wzajem!

5. Najpierw sprawdzamy testami co nam leci w kranie (można zadzwonić do wodociągowni), następnie zastanawiamy się nad obsadą, potem dobieramy zbiornik w odpowiednim litrażu.
Potem czekamy aż akwarium dojrzeje.
Dopiero potem możemy wpuścić ryby, na początek parę sztuk (nie wszystkie na raz).
Najlepiej by było zbadać poziom azotanów przed wpuszczeniem ryb (wiem, że to drogie testy więc warto poczekać dłużej zanim się wpuści ryby)

6. Przy zakupie nie kieruj sie wyłącznie wyglądem ryby i efektem wizualnym wystroju podpatrzonego akwa! (ryba choć piękna może mieć inne wymagania niż pozostałe gatunki i nie wszystkie ryby dobrze czują się z np. muszelkami morskimi (zmienia parametry wody tak jak niektóre gatunki żwirku)

7. Dobieraj rośliny i skałki nie tylko dla ''oka" ale przede wszystkim dla danego gatunku (np welonki są zimnolubne a niektóre roślinki lubią wysoką temperaturę, inne ryby lubią kryć się pomiędzy roślinami lub chować w grotach )

8. Pod żadnym pozorem nie kupuj ryb o których nie masz zielonego pojęcia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

9. filtr czyścić jedynie w wodzie z akwarium, nie pod wodą bieżącą, bo wygania bakteriozy z filtra...

10. Miej zawsze w zapasie podstawowe lekarstwa dla ryb szczególnie przeciwko chorobom wywołanym bakteriami np,, Sera Baktopur" , rybiej ospie ,,Sera Costapur" lub z tańszych ,,Tropical - Ichtiosan" czy przeciwko pasożytom,,Tropical MFC 2000" i inne. Warto mieć je zawsze pod ręką aby w porę zareagować, szczególnie jeśli mieszkasz w miejscu gdzie w weekendy sklepy są nieczynne!

11. Pod żadnym pozorem NIE PRZEKARMIAJ RYB!!!
Ryby jeśli są nieco głodne to spokojnie przetrwają lecz gdy maja za dużo pokarmu chorują. Dodatkowo niekorzystnie zmieniają sie parametry wody co nasila chorobę.

12. Pamiętaj o kwarantannie...

13. Nie lej niepotrzebnie do wody chemii. Sprzedawcy najchętniej wcisnęliby 10 tysięcy różnych preparatów "uzdatniających" a potem woda w akwa nadaje sie do nie powiem czego

14.Kupuj zawsze żywe rośliny!
Nawet jeśli podobają sie Tobie sztuczne, to przede wszystkim miej na uwadze dobro ryb. Powtórzę zatem: naturalne rośliny razem z bakteriami tworzą pewien system filtracyjny, pochłaniają jony amonowe i azotany, a wiec uwalniają wodę z tych zanieczyszczeń!
Podczas fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla a wzbogacają wodę w tlen!
Dają rybom schronienie redukując ich stres!

15. Pamiętaj o odpowiednim podłożu. Roślinom żywym, kup specjalną ziemię lub kulki nawozowe. W samym żwirku po kilku dniach roślinka potraci listki i rozleci się na kawałeczki.

16. Przed wykładaniem podłoża wymyj ziemię i żwirek, zapobiegnie to mętnieniu i zabarwieniom wody.Przy okazji oczyszczasz ziemię z paprochów, które zapaskudzają wodę.

17. Nie kupuj wielokolorowych żwirków. Są zazwyczaj "ubrane" w pomalowane sztuczne tworzywo, które schodzi po jakimś czasie z kamyczków, zapaskudza wodę, a niektóre rybki mogą to zjadać. By ryby nie dostały oczopląsu poleca się ciemny żwirek.

18. Urozmaicaj rybom pokarm. Nie tylko suchy pokarm.
« Ostatnia zmiana: 2007-12-12, 00:40 autor pao »
Zapisane
Lepiej jest mieć częściowo rację niż być całkowicie w błędzie!

Olka1992

  • Gość
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #1 : 2005-02-07, 17:45 »
3.NIE TRZYMAJ RYB W KULI! Dla każdego gatunku jest to więzienie. Powody, dla których kula jest zła:
-Przez okrągłe ścianki ryby dostają "kręćka"
-Przez kulistość zbiornika zaburzona jest wymiana gazowa
-Kuli nie da się w żaden sensowny sposób udekorować
-Utrudnione są prace porządkowe (spróbuj zeskorobać glony z okrągłych ścianek)
-W kuli nie da się zainstalować filtra i grzałki (przedmiotów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania akwarium)
Zapisane

mafinia

  • Gość
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #2 : 2005-02-07, 17:58 »
dlugo powtarzne na forum
nie sluchaj sprzedawcy!
mu przewaznie zalezy na zarobku a nie na komforcie zwierzat
Zapisane

Forum Zwierzaki

VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedz #2 : 2005-02-07, 17:58 »

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #3 : 2005-02-07, 21:59 »
5. Upewnij sie że gatunki które planujesz pasują do siebie pod wzgędem wymagań no i przedewszystkim czy się nie pozjadają na wzajem! :)
Zapisane

Kesi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1705
    • WWW
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #4 : 2005-02-07, 23:41 »
6. Najpierw sprawdzamy testami co nam leci w kranie (można zadzwonić do wodociągowni), nasępnie zastanawiamy się nad obsadą, potem dobieramy zbiornik w odpowiednim litrarzu.
Potem czekamy aż akwarium dojrzeje.
Dopiero potem możemy wpuścić ryby, na początek pare sztuk (nie wszystkie na raz).
Najlepiej by było zbadać poziom azotanów przed wpuszczeniem ryb (wiem, że to drogie testy więc warto poczekać dłużej zanim się wpuści ryby).
Zapisane

sylwas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 265
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #5 : 2005-02-08, 16:41 »
Jesli chodzi o welony to Kesi szykuje stronę o nich ale to sprawdzone:jedna dorosła welonka potrzebuje ok 80 l wody! mniejsze gatunki 40-60 l na jedną dorosłą sztukę!
Temat welonek to temat osobny.
 Jeszcze raz warte powtórzenia: nie ufaj do końca sprzedawcom!(zrobiłam dzisiaj w sklepie test zadając podstawowe pytania poczatkującego akwarysty - i pani nie umiała mi pomóc fachowo)
7. Przy zakupie nie kieruj sie wyłącznie wyglądem ryby i efektem wizualnym wystroju podpatrzonego akwa! (ryba choć piekna może miec inne wymagania niż pozostałe gatunki i nie wszystkie ryby dobrze czują się z np. muszelkami morskimi (zmienia parametry wody tak jak niektóre gatunki żwirku)
8. Dobieraj rosliny i skałki nie tylko dla ''oka" ale przede wszystkim dla danego gatunku (np welonki są zimnolubne a niektóre roślinki lubią wysoką temperature, inne ryby lubią kryc się pomiędzy roślinami lub chować w grotach )
:) :) :)
Zapisane
Lepiej jest mieć częściowo rację niż być całkowicie w błędzie!

PePe

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1400
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #6 : 2005-02-08, 20:07 »
Pod żadnym pozorem nie kupuj ryb o których nie masz zielonego pojecia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zapisane
"Fermy ze zwierzętami futerkowymi mają więcej wspólnego z obozami koncentracyjnymi niż ze zwyczajnymi fermami. To jest najgorsza forma hodowli przemysłowej."

sylwas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 265
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #7 : 2005-02-09, 19:49 »
Bardzo Was proszę, dopiszcie kilka zasad dotyczących urządzeń instalowanych w akwa (flitry, grzałki, lampy itp) oraz czyszczenia i podmian wody!
:) :) :)
Zapisane
Lepiej jest mieć częściowo rację niż być całkowicie w błędzie!

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #8 : 2005-02-09, 20:33 »
Co do czyszczenia filtra to powiem, czyścić jedynie w wodzie z akwarium, nie pod wodą bierzącą, to wygania bakteriozy z filtra... :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedz #8 : 2005-02-09, 20:33 »

sylwas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 265
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #9 : 2005-02-21, 23:54 »
Kolejne zasady:
11. Miej zawsze w zapasie podstawowe lekarstwa dla ryb szczegolnie przeciwko chorobom wywolanym bakteriami np,, Sera Baktopur" , rybiej ospie ,,Sera Costapur" lub z tanszych ,,Tropical - Ichtiosan" czy przeciwko pasozytom,,Tropical MFC 2000" i inne. Warto miec je zawsze pod reka aby w pore zareagowac, szczegolnie jesli mieszkasz w miejscu gdzie w weekendy sklepy sa nieczynne! (sama mialam kilka przykrych doswiadczen)
 12. Pod zadnym pozorem NIE PRZEKARMIAJ RYB!!!
Ryby jesli sa nieco glodne to spokojnie przetrwaja lecz gdy maja za duzo pokarmu choruja. Dodatkowo niekorzystnie zmieniaja sie parametry wody co nasila chorobe. Moje moglyby jesc i jesc ale odkad zmniejszylam im porcje zachowuja sie prawidlowo i nie choruja a lekarstwa mam zawsze w zapasie (jakby co...) a woda nie metnieje.
 :ryba:   :ryba:  :ryba:
Zapisane
Lepiej jest mieć częściowo rację niż być całkowicie w błędzie!

Ellen

  • Gość
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #10 : 2005-02-22, 16:10 »
13. Pamietaj o kwarantannie... ja niestety zaniedbalam i potem mialam nieciekawie w akwa :/
14. Nie lej niepotrzebnie do wody chemii. Sprzedawcy najchetniej wcisneliby 10 tysiecy roznych preparatow "uzdatniajacych" a potem woda w akwa nadaje sie do nie powiem czego :roll:
Zapisane

sylwas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 265
VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #11 : 2005-02-24, 20:55 »
Do dopisanie kolejnej zasady sklania mnie temat poruszony w innym poscie przez Czrnule, odnosnie roslin:

15.Kupuj zawsze zywe rosliny!
Nawet jesli podobaja sie Tobie sztuczne, to przede wszystkim miej na uwadze dobro ryb. Powtorze zatem: naturalne rosliny razem z bakteriami tworza pewien system filtracyjny, pochlaniaja jony amonowe i azotany, a wiec uwalniaja wode z tych zanieczyszczen!
Podczas fotosyntezy pobieraja dwutlenek wegla a wzbogacaja wode w tlen!
Daja rybom schronienie redukujac ich stres!
 :ryba:  :ryba:  :ryba:
Zapisane
Lepiej jest mieć częściowo rację niż być całkowicie w błędzie!

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #12 : 2007-12-11, 10:13 »
trochę to przeedytuję ;)
myślę że warto mieć coś takiego pod ręką zatem jeśli jest coś czego tu jeszcze nie ma dopisujcie. nie powtarzać już zapisanych punktów.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #13 : 2007-12-11, 20:24 »
16. Pamiętaj o odpowiednim podłożu. Jeśli kupujesz rośliny żywe, kup do nich specjalną ziemię. W samym żwirku po kilku dniach roślinka potraci listki i rozleci się na kawałeczki.
17. Przed wykładaniem podłoża wymyj ziemię i żwirek, zapobiegnie to mętnieniu i zabarwieniom wody.Przy okazji oczyszczasz ziemię z paprochów, które zapaskudzają wodę.
18. Nie kupuj wielkokolorowych żwirków. Są zazwyczaj "ubrane" w pomalowane sztuczne tworzywo, które zchodzi po jakimś czasie z kamyczków, zapasudza wodę, a niektóre rybki mogą to zjadać. By ryby nie dostały oczopląsu poleca się ciemny żwirek.
Taaaa, trzeba się uczyć na cudzych i własnych błędach... Te są akurat moje przy pierwszym akwa...
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #14 : 2007-12-11, 23:13 »
19. Urozmaicaj rybom pokarm. Nie tylko suchy pokarm. Ryby "wolą" żywy pokarm. Płatkami można najwyrzej urozmaica i dodawać witamin.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedz #14 : 2007-12-11, 23:13 »

ugdfvdbsd

  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: VADEMECUM odpowiedzialnego akwarysty.
« Odpowiedź #15 : 2011-02-20, 15:27 »
hej ;) mam pytanie odnośnie Mojego akwarium. A więc ;
We wrześniu miałam 2 Welony w kuli po czym miesiąc temu kupiłam sobie akwarium (56l) i wpuściłam je tam. Dokupiłam kilka innych ryb takich jak neonki, gupiki itp. teraz wszystkich jest 13 razem z jednym Glonojadkiem. Mam 4 roślinki.
Moje pytanie jest następujące.
Zauważyłam, że jeden z welonków jest dużo grubszy niż ostatnio był. Tzn z dnia na dzień się zaokrąglił. Czy to może być "ciąża" ? i co mam zrobić jeśli dojdzie do tego? oddzielić ikrę ( jesli to będzie ikra, bo nie wiem w jaki sposób rozmnażają się Welony ale obiecuję, że o tym poczytam ). Czy inne ryby mogą zjeść te małe? Prosze o odpowiedź ;)

i jeszcze jedno? karmię teraz rybki karmą uniwersalną. Czy powinnam zmienić tą karmę na inną ze względu na dużo rodzai ryb ?
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.108 sekund z 27 zapytaniami.