Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc  (Przeczytany 5415 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mates

  • *
  • Wiadomości: 8
Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« : 2008-01-15, 17:51 »
Witam wszystkich serdecznie :)

Chcialbym sie od was dowiedziec co nieco na temat karmienia kotow. Moja kotka ma 5,5 miesiaca, do tej pory karmilem ja watrobka i sucha karma. Tzn dostawala kilka razy dziennie watrobke a sucha karme miala caly czas do dyspozycji. Mamy ja 2 miesiace i staralem sie dowiedziec mozliwie najwiecej na temat wychowania i karmienia kotow, jak sie jednak okazalo wiele zrodel potrafi wprowadzic w blad przez to podstawa zywienia mojej kotki stala sie parzona watrobka. Swiadomy bledu jaki popelnialem postanowilem zmienic jej diete tu jednak z koleji pojawia sie kolejny problem. Nie wiem juz kompletnie co bedzie dla mojej kotki lepsze, dieta domowa [tzn obgotowane mieska typu pluca, serca, od czasu do czasu watrobka, kurczak - 4 razy dziennie np., jakis jogurcik naturalny, albo kefir lepiej] + sucha karma jak do tej pory caly czas w misce w celu przegryzania, czy karmienie typowo zbilansowana karma z gornej polki typu RC, Iams, purina czy jakas jeszcze inna + czasami jakies przysmaki. Chodzi mi o karme sucha rzecz jasna. Jesli juz bym sie zdecydowal na karme sucha to jak wyglada karmienie w ten sposob? wydzielone porcje kilka razy na dzien czy pokarm caly czas dostepny w misce? I ktora karma bylaby dla niej najlepsza? wiem, ze sa dla kastratow, dla mlodszych kotow, starszych itp. Nie zostala jeszcze wysterylizowana, ale pare dni temu dostala pierwszej rujki. Z tym tez mam problem, bo weterynarz powiedzial zebym na steryzliacje pojawil sie w razie czego po osiagnieciu dojrzalosci tzn po jakims roku, w necie natomiast wszedzie czytam ze idealnym okresem na sterylizacje jest czas po 1 ruji. Nic juz nie wiem :] Dziekuje z gory wszystkim uprzejmym ludziom, ktorzy zechca mi pomoc :)
pozdrawiam

p.s. chcialem dac ten temat do dzialu "zywienie"... ale jestem nowy na forum, jest tu masa tematow i musialem sie pomylic. przepraszam za wprowadzanie balaganu
Zapisane

daga93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 15
Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedź #1 : 2008-01-16, 10:17 »
co do sterylizacji  najlepiej gdy kotka ma ponad rok wiem bo sama mam 2 letnią kotkę.Jeśli kotka nie ma jeszcze roku w zoologikach są tabletki które podaje się kotce co tydzień. A co do pokarmu nie można przesadzać z mięsnymi ,,potrawami" ponieważ zbyt duża ilość mięsa może jemu zaszkodzić.Co do suchej karmy, najlepiej żeby miała cały czas, dobrze by było żebyś też zaczął kupywać karmę w puszce które dawał byś swojej kotce o określonej porze.Np. ja mojej kotce kupuję kitiketa i whiskasa, no i  daję jej raz whiskasa, raz kitiketa dzięki temu mój kot nie nudzi sie jedzeniem.
Zapisane

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedź #2 : 2008-01-16, 20:31 »
co do sterylizacji  najlepiej gdy kotka ma ponad rok

Nie prawda, zapytaj porządnego weta, to powie ci że wystarczy jak kotka przejdzie pierwszą rujkę. Roczna kotka może być już w ciąży jak jej nie upilnujesz.

Co do żywienia, to odradzam samo mięso z powodu możliwych późniejszych kłopotów z nerkami, zakwaszeniem organizmu. Według mnie najlepsze żywienie to sucha karma dobrej firmy jako podstawa i czasami mięso, ale bardziej jako urozmaicenie niż podstawa żywienia.

Co do suchej karmy to można dawać raz dziennie lub z podziałem na kilka porcji. Nie wolno przekraczać tylko dobowej porcji (ilość na dobę jest opisana na opakowaniu) bo kot ci się roztyje i koniecznie kot musi mieć stały dostęp do czystej wody do picia.
Ponieważ np. moja kotka zjada od razu wszystko na raz a potem sępi się o dokładki, więc ja dzienną porcję jej dzielę na 3 posiłki.

Nie karm kota ani whiskasem ani kitekatem ani podobnymi świństwami. To tak jakbyś sam żywił się wyłącznie tłustą mielonką z puszki, w wieku 20 lat murowany zawał serca.



Zapisane
BC + koci podrostek

Forum Zwierzaki

Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedz #2 : 2008-01-16, 20:31 »

mates

  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedź #3 : 2008-01-17, 15:27 »
no tak kupilem jej dzisiaj royal canin kitten dla kotkow od 4 do 12 miesiaca zycia. chcialbym zeby to miala caly czas w miseczce a jako podstawe chcialbym dawac mieso, pazone pluca, serca, zoladki, bo zywiac sama karma wg wskazan na opakowaniu [rc] troszke za duzo bedzie mnie to wynosic. do tego miesa raz czy tam  dwa razy w tygodniu jakas marcheweczke gotowana, zoltko z jajka, rybke, kefir. Jakie karmy sa jeszcze dobre? bo tez naczytalem sie i jedyne co to mam metlik. a 20 zl prawie za 400 gram to torche duzo biorac pod uwage dawki jaki tam sa zalecane. U mnie w zoologicznych tez specjalnie wyboru nie ma. albo whiskas i kitikiet albo royal canin i purina cat chow glownie, ktora ponoc jest marna... chetnie dawalbym jej sama sucha plus dodatki bo przynajmniej bylbym pewny, ze jest dobrze odzywiona. najbardziej rozwalaja mnie miny sprzedawcow jak wchodze i pytam o karmy z gornej polki a oni mi na to z takim przekonaniem: whiskas, kitiket? :] a ja nie, royal canin, iams, hills, biomil [nie wiem czy dobrze pisze ale juz mi sie nie chce sprawdzac :>] i tak wymieniam... a tu rc na wage light dla grubaskowm ;) chocbym chcial kupic na wage to juniora nie znalazlem. martwi mnie jakis brak pomyslunku w doborze asortymentu, ale najprawdopodobniej wywolany jest on nikla wiedza zarowno wlascicieli sklepow, jak i ludzi ktorzy kupuja ciemnote :<

noi tak jak rozejzalem sie na animalia.pl ze znanych mi firm dla malych kotkow do 12 miesiaca znalazlem takie pakiety mniej wiecej:

RC kitten - 14 zl / 300 g
biomill - kitten - 23 zl / 0.5 kg

Eukanuba Kitten Complete  17 zł / 0.5 kg
Hill's Kitten Chicken  kurczak 12 / 0.4 kg
iams kitten 10 zł / 300 g

Purina Pro Plan Kitten  kurczak i ryż - 11 zł / 400 g
animonda - Rafine Cross Kitten -  5,5 zl /0.4 kg - ludzie narzekaja

jak widac cena ma sie mocno do jakosci gdyz na najtansza animonde, ktora poniekad tez uchodzi za karme w miare dobra ludzie narzekaja, ze koty nie jedza. ceny sa bardzo zblizone tak wiec wybor nie jest jakos specjalnie trudny, chcialbym was prosic o wasze opinie odnosnie tych karm a jeszcze bardziej zalezy mi wlasciwie na jakichs alternatywach tych markowych produktow. dobre, sprawdzone i cenowo bez przesadyzmu :] z gory dzieki
Zapisane

Dory

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2527
  • Khajiit has no time for you! [']
    • WWW
Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedź #4 : 2008-01-17, 18:02 »
co do sterylizacji  najlepiej gdy kotka ma ponad rok wiem bo sama mam 2 letnią kotkę.Jeśli kotka nie ma jeszcze roku w zoologikach są tabletki które podaje się kotce co tydzień. A co do pokarmu nie można przesadzać z mięsnymi ,,potrawami" ponieważ zbyt duża ilość mięsa może jemu zaszkodzić.Co do suchej karmy, najlepiej żeby miała cały czas, dobrze by było żebyś też zaczął kupywać karmę w puszce które dawał byś swojej kotce o określonej porze.Np. ja mojej kotce kupuję kitiketa i whiskasa, no i  daję jej raz whiskasa, raz kitiketa dzięki temu mój kot nie nudzi sie jedzeniem.

Daga, Kot to nie pies, w jego posiłkach stanowczą większość powinny stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego (of kors nie samo mięcho) , a nie soja jak to w przypadku kitekata.  W naturze kot czasem skubnie trawkę, ale podstawą jego posiłków zawsze stanowi mięso! ( w sensie całe zwierze ;) i mówię tu o dylemacie domowe kontra kitekat. Jak dajesz suche, mięso niepotrzebne)

Zapraszam:
http://www.zwierzaki.org/index.php?topic=31381.0
Zapisane
Did you want play pazaak?
Mårran

Praying to yourself, my Lord? That's not a good sign. Or perhaps it is. Prince of Madness, and all that.:eh:
give me some fish, give me give me some fish...

lux ferre

mates

  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedź #5 : 2008-01-17, 18:38 »
bardzo fajny temat, duzo moze podpowiedziec. a ciekaw jestem ile wydajecie na jedzenie dla swoich pociech miesiecznie. jakich karm uzywacie i w jakim wieku, kondycji sa wasze kotki i ile waza mniej wiecej na oko :] zapraszam do wypowiadania sie :) noi moze jeszcze przy tych sumach napiszcie ile wasze kotki zjadaja suchej karmy miesiecznie [glownie chodzi mi o te osoby, ktore karmia wylacznie suchym]. chetnie bym sie pochwalil wynikiami naszej kici w dziedzinie pochlaniania ale do tej pory zjadala glownie miesko ktore szykowala mama, wiec ciezko byloby podliczyc ;] sucha tez miala rzecz jasna na przegryznienie tylko jakas badziewna z biedronki ktora sie na szczescie skonczyla juz [jeszcze nic nie wiedzialem a kotka musiala jesc :)]

update: mozecie tez pisac czy dawkujecie czy kot sam sobie pobiera np. ma caly czas dostęp. mam nadzieje, ze bardzo nie truje... mysle, ze wielu z nas na tym skorzysta a i zaspokoi swoja ciekawosc :)
« Ostatnia zmiana: 2008-01-17, 20:46 autor mates »
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedź #6 : 2008-01-17, 19:35 »
tequila
kotka lat 10
waga około 6 kilo
karmiona niemal wyłącznie suchą karmą Orijen (sporadycznie RC i jakieś puszki animondy lub almo nature)

miesięcznie wydają około 30do 40 złotych na jedzenie dla kota.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedź #7 : 2008-01-18, 19:59 »
Koćka
kotka lat 12
waga 5,5 kilo
wyłącznie sucha karmą od 6 lat, zwykle Royal Canin Indoor27 lub Indoor Mature27, awaryjnie Purina ProPlan House Cat i czasami małe smakołyki z surowego mięsa, białego sera, jogurtu lub gotowanej ryby bez ości.

Miesięcznie bez smakołyków to około 50 zł miesięcznie na jedzenie dla kota.

Pytanie:
Cytuj
update: mozecie tez pisac czy dawkujecie czy kot sam sobie pobiera np. ma caly czas dostęp

Moja odpowiedź z postu wyżej:
Cytuj
moja kotka zjada od razu wszystko na raz a potem sępi się o dokładki, więc ja dzienną porcję jej dzielę na 3 posiłki.
Zapisane
BC + koci podrostek

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedź #8 : 2008-01-23, 22:00 »
odradzam podawanie zbyt czesto podrbow (watrobek itp.) nie pamietam dokladnie co i dlaczego nie powinno sie tego zbyt czesto podawac - bodajze maja w sobie nadmiar niektorych skladnikow, ktory to nadmiar moze sprzyjac niektorym chorobom.

jesli chodzi o karmienie u mnie - to aktualnie trudno to okreslic - bo koty sa dwa - w tym poltoraroczna kicia, ktora w tej chwili odrabia jedzenie po tym jak miala dosc dluga (3 dni) przymusowa diete (po wycieciu jej z jelit ciala obcego)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedz #8 : 2008-01-23, 22:00 »

mates

  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Juz nic nie wiem... prosze o pomoc
« Odpowiedź #9 : 2008-01-27, 23:20 »
postanowilem przerzucic sie wylacznie na karme sucha. rc 400 g zjadla w tydzien. zastanwiam sie tylko jak jej to podawac, ta miala caly czas w miseczce. planuje nabyc acane, ponoc wiekszosc kotow chetnie wcina. nie wydzielalem jej zgodnie z opakowaniem ale gdybym to zbadal wyszloby zdaje sie na to, ze zjadala praktycznie tyle ile powinienem jej podawac przy jej wadze.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.132 sekund z 29 zapytaniami.