Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Kilka pytań  (Przeczytany 984 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Grinia

  • Gość
Kilka pytań
« : 2004-08-29, 22:25 »
Mam kilka pytań:

1. Czy można po czymś rozpoznać ciążę u kotki np nabrzmiałe sutki? jakieś zmiany w zachowaniu?

2. Czy matce w ciąży i małym kotkom po urodzeniu trzeba zapewnić coś specjalnego poza posłaniem i schronieniem?

3. W jakim wieku można zabrać kociaki od matki?

4. W jakim wieku się po raz pierwszy szczepi kotki i na co?

5. Jakie są sposoby zapobiegania ciąży u kotek?

Z góry dzięki, jak narazie jestem zielona jeśli chodzi o koty  8)
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Odp: Kilka pytań
« Odpowiedź #1 : 2004-08-29, 22:31 »
Griniu, mozna poznac po ciemniejszych sutkach bodajze w polowie ciazy, wczesniej u weta na USG. Kocieta powinny byc z matka przynajmniej do 12 tygodnia a ciezarnej i karmiacej kotce nalezy zapewnic zywienie duzo bogatsze i bardziej tresciwe w skladniki pokarmowe - mozna karmic np. karma typu babycat lub kitten.

Najpewniejszym sposobem jest kastracja, ktora dodatkowo w 100% zapobiega ropomaciczu, guzom macicy, znacznie zmniejsza ryzyko powstania guzow sutka.  Mozna rowniez kastrowac kocice w ciazy - jesli jest to pierwsza polowa, to praktycznie bez ryzyka. To lepsze niz powolanie na swiat kociat, gdy tyle ich szuka domow  :roll:

Innym jest podawanie kotce hormonow - niestety, niezbyt to polecany sposob, bo niesie za soba wiele powiklan - m. in. wlasnieropomacicze i nowotwory.

Kocietanajpierw nalezy odrobaczyc, w wieku ok. 5-6 tygodni. Nastepnie, w wieku ok. 7-8 tygodnie po raz pierwszy zaszczepic a po kolejnych dwoch powtorzyc szczepienia.
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

Grinia

  • Gość
Odp: Kilka pytań
« Odpowiedź #2 : 2004-08-29, 23:57 »
Dzieki za info :)

Uważam kastrowanie kocic w ciąży za morderstwo i barbarzyństwo (to tak na marginesie)

Nie wyobrażam sobie wykastrować tej kocicy, bo ona przy zamknięciu w transporterze dostaje ataku szału i prawdopodobnie po 15 minutach padłaby na zawał... Myślę że jest w ciąży, narazie mamy warunki na kotki więc nie ma problemu. Raz już urodziła 4 zdrowe kociaki, ale 3 padły z winy człowieka. Zostawił ją właściciel, więc sumując ma swoje przejścia mimo młodego wieku.

Jej dziecko, mała 4 miesięczna kotka, być może nadaje się do sterylizacji bo jest łatwiejsza we współpracy z człowiekiem. Czy wiesz jakie ryzyko wiąże się z zabiegiem? W jakim wieku najdogodniej jest przeprowadzić zabieg? Od kiedy ona będzie płodna?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Kilka pytań
« Odpowiedz #2 : 2004-08-29, 23:57 »

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Odp: Kilka pytań
« Odpowiedź #3 : 2004-08-30, 09:56 »
No coz, dla mnie barbarzynstwem jest powolywanie na swiat nowych kociat, gdy tyle ich szuka domu  :roll:  
Ale to tylko moje zdanie.
A dzikie kotki juz kastrowalam. Nie padly na zawal. Po zabiegu dziala jeszcze narkoza, wiec sa spokojne. Dobry wet zrobi ja krotkim cieciem, obejdzie sie bez dlugotrwalego gojenia rany. Srodki hormonalne z kolei sa zawodne i maja zbyt wiele skutkow ubocznych.

Jesli wet jest dobrym chirurgiem, wykastruje kotke nawet w wieku pol roku.  Jeszcze przed rujka.
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.051 sekund z 25 zapytaniami.