Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Zeberki na jajkach...  (Przeczytany 18098 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Shemetsu

  • Gość
Zeberki na jajkach...
« : 2002-08-27, 13:52 »
Moja zeberki mają już 3 jajka i zaczynają wysiadywanie... Problem w tym, że ja nie wiem kompletnie co ja mam robić! Błagam pomóżcie... czym mam je karmić  :?:  itp?
Zapisane

matusia

  • Gość
Zeberki na jajkach...
« Odpowiedź #1 : 2002-08-29, 11:36 »
Wiesz ja tak dokładnie nie wiem nic o żeberkach tylko tyle że są to małe ptaszki które najlepiej czują się w towarzystwie.
Mogę Ci powiedzieć jak jest z kanarkami.

Żywienie w czasie lęgów
Ptaszkom znajdującym się w klatkach lęgowych dajemy mieszankę jajeczną czysty rzepik i rzepik kiełkujący.
Taki sam pokarm podajemy kiedy maluchy są już w gnieździe ale wtedy rzepik musi być sparzony.
W czaie lęgów jeszcze nasiona sałaty łuskany owies lub płatki owsiane len i dużą ilość maku. Z zieleniny- rzepik ( wyrośnięty na jakieś 3 cm) sałatę kawałefczki jabłka lub gruszki.
Musisz im dawać dużo piasku mielonych skorupek jaj kurzych ( gotowane)
 a najlepiej ossepi. To jest potrzebne do budowy jajka w ciałku samiczki i do kosteczek pisklątka.
Jeszcze świerza woda która powinna być przegotowana i ostudzona do temperatury pokojowej.


Składanie i wysiadywanie jaj
Samiczka zwykle ma od 3 do 6 jajeczek i znosi je po jednym dziennie
Wysiadywanie jest po złożeniu trzeciego.
Inkubacja trwa 13-14 dni. Więcej czasu na gnieździe spędza samiczka ale gdy się posilić samiec chętnie ją zastępuje.
Z chwilom rozpoczęcia wysiadywania nie dajemymieszanki i biszkoptów.
Mamusia daje swoim pisklakom na pół strawiony pokarm ( ble!!)  i samiczka sprząta odchody. W pierwszych dniach nie opuszcza gniazda a jest karmiona przez samca.
Od pierwszego dnia życia pisklaczków dajemy im pokarm jajeczny najpierw w niewielkich ilościach zmieniając porcję 2-3 razy dziennie.
Jak nastanie im 5 dzień dajemy a raczej dodajemy niewielkie ilości zielonek. Uzupełnieniem diety powinien być skiełkowany rzepik., dodatki mineralnowitaminowe oraz sepie. I jeszcze dużo ziarna.
Młode opuszczają gniazdo po 14 dniach choć jeszcze przez dwa trzy tygodnie są z rodzicami W tym czasie pan karmi maleństwa.
Oddzielamy młode od mausi i tatusia jak już na ich główkach nie ma puchu i są samodzielne czyli same sobie jedzą jajeczną mieszankę ziarno i nie tylko.

Ufff
Ale się napisałam dzisiaj
Ale mam nadfzieję że sobie poradzisz z maleństwami.
Ja bym na Twoim miejscu kupiła o nich książkę.
Lub poszukała stronek na ich temat.
Zapisane

Shemetsu

  • Gość
Zeberki na jajkach...
« Odpowiedź #2 : 2002-08-29, 12:56 »
Hm... bardzo ci dziękuje za twoje porady, i chyba kupię ksiązke o zeberkach, ale nigdzie nie moge jej znaleźć --... :sciana:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zeberki na jajkach...
« Odpowiedz #2 : 2002-08-29, 12:56 »

matusia

  • Gość
Przyjemność po mojej stronie. :)
« Odpowiedź #3 : 2002-08-29, 21:33 »
Nie ma za co. Zawsze do usług. Pełna dyspozycyjność.
Jak będziesz się chciała jeszcze cegoś dowiedzieć o kanarkożeberkach to się nie krępuj.
Szczerze mówiąc ja też nie widziałam o nich ksiązek
Może będzie o nim w jakiejś innej książce o innym ptaku która będzie dotyczyła również żeberek.
Zapisane

Monika zeberki:)

  • Gość
Zeberki na jajkach...
« Odpowiedź #4 : 2003-03-25, 19:44 »
Widzę, że cierpicie na brak zeberkowych stron…teraz już jest pewna taka:
http://www.zeberki.wer.pl/ polecam:)

Przy karmieniu, jeśli chodzi o mieszankę jajeczną to należy ją podawać przed zniesieniem jaj, jeśli chcemy ptaki do tego namówić, podczas wysiadywania nie, a ponownie dopiero od dnia wylęgu przez kilka tygodni.
Rady dotyczące kanarków tutaj nie nadają się za bardzo, ponieważ zeberki rzepiku i lnu nie lubią, owies jest zdecydowanie za duży, a mak powoduje senność.
Podawać normalną mieszankę ziaren, do tego owoce, warzywa (np. tarta marchew) i zielenina. Z liśćmi trzeba uważać, bo niektóre nadgorliwe zeberki przykrywają nimi jajka, co powoduje ich wyziębienie i straty w lęgach.
Do tego koniecznie zawsze (nie tylko podczas lęgów) sepia, piasek i oczywiście woda.
Wysiadują i zajmują się młodymi zarówno samica jak i samiec, zwykle mniej więcej po równo. Karmią z wola nadtrawionym pokarmem.
Jak chcecie coś więcej to zapraszam na moją stronkę, adres wyżej:)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zeberki na jajkach...
« Odpowiedź #5 : 2003-03-25, 20:43 »
Witam cie Moniko! wreszcie ktoś z kim można pogadać o ptakach na poważnie!  chodujesz zeberki? moim konikiem są papugi.  
pozdrawiam!!!    
Acha można dodać do mieszanki pare kropel tranu, bardzo pomaga!
Zapisane

Monika zeberki:)

  • Gość
Zeberki na jajkach...
« Odpowiedź #6 : 2003-03-25, 20:51 »
Cześć!
Tak, hoduję głównie zeberki, ale nie tylko. Papugi również uwielbiam, mam parkę nimf ale jeszcze za młode na rozmnażanie ( chociaż "ćwiczą" po kilka razy dziennie...) W sumie mam w tej chwili 28 ptaków, a do tego jeszcze małe w jajkach i kilka par które tylko czekają aż im pozwolę na dzieci:)
Z tranem nie próbowałam, może kiedyś , teraz musiałabym obierać kapsułki;)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zeberki na jajkach...
« Odpowiedź #7 : 2003-03-25, 20:54 »
skąd jesteś może mieszkamy niedaleko siebie? niezła rodzinka, ja stawiam na pierwszym miejscu nimfy (3) ale narazie rozmnażać nie będe po tym jak samica zabiła swój lęg (trójka młodych)
Zapisane

Monika zeberki:)

  • Gość
Zeberki na jajkach...
« Odpowiedź #8 : 2003-03-27, 00:05 »
Tak tak, te twoje nimfy pamietam z forum Joanny, ostatnio bywam tam dośc często.
Co do miejsca zamieszkania to ja jestem ze Śląska.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zeberki na jajkach...
« Odpowiedz #8 : 2003-03-27, 00:05 »

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zeberki na jajkach...
« Odpowiedź #9 : 2003-03-27, 00:54 »
Wiedziałam, że skądś cie znam, tylko niepamiętałam skąd.
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zeberki na jajkach...
« Odpowiedź #10 : 2003-09-12, 18:59 »
Mam pytanie !!!! rok temu zeberki zniosły jajka i było git były pisklaki i spoko !!!!! ale w tym roku nawet jednego jajka niezniosły ... czy jest ktoś wstanie powiedzieć dlaczego ???????
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.054 sekund z 25 zapytaniami.