Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: MOTYLE  (Przeczytany 2643 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kasia

  • Gość
MOTYLE
« : 2003-01-24, 21:02 »
więc...czy ktoś tutaj interesuje sie motylami??
...i zna się na nich choć trochę??  :?:
Zapisane

Emilka

  • Gość
MOTYLE
« Odpowiedź #1 : 2003-02-03, 02:38 »
wies..szczerze mowiac nie znam sie zupelnie..ale w  miare interesuje sie..gdyz bardzo mnie fascynuja :wink:  nie sa owadami takimi..."perfidnymi" sa chyba jabardzije ladne  :wink:
Zapisane

kasia

  • Gość
MOTYLE
« Odpowiedź #2 : 2003-02-03, 12:00 »
Dla mnie motyle to najpiekniejsze istoty (i najbardziej fascynujące)

Zajmuje sie nimi od kilku lat i szukam kogoś, kto też kocha motyle (kogoś bardziej w mom wieku, bo wszyscy, z którymi mam kontakt są profesorami itd. )

A chętnie pogadałabym z kimś o motylkach :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

MOTYLE
« Odpowiedz #2 : 2003-02-03, 12:00 »

Emilka

  • Gość
MOTYLE
« Odpowiedź #3 : 2003-02-03, 17:40 »
ja tez bym chetnie pogadala jak bym cokolwiek konkretnego o nich wiedziala :wink:
Zapisane

kasia

  • Gość
MOTYLE
« Odpowiedź #4 : 2003-02-03, 20:30 »
Możesz pytać   :wink:
chętnie sie wygadam  :lol:
Zapisane

Emilka

  • Gość
MOTYLE
« Odpowiedź #5 : 2003-02-04, 14:01 »
no dobrze :wink:
to w takim razie ciekawi mnie..dlaczego kiedy lapie sie w dlonie motyle (wiem ze sie nie powinno) zlatuje im z skrzydel taki jak by. puder ;)  :oops: brudzi palce....czy to jest cos w sesie jakiegos odstraszacza czy czo???
Zapisane

kasia

  • Gość
MOTYLE
« Odpowiedź #6 : 2003-02-04, 16:49 »
Błona skrzydła motyla pokryta jest łuskami, Ich układ (często również kształt) jest specyficzny dla każdego gatunku, a nawet osobnika.
Łuski pokryte sa specjalnym rodzajem wosku, który sprawia, że motyl nie "przemaka".
Wzór na skrzydłach motyla umożliwia między innymi rozpoznawanie osobników swojego gatunku, ale główną jego funkcją jest ochrona:
-mimetyzm- upodabnianie sie motyla do otoczenia, np. gałązki, liści, kory  drzewa, a nawet ptasich odchodów
-mimikra- upodabnianie się do innego owada - niebezpiecznego lub trującego (np. przeziernik osowiec wygląda prawie identycznie jak szerszeń/osa)
-barwy ostrzegawcze- czerweinie, żółcie i inne intensywne kolory ostrzegaja potencjalnego drapieżcę, że przyszła "zdobycz" jest trująca
(co czasami jest prawdą) np. kraśniki-małe czerwono-czarne motylki
-zaskoczenie przeciwnika- klasycznym przykładem jest tutaj rusałka pawik, która siedząc, co jakiś czas otwiera i zamyka skrzydła, ukazując wzór ogromnych oczu  ;również za pomocą refleksów świetlnych, rażących przeciwnika np. egzotyczne motyle z rodzaju morpho (takie metalicznie niebieskie), w Polsce mieniaki (błyszczące fioletowe)

...ale sie rozpisałam  :wink:
Zapisane

Emilka

  • Gość
MOTYLE
« Odpowiedź #7 : 2003-02-04, 16:58 »
oh..dziekuje Kasiu z awyczerpujaca odpowiedz :wink:  jak mnie jeszcze bedzie cos ciekawic to napisze :wink:
Zapisane

kasia

  • Gość
MOTYLE
« Odpowiedź #8 : 2003-02-05, 13:19 »
ok  :wink:    

będę czekać  :lol:
Zapisane

Forum Zwierzaki

MOTYLE
« Odpowiedz #8 : 2003-02-05, 13:19 »

onka

  • Gość
MOTYLE
« Odpowiedź #9 : 2003-02-05, 14:11 »
motyle sa fascynujace :D
mam nawet książkę "Obserwujemy motyle", ciekawi mnie ich rozwój

ja bardziej interesuję się pszczołą samotnicą
ale motyle sa ciekawe bardzo
Zapisane

kasia

  • Gość
MOTYLE
« Odpowiedź #10 : 2003-02-07, 13:26 »
tak...są piękne i fascynujące....wspaniałe  :D

("Obserwujemy motyle" też mam, ale szukam jeszcze innych książek (nikt nie ma :())
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.046 sekund z 23 zapytaniami.