Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 4   Do dołu

Autor Wątek: Aksolotl Meksykański.  (Przeczytany 80035 razy)

0 Użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Flaś

  • Gość
Aksolotl Meksykański.
« : 2005-03-05, 14:45 »
Moja przyjaciółka ma Aksolotla Meksykańskiego.
Piszę w jej imieniu :;d:

Możecie mi poopowiadać o Aksolotlach?
Wszystko co wiecie - wszystkie www już przejrzałyśmy :wink:

Axelek Alice jest najboskiejszy :kocham:
Ma jakieś 8-9cm i jest albinosem.
Ma akwa o wymiarach 45X30x45 więc duże jak na jednego A.M. :krzywy:
W nim kilka roślinek i kamienie oraz obowiązkowo napowietrzacz.
Zajada ochotkę jak na razie.

Prosimy o rady :wink:
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #1 : 2005-03-05, 15:18 »
Napowietrzacz zmienilabym na filtr ;)

Tez mialam miec aksolki, ale mam zolwiki :;d:
Zapisane

BEAUTY T3RROR

  • Gość
Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #2 : 2005-03-05, 18:29 »
Aksoloty sa super :kocham:
"miałam" takiego jednego w zoologiku  ;)  Przychodzilam i sie na niego patrzylam, pewnego dnia zobaczyłam napis "sprzedany"  :roll:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedz #2 : 2005-03-05, 18:29 »

PePe

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1400
Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #3 : 2005-03-05, 18:36 »
Aksolotl meksykański   (Ambystoma mexicanum)
Informacje szczegółowe

Aksolotl jest płazem ogoniastym, a właściwie jego larwalną formą. Wykazuje, więc wszystkie cechy właściwe dla nich. Posiada bocznie spłaszczone ciało z dość wysoką płetwą ogonową, dwie pary odnóży. Oraz jak wszystkie larwy płazów skrzela zewnętrzne. Trzy pary dobrze rozwiniętych skrzeli zewnętrznych występuje zarówno u osobników młodych jak dorosłych. Ubarwienie od ciemnopopielatego przez oliwkowe do brązowego z czarnymi plamkami. W handlu spotykane są również osobniki albinotyczne.

W naturze występuje tylko w dwóch jeziorach meksykańskich: Chalco i Xochimilco. Z tego względu został wpisany do Czerwonej Księgi gatunków ginących. Ze względu na łatwość chowu i rozmnażania wszystkie osobniki dostępne w handlu pochodzą z hodowli.

Aksolotl meksykański jest neoteniczną formą oznacza to, że całe życie występuje jako forma larwalna zdolna do rozmnażania się. W warunkach sztucznych doprowadzono do przejścia w formę dojrzałą przez zastosowanie kuracji hormonalnej (tyroksyną). Doprowadziła ona do zaniku skrzeli i przejściu na wodno lądowy tryb życia.

Aksolotle aktywność przejawiają podczas dnia i w nocy jednak należą do zwierząt ogólnie mało ruchliwych.

Dla 2- 3 osobników wystarczy zbiornik o wymiarach: 80x 40x 40. Na dno można dać warstwę żwiru i zasadzić rośliny o twardych liściach. Należy pamiętać o wydajnej filtracji i natlenianiu (oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie). Ważna jest również systematyczna podmiana wody ok.10-15% raz w tygodniu.

Światło powinno być umiarkowane do przytłumionego. Jeżeli dobieramy rośliny zwróćmy uwagę czy będzie ono wystarczające. Temperaturę utrzymujemy na poziomie 15-22° C. Jeżeli chcemy rozmnażać aksolotle należy je zimować przez ok. 4-6 tygodni w temperaturze ok. 6- 10° C.

Aksolotle są typowymi drapieżnikami. Karmić je można rurecznikami, larwami ochotki (ostrożnie), innymi owadami wodnymi. Można podawać chude mięso wołowe, drobiowe i rybie. W handlu istnieje również dość duży wybór pokarmów mrożonych dla ryb akwariowych, które możemy z powodzeniem stosować w żywieniu naszych podopiecznych.

Po okresie zimowania ponosimy stopniowo temperaturę do poziomu ok. 20 ° C Samiec składa spermatofory do wody, które samica zbiera do kloaki. Następuje zapłodnienie wewnątrz ciała samicy, po czym składa ona 200-1000 jaj. Proces ten trwa 1-2 dni. Wskazane jest inkubowanie ikry w oddzielnym akwarium z wydajnie natlenianą wodą. Larwy lęgną się po ok. 15- 20 dniach. Po ok. 6- u tygodniach wyrastają im przednie łapy, a po następnych 2-óch tylne. Młode karmimy tymi samymi pokarmami, co dorosłe, pamiętając o ich wcześniejszym rozdrobnieniu. Dojrzałość płciową osiągają w zależności od warunków po 1.5- 2 latach.

Uwagi: Aksolotle należą do łatwych w utrzymaniu zwierząt, należy tylko pamiętać o kilku podstawowych aspektach:

    * Temperatura nie może być za wysoka doprowadzić to może do zaburzeń oddechowych.

    * Należy pamiętać o utrzymaniu czystości ( filtracja, podmiana wody) produkty przemian azotowych mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój i zdrowie naszego podopiecznego.

    * Jeżeli chcemy rozmnażać aksolotle konieczne jest zimowanie. Natomiast, jeżeli nie zależy nam na przychówku nie jest ono konieczne.

    * Nie dopuśćmy do zbytniego przegęszczenia (szczególnie osobników młodych) mogą się nawzajem obgryzać. Wprawdzie rany szybko się goją, a aksolotle wykazują dość znaczne możliwości regeneracji, to mogą stać się atakiem chorób grzybowych lub bakteryjnych.

to sa informacje z www.terrarystyka.pl
 mam nadzieje, że pomogą

P.S. Vio, dobry pomysł z tym filtrem  :wink:
Zapisane
"Fermy ze zwierzętami futerkowymi mają więcej wspólnego z obozami koncentracyjnymi niż ze zwyczajnymi fermami. To jest najgorsza forma hodowli przemysłowej."

Leloo

  • Gość
Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #4 : 2005-03-05, 18:57 »
widzialem malego aksolota w sklepie mial ok 10cm jakie one duze rosna??
Zapisane

Flaś

  • Gość
Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #5 : 2005-03-05, 18:58 »
PePe po co kopiujesz ze stron www?
Mówiłam już, że czytałam to, co tam było :roll:
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #6 : 2005-03-05, 19:55 »
Hej Aguś ! Masz pozdrowenia od Axela o którym tyle tu piszesz :P :)
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

Flaś

  • Gość
Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #7 : 2005-03-05, 20:28 »
AziS :cmok: Dzięki :wink:
A o Axelku możnaby pisać i pisać. :wink:
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
AXEL
« Odpowiedź #8 : 2005-03-05, 21:06 »
Masz racje, o tym potworku możnaby pisać, pisać....i jeszcze raz. Ciekawe zwierzątko, przyciąga uwage swoim wyglądem, zachowaniem :) Zauważyłam, że jest on bardzo towarzyski, kiedy znajduję sie blisko niego- cały czas czuje jego wzrok na sobie. Kiedy spoglądam w jego stronę , Axel smiesznie odwraca łepek i odwzajemnia spojrzenie < jeszcze sie zakochamy w sobie, hehe > ...  Obecnie siedzi na kamyku i podziwia wydobywające sie bąbelki z natleniacza ( chyba się chłopak wkręcił ) :D To śmieszne, ale bardzo sie do niego przyzwyczaiłam, mimo że mam go krótko. Wiem że mnie nie usłyszy, ale często zdarza mi sie coś do niego powiedzieć.... czasami go wołam po imieniu - on nawet nie raczy na mnie spojrzeć ....:P ciąg dalszy nastąpi. Teraz pora karmienia :)
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

Forum Zwierzaki

AXEL
« Odpowiedz #8 : 2005-03-05, 21:06 »

Flaś

  • Gość
Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #9 : 2005-03-05, 23:58 »
Więcej o samym Axelku -> http://www.zwierzaki.org/viewtopic.php?t=16772 :wink:

Więc? Kto ma jeszcze coś do powiedzenia o aksolotlach? :;d:
Zapisane

zawmen

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #10 : 2005-05-09, 17:46 »
aksolotl mexsikanum to super sprawa   :mrgreen: wiem bo sam mam dwa  :krzywy: najlepiej karmić sercem woła wtedy najszybćej rośnie!!
Zapisane

Leloo

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #11 : 2005-05-09, 21:21 »
Chcialbym miec aksolota... ale wtedy musialbym zrezygnowac z rybek... moze kiedys znudzi mi sie akwarystyka "rybia" i zainwestuje w aksolota:P
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #12 : 2005-05-10, 12:17 »
Polecam, polecam :) Fajny stwór , w razie czego daj znać Leloo :;d:

ZAWMEN- po wołowinie też szybko rosnie :;-):
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

Flaś

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #13 : 2005-05-12, 07:31 »
A serce woła to nie wołowina? :;d:
Ale tak na serio już - Axel duuuużo urusł :shock:
Taki krótki czas a naprawdę sporo większy jest :wink:
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #14 : 2005-05-13, 11:19 »
Flaś, a co ma serce wołowe z wołowina wspólnego? Wołowina to mięso z krowy.... :roll:
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

Forum Zwierzaki

Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedz #14 : 2005-05-13, 11:19 »

BEAUTY T3RROR

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #15 : 2005-05-13, 18:54 »
a serce wołowe też z krowy (chyba)
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #16 : 2005-05-20, 00:02 »
Serce wolowe jest z bydla domowego, czyli krówki ;;d:....ale mi chodzilo o to, ze wolowina to nie to samo co serce wolowe  :wink:
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

Aka

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #17 : 2005-05-28, 22:48 »
Hej. Jestem tu nowa. Mam szybkie pytanie: jaką temperaturę macie w akwarium??
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #18 : 2005-05-29, 11:00 »
Moja wynosi 27 ale co chwile ja schladzam do 21  :wink:
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

Aka

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #19 : 2005-05-29, 12:59 »
Dzięki za odp. Nie przeszkadza mu taka ciągła zmiana temp??
Razem z mężem mieliśmy albinosa o dlugości około 20cm ale niestety parę dni temu zdechł :( nie wiem dlaczego. Był u nas od 9 m-cy.
A od wczoraj jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami malucha, tym razem grafitowo-zielonego :)
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #20 : 2005-05-29, 17:14 »
Wiesz,raczej trudno siedziec z kostkami lodu na kolanach i czekac az temp wody sie zwiekszy i dopiero wtedy wrzuce je do srodka.Po prostu kiedy widze ze temp. jest zbyt wysoka to wrzucam lod.

U mnie Axel chyba ma dobrze,wlasnie jest po karmieniu  :mrgreen: dzisiaj dostal miesko mielone. Poza tym, rosnie jak na drozdzach.Jego dlugosc to ok 12 cm. Miejmy nadzieje ze pozyje u mnie jak najdluzej :;d:

Aka prosimy fotki Twojego nowego stwora :!!!: :prosze:

Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

Forum Zwierzaki

Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedz #20 : 2005-05-29, 17:14 »

polna_mysza

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #21 : 2005-05-29, 19:55 »
dołączam się do próśby o fotencje
Zapisane

Aka

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #22 : 2005-05-29, 21:17 »
Oczywiście, że pokażę zdjęcia, ale pod koniec tego tygodnia z tego względu, że maluch jest jeszcze w małym akwarium i czeka na towarzysza :)
Narazie obejrzyjcie tego którego już nie ma  :(
W sumie na zdjęciach będą dwa, bo to są zdjęcia z pierwszych dni po zakupie. Ale niestety aksoloty nie zaprzyjaźniły się i albinos pogryzł tego drugiego, który potem zdechł.









« Ostatnia zmiana: 2005-05-29, 22:31 autor Aka »
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #23 : 2005-05-29, 23:16 »
Slodziuchne  :mrgreen:

Twoje aksolotle tez wykopywaly roslinki w akwarium ? Bo moj Axel to niesamowity " krecik "...co zasadze to juz je wygrzebuje. Rano sie budze a roslina plywa na powierzchni wody :;d:
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

Aka

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #24 : 2005-05-29, 23:52 »
Zdarzalo się, że wykopywał roślinki, ale niezbyt często. Wolał przesuwać kamienie ;)
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #25 : 2005-05-30, 14:12 »
Moj dzis ( wyjatkowo ) nie wykopal zadnej  :jupi2:

Kamyczki tez czesto przekopuje - jak taka " ryjowka "  :mrgreen:

Ale to kochane zwierzatko i nie zamienilabym go na zadne inne  :wink:
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

vision3olo

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #26 : 2005-05-31, 21:42 »
  Witam! Właśnie zamierzam sobie kupić aksolotla (namierzyłem go dziś w sklepie zoologicznym i się zakochałem). Wiele infromacji znalazłęm już w necie jak i na tym forum, ale intersuje mnie szczególnie jedna rzecz. Z lekcji biologii w liceum wiem, że aksolotle charakteryzuję się neotemią, wiąże się z tym dość skomplikowane zagadnienie stadium rozwojowych. Podobno aksolotl w normalnych warunkach przez całe zycie pozostaje postacią larwalną. Teraz pytania:
1. Czy forma larwalna jest wyłacznie wodna czy lubu czasem wyjśćna jakś skałkę na powierzchni albo cuś ? :)
2. Czy waraunkach domowych da się zmobilizować aksolotla do przemiany w formę lądową i czy uprawia sie tego typu praktyki?

 Proszę pomóżcie. Jutro idę do hodowcy aksolotli, chciałbym wiedzieć coś więcej !!!
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #27 : 2005-05-31, 22:10 »
vision3olo po co piszesz to samo na 3 watkach?

Odpowiedz masz na "czy mozna trzymac inne zwierzeta akwariowe z aksolotlem" :wink:
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

Forum Zwierzaki

Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedz #27 : 2005-05-31, 22:10 »

Aka

  • Gość
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #28 : 2005-06-01, 11:41 »
Właśnie oglądałam program na Discovery Science w którym mówili o aksolotlach. Niestety widziałam tylko końcówkę w o ich przekształceniach. Jednak nie powiedzieli w jaki sposób się to dzieje. Jest to procesem ewolucji akselotlów. Pokazywali nawet jednego. Wyglądał jak jaszczurka. Skrzela zamieniły się w płuca i mógł żyć zarówno w wodzie jak i na ladzie.
Robili też badania na jednym z nich  :? nacieli mu lekko łapkę i po 3-ech dniach wyrosła mu następna :)

Kto chce obejrzeć to powtórka jest o godzinie 16.50 i 22.50. Film dokumentalny pt: Odrodzenie
« Ostatnia zmiana: 2005-06-01, 11:51 autor Aka »
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Odp: Aksolotl Meksykański.
« Odpowiedź #29 : 2005-06-01, 13:51 »
Dziekuje Aka - chetnie obejrze  :wink:
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.214 sekund z 32 zapytaniami.