Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 [2] 3   Do dołu

Autor Wątek: Ciąża u suni- ile trwa ??  (Przeczytany 12529 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Monik@

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #30 : 2003-01-27, 06:58 »
Agnes - wszystko będzie ok - nie martw się.
Ale proszę o jedno - po odchowaniu szczeniaków porozmawiaj z rodzicami o sterylizacji suni (tym bardziej, że miewa ciąże urojone). Bo co będzie, jak taki wypadek znowu się zdarzy?
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #31 : 2003-01-27, 17:21 »
Dobrze porozmawiam, tylko ja nie wiem czy ja tego chce :( Powody są wyżej. Ja sie boje że podczas operacji jej sie coś stanie :( że coś będzie nie tak, tak samo sie boje teraz, heh
Aha jeszcze jedno, czy suki mają tak jak kobiety przekwitanie ? :P
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

myszka

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #32 : 2003-01-27, 17:30 »
Agnes, podczas operacji jest mniejsza szansa na to, ze coś się stanie, niż teraz... :(
Zapisane

Forum Zwierzaki

Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedz #32 : 2003-01-27, 17:30 »

Saba

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #33 : 2003-01-27, 17:46 »
Cytat: agnes211
...chce cie poinformować że suki przeważnie rodzą od 2 do 5 szczeniaków !

Mój szczeniak pochodzi z miotu, w którym było 14 piesków!
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #34 : 2003-01-28, 19:06 »
Wiem ze bywają większe mioty, ale taka jest średnia, wiem ze łątka pochodzi z miotu gdzie było 6 psiaków.
Co do sterylizacji, juz sie prawie zdecydowałam, jak będzie nieweim, ale mam nadzieje ze dobrze :)
A co do łatki, hmmm wyczytałam,ze sunia w okresie ciąży powinna zażywać duzo spokojnego ruchu na swiezym powietrzu , ale co ja mam zrobić jeśli ona nie chce sie spokojnie ruszać ?
Ona ma nawet takie zalecenia od lekarza ze względu na nóżki, ale ja niewiem co ja mam zrobić jeśli ona zaczyna biegać jak szalona?
Ech śmieszna ona jest hehe
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Monik@

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #35 : 2003-01-29, 09:44 »
Agnes, przestań się tak zamartwiać. Kiedy szczeniaczki w środku podrosną  8)  sunia sama zacznie się inaczej zachowywać. W drugiej połowie ciąży (pi razy oko) spowolnieje sama z siebie.  :wink:
Postaraj się przyjmować ten stan jako normalny i nie denerwuj się tak.
Jeśli rzeczywiście jest szczenna pomyśl o tym, żeby w drugiej połowie rozłożyć jej posiłek na dwie, a nawet trzy raty. Będziesz musiała też częściej wychodzić na siusiu.
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #36 : 2003-01-29, 13:32 »
Monik@dzięki i bardzo za wsparcie :)
A co do siusiu, to ona teraz jakaś dziwna jest bo nawet nie prosi :) Tylko śpi, może to być spowodowane tym że jest w ciąży, ale myśle ze bardziej przeżywa wyjazd mojej mamy, z która siedziała całymi dniami.
Jeszcze raz dzięki i papa
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #37 : 2003-02-22, 15:48 »
Trwaja przygotowania do porodu trwaja rozmowy co zrobic z pieskami
Wyglada to wszystko tak:
Porod juz w marcu, poslanie wlasnie przygotowuje
Moj tato chce uspic szczeniaki jesli sie okaze ze nie mamy ich gdzie oddac, tzn jesli lata nie da rady ich wykarmic, badz tez my nie znajdziemy im odpowiedznich domkow.
Latka ma teraz takie piekne ksztalty jak lezy na boczku, bo jak stoi to nie widac ze jest w ciazy prawie. Wyglada slicznie.
Jesli ktos z okolic bialegostoku zna osoby ktore chca szczeniaki, to moge oddac, ale tylko w dobre raczki, w przeciwnym razie wole uspic, niz zeby cierpialy!
Rozmawialam o sterylizacji, rodzice sie zastanawiaja.
Pozdrawiam Agnes
aha mam pytanko, bo wlasnie przygotowuje pos
    anie dla latki na porod i ja mam jej teraz juz podstawic te poslanie czy postawic obok starego ?
    I prosze o podstawowe info na temat kiedy pieski otwieraja slepaki, i takie tam
    aha jesli trzeba odciac pepowine to w ktorym miejscu ?
    Moze ktos zna dobra stronke na te tematy ?[/list:u][/code]
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Saba

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #38 : 2003-02-22, 16:18 »
Cytat: agnes211
Moj tato chce uspic szczeniaki jesli sie okaze ze nie mamy ich gdzie oddac, tzn jesli lata nie da rady ich wykarmic, badz tez my nie znajdziemy im odpowiedznich domkow.

Rozwieś ogłoszenia w lecznicach i w schronisku. Do schroniska często ludzie przychodzą po szczeniaki, a jest ich w schroniskach najmniej więc jeśli tam powiesisz ogłoszenie to myślę, że znajdzie się jakiś chętny.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedz #38 : 2003-02-22, 16:18 »

Emilka

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #39 : 2003-02-22, 16:21 »
Suka powinna poznac nowe legowisko 3 tyg. przed porodem , musisz pokierować nia tak zeby wybrala akurat to miejsce do porodu wiec sadze z ejednka lepiej bedzie jak wstawisz legowiskow  miejsce starego.
Suka zazwyczaj sama odgryza pepowine, ale w niektorych przypadkach ludzka pomoc jest potrzebna. Upewniamy sie z enasze rece sa sterylnie czyste . Zawiaujemy mocno cienka bawelniana  nitke wokol pepowiny 1,5-2,5 cm od szczeniaka . Odcianamy koniec nitki a potem pepowine 0,5-1cm dalej. Nie wolno ciagnac z apeowine .
Oczy szczeniat otwieraja sie zazwyczaj w 10-14 dmniu ich zycia.natomiast miedzy 13-17 dniem piesek zaczyna slyszec.
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #40 : 2003-02-22, 16:33 »
Jesli tylko szanowny dyrektor schroniska sie zgodzi to rozwiesze, tylo ze z tym raczej problem bedzie bo on sie nie zgodzi.
A czy Towarzystwo opieki nad zwierzetami moze mi pomoc w tej kwestii ?
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Saba

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #41 : 2003-02-22, 16:39 »
A dlaczego się nie zgodzi???

I jeszcze jedno mnie zastanawia: jaki wet zgodzi się na uśpienie szczeniaków dlatego że nie znaleziono dla nich domów?
Zapisane

Monik@

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #42 : 2003-02-27, 08:17 »
Może to zabrzmi okropnie - ale ew. uśpienie psiaków może będzie dla Agnes bodźcem do sterylizacji. A tak w ogóle trzymamy z Pumcią kciuki za Łatkę.
P.S. Nie wtrącaj się za wiele do porodu.
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #43 : 2003-02-27, 18:53 »
Dzięki Monik@ za wsparcie, a co do uśpienia, to jet to ostateczne wyjście, którego najprawdopodobniej nie zrobie. Co do sterylizacji to ja jestem za, tylko moi rodzice heh
A ile kosztuje taka sterylizacja?
A do porodu wtrącać sie nie bede, jeśli wszystko oczywiście bedzie przebiegać zgodnie z prawami natury, jak oczywiście być musi :) Pozdrawiam agnes
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Monik@

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #44 : 2003-02-28, 06:59 »
Niemało. W Lublinie sterylizacja u dobrego położnika, łącznie z jego przyjazdami do domu (żeby nie trzeba było suni stresować) 150 zł. Ale nie wiem, jak u Ciebie. Musisz się dowiedzieć. Czy mi się dobrze wydaje, że wy w Białymstoku macie AR?
Dowiesz się w Katedrze Ginekologii i Położnictwa. Będziesz miała wybór dobrych lekarzy i pewnie taniej. W końcu to nie jest mała sumka.
P.S. Mimo wszystkich moich poglądów na temat rozmnażania piesków, uważam, że każdemu się może zdarzyć. I wiem, jak się teraz denerwujesz i martwisz o sunię. Kiedy miałam tyle lat, co Ty - przeżywałam to samo.
Nie spałam przez nią, a potem przez szczeniaki. :lol: Potrafią dać w kość!
Będę Cię wspierać, bo przez ten czas, kiedy jesteśmy na forum, dobrze widzę, że ją kochasz i jesteś dobrą właścicielką. I naprawdę interesuje mnie, jak to dalej pójdzie i jak się Łatka czuje.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedz #44 : 2003-02-28, 06:59 »

Siva

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #45 : 2003-02-28, 08:48 »
trzymam kciuki z Latke (za Agnes tez oczywista!) 8)
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #46 : 2003-02-28, 09:27 »
Agnes, jak tam mamusia? Przyszło mi do głowy a'propos rodziców.
Może by im dać do poczytania artykuł vetserwisu na temat sterylek?
Bardzo fajnie mają to opisane. :idea:  ;)

BTW - przyznaję bez bicia, mnie się zdarzyło nie upilnować Hanki  :oops:
Łomatko, alem się strachu najadła  :roll:
Aha, podpytałam trochę. W drugiej połowie ciąży wet może wymacać i podać Ci przybliżoną ilość maluchów. Hanka miała tylko dwa. Znalazłam im właścicieli w ciągu 48 godzin od porodu. Może, przy pierwszej ciąży, bez wcześniejszych hormonów też będą tylko dwa? :roll:
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #47 : 2003-02-28, 23:13 »
Poród już za dziesięć dni. Jeja jak ja sie stresuje....
Dziękuje Monik@ za słoa otuchy, bo wiesz, ja czasem sie zastanawiam czy jestem dobrą właścicielką, czy robie to co jest dobre dla łatki.
A co do jej stanu zdrowia to dziś po zrobieniu siusiu wydostała sie jakaś taka wydzielina dziwna z pochwy.
Ojeja ja nie moge na nią patzreć, ona zawsze żywa i radosna, a teraz taka dorosła się zrobiła strasznie, i qrcze tylko śpi ije :P Już nawet bawić sie jej nie chce. A co do szczeniaków to ja stawiam na max 3 bo ona tylko zwisy ma a po boczkach to jest taka w miare normalna. Tylko je za siedmiu :P
Pozdrawiam i dziękuje wam wszystkim za to że ze mną jesteście :*
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #48 : 2003-02-28, 23:58 »
Agnes, na pewno jesteś dobrą właścicielką. Tak bardzo się przejmujesz, że nie wyobrażam sobie inaczej. Zdarzy się nie upilnować. Te dziesięć dni zleci jak mgnienie oka. Trzymam kciuki, żeby się "zgrabnie" i szybko urodziły  :wink:
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #49 : 2003-03-02, 11:31 »
Myszko dziękuje, mam jeszcze pytanko : Kiedy szczeniaki mają dostać normalne jedzenie ? i takie tam, jak to wszystko działa ?
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #50 : 2003-03-02, 13:10 »
U mnie maluchy już w czwartym tygodniu papki z gotowanego kurczaka z warzywami dostawały. Po troszeczku, bo mlekiem dla szczeniąt dokarmiałam (Hanka dzięki inteligencji weta nie miała czym karmić). Ale już zaczynały smakować, co dobre.
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

Forum Zwierzaki

Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedz #50 : 2003-03-02, 13:10 »

Monik@

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #51 : 2003-03-03, 10:37 »
Agnes, a co to jest "dziwna wydzielina"? Jaki ma kolor?
Zapisane

Juha

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #52 : 2003-03-05, 17:22 »
Szczerze to życzę ślicznych kundelków, ale nie rób im nic złego! ;(

  Moja suczka- jamniczka :)  jak sie okazało miała urojoną ciążę, nawet wet się nie skapł, że to urojeniówka :(  Co za idioci z niektórych z nich, nie znają się wcale na fachu :(
  I tak aż do momentu kiedy spodziwaliśmy się szceniaczków, które nadal sie nie rodziły kawałeczek po terminie już- pojechaliśmy na USG!
 Okazało sie jednak, że karma dla suk ciężarnych i tym podobne sprawy niepotrzebne były, a później zostało nam tylko odchudzanie psa, a apetyt to miała taki wilczy i wszystko w ogóle wskazywało na to!
  Aż wet sie zdziwił a my sami najbardziej, bo przecież kryta to była z takim jednym ślicznym czarnym jamniczkiem! Szukaliśmy długo, bo chcieliśmy przypalane ładne jaminki (moja suka jest brązowa- śliczny odcienik ma!) :):)  Wkurzylismy sie nieźle, a weterynarz jeden powiedział, że być może urodzi sie jakiś jeden- np. miedzy zebrami, że moze sie gdzies zawieruszył- bo badanie USG nic nie wykazywało :(:(  bardzo się wtedy wystraszyliśmy...
  Ale okazało sie lepiej nawet, bo nie urodziła ani jendego, i nie było problemu z ciążą! Bo jakby takie jedno maleństwo sie gdzieś tam zawieruszyło, to nawet moja suczka mogłaby nie przeżyć! Musiałaby mieć operację usunięcia np. martwego płodu (o ile taki by akurat był), mogłoby wdac się jakieś zakażenie..  :roll:
  dziwne to trochę, a nawet sporo,- bo krycie chyba 3-razowe nie wyszło jakoś, a niby wszystko było OK! :(  Słyszałam od weta, że może pies był przeziębiony i to dlatego!!

 A raz moja suńka miała- pięć lat temu już, szczeniaczki!!
Było ich też 5- jeden niestety po 2 dniach chyba zdechł  :cry:  i pomomo dostawiania był za słabiutki!
  Ale to i tak duzo jak na jej pierwszy raz i tym bardzeij, że to miniatura!
To w tym samym czasie mojej ciotki jamniczka standard też miała, a urodzila tylko o jednego więcej!!
  Poród trwał bez przeszkód, ale moja mama musiała wiele ingerować w to!
Była po prostu położniczkom, podobienież tez jak grabarkom jednego psiaczka  :cry:  :cry:  :(   Taki  :D  z niego był!  :roll:
   Moja Balbinka miała takie dziwne zachowanie z tym maluśkim co zdechł!  Zanosiła go pod kołderkę do łóżka, w ząbkach go przenosiła i tak troskliwie się nim opiekowała!!  :cry:  ze wzruszenia, była taką wspaniałą matką!   Balbinka nie poradziłaby sobie z taką gromadką piesków- mamy pomoc była wspaniała- siedziała cała noc i odbierała porody!  Kazałam się obudzić- i zrobiła to, obudziła mnie z czego jestem bardzo zadowolona i widziałam jak 2 ostanie przychodzą naświat!  To fajne uczucie, że własna suczka może sprawic tyle radości jakimś ludziom z powodu takiego jednego ślicznego jamniczka!  Ale wiem jednak jaki to był stres i trud dla mojego małego jamnika! Duże rasy przyjmuja to bardziej spokojnie!!

P@p@   :wink:
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #53 : 2003-03-09, 20:13 »
poród już w tym tygodniu, a tak właściwie to sie przed chwilą zastanawiałam czy ona nie zacznie rodzić :P Ale narazie nie rodzi :P fajna z niej klucha :P No i już niedługo, hehe ja nie moge sie już doczekać !
A co do wydzieliny to taka biała, po porannym siusiiu, mama powiedziała że to normalne.
Pozdrawiam agnes
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Emilka

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #54 : 2003-03-09, 20:33 »
Ja szczerze mówiąc też sie nie umiem doczekać. Jak nadejdzie ta chwila to opisz wszystko na forum :)  :wink:  Ale Ci zazdroszcze....
ale ja i tak nie mam zamiaru niczego rozmanazać :)
Zycze powodzenia i trzymam kciuki za udany porod i udane....szczeniaki  ;)  :wink:
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #55 : 2003-03-10, 14:57 »
chyba już sie zaczeło, skurcze i t e sprawy. Jeja bidulinka, starsznie się męczy. Ile to będzie  trwać ? Mam nadzieje że już niedługo bo chyba zwariuje. Położyła się w posłaniu  które jej przygotowałam kiedyś i porozwałała to co pięknie równo wyściełałam i wzięła zabawke i sie nią opiekuje. Cała się trzę sie i wogle. Mam nadzieje że już nie długo.
Za wszelkie błędy przepraszam, ale to przez nerwy i emocje.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #56 : 2003-03-10, 19:56 »
Agnes, bydzie dobrze  :wink:  Referuj, co i jak. Strasznie jestem ciekawa. A potrwać może i do nocy  :P  Czekam na relację  :idea:
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #57 : 2003-03-14, 22:07 »
A więc tak:
Zaczęła rodzić ok pierwszej w nocy 11 marca.
Byłąm przy rodzeniu drugiego psiaka, ale ponieważ łatka radziła sobie doskonale, to mama kazała mi iść do siebie i jej nie stresować. Tak więc poszłam. I wstaje z rana i są cztery  psiaki!!! Ale to takie śmieszne bo pierwszy urodził się czarny, a potem biały w czarne łatki, i ja wstaje, a tam następne dwa takie same. Myślałam ze mis ie w oczach dwoi ! :P Albo że je skolonowano.
Tak więc jestem posiadaczką czterech szczeniaczków, dwa są czarne z białymi krawacikami pod szyjką, a dwa są białe z czarnymi łebkami i czarnymi łatami na prawych pośladkach :) są śliczne poprostu.
Tylko niestety, nie mam na nie chętnych, wszyscy moi znajomi są uzależnieni od rodziców, i to właśnie oni stanowią główna przeszkode :(Więc jeśli ktoś z okolic białegostoku ma ochote na psiaki to zapraszam.
Aha i jeszcze jedno. Co ja mam podawać dla łatki, bo kiedy podawałam mleczko to dostała biegunki, więc teraz podajemy to co zwykle + co godzinkę, dwie kasze manną.
A z łatki jest wspaniała mamusia. Tak dba o te skarby że głowa mała, ciągle je liże i pielęgnuje. Nie opószcza ich na krok. Kochana jest.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Forum Zwierzaki

Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedz #57 : 2003-03-14, 22:07 »

twipsy7

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #58 : 2003-03-15, 10:51 »
Mleko krowie może faktycznie zaszkodzić, może być kwaśne mleko, albo jogurcik, ale jak masz dojście do mleka koziego to możesz suni podawać - jest bardzo zdrowe. Poza tym z białka polecam biały serek, jajko (a raczej żółtko). Nie zapomnij o witaminkach - bardzo ważne.
I gratuluję   8)  Cieszę się, że wszystko w porządku.  ;)
Zapisane

Monik@

  • Gość
Ciąża u suni- ile trwa ??
« Odpowiedź #59 : 2003-03-17, 08:36 »
Jeśli będzie miała ochotę - spróbuj jej dać bawarki. Herbatka z małą ilością gotowanego mleczka. Bardzo zwiększa ilość pokarmu. I nie powinno być sensacji.
P.S. Biegunkę mogła mieć nie po mleku, ale np. po łożyskach - jeśli wszystkie zjadła.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.087 sekund z 28 zapytaniami.