Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 8 9 [10]   Do dołu

Autor Wątek: Dolina Rospudy  (Przeczytany 63235 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #270 : 2008-04-12, 09:20 »
Nie rozumiem czemu mnie zacytowałeś... Tak się tylko zastanawiam dlaczego nie protestują wtedy kiedy jest potrzeba. Chyba, że chcą mieć miejsca gdzie później będą mogli swoje flagi wieszać.
Ten Twój post jest odpowiedzią na to pytanie. Wpisujesz się po prostu w bardzo złą praktykę niesłusznej krytyki ekologów. Jeżeli chodzi o Dolinę Rospudy to zdecydowane nie tej budowie oraz rzeczowe ekspertyzy( również mojej organizacji) padały od samego początku.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #271 : 2008-04-24, 14:16 »
Poszperałem trochę w necie i wiem,że sprawa Rospudy była już szeroko poruszana od samego początku konfliktu,wiele artykułów pochodzi z początku tego stulecia.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #272 : 2008-04-24, 22:45 »
Poszperałem trochę w necie i wiem,że sprawa Rospudy była już szeroko poruszana od samego początku konfliktu,wiele artykułów pochodzi z początku tego stulecia.
szkodaze wtedy sie tym nie przejeli gdy zmiana planów nie była problemem
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedz #272 : 2008-04-24, 22:45 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #273 : 2008-06-10, 20:07 »
Jestem świeżo po wizycie w dolinie Rospudy. Płynąłem sobie po niej gondolą. Z całą odpowiedzialnością twierdzę, że jakakolwiek inwestycja w jej obrębie zniszczy to unikalne miejsce na skalę europejską. W Europie takich dzikich miejsc już nie ma. W związku z tym obowiązkiem Polaków jest ochrona tej doliny. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #274 : 2008-06-10, 22:58 »
szkoda ze niektórzy nie widza tego, ze to miejsce trzeba chronic, a nie niszczyc.
bardzo chciałabym wybrac sie do doliny, ale nie mam niestety jak, mam andzieje ze nie zniszczą jej i bede miała okazje zobaczyć to piekne miejsce ;)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #275 : 2008-06-10, 23:33 »
gondolą??? :szok:
na trzezwo tak? :>
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #276 : 2008-06-11, 15:52 »
gondolą??? :szok:
na trzezwo tak? :>
Zgadza się gondolą. W Augustowie organizowane są takie wycieczki. Te gondole to motorówki z daszkiem.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #277 : 2008-06-11, 17:04 »
Nefra, o co podejrzewasz Zoologa? To porządny człowiek, nie to, co my...

A na serio, to musiało byc wspaniałe przezycie, zazdroszczę :VoV:
Zapisane
IBDG Wrocław

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #278 : 2008-06-11, 17:47 »
tez zazdroszcze - sa takie rejony w Polsce o ktorych nic nie wiemy i do ktorych na szczescie nie wala turyści drzwiami i oknami :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedz #278 : 2008-06-11, 17:47 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #279 : 2008-09-16, 16:43 »
Sprawa została już,chyba rozwiązana:

Cytuj
Obwodnica zatrzymana
Danuta Frey 16-09-2008, ostatnia aktualizacja 16-09-2008 13:27
Nie można budować obwodnicy Augustowa w projektowanym dotychczas przebiegu przez chroniony obszar Rospudy. Po dzisiejszym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego przestało ostatecznie istnieć pozwolenie na budowę, a sprawa wróciła do punktu wyjścia.

Wojewoda podlaski musi ponownie ocenić wniosek inwestora — Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad — i trasę obwodnicy w zgodzie z przepisami krajowymi i europejskimi — podkreślił sędzia NSA, Roman Hauser.

— Odczuwamy wielką ulgę i poczucie, że mieliśmy rację — mówią Marta Wiśniewska ze stowarzyszenia ekologicznego WWF Polska oraz Ewa Jabłońska z Centrum Ochrony Mokradeł — tylko dlaczego potrzeba było na to aż trzy lata.

To właśnie WWF Polska i inne organizacje ekologiczne zaskarżyły w 2007 r. postanowienie ministra środowiska, ustalające środowiskowe warunki zgody na budowę trasy przez dolinę Rospudy. Ich zdaniem, było sprzeczne z dyrektywami europejskimi, nie zawierało właściwej oceny wpływu na chroniony obszar Natura 2000 i nie odnosiło się do rozwiązań alternatywnych. Skargę złożył również rzecznik praw obywatelskich, a poparła go Prokuratora Krajowa.

W grudniu 2007 r. rzecznik i ekolodzy wygrali w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Sąd uchylił wówczas zaskarżone decyzje ministra środowiska. Dziś NSA oddalił skargę kasacyjną GDDKiA od tego wyroku. I tak samo jak poprzednio WSA, stwierdził, że postępowanie, dotyczące uzgodnień środowiskowych, warunkujących wydanie pozwolenia na budowę, było prowadzone nieprawidłowo.

— Dzisiejszy wyrok NSA jest bardzo ważny także na przyszłość, dla podobnych spraw — ocenia prokurator Halina Polak z Prokuratury Krajowej. — Daje prymat ochronie przyrody nad interesami inwestora, a z drugiej strony uświadamia, że nie można ignorować głosu społeczeństwa, w tym organizacji pozarządowych.

Obecnie, w wyniku „okrągłego stołu” rządowo—społecznego, zaczęły się w GDDPiA prace nad dwoma nowymi, alternatywnymi wariantami przebiegu tej kontrowersyjnej trasy. Rezultaty mają być znane pod koniec roku.

Rzeczpospolita

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #280 : 2008-09-17, 15:52 »
no czyli chroniony obszar nie zostanie zniszczony, przynajmiej z tego co zrozumiałam, mam nadzieje, ze już wiecej nie beda próbowali znoszczyc tej doliny :)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #281 : 2008-09-19, 00:22 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #282 : 2009-03-24, 16:10 »
Cytuj
Rząd podjął decyzję w sprawie Doliny Rospudy

Rząd Donalda Tuska ogłosił swą decyzję w sprawie budowy obwodnicy Augustowa - informuje serwis rp.pl.
Budowa ruszy w przyszłym roku. Obwodnica ominie jednak dolinę, ponieważ rząd chce ochronić ją przed negatywnymi skutkami ekologicznymi, które mogą zaistnieć w przypadku przeprowadzenia obwodnicy przez jej teren.

Cytuj
Obwodnica Augustowa ominie chronioną Dolinę Rospudy. Dziś poinformują o tym w Augustowie wicepremier Schetyna i minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

- Droga ma przebiegać przez miejscowość Raczki, co ocali bagna Rospudy - mówi "Gazecie" minister środowiska Maciej Nowicki.

Przez miasto przejeżdża codziennie 7 tys. tirów. Dlatego część mieszkańców Augustowa walczyła o obwodnicę, organizując blokady prowadzącej przez miasto drogi do przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. Po latach walki ich problemy zostaną rozwiązane - harmonogram budowy obwodnicy ma przedstawić dziś w Augustowie minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Na czele rządowej grupy, która wybiera się do Augustowa, stać będzie wicepremier Grzegorz Schetyna. Przyjadą również minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i dyrektor generalny ochrony środowiska Michał Kiełsznia. Według naszych informacji ogłoszą, że prace nad obwodnicą zakończą się w 2013 r.

Obwodnica nie naruszy unikalnych bagien Rospudy, ale zostanie poprowadzona w pobliżu miejscowości Raczki - za takim rozwiązaniem opowiada się minister środowiska prof. Maciej Nowicki. W tym wariancie droga przebiega polami i nie przecina unijnego obszaru chronionego Natura 2000. Tymczasem w rozważanym wcześniej wariancie przez bagna obszar ten zostałby naruszony w dwóch miejscach, a to oznaczałoby złamanie prawa. Minister Bieńkowska ma przedstawić plan finansowej pomocy dla żyjącego z turystyki Augustowa.

- Nie mogę zdradzić, o jakie kwoty chodzi, ale zaplanowano szereg działań, które zostaną sfinansowane ze źródeł unijnych i krajowych - mówi poseł PO Robert Tyszkiewicz. Szczegółami zajmuje się były burmistrz miasta Leszek Cieślik.

Tym samym kończy się historia rozpoczęta w 1986 r. Wtedy pierwszy raz opisano bagna Rospudy. Miały zostać rezerwatem przyrody, ale ten nigdy nie powstał. Za to pod koniec lat 90. zaplanowano, że przejdzie przez nie obwodnica Augustowa. Olbrzymie betonowe pale miały przebić torfowiska, a na nich miała zostać usadowiona estakada. To wywołało protesty naukowców i działaczy ekologicznych, a po wstąpieniu Polski do Unii również Komisji Europejskiej. Rospuda znalazła się na terenie chronionym unijnym prawem.

W 2006 r. po stronie obrońców doliny opowiedziała się "Gazeta". Zebraliśmy 150 tys. podpisów pod petycją w tej sprawie do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jednak rząd Jarosława Kaczyńskiego pomimo społecznych protestów zadecydował, że budowa będzie kontynuowana. To wywołało reakcje Komisji Europejskiej, która skierowała sprawę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Budowa została też wstrzymana przez polskie sądy.

Zdaniem naukowców około 10 km kwadratowych bagiennej Doliny Rospudy to świetnie zachowane przepływowe torfowiska niskie. Większość takich ekosystemów została zniszczona w czasie rozwoju rolnictwa w Europie, te nad Rospudą zachowały swój pierwotny charakter. Na bagnach rośnie około 19 gatunków storczyków, to jedna trzecia wszystkich polskich storczyków. Wśród nich jest miodokwiat krzyżowy, dla którego Rospuda jest ostatnim miejscem naturalnego występowania. Nad Rospudą można też spotkać wilka, rysia, głuszca, dzięcioła białogrzbietego oraz orlika krzykliwego.

Do tej pory na budowę obwodnicy Augustowa wydano około 100 mln zł. Większość wybudowanej drogi wejdzie w skład nowej obwodnicy miasta.

- Wygrało prawo i obywatele, którzy stanęli w obronie Rospudy - cieszy się dr Marta Wiśniewska z WWF (World Wildlife Fund).
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6417107,Rospuda_ocalona.html


W tv pojawił się były MŚ, pan Jan Szyszko,który oczywiście krytykował decyzję rządu i bronił drogi przez Dolinę - oczywiście,mówił o biednych ludziach,i o tym że dla rządu ważniejsza jest przyroda niż dobro ludzi ... i takie,tam.
Na miejscu pana Szyszko nie zabierałbym głosu na temat przyrody,szczególnie po tym,jak został przyłapany na tym,ze pomiędzy negocjacjami w sprawie Rospudy wybrał się na polowanie na klatkowe bażanty ...

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #283 : 2009-03-24, 23:09 »
szkoda ze nie mowil o glodujacych dzieciach w Etiopii i aborcji...bo jak ostatnio pisala IBDG - tez mogł w tym temacie ;)
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedź #284 : 2010-04-23, 16:16 »
Cytuj
Ekologiczny Nobel dla Małgorzaty Górskiej za kampanię na rzecz zmiany przebiegu Via Baltica!


19 kwietnia 2010 Fundacja Ochrony Środowiska Goldmanów (The Goldman Environmental Foundation) ogłosiła nazwiska sześciu laureatów Nagrody Goldmanów za rok 2010. Wśród osób, które otrzymały w tym roku najważniejszą światową nagrodą w dziedzinie ochrony środowiska, zwaną „ekologicznym Noblem”, znajduje się Małgorzata Górska - współorganizatorka kampanii na rzecz zmiany przebiegu drogi ekspresowej Via Baltica i w obronie Doliny Rospudy .
19 kwietnia 2010 Fundacja Ochrony Środowiska Goldmanów (The Goldman Environmental Foundation) ogłosiła nazwiska sześciu laureatów Nagrody Goldmanów Nagroda Goldmanów w dziedzinie ochrony środowiska [1] za rok 2010. Wśród osób, które otrzymały w tym roku najważniejszą światową nagrodą w dziedzinie ochrony środowiska, zwaną „ekologicznym Noblem”, znajduje się Małgorzata Górska - współorganizatorka kampanii na rzecz zmiany przebiegu drogi ekspresowej Via Baltica i w obronie Doliny Rospudy.

Intensywna kampania na rzecz ochrony doliny Rospudy i zmiany przebiegu drogi ekspresowej Via Baltica przez obszary chronione rozpoczęła się w roku 2002. Małgorzata Górska [2] odegrała w niej kluczową rolę. Przyczyniła się do powstania sprawnie działającej koalicji organizacji pozarządowych, w której skład weszły Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polska Zielona Sieć (CEE Bankwatch Network) i WWF Polska, współpracującej z Greenpeace, SISKOM, Pracownią na rzecz Wszystkich Istot i Centrum Ochrony Mokradeł. Pomimo wysiłków Koalicji na forum krajowym – informowania o uwarunkowaniach prawa krajowego i prawa międzynarodowego, opiniowania dokumentów, pisania odwołań od kolejnych decyzji – kolejne rządy i władze regionalne forsowały przebieg Via Baltica szkodliwy dla środowiska. Organizacje pozarządowe zaczęły więc prezentować dowody na łamanie prawa wspólnotowego również na forum europejskim. W efekcie ich działań, w 2007 roku Komisja Europejska skierowała sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dzięki przygotowaniu petycji do Parlamentu Europejskiego w związku z zagrożeniem dla obszarów Natura 2000 sprawą ochrony Doliny Rospudy i koniecznością zmiany przebiegu Via Baltica zajęli się także eurodeputowani. Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego przygotowała raport w tej sprawie. W czasie, gdy Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozważał legalność decyzji o realizacji obwodnicy Augustowa (fragmentu drogi Via Baltica) przez bagienną część Doliny Rospudy i obszar Natura 2000 w świetle prawa europejskiego, polskie sądy orzekły trzykrotnie, że decyzje w tej sprawie naruszają prawo krajowe. Presja społeczna i naciski ze strony ekologicznych organizacji pozarządowych, w tym zimowy obóz w Dolinie Rospudy, oraz ze strony instytucji unijnych przyniosły w końcu długo oczekiwane rezultaty. W marcu 2009 roku rząd polski ogłosił, że nie będzie budował drogi szybkiego ruchu Via Baltica przez Dolinę Rospudy. Pół roku później, 20 października, Rząd RP podjął decyzję o zmianie trasy całej kontrowersyjnej drogi ekspresowej w Polsce, tym samym chroniąc kluczowe ostoje przyrody przed zniszczeniem. Według przyjętych zmian, Via Baltica zamiast przez Puszczę Knyszyńską, Dolinę Biebrzy i Puszczę Augustowską będzie wiodła przez Łomżę i omijała większość obszarów Natura 2000 w regionie. Zatwierdzony wariant jest zgodny z wynikami strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, której od początku kampanii domagały się organizacje pozarządowe. Dzięki działaniom Małgorzaty Górskiej i pozostałych członków Koalicji oraz wszystkich innych ludzi walczących o uratowanie Rospudy i zmianę przebiegu Via Baltica - tych, którzy marzli w zimowym obozie na trasie planowanej drogi do doliny, pisali petycje i skargi, nosili zielone wstążki - przyrodniczo cenne obszary zostały ocalone.

Więcej na: www.otop.org.p/lviabaltica oraz www.viabalticainfo.org

Zdjęcia oraz inne materiały na temat nagrody i jej tegorocznych laureatów dostępne są na stronie Nagrody Goldmanów: http://goldmanprize.org/pressroom/

Film pokazujący laureatkę:
http://www.youtube.com/wa...player_embedded
Narratorem jest Robert Redford

Forum Zwierzaki

Odp: Dolina Rospudy
« Odpowiedz #284 : 2010-04-23, 16:16 »
Strony: 1 ... 8 9 [10]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.088 sekund z 29 zapytaniami.