Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Gurami-maniacy ;) :P  (Przeczytany 15285 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« : 2003-03-14, 09:35 »
W pewnej piknej małej :P starej ksiażeczce, znalazłam kilka informacji dotyczących Gurami Mozaikowego. Zamieszczę je tu dla siebie i wszystkich interesujcych się tą ryba ;) EKHM:

   Gurami mozaikowy (Trichogaster leeri). Ryba ta, opisana w 1852 roku przez holenderskiego lekarza i ichtiologa Bleekera, należy do rodziny labiryntowtych (Belontiidae). Jest to jeden z najładniejszych przedstawicieli tej rodziny. Osiąga długość 11cm. ciało ma dość wysokie i wydłużone, ocno ścieśnione bocznie, pysk ostro zakończony i dobrze rozwinięte płetwy. Samiec, zwykle smuklejszy niż samica, odznacza się także wydłużoną i ostro zakończoną płetwą grzbietową, która u samicy jest krótsza i zaokrąglona. Ubarwienie tych ryb jest szczególnie piękne: grzbiet mają żółtobrązowy, boki i płetwy srebrzyste, usine białymi i żółtymi, połyskującymi perlowo plamkami. W okresie tarła brzuch i podgardle samc mieni się ceglasto, a wydłużone nitkowato pierwsze promienie obu płetw brzusznych są czerwonawe.
   Gurami mozaikowy jest szeroko rozprzestrzeniony i zasiedla wody Sumatry, Borneo i Półwyspu Malajskiego, a zatem te sae obszary, co razbora klinowa. Gurami zamieszkuje przede wszystkim wody stojące lub leniwie płynące, często ubogie w tlen bagna z gnijącą roślinnością oraz rowy i potoki o bujnej roślinności przybrzeżnej, ograniczającej dostęp światła. Woda ta, pochodząca głównie z opadów, jest bardzo miękka, ma około 3*dGH, i kwaśna, o pH 5. Jej skład chemiczny zmienia się w pewnym stopniu w ciągu roku. Podłoże tych zbiorników jest przeważnie laterytowate, bogate w sole żelaza. Spotyka się tu często rożliny z rodzajów Blyxa, Cryptocoryne, Nymmphoides, Hygrophila i Aponogeton, wśród których żyj ryby z rodzajów Betta, Barbus czy Rasbora. Rzadziej gurai mozaikowego można spotkać w strumieniach górskich o skalistym dnie, na wysokości nawet powyżej 1000 m n.p.m., razem z rybami z rodzajów Labeo, Botia i Rasbora.
   Dla gurai mozaikowego wystarcza już zbiornik 60l, niewysoki, z ogrzanym powietrzem nad powierzchnią wody i ustawiony w zaciszny miejscu. Kilka korzeni, galęzi, ściana tylna wyłożona lignitami, kilka wymienionych wyżej roślin zasadzonych grupowo lub pojedyńczo, pozaty mech jawajski (Vesicularia dubyana) porastający dekoracją z drewna, a na powierzchni wody wgłębka wodna lub pistia rozetkowa stworzą imitację najczęściej zamieszkiwanego przez tę rybę biotopu. Woda nie musi by ś ani filtrowana, ani przewietrzana, powinna być lekko kwaśna i o twardości nie przekraczajacej 12*dGH. Jej temperatura nie powinna spdać poniżej 23*C.
   Gurami jest rybą łagodn, nawet bojaźliwą. Zaniepokojony ukrywa się przez dłuższy czas w zaroślach. Młodsze rybki pływają stadem, starsze raczej pojedyńczo. Rewiry wydzielają sobie tylko w czasie trwania tarla, chociarz niegroźne utarczki miedzy samcami zdarzają się u tego gatunku często. Zwykle w akwarium średniej wielkości można trzymać 6 doroslych ryb. Przebywją one na ogół w środkowych warstwach wody, chociarz można je zobaczyć w każdym kącie zbiornika. W naturz żywia się opadającymi na powierzchnię wody owdami, ich larwami, drobnymi robakami i planktonem. W przeciwieństwie do należącej także do tej rodziny ryb z rodzajów Ctenopoma czy Anabas nie sś drapieżne; na chwytanie większych kęsów pokarmu nie pozwala im też maly otwor gębowy. W ich pokarmie w akwarium nie powinno zabraknąć glonów. Pokarm naturalny można zastąpić mrożonymi  rozwielitkami, oczlikami lub larwami komarów. Długotrwałe żywienie rurecznikami wpływa niekorzystnie na zdrowie gurami mozaikowego. Uzupełnieniem jego jadlospisu może być pokarm suchy o dużej zawartości białka oraz mrożony szpinak czy sałata.
   Dojrzalość płciową ryby te uzyskują późno. Tarło można sprowokować przez podwyrzszenie temperatury, częściową dużą wymianę wody i obniżenie jej poziomu, nawet do kilkunastu centymetrów. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z pecherzyków powietrza, następnie wabi do niego samice. Tarło przebiega łagodnie, złożoną przez samice ikrę samiec umieszcza w piankowym gnieździe. Jeśli tarło odbywa się w małym akwarium, należy odłowić samicę po jego zakończeniu, gdyż samiec będzie ją prześladował. Narybek jest liczny (do 1000 sztuk od pary), ale nie ma kłopotu z jego wyżywieniem. Wylęg się po 3 dobach od chwili złożenia ikry. Karmimy go wrotkami, sproszkowanym mlekiem, często także wymieniamy część wody, gdyż mniej więcej przez 10 dni, tj. póki u rybek nie wykształci się błędnik, wod powinna być dobrze natleniona.
                               "Zakladamy akwarium" Dr  Jerzy Lewczuk


Ojej już mnie rączka boli ;)
Mam nadzieje ze przyda wam się tych kilka inforacji ;). Zapisałam ję ze względu na to, że w internecie mało tak dokładnych info ja przynajmniej mogłam znaleść :)
Pozdrawim
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #1 : 2003-03-14, 18:03 »
YOYO!!! zyraffka! czyli robimy skruconą encyklopedie najpopularniejszycg ryb akwariowych!          
Ja poszukam książek i też popisze ;)
Zapisane

Michcio

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #2 : 2003-03-14, 20:42 »
szczerze mówiąc nie czytałem bo mi sie nie chce i mie oczy bolą ;)
fajne :P
zdrówko 8)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedz #2 : 2003-03-14, 20:42 »

kasia

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #3 : 2003-03-14, 21:29 »
Fajne... tez mam gurami, ale złote... dzięki za info  :D
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #4 : 2003-03-14, 21:48 »
Gurami dwuplamy  występuje w wodach Jndii i Jndochin, podobnie jak gurami mozaikowy jest rybą konsumpcyjną.          
Wymaga przestronnego akwarium, dobrze zarośniętego. Temperatura od 22 stopni. Jest rybą spokojną, nadaje się do akwa towarzyskiego z podobnymi rybami(wielkościowo). Niestety spokojny charakter nie jest regułą i zdarzają się osobniki o naturze seryjnych morderców.        
Pary dobierają sie same spośród grupy ryb. Tarło takie samo jak u gurami mozaikowego. Podczas tarła samiec robi się agresywny!          
Samca odławiamy gdy maluchy zaczną opuszczać gniazdo, wtedy też napowietrzamy wodę. Rosną nierównomiernie, zdarzają się akty kanibalizmu                      

Nio zyraffka teraz ty ;)
Zapisane

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #5 : 2003-03-15, 08:43 »
O rety zaraz coś wynajdę ;) Gurami ryba konsumpcyjna !!?? o rany ! ;)
Zapisane

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #6 : 2003-03-15, 09:19 »
No już mam :mrgreen: ;)

   Gurami złocisty (Trichogaster trichopterus "Gold") Ten gatunek ryby nie występuje w naturze, jest formą hodowlaną gurami dwuplamistego. Dorasta do sługości 12cm. Gatunek na ogół zgodny i towarzyski, choć czasami może atakować mniejsze ryby, a samiec bywa agresywny w okresie tarla. Zwykle przebywa w przypowierzchniowej warstwie wody.
    Ciało ubarwione na żółto-pomarańczowo ze srebrzystym brzuchem. Płetwy zielonkawo-zółtawe, czerwone plamki na płetwie odbytowej, ogonowej i grzbietowej. Dwie nie zawsze wyraźne plaaamy - jedna u nasady płetwy ogonowej, druga na środku ciała. Saiec wyróżnia się zaostrzonymi, wydłużonymi końcowkami płetw: grzbietowej i ogonowej, a samica krotszą i zaokrągloną płetwą grzbietową.
    Gurami złocisty nadje się do akwarium dużego lub bardzo dużego, z niskim poziomem wody. Akwa gęsto zarośnięte, także z roślinami pływającymi, jasno oświetlone. Woda o tep. 23-28*C, pH7, miękka lub średnio twarda, stara, systematycznie, nieznacznie wymieniana.  Pokarm gurami zlocistego to: rozwielitki, oczliki, rureczniki, wazonkowce, pokarmy suche.
    Rozmnażanie niezbyt trudne. Parę ryb umieszcza się w akwarium tarliskowym, woda podobna jak w zbiorniku ogólny. Gurami ikrę składa w gnieździe utworzinym przez samca, przy powierzchni, z pęcherzykow powietrza  fragmentów roślin. Po tarle należy odłowić samicę, samiec opiekuje się ikrą. Wyleg nastepuje po 3 dniach. Gdy narybek zaczyna pływać, samca odławia się, a mlode karmi początkowo pierwotniakami i wrotkami, a w miarę wzrostu pokarmem coraz większym.

Buahaha to się troche napisałam ;) Teraz czas na harpię ;) :P

Pozdro ;)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #7 : 2003-03-15, 10:39 »
Prętnik karłowaty występuje w wodach Assamu i Bengalu.        
Osiąga wielkość 6 cm. i jest jedną z najmniejszych a jednocześnie najpiękniejszych ryb labiryntowych. Samiec jest jaskrawo ubarwiony w karminowo niebieskie pręgi, samiczka jest szarą nieca mniejszą kopią samca. Wyselekcjonowano odmianę zwaną ''zachodem słońca'' która jest pozbawioma niebieskich pręg oraz odmianę, której samce są prawie całkowicie niebieskie.            
Rybki mają łagodne usposobienie, które nieco zmienia się w okresie godowym. Samce robią się wtedy agresywne.      
W akwarium wymaga wody o temp. 24-30 stopni. Do tarła przygotowujemy płytkie, zarośnięte akwa z roślinami pływającymi. Samiec używa drobnych roślin jako rusztowania do budowy pienistego gniazda. Po widowiskowym tarle samice usuwa się a samca pozostawia do czasu wypływania maluchów. Narybek jest bardzo mały i wymaga pokarmu jak najmniejszego (pierwotniaki, nicienie''micro'' pantofelki ) Narybek rośnie wolno i nierównomiernie. Akwa powinno być delikatnie napowietrzane.    
Dorosłe ryby są wszystkożerne, lubią dodatek glonów w pokarmie.    

Zyraffka czas na ciebie.                
pozdrawiam!!!
Zapisane

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #8 : 2003-03-15, 13:26 »
Dobra ja zmienim trop na skalara, chociarz jeszcze kilka gurami mam w zanadrzu (np. całujący ;))

   Skalar (Pterophyllum scalare). Został opisany w 1823 roku przez Lichtensteina pod nazwą Zeus scalarus, należy do rodziny pielęgnicowtych. Niegdyś król ryb akwariowych, obecnie został zdetronizowany przez pokrewne paletki, nadal jednak jest chętnie trzyany i dość łatwo rozmnażanu w akwariach. a bardzo wysokie (do 25 cm), ozno bocznie ścieśnione cialo o długości 15 cm. Liczne odiany hodowlane skalara różnia się wysokości, kształtem pletw i ubarwiieniem. Forma naturalna a podstawowe ubarwienie srebrzyste, z 4-5 ciemnymi prążkai. Dorosłe ryby mają czerwoną tęczówkę. Niestety zanniechanie selekcji i właściwego doboru tarlaków doprowadziło do tego, że obecnie na naszym rynku nie spotyka się pięknej formy naturalnej, pełno jest za to mieszańców, najczęściej wygldających dziwacznie i brzydko.
    Rozróżnienie płci jest trudne nawet u dorosłych ryb, zwykle jednak samce mają bardziej wypukłe czoło. W okresie tarła, choć nie zawsze wyraźne, uwydatniają się brodawki płciowe : u samca zakończona ostro, u samicy zaokrąglona.
     Skalar jest szeroko rozprzestrzeniony w dorzeczu Amazonki. Jego główne siedliska znajduj się niedaleko glównego koryta Amazonki, od podnórzy Kordylierów po delte, lecz spotyka się go także w górnym biegu rzeki Araquaia na Wyżynie Brazylijskiej oraz w Gujanie w rzece Essequibo, uchodzącej do Atlantyku. Tak szerokie rozpowrzechnienie tego gatunku sprawia, że jakkolwiek wszystkie jego siedliska znajdują się w strefie klimatu rownikowego, różnią się czase znacznie. Na przykład rejon delty i zachodnia część dorzecza Amazonki, gdzie można spotkać też bystrzyka ozdobnego i kiryśnika czarnoplamego, ma klimat wilgotny, w ktoeym występują dwie lub jedna niewyraźna pora sucha, przeważnie trwająca od czerwca do września. Na połnocy, w Gujanie i Surinamie, padają stale deszcze, szczególnie obfite od kwietnia do sierpnia, na południu zaś, na Wyżynie Brazylijskiej, panuje bardziej zmienny i mniej wilgotny klimat podrównikowy, a w krajobrazie przważaja krzewiaste i trawiaste sawanny. Od maja do sierpnia występuje tu wyraźna pora sucha.
     Skalar przebywa przeważnie w zacisznych zatoczkach, zakolach rzek i niewielkich dopływach, których brzegi są pokryte bogatą roślinnością, w wodach, ktore ożna zaliczyć do białych lub klarownych, o twardości nie przekraczajcej często 1* dGH. Można go jednak spotkać także w leśnych potokach, których woda o niski pH jest brązowa z powodu dużej zawartości związków humusowych, a wiec jest "czarna". Skalar występuje także w pozbawionych roślinności większych dopływach Amazonki o skalistym dnie. W jego naturalnych siedliskach spotyka sie pielęgicę skośnopręgą a także sumy i bystrzyki.
     Przygotowujc akwarium gatunkowe dla skalara, warto mieć na uwadze jego wygląd. Widać bowiem od razu że np. akwarium niskie o obsadzone roslinami drobnolistnymi jest nieodpowiednie dla tej ryby. Istotnie, do prawidłowego rozwoju potzrebuje on dużego, przynajmniej 100-litrowego zbiornika, o wysokosci nie niejszej niż 40 cm. W typowo urządzonym zbiorniku dla skalara drobnoziarniste podłoże powinno być wysokie, sadzimy w nim bowiem różne żabienice. Podwodny krajobraz uzupełniaj łodygi wyschniętej trzciny i kilka otoczaków. Z korzeni, okruchow skalnych lub odelowanego styropianu możemy wyczarowac także inne biiotopy, np. te, w których takze żyje bystrzyk ozdobny lub pyszczak złocisty. Zawsze jednak w akwarium powinno pozostać dużo przestrzeni do pływania.
     Skalary przebywają w każdej strefie zbiornika, nie ryj w podłożu. Lubią umirkowany ruch wody, który oprócz odpowiednio rozleglej wolnej przestrzeni i wysokiej tepertury wody odgrywa wżną rolę w utrzymaniu ich dobrego saopoczucia, a w połączeniu z odpowiednim karienie-w szybkim przyroście ciała, W zasadzie biorąc pod uwagę warunki naturalne, powinnismy skalarom zapewnić wodę bardzo miękką, lecz czują się one dobrze także w.ówczas, gdy twardość wynosi do 10*dGH. Ryby te s cieplolubne, należy je trzymć w temperaturze 25*C lub wyższej. Obniżenie tempertury do 22*C na miesiąc, raz lub dwa w ciągu roku, nie zaszkodzi rybom, a wplynie pozytywnie na rośliny w akwarium.
     Za stworzenie im dobrych warunkow skalary odpłacają się pięknymi barwami, interesujący zachowaniem i chętnym przystępowaniem do tarła. Mlode ryby pływają stadkiem, starsze często w dobranych parach, niektore zaś samotnie. Są spokojne, maj dostojny wygląd i sposob pływania, lecz rzucają się w gwałtowny pościg z chwilą zauważenia zdobyczy. S także plochliwe, o czym nie ożna zapominać przy pielęgnacji zbiornika. Tylko dla mniejszego narybku innych ryb skalary mog być niebezpieczne, rzadko też widuje się miedzy nii prawdziwe utarczki. Zwykle wystarcza konfrontacj iponującyhc postaw; słabszy saiec szybko kryje się wśród roślin.
      Naturalnym pokarmem skalara są larwy komarow, owady opadajace na powierzchnię wody, drobne skorupiaki (oczliki, bosmina) i narybek innych gatunków ryb. Ten sa pokar należy im zapewnić w akwarium podając np. narybek bardzo plemnego gupika. Dobre bedą takze rureczniki, mrożone mięso wołowe czy kryl.
     W dobrych warunkach skalary latwo  roznażaja się w akwarium ogolnym, ale dopiero akwarium gatunkowe pozwala na dokladną obserwację ich godow, wylegu i opieki nad potostwem. Para tarlakow dobiera sie ze stadka, czyści dokładnie szeroki liść np. żabienicy, a po złozeniu na nim ikry opiekuje się nią. Tarło można sprowokować przede wszystkim przez większą wymianę wody. Niestety, opiekowanie sie ikr, a następnie potostwem, zostało już prawie wymazane z ich "pamięci genetycznej", gdyż przez pokolenia zabierano tym rybo ikrę i sztucznie wychowywano potomstwo. Cierpliwość miłośnika akwarium gatunkowego pozwoli mu jednak znalesć taką prę, która albo od początku opiekuje się ikrą i narybkiem, albo nauczy się tego podczas kolejnego tarła. Skalary mają zresztą w ogole słabszy instynkt opieki nad potomstwem niż inne pielęgnice. W akwarium, w ktory chcemy obserwować naturalny przebieg tarla, procz zapewnienia większej wymiany wody trzeba obniżyć jej poziom, podwyższyć temperature do 28*C, usunąć większe ryby innych gatunkow i pozostawić tylko słabe oświetlenie dla obserwacji. Zwykle nie usimy stosować środków odkażających, wystrczy tylko usuwać spleśniałe jaja. Po 4-5 dniach od wylęgu narybek skalara zaczyna żerowć, karmimy go larwmi solowca lub oczlika.

uffff no zobaczyy co na to harpia ;);)

Pozdoffka ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedz #8 : 2003-03-15, 13:26 »

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #9 : 2003-03-15, 13:47 »
Motylowiec (Pantodon buchholzi)                      
Pochodzi z zachodniej Afryki. Dorasta do 11 cm. długości. W naturalnym środowisku żywi się owadami spadającymi na powierzchnie wody, może je także łapać w locie wykonując przy tym długie skoki. Akwarium powinno być dokładnie przykryte gdyż ryby te potrafią wyskoczyć z niego nawet przez najmniejszą szparę. Motylowce są dość płochliwe i najlepiej trzemać je w dużym akwarium z pływającymi roślinami.    
Woda PH 6-7 i temperatura 25-30 stopni.                  
Teraz coś odemnie bo mam te ryby.      
Motylowce nie rośną do 11 cm. moje są dwa razy większe, niemożna trzymać je razem z rybami skubiącymi płetwy, ponieważ główną ozdobą tej ryby to właśnie piękne, długie płetwy. Szybko uczą się pożywiać płatkami, biorą robaki z ręki, szybko się uczą i wcale nie są takie płochliwe. Zdjęcia można obejrzeć na portalu www. akwafoto.pl w wyszukiwarce wpisz motylowiec.                    
zyraffka  :P  co ty teraz wymyślisz :?:
Zapisane

Michcio

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #10 : 2003-03-15, 17:56 »
prosze przestańcie
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #11 : 2003-03-15, 18:02 »
Dlaczego  :?:  Same mądre rzeczy piszą  :wink:
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #12 : 2003-03-15, 18:09 »
Michcio !! Co chcesz od naszej konwersacji ?? A raczej uproszczonej encyklopedii forumowej ryb hodowlanych ;) ??
Zaraz sie biore za opis rybola ! Ale musialam przepisywac lekcjonki ;)
Aha oderatorzy szanowni ;) Czy oglibyscie zienic nazwe tematu ?? Jeszcze nie wiem jak, muszę się naradzic z harpią ;);)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #13 : 2003-03-15, 18:11 »
mini encyklopedia ryb akwariowych ( opisujmy te którew mamy lub byśmy chcieli mieć ) :wink:
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #14 : 2003-03-15, 18:25 »
Cytat: zyraffka
Aha oderatorzy szanowni ;) Czy oglibyscie zienic nazwe tematu ?? Jeszcze nie wiem jak, muszę się naradzic z harpią ;);)

Zmienić może autor pierwszego postu w ciągu 48 godzin od napisania postu. Potem proszę propozycję na PW ;)
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

Forum Zwierzaki

Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedz #14 : 2003-03-15, 18:25 »

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #15 : 2003-03-15, 18:51 »
No to ja na to...

     Razbora klinowa (Rasbora heteromorpa). Ryba należy do rodziny karpiowatych, do której zalicza się także znane wędkarzom i akwarysto ryby, takie jak karaś i brzana, oraz brzanki egzotyczne. Opisana przez niemieckiego ichtiologa Dunckera w 1904 roku ryba ta należy do najpopularniejszych razbor. Osiąga długość 4,5 cm, podobnie jak inne karpiowate ma ciało ścieśnione bocznie, bardziej niż inne razbory zaokrąglone i nieco krótsze. Nie ma wokoł pyska wąsów czuciowych. Ubarwienie podstawowe tej ryby jest srebrzyste z czerwonym lub fioletowy połyskiem, brzuch ma jaśniejszy. Rozróżnienie płci jest trudne, chociarz możliwe. Samiec jest trochę smuklejszy, bardziej intensywnie ubarwiony, a charakterystyczna dla tego gtunku czarna plaa w kształcie klina zwróconego podstawą ku głowie ma u niego bardziej wydłużony dolny przedni róg.
     Razbora klinowa wystepuje w wodach Tajlandii, Birmy i wysp Archipelagu Malajskiego. Klimat na wyspach (Borneo i Sumatrze) oraz na płw. Malajskim jest równikowy, bardzo wilgotny z okresowymi opadami do 3000 mm rocznie, lecz bez wyraźnej pory deszczowej. Średnia temperatura roczna wynosi około 25*C, a amplituda jej zmian jest niewielka (temperatura nie spada poniżej 20*C). W Tajlandii i Birie klimat równikowy przechodzi w zwrotnikowy, monsunowy, o większych wachaniach temperatury w ciągu roku i doby i z wyraźnie zaznaczoną porą deszczową, trwającą od maja do października. Teren, na którym występuje razbora klinowa, jest bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania, wysokości i szaty roślinnej. Niziny są przedzielone pasmami gór wznoszącyc się na 4000 m i pokrytych wilgotnym lasem równikowym, który w głębi kontynentu przechodzi w suchszy las zwrotnikowy, u wybżeża zś, na terenach bagnistych, lasy namorzynowe. Specyficzny kolor nadają ty obszarom żółtawoczerwone gleby laterytowte.
     Razbora klinowa występuje w różnych eodach, zarówno stojących jak i płynących, np. w stawach gęsto zarośniętych lub ocienionych przez nadbrzeżne drzewa i krzewy, w potokach o mulistym dnie, często także w wodzie mętnej, szczególnie na płyciznach, wśród korzeni drzew i butwiejących roślin. Typowymi dla tych wód roślinami są zwartki (Cryptocoryne) oraz gatunki z rodzaju Limnophila i Hygrophila. Razbore klinową spotykano także w górach, w wodach czystych strumieni o skalistym dnie. Niezależnie jednak od rodzaju cieku lub zbiornika woda, w której żyje razbora, jest miękka, lekko kwaśna i nagrzana często powyżej 30*C.
     Akwarium dla tej ryby nie musi być duze, wystarczy 40-litrowe. Podobnie jak w naturze przebywa ona chętnie w stadkach tuż pod powierzchnią wody lub w jej środkowych warstwach. Jej towarzyszami w akwariach mogą być ryby z rodzaju Brachydanio i Barbus, na stanowiskach naturalnych zaś wraz z nią odławiano często Rasbora vaterifloris.
     Jest spokojna, chętnie przebywa w pobliżu przedniej szyby akwarium. Podłożem w zbiorniku może być żwirek lub okruchy skał nie zawierających wapnia, np. bazaltu czy gnejsu, jeśli akwarium ma przypoinać górski potok. Drobny ciemny żwirek lub torf dobrze imitują podłoże stawów, zatok lub odnóg rzek. Pożądanym uzupełnieniem urządzenia akwarium będzie ścianka styropianowa porośnięta mchem jawajskim, a procz niej korzenie i lignity. Z boku i ztylu można posadzić rośliny wodne 2-3 gatónków: większe zwartki pojedyńczo, rośliny drobnolistne grupowo. Po powierzchni może pływać wgłębka wodna. Odpowiednie  oświetlenie i wilgotność pozwolą na hodowlę dwóch roślin powierzchniowych: hiacyntu wodnego (Eichhorina crassipes) i pistii rozetkowej (Pistia stratiotes).
     W zależności od tego, jaki biotop ma naśladować akwarium, oświetlenie może być mocne lub umirkowane. Temperatura wody nie powienna spadać poniżej 24*C, okresowo może nawet przekraczać 30*C. Na rozwój i samopoczucie razbory klinowej korzystnie wpływa stosowanie wody miękkiej i kwaśnej z dodatkie wyciągu z szyszek olchy lub przepuszczanej przez filtr torfowy, także poza okresem tarła.
     W przeszlości z rozmnażaniem tego gatunku były klopoty; pokonano je stosując wodę, której twardość nie przekracza 6*dGH, a pH jest niższe od 7. Tarło mozna sprowokować wymieniając większ ilość wody, obniżając jej poziom i podwyższając temperaturę. Rozpoczyna się ono często w promieniach wschodzacego słońca, tarlaki same dobierają się ze stada. Rodzice nie opiekują się jajami, moga je nawet zjadać. Narybek wylęga się mniej więcej po 48 godzinach, po 5 dniach od wylęgu zaczyn żerować, przy czym początkowo przyjmuje pokarm pyłowy. W naturze razbora klinowa odżywia się owadami opadającymi na powierzchnię wody, ich larwami i innym drobnym pokarmem żywym. W akwarium moźna ją karmić także pokarem sztucznym, nie będzie go jednak zbierać z dna.


No to tyle odemnie ;);) Teraz czas na... harpię ;);)hehe

pozdroffka ;)
Zapisane

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #16 : 2003-03-15, 18:56 »
Mini Encyklopedia Ryb Akwariowych ok to dobra  nazwa ;);) Teraz trzeba ją zgłosić hehehe aha nie zwracajcie uwagi ;) bo mi klawiatura słabo wciska m i a ;);)
Zapisane

kasia

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #17 : 2003-03-15, 18:59 »
Dzięki... (mam gurami złote i prętniki)
A moge złozyc zamówienie ;)
To ja proszę piskorka i... no własnie... mam dwie takie rybki... zupełnie przezroczyste i tylko ogonki maja czerwone... podobno nazywają się Filistery...  :?:
Zapisane

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #18 : 2003-03-15, 19:10 »
Piskorki zostawiam harpii ;);) Ja nic o nich niemam ;), a z reszta i tak teraz jej kolej pisnia :P ;);)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #19 : 2003-03-15, 19:23 »
No to ja teraz wkraczam na pewny grunt.  
     Mój konik ;)  ''RYBY PROBLEMOWE''    
Motylowca już znacie ;)  
teraz czas na dwie ryby hodowane przezemnie zacznijmy od...        

Mruk petersa (gnathonemus petersi) występuje w Nigerii i Kamerunie. Dorasta do 30-40cm. Wymaga podłoża z drobnego piasku i licznych kryjówek (groty, korzenie). Aktywny głównie o zmroku i nocą. Potrafi wytwarzać impulsy elektryczne dzięki którym lokalizuje w mule i piasku larwy owadów, skorupiaków itp. Terytorialny i agresywny w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Wymaga żywego pokarmu, trudna w hodowli, temperatura 24-28 stopni, PH 5,5-8,0.            
Pare słów odemnie, mruk musi mieć żywy pokarm, innego nie pobiera, jest bardzo inteligentny, szybko uczy się przypływać do ręki po robaka, ma bardzo delikatny pyszczek, jest to ryba smukła, czarna z białą plamą po boku.                                    

Duch amazoński(apteronotus albifronts) Występuje w dorzeczu Parany i górnej Amazonki. Dorasta do 60cm. Do prawidłowego howu tych ryb potrzebne jest duże akwarium ( minimum 240l. na jednego dorosłego) z licznymi kryjówkami (korzenie, rośliny). Nieagresywna, płochliwa i podatna na stres. Ryba posiada niezwykłą zdolność elektrolokalizacji tzn. generowania pola magnetycznego, dzięki któremu znajduje pożywienie i zachowuje dobrą oriętację w otoczeniu nawet przy całkowitym braku widoczności. Optymalna temperatura to 23-28 stopni, PH 6-8. Woda średnio twarda do bardzo twardej.                    
I znowu troszku dodam od serca. Ryba ta powinna być w jaknajwiększym zbiorniku, młode okazy można trzymać w mniejszych, ale trzeba uważać, inne ryby często atakują ducha i odgryzają mu ogon (długi wrzecionowaty w białe pasy) ryba jest czarna z białawym ogonem, moje nie są płochliwe, chyba kwestia przyzwyczajenia, ale zdarzyło mi się zobaczyć jak całe grupy padały ze strachu, bo właściciel chciał przeczyścić przednią szybę z glonów.                            
Nio zyraffka tera ty :wink:
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #20 : 2003-03-15, 19:35 »
ok. proszę oto..        
Piskorek (Pangio kuhlii) Występuje w Tajlandii, Indonezji, Malezji i Singapurze. Osiąga 12 cm. długości. Łagodnie usposobiony samotnik, aktywny nocą, za dnia zwykle przebywa w ukryciu. Wymagane akwarium z piaszczystym podłożem lub bardzo drobnym żwirem (lubi kopać) miejscami obsadzonego roślinnością, wskazane rośliny pływające rozpraszające oświetlenie. Dekoracje dowolne, tak zaaranżowane, by piskorki miały liczne kryjówki. Gatunek raczej nie rozmnażany w akwariach. Wszystkożerny, należy pamiętać by karmić go po zgaszeniu światła! Optymalna temperatura to 24-30 stopni, PH 6-7. Woda miękka.  

rybka ta inaczej zwie sie ciernioczkiem, przepada za żywym pokarmem, ochotka, rurecznik,            
czekamy na dalsze propozycje :idea:  :wink:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedz #20 : 2003-03-15, 19:35 »

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #21 : 2003-03-15, 20:13 »
O rany jak ty mi tu takkie ryby wyciagasz ;) Jakies pola magnetyczne impulsy elektryczne ;) Jeszcze cie nie porazilo prondem (ort ;)) hyhyy to ja tak :

     Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyyosemion australe). Należy on do rodziny karpieńcowatych, pierwszy raz zostalo opisany przez niemieckiego ichtiologa Rachowa w 1921 roku. Jest on jedną z bardziej znanych ryb akwariowych (proporczykowiec czy Rachow ?? ;);)) należących do tej rodziny. Karpiencowate to bardzo efektowne ryby, często jednak ich specyficzne warunki życia i rozrodu powodują że są żadkie w akwariach. Wśród nich spotyka się gatunki sezonowe, żyjące w zbiornikach wysychających w porze suchej. Nalezą do nich ryby z rodzajów Roloffia, Cynolebias i  Pterolebias. Proporczykowce żyją dłużej, nawet kilka lat.
     Rybka jest niewielka, długości do 6cm, o wydłużonym ksztalcie. Zakończenia płetw u samców są zaostrzone. Samce są bardzo kolorowe: czerwonobrązowe z marmurkowatym wzorem po bokach i nieregularnymi plamami. Płetwy, zwłaszcza odbytowa i ogonowa, mają na obwodzie barwę białożółtą. Samice mają ubarwienie niepozorne; na brązowym tle ich ciała widnieją czerwonawe plamki, płetwy ich s zaokrąglone.
     Rodzaj Aphyosemion jest rozpowrzechniony od Wybrzeża Kości Słoniowej na zachodzie aż po Zair na południu i wschodzie. Obejmuje swym zasięgiem dwa olbrzymie dorzecz: Nigru i Konga. Panujący w dorzeczu Konga klimat równikowy, bardzo wilgotny, z obfitymi opadami przez cały rok lub wiosną i jesienią (do 2000 mm na wybrzeżu) przechodzi na połnoc i południe w klimat podrownikowy z opadami w lecie (na południu) lub od listopada do kwietnia ( na połnocy). Średnia temperatura roczna jest  wysoka, wynosi około 25 *C. Bagniiste kotliny Nigru i Konga, porośnięte stale zielonym lasem równikowym, a na wybrzeżu namorzynowym, przechodzą na południu i północy w górzyste sawanny, na których niektóre zbiorniki wodne wysychają całkowicie w porze suchej. Zbiorniki te są siedliskiem przede wszystkim karpieńcowatych sezonowych, chociarz spotykano w nich także proporczykowce.
     Proporczykowiec z Kap Lopez występuje jednak na obszarze pozostającym pod wplywem klimatu rownikowego, w  Gabonie i Kongo; zasiedla wody płynące tj. odnogi rzek, rowy, kanały,  prócz nich także blota i małe zbiorniki leśne. Woda tych zbiorników pochodzi przede wszystkim z opadow, jest więc bardzo miękka oraz lekko kwaśna. Ryba ta przebywa chętnie w strefie przybrzeżnej, wśród roślin lub w miejscach ocienionych przez przybrzeżną roślinnność, chociaż widywano ją także w miejscach bardziej nasłonecznionych, w towarzystwie karpieńcowatych.
     Akwarium dla proporczykowca z Kap Lopez moze być małe, ale co najmniej 30-litrowe, i przyryte szybą, gdyż imi że jest spokojny, proporczykowiec dobrze skacze. Zbiornik powinien być stosunkowo długi, niski utrzymany w ciemnych barwach. Na podlożu torfowym powinny leżeć gałęzie, kawałki drewna, korzenie. Odpowiednie do tego akwarium są rośliny pływające, takie jak pistia rozetkowa, oraz afrykańskie drobnolistne rośliny zanurzone  jak np. Heteranthera, Ceratopteris, Bolbitis i Anubias. Rośliny drobnolistne posadzone w wiekszych kepach stnowią dla proporczykowaca niezbędne kryjówki. Tlo w akwarium, podobnie jak podłoże, powinno być ciemne. Jakkolwiek w skutek wieloletniej hodowli w akwarium proporczykowiec z Kap Lopez toleruje wodę twardą , nie powinno się używać wody o twardości większej niż 12*dGH i pH przekraczającym 7. Ryba ta źle znosi większą wymianę wody.
      Liczbę osobników tego gatunku umieszczonych w akwarium uzależniamy nie tylko od wielkości zbiornika, lecz takze od liczby samców. Wyznaczają one sobie rewiry i są agresywne wobec innych samców. Ogolna liczna ryb w 30-litrowym akwarium nie powinna przekraczać 5-6. Pływają one w środkowej lub dolnej części zbiorika.
      W akwarium trzymamy proporczykowce w niższej temperaturze niż w naturze (okolo 22*C), co może nawet sprzyjać dłuższeu życiu rybek. Pokarmem naturalnym proporczykowców są opadające na powierzchnię wody owady oraz ich larwy. W akwarium oprócz larw komara i ochotek ryby te zjadają chętnie oczliki, rozwielitki i rureczniki. Pokarm suchy można im podawać tylko w ostateczności.
      Do tarła można zachęcić ryby obniżając poziom wody i dodając do akwarium wody miękkiej. W akwarium gatunkowym lub biotopowym nie powinno się oddzielać samców od samic przed tarłem, jak to robią niektórzy hodowcy. Stosunek liczbowy samców powinien wynosic 1:3. Woda o twardości około 6*dGH i pH 6,5-7 powinna być wzbogacona wycigiem torfu lub szyszek olchy. Samice składają ikrę codziennie na dorbnolistnych roślinach, jaja są małe. Narybek wylęga się dopiero po 20 dniach, należy karmić go wrotkami. Rośnie szybko. Dobrze karmione tarlaki nie zjadają swojego wylęgu.

hyh sorry ze tk długo ale w międzyczasie rozwieszałam pranie ;);)

Tak tak czekamy na propozycje ;);)

Teraz zobaczymy o czym powie nam harpia ;);)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #22 : 2003-03-15, 20:36 »
No zyraffka coraz trudniej ;)  ale ja zostaje przy swoich problemowcach.  
Panie i panowie czas przedstawić...        
Smukleń pryskacz (Copella arnoldi) Występuje w Gujanie, gdzie zasiedla strefę przybrzeżną niewielkich strumieni. Dorasta do 8cm samiec i 6cm samica. Wymaga dobrze oświetlonego akwarium, miejscami gęsto odsadzonego roślinnością. Najlepiej chodować stadko tych ryb z przewagą samic. Niezwykle widowiskowe jest tarło tych ryb. Tarlaki wyskakując, składają ikrę na powierzchniach (np. liściach) ponad wodą, następnie samiec regularnie spryskuje wodą złoże ikry żeby nie wyschła. W naturalnym środowisku żywi się owadami i ich larwami oraz skorupiakami. Temperatura 23-28 stopni, PH 6,5-7,5. woda miękka do średnio twardej.          
Zyrahhka nio teraz ty :idea:
Zapisane

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #23 : 2003-03-15, 21:00 »
Ehh no nie no to ja niemam juz o czy pisac... ;) Nieee zartuje cos sie jeszcze znajdzie ;)
Niestety terz usze juz isc ;) tat goni, ale jutro npisze cos o paletkach, ktore bardzo chce iec ;)
paaaa
Zapisane

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #24 : 2003-03-16, 09:03 »
Tak jak już mówiłam piszę o paletkach, które bardzo chcę posiadać w przyszłości (najlepiej bliskiej ;)) No a teraz parę słów o nich ;)


     Paletka (Symphysodon discus). Występuje w dorzeczach Amazonki i Orinoko w Ameryce Południowej. Dorasta do długości 20 cm. Gatunek zgodny i spokojny, ale wrażliwy, dość płochliwy; należy go hodować w akwarium jednogatunkowym, w gromadzie 6-20 sztuk. Chętnie pływa w całej toni wodnej.
     U paletek występuje rozmaite ubarwienie, odmiany lokalne i hodowlane, z których najbardziej znane form to: brązowa, błękitna, zielona, nominatywna, królewska, turkusowa.
     Samiec prawie niemożliiwy do odróżnienia, lecz zwykle jest większy i intensywniej ubarwiony od samicy.
     Akwarium powinno być bardzo duże do specjalnie dużego (najlepiej minimalnie 150l), częściowo zarośnięte dużymi szerokolistnymi roślinami, rosnącymi pojedyńczo; z dekoracjai z korzeni i z powierzchnią wody w około 1/3 pokrytą roślinami pływającymi. Podłoże z drobnego, ciemnego żwiru, nie za jasno oświetlone (akwa oczywiscie ;)).
     Woda temp. 25-30*C, pH 5,5-6,8, miękka lub bardzo miękka. Idealnie klarowna, dobrze natleniona, systematycznie, znacznie wymieniana.
     Pokarm co kilka dni zmieniany na inny-larwy ochotki, komarów i wodzenia, rozwielitki, oczliki, rureczniki, wazonkowce, drobne owady, dżdżownice, siekane serca wołowe, siekane i zoztarte mięso wołowe lub końskie (końskie !!?? :shock: ).
     Rozmnażanie bardzo trudne. Parę ryb, która dobierze się sama z gromadki, przenosi się do akwa tarliskowego lub zostawaia się w zbiorniku ogólnym, a pozostałe osobniki się odławia. Woda i częściowo zacienione akwrium tarliskowe podobnie jak w zbiorniku ogólnym. Ikra (300-400 sztuk) składana na dokładnie, uprzednio, wyczyszczonym kamieniu, liściu lub innej gładkiej powierzchni. Oboje rodzice opiekują się nią, tak jak i później larwami. Larwy wylęgają się po 3-6 dniach. Młode przez pierwsze dwa tygodnie żywią się wydzieliną ze skóry rodziców, a rodziców odławia się gdy narybek zaczyna się samodzielnie odżywiać. Karmi się go początkowo larwami oczlików, a w miarę wzrostu pokarmem coraz większym i bardzo zróżnicowanym.

  Niestety długaśne opisy skończyły mi się juz ;) teraz czas na inną książkę ;) Apropos ;) teraz Ty harpia ;);)

pozdroffka ;)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #25 : 2003-03-16, 11:37 »
A ja wracam do gurami, ale nie takiego, którego spotkać można w zwykłym sklepie zoologicznym, przedstawiam potwara głębin (hehe ;) )      
Gurami olbrzymi (osphronemus goramy) Występuje w południowo-wschodniej Azji. Dorasta do 70cm.(?) i 7 kg. wagi(?). Po roku osiąga już 25cm. nadaje się więc tylko do hodowania tylko w bardzo dużych akwariach (ponad 400l.) Wyrośnięte egzemplarze można trzymać pojedyńczo, ryba ta z natury jest samotnikiem. Temperatura 20-30 stopni, PH 6,5-8, woda miękka do twardej.            
Pare słów odemnie, rybka ta nie dorasta do 70cm. jest znacznie większa, mój największy gurami ma 85cm. i wage 10 kg. Rybka ciekawa, szybko się uczy pobierać pokarm z ręki, niekonfliktowa w stosunku do innych gatunków. Kolor kremowo-różowy bez pasów lub pręg, kiedy jest zdanarwonany lub podrażniony zmienia barwę na ciemny róż.      

zyraffka :idea:  dawaj ty, ciekawe co wymyślisz 8)          
pozdrawiam!!!
Zapisane

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #26 : 2003-03-16, 12:08 »
O rety 10 kg... ??!! Monstrumm ;);)

     Pyszczak cesarski (Aulonocara nyassae). Występuje w jeziorze Malawi w Afryce Południowej. Dorasta do długości 16cm, a w akwarium do 12 cm. Gatunek agresywny, chętnie pływa w całej toni wodnej. Samiec wyrożnia się ciałem połyskującym niebiesko; ciemnoniebieski błyszczce pokrywy skrzelowe; po bokach 8-9 pionowych, nie zawsze wyraźnych pasów; przednia część ciała broązowao czerwona, tylnia niebieskoszara; czerwonawo-brązowe płetwy brzuszne, z niebiesko-białymi pierwszymi promieniami; płetwa grzbietowa niepieska, z białym obrzezem; płetwy ogonaowa i odbytowa także niebieskie, ale przechodzce ku tyłowi w szarozielonkawe. Samica ciało ma szatro-brązowe z ciemnymi pręgami.
     Akwarium dla pyszczaka cesarskiego powinno być duże do specjalnie dużego (minimum 150l), bez roślin, lub z roślinami twardolistnymi, z kryjówkmi wśród kamieni i korzeni, żwirowate dno. Woda o temperaturz 24-27*C, pH8,1, średnio twarda do twardej. Pyszczak żywi się larwami muchówek, rozwielitkami, oczlikami, rurecznikami, wazonkowcami, skrobanym mięsem i sercami wołowymi.
     Rozmnażanie niezbyt trudne, odbywa się w akwarium ogólnym. Ikra (do 50 sztuk) składana w dołku wykopanym przez smcaa. Samica bierze złożoną ikrę do jamy gębowej i tam wylęgają się mlode po 12-18 dniach, po czym narybek wypływa z jamy samicy. Młode karmi się początkowo oczlikami, bardzo drobnymi rozwielitkami, siekanymi wazonkowcami i rozdrobnionym pokarem roślinnym, a w miarę wzrostu pokarmem coraz większym.

Hehehehe to teraz czas na harpię ;);) A ja zmykam do reala kupić jedzonko rybką (tylko rel dzis czynny, a ja znaczy ryby przeżywją głodówkę ;);) ostatnio juz mialy ;);))

niaf niiaf pozdroffka ;)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #27 : 2003-03-16, 12:32 »
Nio nieźle nieźle ja teraz opisz rybkę do której mam mentyment.  



Pielęgniczka kakadu (Apistogramma cacatuoides) Występuje w zachodniej części dorzecza Amazonki, na terenie Brazylii, Peru i Kolumbii.
Samce dorastają do 7cm. samice do 4cm. W akwa na jednego samca powinny przypadać 2-3 samiczki. Towarzyska, przebywa zwykle w dolnej warstwie akwarium. Rybka wrażliwa na złą jakość wody! Temperatura 25-26 stopni. PH 6,5-7,5. Woda miękka do twardej.      
I jak zwykle pare słów od serca. Rybka przepiękna, duże płetwy, przypominające czub kakadu (stąd nazwa) czerwone, postrzępione, Nie można trzymać jej w towarzystwie ryb skubiących płetwy. Wszystkożerna, jedna z dwuch pielęgnic które trzymałam osobiście.          

zyraffko twoja kolej :wink:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedz #27 : 2003-03-16, 12:32 »

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #28 : 2003-03-17, 17:17 »
Rety ryba qtura ma tyle długościi co ja... ??!! nof znaczy ja mam 182 cm wzrostu :P :) Co Ty harpio trzymasz w tych akwach ?? ;);) a jak cos to ja dodalam w encyklopedii posta i juz wiecej ryb na a nie znam ;) teraz chyba b ;);)
Zapisane

zyraffka

  • Gość
Gurami-maniacy ;) :P
« Odpowiedź #29 : 2003-03-17, 18:26 »
OK zaczynam na b jeżeli masz jeszcze coś na a to krzycz jakoś sobie poradzimy ;);) a ja ide pisac bbbbbbbbb czyli barwieńca czarnego ;);)
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.151 sekund z 32 zapytaniami.