Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 [2]   Do dołu

Autor Wątek: Jak często należy czyścić filtr?  (Przeczytany 6239 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Essi

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #30 : 2004-03-20, 13:10 »
Cytat: Asmi
Wlasnie duze bable lepiej dzialaja na napowietrzanie niz ten pylek. Wlasnie jak piszesz, ze lepiej poruszaja wode, a jak porusza to wlasnie napowietrza. Z filtra nie musze leciec zadne bable zeby napowietrzyc wode.

Powiedz to moim rakom. Raki są bardzo wrażliwe na źle napowietrzoną wodę. Przy dużych bąblach dopiero co wyklute raki padają masowo. Padają również wówczas, gdy wypadnie rurka doprowadzająca powietrze do filtra i filtr wyłącznie porusza wodę.

"O jakości rozpylacza świadczy ilość i wielkość pęcherzyków rozpylonego powietrza - im drobniejsze pęcherzyki, tym lepszy rozpylacz. (...) przewietrzacz może powodować tylko bardzo delikatną cyrkulację wody w akwarium, a już zupełnie niedopuszczalne jest wywoływanie tak silnego ruchu, że porywane są z dna cząstki mułu z dna, które mącą wodę".
Cyt. Stefan Kornobis, "Akwarium w mieszkaniu", str. 25. Widocznie mam przestarzałą literaturę, kłócić się nie zamierzam.
Zapisane

Żabka

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #31 : 2004-03-28, 19:36 »
Ja zmieniam gąbkę  raz na miesiąc, a jak nie jest brudna, to moze dwa, trzy :)
Zapisane

emyla

  • *
  • Wiadomości: 1311
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #32 : 2004-03-28, 19:39 »
i jeszcze nie zbiera różnych odpadów wsystko na dnie zostaje
Zapisane

Forum Zwierzaki

Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedz #32 : 2004-03-28, 19:39 »

Olka1992

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #33 : 2004-03-29, 18:37 »
Mimo, że nie mam dużego zaufania do produktów aquaela to muszę powiedzieć, że napowietrzacze mają świetne,
Zapisane

Duch [incognito]

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #34 : 2004-04-26, 22:12 »
Z filtra nie muszą wcale lecieć bąbelki aby napowietrzać wodę....IMO jest to stereotyp, który bardzo ciężko jest zwalczyć. Woda najbardziej napowietrza się poprzez ruch powierzchni i "mielenie" toni wodnej. Dodatkowo w przypadku konstrukcji aquaela podawanie powietrza na wirnik znacznie obniża jego wydajność. Mielenie wody sprzyja dodatkowo uwalnianiu się CO2 do atmosfery :) .

Cytat: essi

przewietrzacz może powodować tylko bardzo delikatną cyrkulację wody w akwarium, a już zupełnie niedopuszczalne jest wywoływanie tak silnego ruchu, że porywane są z dna cząstki mułu z dna, które mącą wodę

Odnośnie naruszenia dna to zgadza się....wzruszony muł może powodować skok poziomu związku azotu....jednakże chyba nikt nie wkłada do 30litrowego akwa filtra, który jest w stanie obsłużyć 200litrów :)

Co do zapychania się gąbki to jeżeli jest to model Fat 1/2/3 to można go znacznie usprawnić. Zdjąć obudowę i założyć zwykłą gąbkę, która ma przynajmniej 3-5razy większą powierzchnię filtracyjną. Ja tak robię w swoich małych zbiornikach np :
http://www.akwarystyka.com.pl/forum/files/welony_7.jpg
W tym akwarium mimo sporej obsady dzięki regularnym podmianom i  większej niż w standardzie powierzchni filtracyjnej utrzymuję NO3 na poziomie 5ppm . Filtr czyszczę raz na 1,5miesiąca.
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #35 : 2004-04-26, 23:13 »
Witam :)
Napisz prosze jak usprawniłeś sobie sposób czyszczenia "otwartej" gąbki? Chiałabym zrobić cos podobnego ale po prostu boje sie że syfki wlecą spowrotem do akwarium.

P.S oreczek sie nie sprawdził  :roll:
Zapisane

Duch [incognito]

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #36 : 2004-04-26, 23:28 »
Moim usprawnieniem jest ampularia :) . Ampularia rozkłada odchody welonów na czynniki pierwsze lub na bardzo małe fragmenty zalegające w żwirku.....tak więc gąbka jest właściwie wolna od zanieczyszczeń mechanicznych. W drugim akwarium gdzie stosuję podobny system (tam jest przerobiony Fan-mini) i nie mam ampulari niestety duża część syfów wraca do akwa :? . Niestety jest to wada, której nie udało się wyeliminować. Chociaż do rozważenia jest dolna część butelki PET z wyciętymi otworami i zakładana na gąbkę...pełniłaby rolę obudowy. Ponieważ welony mają gigantyczną przemianę materi (pływający przewód pokarmowy bez żołądka :) ) więc podmieniam co tydzień 40% wody. Co dwa tygodnie odmulam dno więc radzę sobie z parametrami wody przy stosunkowo małym litrarzu: to tylko 40litrów więc za jakiś rok będę się musiał pozbyć tych rybek.

W zbiorniku 180l wogóle zrezygnowałem z filtra wewnętrznego. Jedynym filtrem jest zewnętrzny Eheim 2215. No ale to z tego względu, że jest to holender i zależy mi na minimalnym falowaniu powierzchni ;)
Zapisane

Essi

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #37 : 2004-04-27, 15:46 »
Cytat: Duch [incognito]
Z filtra nie muszą wcale lecieć bąbelki aby napowietrzać wodę....IMO jest to stereotyp, który bardzo ciężko jest zwalczyć.

Najwyraźniej raki nie znają się na akwarystyce  :? Nie ma bąbli, wyciągają kopyta... Muszę im powiedzieć, że to stereotyp  :lol:
Zapisane

Duch [incognito]

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #38 : 2004-04-27, 18:15 »
Cytat: Essi

Najwyraźniej raki nie znają się na akwarystyce  :? Nie ma bąbli, wyciągają kopyta... Muszę im powiedzieć, że to stereotyp  :lol:


Pewny jesteś że chodzi o bąbelki? Ja wogóle nienapowietrzam i moje 12 krewetek amano żyje sobie bezproblemowo :roll:  W zbiornikach holenderskich wogóle unika się napowietrzania a stężenie CO2 utrzymuje się na poziomie 30ppm (zalecaną dawką jest 20ppm a w akwariach bez podawania CO2 żadko przekracza 10ppm) i jakoś krewetki sobie żyją.

Byś może raki mają inne wymagania niż ryby i krewetki......

ps. Swoje poprzednią wypowiedź kierowałem do ludzi trzymających rybki a nie raki :P :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedz #38 : 2004-04-27, 18:15 »

Essi

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #39 : 2004-04-28, 20:48 »
Pewna na 100% nie jestem, ale prawidłowość da się zauważyć. Npjprostszy przykład: z filtra spada rurka doprowadzająca powietrze, filtr dalej pracuje, woda się porusza, ale nie ma napowietrzania w dosłownym znaczeniu. Po kilku godzinach mam akwarium pełne niemrawych skorupiaków, a po dalszych kilku - cmentarz. Raki strasznie syfią i zastęp ampularii tu nie pomoże, zresztą ampularia co zeżre to wys.a (reklamowane gdzieniegdzie zatoczki również się nie sprawdziły i zostały zeżarte). W zasyfionej wodzie jak domniemywam spada poziom natlenienia dość znacznie. Raki amerykańskie nie są wrażliwe na syf, natomiast na niedotlenienie - bardzo. Stąd to pobojowisko. Dlatego tak bardzo zależy mi na bąbelkach :wink:
Zapisane

PIOTR PIĄTEK

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #40 : 2004-05-20, 21:57 »
to jest spowodowane złym działaniem głowicy. W środku znajduje się taki wirnik z obu stron powinien lub z jednej posiadać takie nakładki gumowe jeśli ich nie ma to wirnik obciera o ścianki i to powoduje złe działanie filtra.
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #41 : 2004-05-22, 13:04 »
Piotr - Co jest spowodowane... itd? Możesz jaśniej? Albo chociaż zacytuj fragment o który Ci chodzi.
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

PIOTR PIĄTEK

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #42 : 2004-05-22, 13:31 »
Spowodowane jest to złym napowietrzniem
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #43 : 2004-05-22, 21:47 »
Ale dalej nie wiem, co miałoby być spowodowane złym napowietrzaniem? :mysli:
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

PIOTR PIĄTEK

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #44 : 2004-05-23, 09:11 »
Z filtra nie muszą wylatywać bąbelki które sugerują napowietrzenie. Wirnik zamontowany w środku głowicy obraca się z taką prędkością że woda buzuje lecz musi być doprowadzenie powietrza przez rurkę aby ten wirnik miał co mieszać. Lecz przy małym doprowadeniu powietrza nie zawsze będzie widać bąbelki
Zapisane

Forum Zwierzaki

Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedz #44 : 2004-05-23, 09:11 »

berserker16

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #45 : 2004-05-23, 11:48 »
Cytat: PIOTR PIĄTEK
Z filtra nie muszą wylatywać bąbelki które sugerują napowietrzenie. Wirnik zamontowany w środku głowicy obraca się z taką prędkością że woda buzuje lecz musi być doprowadzenie powietrza przez rurkę aby ten wirnik miał co mieszać. Lecz przy małym doprowadeniu powietrza nie zawsze będzie widać bąbelki


Chyba każdy o tym wie
Zapisane

PIOTR PIĄTEK

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #46 : 2004-05-23, 11:52 »
No nie wiem czy każdy?? Jesteś za pewny siebie berserker16  :P
Zapisane

berserker16

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #47 : 2004-05-23, 12:23 »
Noo ten temat przewijał się na forum wiele razy wiec każdy powinienien go przeczytać
Zapisane

PIOTR PIĄTEK

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #48 : 2004-05-23, 22:28 »
Lecz i ktoś może go ominąć- z racji tego że jest tu mało osób które zabierają głos pare osób kręci się tu w kółko
Zapisane

berserker16

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #49 : 2004-05-24, 20:10 »
dobra dobra dajmy juz temu spokój [kto przeczytał to przeczytał a kto jeszcze nie to napewno kiedys przeczyta]  :D
Zapisane

PIOTR PIĄTEK

  • Gość
Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedź #50 : 2004-05-25, 21:07 »
Oki dajemu już temu spokój :lol:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Jak często należy czyścić filtr?
« Odpowiedz #50 : 2004-05-25, 21:07 »
Strony: 1 [2]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.065 sekund z 27 zapytaniami.