Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Dokarmianie..?  (Przeczytany 2455 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Dokarmianie..?
« : 2003-12-14, 15:33 »
Mam pytanie. Gdzie najlepiej zbudować karmnik dl ptaków i co do niego dawać?? Czy zamontować go na swym balkonie?? Dodam że mieszkam na 6 piętrze.. :? Czy gotowa karma przeznaczona do dokarmiania ptakow w zime sprzedawana w zoologicznych jest odpowiednia??
Zapisane

Essi

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #1 : 2003-12-14, 16:16 »
Karmnik powinien być umieszczony tak, żeby ptaki miały do niego łatwy dostęp, a żeby nie mogły się do niego dostać koty. Jeżeli na twój balkon przylatują ptaki, to nie ma przeszkód, żebyś ustawiła tam karmnik.
Trudno powiedzieć coś na temat karm dla dzikich ptaków dostępnych w sklepach zoo, bo ja znam tylko jedną firmę, która coś takiego produkuje (Megan). Ta karma jest nawet nawet, ale dosyć droga. Taniej chyba wyjdzie zrobienie mieszanki samodzielnie.
Dla ptaków nadają się:
- nasiona oleiste: dyni, lnu, maku, rzepiku, konopii i słonecznika
- ziarno: pszenica, owies (także płatki owsiane), proso, kanar
- nasiona dziko rosnących roślin: traw, gwiazdnicy, babki, mniszka, rdestu itd.
- orzechy włoskie i laskowe, "orzeszki" buczynowe
- owoce: jarzębiny, berberysu, czarnego bzu, róży
- niektórzy polecają również "odpadki" z ludzkiego stołu: okruchy białej bułki, tarta bułka, gotowane BEZ SOLI jarzyny (np. ziemniaki), makaron, ryż  i kasze, twaróg i kruszony żółty ser, kawałki surowego i gotowanego BEZ SOLI mięsa, łój, smalec, skwarki i słonina (niesolona).

NIE WOLNO dawać:
- wszelkich solonych pokarmów
- czarnego chleba, chleba czy bułek spleśniałych
- zzieleniałych wędlin
- zjełczałych tłuszczy i zjełczałychnasion oleistych
Ponadto w czasie mrozów nie powinno się podawać pokarmów zawierających dużo wody (np. owoców czy moczonego chleba) - pokarm zamarznie, a jego kawałki pokaleczą przełyk ptaków.
Podając pokarm ptakom wodnym (chleb czy zboże) NIE WRZUCAMY ich do wody, tylko sypiemy na brzeg.

Swoją drogą ciekawa jestem, jakie ptaki pojawiają się w waszej okolicy zimą? U mnie najwięcej jest wróbli, trochę gołębi, sikorki bogatki i oczywiście sroki, kawki i gawrony czyli bardzo niewiele gatunków  :(
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #2 : 2003-12-14, 17:05 »
No wlasnie nie bardzo przylatuja na moj balkon i w tym problem...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Dokarmianie..?
« Odpowiedz #2 : 2003-12-14, 17:05 »

Essi

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #3 : 2003-12-14, 17:22 »
U mnie na osiedlu ludzie porobili takie zwykłe klasyczne karmniki "wolnostojące" na trawnikach przed blokiem i tam dają ptakom jeść. Karmnik nie powinien stać koło drzewa czy krzaka, żeby nie ułatwiać ataku drapieżnikom. Większym ptakom - gołębiom czy gawronom - można podawać żarcie na tackach czy w miskach bezpośrednio na ziemi - na jakimś placyku czy łączce - tak, żeby ptaki łatwo mogły dostrzec skradającego się psa czy kota.
Zapisane

Katerinas

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #4 : 2003-12-15, 12:16 »
Essi: Pisząc, że nie wolno dawać ptakom czarnego chleba masz na myśli chleba razowego?  :? Jeśli tak to ... hmm... nie wiedziałam ... i dlaczego?

My też mamy na ogrodzie duży karmnik do którego regularnie przylatują różne ptaki. Latem mamy dużo wróbelków, mazurków, sikorki bogatki, kawki, sroki, parkę sierpówek. Czasami zajrzą turkawki. Stałym bywalcem stołu jest dzięcioł średni i co roku jego rodzinka :) Ponieważ mamy na ogrodzie drzewka wiśni więc stałymi bywalcami na wiśniowym stole są sójki... zawsze jest ich około 10 :) Zimą przylatują głównie kawki, gawrony, bogatki.

:)
Zapisane

Essi

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #5 : 2003-12-15, 14:57 »
Katerinas, pokarm zalega ptakom jakiś czas w wolu, gdzie odbywa się wstępne trawienie. Pod wpływem ciepła chleb zacznie kwaśnieć i fermentować. We wszystkich materiałach o dokarmianiu ptaków, które czytałam, powtarza się informacja, żeby nie dawać pieczywa ciemnego, razowego i żytniego. Z produktów piekarniczych najbezpieczniejsza jest biała bułka  :)
Zazdroszczę ci tych wszystkich ptaków. Ja mazurka na oczy nie widziałam, choć jeszcze nie jest aż taki rzadki  :( Nawiasem mówiąc populacja zwykłych wróbli drastycznie się kurczy, a ja nie potrafię sobie wyobrazić świata bez wróbli...
Zapisane

Katerinas

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #6 : 2003-12-15, 15:18 »
Czyli zwykłego białego chleba też nie wolno?  :? hmm... a zawsze widziałam jak ludziska właśnie białym chlebem karmią... Ja sama też wynosiłam do karmnika pokruszony biały chleb...

No, z ptakami to mamy niezły ubaw... :) Aż lornetkę sobie kupiliśmy aby je lepiej obserwować :) A karmnik jest spory bo sami go budowaliśmy :)

A może Ty mi podpowiesz.... Słyszałam kiedyś o dokarmianiu sikorek słoniną. Czy to prawda? I jak taki pojemniczek zrobić aby one mogły jeść? Poprostu wstawić do karmnika?
Zapisane

Joanna

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #7 : 2003-12-15, 17:13 »
Ja kupuję w sklepie z nasionami mieszanke dla gołebi (2.20 z kg) i tym karmię synogarlice (te same dwie od paru lat). Czasem dodaję do tej mieszanki troche więcej konopii (zalezy ile jest w oryginalnej) - ale tylko w zimie.

Jak już dajecie ptakom chleb to NIGDY nie dawajcie całych kromek, a jak widzicie gdzieś ptaki jedzace całe kromki to je rozrywajcie na pół - ostatnio widziałam gołebia z "wianuszkiem" z wydziobanej kromki chleba :(

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane

Essi

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #8 : 2003-12-15, 17:17 »
Słonina może być tylko niesolona. Jak ją włożysz do karmnika to się ufajda, najlepiej powiesić ją na drzewie albo gdzieś przy karmniku - sikory sobie poradzą  :) Można też słoninę stopić, dodać nasion słonecznika czy konopii, wlać do kubka, wsadzić dłuższy patyk, poczekać aż wszystko zastygnie i powiesić coś takiego.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Dokarmianie..?
« Odpowiedz #8 : 2003-12-15, 17:17 »

Katerinas

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #9 : 2003-12-15, 17:30 »
Joanna: Wiem, że całych kromek nie wolno... dlatego tak jak napisałam daję im chleb pokruszony :) Poszukam po sklepach takich nasion o których piszesz.

Essi: Dzięki :) Spróbuję stopić słoninkę i dodać nasion słonecznika.

Pozdrawiam, Kasia
Zapisane

Joanna

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #10 : 2003-12-16, 08:15 »
Tutaj http://www.pulsar.net.pl/ptaszki/ można kupić taką słoninke z nasionami w plastikowych pojemnikach, ale też na podstawie tego co widac i opisanego składu można to zrobić samemu.

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane

Katerinas

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #11 : 2003-12-16, 08:40 »
Joanna: Dzieki :)
Teraz już wiem jak taki pojemniczek zawiesić. A zrobić mogę w domu sama :)

Pozdrawiam :)
Zapisane

pat

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2630
  • oby do przodu byle nie na czworaka;)
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #12 : 2003-12-30, 17:51 »
nie mam akrmika ale kupilam w auchan takei 3 patki i wokol nich slonina nie wiem co to jakies ziarna itd i moge ogladac caly czas ptaszki mieszkam na 2 pietrze
Zapisane
To piekło nie raj :)

_Gosia_

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #13 : 2004-01-01, 14:28 »
Do wszystkiego co wyżej już napisano dodam bardzo ważną rzecz. Ptaki karmimy REGULARNIE PRZEZ CAŁA ZIMĘ!!! Nie wolno robić przerwy. Ptak się przyzwyczai to tego że tu jest żarełko i będzie czekać. Nie będzie szukał gdzieindziej. A jak się nie doczeka, to źle się dla niego skończy.
Zapisane

Katerinas

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #14 : 2004-01-03, 18:07 »
Gosiu, aby Cię uspokoić - ja dokarmiam ptaki cały rok  :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Dokarmianie..?
« Odpowiedz #14 : 2004-01-03, 18:07 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #15 : 2004-01-03, 20:04 »
Dokarmianie ptaków przez cały rok jest dla mnie bez sensu. Dokarmia się ptaki zimą, gdy tego bardzo potrzebują. W lecie nie potrzebują naszej pomocy. Mają przecież pod dostatkiem pokarmu.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Katerinas

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #16 : 2004-01-03, 22:39 »
Chodzi o to, że karmnik nie bywa u nas prawie nigdy pusty.

Czy w takim razie jeśli latem zostaje mi chleb (kupuję świeży i rodzinka już końcówki starszego nie chce jeść), to mam go wyrzucać? Wolę drobniutko pokruszyć i wrzucić do karmnika :)

Bynajmniej nie wydaje mi się aby to było bez sensu :)
Zapisane

pat

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2630
  • oby do przodu byle nie na czworaka;)
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #17 : 2004-01-03, 23:35 »
ja etz zawsze cos wisi u mnie na balkonie :) dla ptaszków

p.s
chciałam napisac papug ehhe
Zapisane
To piekło nie raj :)

_Gosia_

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #18 : 2004-01-04, 00:18 »
Nie ma się co śmiać. Ja mam fotkę (ale bez prawa do publikowania) jak papużka falista podjada sobie z karmnika na balkonie :)

Zapomniałam dodać, że fotka była robiona w Australii :)
Zapisane

pat

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2630
  • oby do przodu byle nie na czworaka;)
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #19 : 2004-01-04, 12:59 »
eh mi kiedys papuzka ucikła falista taka jak twoja gosiu identyko kolor i wrocila po tygodniu wychudzona :) biedactwo jadla i pila caly czas
Zapisane
To piekło nie raj :)

Ax

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #20 : 2004-01-04, 14:35 »
To ja mam pytanko: wiem, że można robić też takie kulki z siatki po owocach z jedzeniem dla ptaków. Co dokładnie do takiej kulki włożyć? jakąś słoninę, ziarna, no nie wiem, bo się na tym nie znam, więc powiedzcie mi , proszę :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Dokarmianie..?
« Odpowiedz #20 : 2004-01-04, 14:35 »

_Gosia_

  • Gość
Dokarmianie..?
« Odpowiedź #21 : 2004-01-04, 16:36 »
Ja mam karmnik. Stary się rozleciał więc zrobiłam taki na jaki mnie było na szybko stać. Dno to deska ze starego połamanego taboreta, z boku przybiłam taką "bandę" z paska gumolitu żeby się ziarno nie wysypywało. W tym taborecie były 4 dziurki po kołkach, to włożyłam w nie 4 zastrugane stare żerdki - 2 dłuższe a 2 krótsze a na górę przybiłam do nich sztywną "podkładkę śniadaniową"

Co do siatki, to przypuszczam, że masz na myśli wiszący karmnik - raczej dla sikorek. Przeczytaj posta Essi z 14-go grudnia (w tym wątku) Wszystko napisała, Dla sikorek najlepsze są wszystkie nasiona oleiste zatopione w łoju albo smalcu - oczywiście bez przypraw i soli ;)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.071 sekund z 26 zapytaniami.