Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6   Do dołu

Autor Wątek: WELONKI - co i jak?  (Przeczytany 31944 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sheol

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #120 : 2004-11-08, 19:24 »
Moze ma WIEEEEEEEELKIE oczko wodne na posesji ;)
Zapisane

Raffy

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #121 : 2004-11-08, 19:49 »
arke - jezeli ryby musza przezimowac to głebokosc nie powinna miec mniej niz 1m
Zapisane

arke

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #122 : 2004-11-08, 20:02 »
No to ja wiem ale wiesz 29s dla welonek :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Zapisane

Forum Zwierzaki

WELONKI - co i jak?
« Odpowiedz #122 : 2004-11-08, 20:02 »

Sheol

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #123 : 2004-11-08, 20:09 »
No w lecie bywa i 29st jak slonce przygrzeje...
Ale on juz nie ma wplywu czy 29 czy mniej, lodowki do oczka nie wsadzi ;)
Zapisane

Raffy

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #124 : 2004-11-08, 20:11 »
no tak, ale im glebiej tym chłodniej wiecie ...
Zapisane

Sheol

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #125 : 2004-11-08, 21:16 »
To fakt...
Zapisane

arke

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #126 : 2004-11-08, 21:36 »
Z tym się zgodze.A ile litrów gdzieś ma tak to oczko i jaka głębokość
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #127 : 2004-11-09, 00:27 »
Najbezieczniejsze oczko wodne winno mieć min. 80cm głebokości, najlepiej jak ma koło 120cm.

Moje w stanie surowym (na dzień dzisiejszy) ma 5m długości 3,5 szerokosci a głebokość chce ustalić na 150cm.(teraz jest koło 80cm)
Zapisane

Sheol

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #128 : 2004-11-09, 00:38 »
A ja nie mam oczka wodnego :cry:  :cry:  :cry:  :evill:  :evill:  :evill:  :grr:  :grr:  :grr:  :?  :?  :?

Harpio to Ty tez masz oczko wodne? :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

WELONKI - co i jak?
« Odpowiedz #128 : 2004-11-09, 00:38 »

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #129 : 2004-11-09, 11:28 »
Mam ale w stanie surowym czyli dziura w ziemii :mrgreen:
Co poradze, że koncepcja mi sie zmienia co rusz, na początku miało to być idealne oczko ozdobne, teraz raczej będzie naturalne "bajorko" obsadzone roślinnością wodą, bez ryb bo nie ma pradu na działkach.
Zapisane

Raffy

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #130 : 2004-11-09, 13:22 »
wiem tylko ze głebokosc 1metrów a szerokosc to jakies 3m a długosc około 5m :)
Zapisane

Enola

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #131 : 2004-11-14, 16:11 »
Cytuj

no tak, ale im glebiej tym chłodniej wiecie ...


Bzdura. Przy dnie jest zawsze 4C obojętnie czy na dworze jest -20 czy +35  :roll:  Także wcale nie im głębiej tym zimniej, bo jak woda zamarznie przy powierzchni to ma poniżej zera, a przy dnie i tak jest +4 choćby się świat walił :)
Zapisane

Sheol

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #132 : 2004-11-14, 16:22 »
Ech... Poczytaj dokladniej o co chodzilo...!!! :-x  :-x  :-x
 :roll:  :roll:  :roll:
Zapisane

Enola

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #133 : 2004-11-14, 16:27 »
Przeczytalam. Ktos tu twierdzi ze im glebiej tym chlodniej, a to nie prawda. Nawet jezeli chodzilo o to ze jak bedzie za goraco to im glebiej tym chlodniej to tez nie prawda. No sorry, tak jest napisane jak byk.
No i welonek w oczku raczej nie polecam bo w lecie jak juz ktos wyzej napisal - jak przygrzeje to padna. Mialam oczko wodne, ale musialam zlikwidowac bo koty z okolicy sie do niego schodizly. Do oczka polecam karpie koi - idelane rybki do sadzawek tylko - uwaga na koty :/
Zapisane

Sheol

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #134 : 2004-11-14, 16:52 »
Wiec twierdzisz, ze zawsze na dnie jest 4st nie zwazajac na temperature otoczenia?
Cos chyba nie bardzo masz racje. ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

WELONKI - co i jak?
« Odpowiedz #134 : 2004-11-14, 16:52 »

Enola

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #135 : 2004-11-14, 17:57 »
Oczywiście, że tak twierdzę, bo tak jest. Coś chyba na lekcjach fizyki/goagrafi nie uważałeś. Na dnie jeziora/stawu jest zawsze +4C (oczywiście o ile jest odpowiednia głębokość, bo np. przy 10cm to zamarznie do dna i nic z tego nie będzie). W jeziorze bliżej powierzchni może być np. temperatura dwadzieścia pare stopni (latem) lub 0 zimą, ale przy samym dnie zawsze będzie +4. Dzięki temu ryby mogą przezimować.
Co do głębokości oczka, to 1m to za mało. Przy mroźnej zimie pod lodem dla ryb pozostanie zbyt mała przestrzeń życiowa. No chyba, że na zimę ktoś zamierza przenieść ryby do domu, ale jakoś w to wątpię.
Zapisane

Sheol

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #136 : 2004-11-14, 18:04 »
Taaaaaa...
Ale oczko to nie jezioro o ktorym mowisz.
I teraz sie gada o tym oczku. Twoje twierdzenie co do niego jest bledne, gdyz przy srogiej zimie moze zamarznac cale a przy upalnym lecie moze byc wyzsza temp niz 4st...
Dlatego stwierdzilem, ze nie masz racji.
Rozumiesz juz ? :)
Zapisane

Enola

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #137 : 2004-11-14, 18:10 »
Jeżeli będzie odpowiednia głębokość to nie zamarznie do dna :/ aj proponowany przez was metr jest złym pomysłem i przy metrze (jak juz wczesniej napisalam) rzeczywiscie moze zamarznac do dna przy srogiej zimie i współczuję rybom, które tam zamieszkają. dobra nie kloce sie ale przemyslcie ten metr zanim wpuscicie ryby :/
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #138 : 2004-11-14, 22:46 »
Enolo a moze poprałbyś swoje zdanie jakimś artykułem czy czymś bardziej profesjonalnym niż słowa siedemnastolatki ;)
Zapisane

Kesi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1705
    • WWW
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #139 : 2004-11-14, 23:04 »
Granica zamarzania ziemi wynosi około 1 m, więc aby ryby mogły przezimować, a nie zamienić się w kostki lodu oczko powinno byc dość głębokie.
Moje ma koło metra i nie odważyłabym się tam zostawić ryb na zime, czasem zamarza prawie całe, więc jak ryby miałyby tam przeżyć.

Enola; staw to nie oczko  :roll:
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #140 : 2004-11-14, 23:38 »
Cytuj

Enola; staw to nie oczko

Jak nie, różnica jakiś 8-15m głebokości :mrgreen:
Zapisane

Forum Zwierzaki

WELONKI - co i jak?
« Odpowiedz #140 : 2004-11-14, 23:38 »

Enola

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #141 : 2004-11-15, 19:55 »
Cytuj

Granica zamarzania ziemi wynosi około 1 m, więc aby ryby mogły przezimować, a nie zamienić się w kostki lodu oczko powinno byc dość głębokie.
Moje ma koło metra i nie odważyłabym się tam zostawić ryb na zime, czasem zamarza prawie całe, więc jak ryby miałyby tam przeżyć.


Zgadzam się. I moje słowa to nie słowa siedemnastolatki, która sobie wyjęła fakty z kosmosu tylko informacje, który każdy kto skończył siedemnaście lat powienen znać  :roll: gdyż najzwyczajniej w świecie uczą ich w szkole (w gimnazjum o ile się nie mylę).
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #142 : 2004-11-16, 15:08 »
Nigdy nie uczyłam sie w gimnazjum ;)

I nadal czekam na coś bardziej wiarygodnego, bo jak pamietam w mojej okolicy były tylko 2 (słownie dwa) przypadki, kiedy woda zamarzła na głębokość 1,2m.
Od 5 lat podglądam oczko znajomego, zamarza na głebokość do 40cm nigdy nie więcej.

Dlatego po pierwsze, nie uogólniaj temperatury w całej Polsce na taką samą (uczą o tym w gimnazjum?) każdy głupi wie, że na suwalszczyźnie będzie w zime kilka(nascie) stopni mniej niż w zach-pomorskim czy małopolsce.

I rozgranicz oczko wode i staw bo mylić te pojęcia to nie jest za ciekawe :roll:
Zapisane

Kesi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1705
    • WWW
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #143 : 2004-11-16, 22:54 »
co z rybami
Takie gatunki, jak: bass słoneczny, strzelba potokowa, jaź, wzdręga (krasnopiórka), ciernik, karaś srebrzysty, karp koi, różanka, słonecznica, złota orfa czy tzw. złota rybka, mogą spędzić zimę w oczku. Dla pomyślnego ich przezimowania najodpowiedniejsza jest temperatura wody wynosząca 4 st. C. Oblicza się, że panuje ona w zbiorniku wodnym na głębokości 1 m i to nawet wtedy, gdy temperatura powietrza osiągnie -25 st. C. A więc do przezimowania ryb nadawać się będzie tylko takie oczko wodne, którego głębokość w najgłębszym miejscu wynosi ponad 1 m. Oprócz głębokości istotna jest również jego pojemność, która musi być skorelowana z ilością i wielkością ryb. Gatunkom osiągającym większe rozmiary zapewniamy większą pojemność wody, np. jedna tylko ryba o długości 30 cm do pomyślnego przezimowania potrzebuje 600-800 l wody. Naturalnie, więcej miejsca potrzebować będzie także większa ilość ryb. Na dnie zbiornika możemy położyć kawałek pustej rury, w której będą się mogły schronić przed polującymi nań ptakami lub kotem.
Aby umożliwić wymianę gazową i zapewnić przewietrzanie wody, przed zdecydowanym spadkiem temperatury umieszczamy pionowo w oczku wodnym niewielki pęk trzciny lub maty trzcinowej. To spowoduje też, że długo nie dojdzie do zamarznięcia wody na całej powierzchni. Gdy nastanie już prawdziwa, śnieżna zima, odgarniamy śnieg z zamarzniętej tafli oczka wodnego, by umożliwić wytwarzanie tlenu takim roślinom jak np. moczarki.
Pozostałe gatunki ryb, m.in. niebowid, lwią główkę, orandę, teleskop (Dragon Eyes), welon (Skygazer), przenosimy na zimę do pomieszczenia. Umieszczamy je w akwarium o wymiarach i pojemności zbliżonych do parametrów ogrodowego oczka wodnego. Podobna powinna być również jakość wody. Co tydzień wymieniamy 15-20 proc. wody. Utrzymujemy jej temperaturę na poziomie 4-6 st. C i pamiętamy o napowietrzaniu.
Przed zimą można nieco podtuczyć ryby, by zgromadziły odpowiednią do pomyślnego przezimowania ilość substancji zapasowych. Jednak karmienia ich zaprzestaliśmy, gdy woda wyraźnie się ochłodziła. Zimujące ryby nie wymagają karmienia.
Najmniej kłopotów i pracy sprawia niewielki
------------------------------------------------------------------------------------------
artykuł w całości macie tutaj;
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=gg&dat=20041116&id=gg12.txt
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #144 : 2004-11-17, 00:02 »
Cytuj

najodpowiedniejsza jest temperatura wody wynosząca 4 st. C. Oblicza się, że panuje ona w zbiorniku wodnym na głębokości 1 m i to nawet wtedy, gdy temperatura powietrza osiągnie -25 st.

Bardzo dziękuje.
Zapisane

Enola

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #145 : 2004-11-19, 18:15 »
Cytuj

bo jak pamietam w mojej okolicy były tylko 2 (słownie dwa) przypadki, kiedy woda zamarzła na głębokość 1,2m.


A widzisz, czyli jednak takie przypadki były. Nigdy nie masz pewności jak ostra będzie zima i na jaką głebokość zamarznie woda. Nie uogólniam, ale jeżeli nie chce się ryzykować życiem ryb (nawet jeżeli ryzyko jest niewielkie, ale ISTNIEJE (bo nie jesteś jasnowidzem, a pogoda lubi zaskakiwać)) to powinno się wykopać oczko o odpowiedniej głebokości. Albo wykopać płytkie, ale zrezygnować z ryb.

Cytuj

A więc do przezimowania ryb nadawać się będzie tylko takie oczko wodne, którego głębokość w najgłębszym miejscu wynosi ponad 1 m


PONAD 1m. Zgadzam się. Ja bym wykopała 1,5 m, aby ryby nie kisiły się zbytni gdy, np. oczko zamarznie do połowy głebokości. Ale to oczywiście tylko moje zdanie.
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #146 : 2004-11-19, 20:32 »
Cytuj

A widzisz, czyli jednak takie przypadki były.

Były :mrgreen:

Raz w 1977 a drugi w 1991 :mrgreen:
Drugi przezyłam, pierwszy znam z opowiadań rodziny :P

I po drugie, przeczytaj wreszcie co pisze w swoich postach strone(?) wcześniej bo widze, ze próbujesz mnówić mi coś co ja wiem i propaguje od dawna  :roll:
Zapisane

Enola

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #147 : 2004-11-20, 11:03 »
Cytuj

I po drugie, przeczytaj wreszcie co pisze w swoich postach strone(?) wcześniej bo widze, ze próbujesz mnówić mi coś co ja wiem i propaguje od dawna


Rzeczywiscie przeoczylam :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

WELONKI - co i jak?
« Odpowiedz #147 : 2004-11-20, 11:03 »

Sheol

  • Gość
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #148 : 2004-11-20, 17:52 »
A Wy sie tu jeszcze klocicie o te oczka?
Eeeee
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
WELONKI - co i jak?
« Odpowiedź #149 : 2004-11-20, 18:57 »
Cytuj

A Wy sie tu jeszcze klocicie o te oczka?

Kto sie kłóci? My dyskutujemy a to zasadnicza różnica.
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.081 sekund z 28 zapytaniami.