Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Użycie starej lampy kwarcowej do odkażania akwa  (Przeczytany 1700 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

SilentThunder

  • Gość
Mam starą polską kwarcówkę mocy 80 W , produkcji jeszcze lat 70-tych. Producent Polamp typ PLK-5. Jak sądzicie czy jest sens używać jej do naświetlania akwarium aby niszczyć w niej mikroorganizmy? Wiem ze naswietlanie promieniami UV (ultrafioletowymi) stosuje się w tym celu. Ale nie jestem pewien czy lampa jest do tego odpowiednia.  Opisu promieniowania jakie ta lampa wydziela nie mam .  Ale jak ktoś z was wie coś na ten temat, w ogóle na temat odkażania wody promieniami UV, to proszę się odezwać.
Pozdrawiam wszystkich akwarystów
SilentThunder
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Użycie starej lampy kwarcowej do odkażania akwa
« Odpowiedź #1 : 2003-03-01, 15:46 »
nie radze ci tego używać jeżeli niemasz 100% pewności że to działa jak należy. może być za mocna a wtedy będzie katastrofa, kiedyś miałam taką lampe do odkażania specjalnie kupiłam dla trąbonosów, ale jak sie okazała bardzo dobrze mają sie bez naświetlania. już lepiej zaopatrz sie w preparaty MFC lub podobne są tanie i dobre.              
pozdrawiam!!!
Zapisane

SilentThunder

  • Gość
Użycie starej lampy kwarcowej do odkażania akwa
« Odpowiedź #2 : 2003-03-01, 16:03 »
Ale do odkażania wody w nowozałożonym akwarium, bez ryb, chyba się nadaje. Sądzisz że zbyt mocne promienie UV mogą uszkodzić rośliny lub rybki? Piszesz że uzyłaś takiej lampy gdy hodowałaś trąbonosy i co się stało? Jednak nie chcę uzywać chemikaliów bo jest to zawsze ingerencja w skład chemiczny wody, jeśli taka lampa jest rzeczywiście niebezpieczna to bede jednak musiał.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Użycie starej lampy kwarcowej do odkażania akwa
« Odpowiedz #2 : 2003-03-01, 16:03 »

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Użycie starej lampy kwarcowej do odkażania akwa
« Odpowiedź #3 : 2003-03-01, 17:15 »
pewnie że lepsza niż chemia ale czy masz naprawde 100% pewność, że nie jest niebezpieczna? piszesz, że niemasz opisu tej lampy więc nigdy nic nie wiadomo, spróbuj na własną odpowiedzialność, niewiem czy zaszkodzi rośliną ale ryby może porazić. używaj jej lepiej przy pustym akwa, wtedy kiedy woda odstaje. u mnie wszystko było ok bo kupiłam ją z opisem działania i dawkowałam jak należy, ale jak widze teraz taka lampa jest mi niepotrzebna, choć trąbonosy to problemowe ryby, bardzo delikatne,        
pozdrawiam!!!
Zapisane

SilentThunder

  • Gość
Użycie starej lampy kwarcowej do odkażania akwa
« Odpowiedź #4 : 2003-03-01, 18:46 »
Chyba rzeczywiscie będe musiał poeksperymentować na "żywca", mam nadzieję ze rybom nic nie będzie. Rzucę jeszcze ten temat na pl.rec.akwarium Chyba nie dostaną raka (od UV, ale to zart) Zainteresowanych o wynikach eksperymentów poinformuję.
A zresztą moc promini mogę ograniczyć naświetlając z wiekszej odległosci. I w podobny sposób kombinując.
Cześć harpia
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.089 sekund z 25 zapytaniami.