Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3   Do dołu

Autor Wątek: Plaga kleszczy  (Przeczytany 17995 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Plaga kleszczy
« : 2007-03-21, 18:46 »
Plaga kleszczy, psy zagrożone
Anonymous, wto, 2007-03-20 16:51 Wiadomości

W parkach, na polach i w lasach zaroiło się od kleszczy. Każdego dnia do weterynarzy trafia coraz więcej psów zakażonych wywoływaną przez te pasożyty chorobą. Bywa, że śmiertelną.

Nasz pies zdechł w ciągu dwóch dni - opowiada Konrad Sidorkiewicz z Jelonek. - Był zdrowy i pełen energii, a nagle tak zasłabł, że nie miał siły się podnieść. Kiedy zauważyliśmy w je-go moczu krew, natychmiast zawieźliśmy go do weterynarza. W gabinecie zaczął się trząść, jakby miał atak padaczki. Lekarz zrobił badanie krwi i stwierdził babeszjozę.

Ta choroba - wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis - przenoszona jest przez kleszcze i powoduje błyskawiczny rozpad czerwonych krwinek w organizmie. Prowadzi do poważnych uszkodzeń nerek i wątroby. Zakażone zwierzęta bardzo cierpią, bywa też, że zdychają.

Pies państwa Sidorkiewiczów szybko dostał leki i został w klinice weterynaryjnej na obserwacji. Mimo to po dwóch dniach lekarz zadzwonił z informacją, że nie ma dla niego ratunku.

- Taki finał to najgorszy scenariusz - twierdzi dr Anna Pogorzelska z Ursynowskiej Kliniki Weterynaryjnej. - Większość psów po podaniu leków zdrowieje, jednak choroba ta jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla starszych psów lub takich, które przechodzą ją po raz drugi czy trzeci. Gdy zauważymy u zwierzęcia niepokojące objawy, jak spadek sił, gorączka, brak apetytu czy krew w moczu, powinniśmy jak najszybciej zawieźć go do lekarza.

Krótka i ciepła zima sprawiła, że na polach, w lasach i w zaroślach kleszcze pojawiły się szybciej niż zwykle. - U nas na Ursynowie, z powodu bliskości Lasu Kabackiego, zakażeń wywołanych przez kleszcze jest szczególnie dużo. Gdy jest ciepło, ludzie chętniej chodzą z psami na długie spacery. W ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy istny wysyp przypadków zachorowań na babeszjozę. Codziennie kilka psów trafia pod kroplówkę - dodaje dr Pogorzelska.

Czy można uchronić psa przed chorobą? - Ryzyko zachorowania można ograniczyć do minimum - podkreśla dr Jacek Kawałowski z lecznicy weterynaryjnej przy ul. Nowogrodzkiej. - W sprzedaży jest wiele środków przeciw kleszczom. Specjalne preparaty wciera się psu w kark i dają one skuteczną ochronę mniej więcej przez miesiąc. Zabijają kleszcza, kiedy tylko ugryzie, dzięki czemu jego ślina nie wnika do organizmu psa i do zakażenia nie dochodzi.

W sklepach z artykułami dla zwierząt można też kupić specjalne obroże oraz spreje przeciw kleszczom. Weterynarze apelują, żeby nie czekać, aż wiosna zawita na dobre, tylko jak najszybciej zabezpieczyć zwierzę przed babeszjozą. Jeżeli pies ma krótką sierść, po każdym spacerze należy też dokładnie go obejrzeć, sprawdzając zwłaszcza okolice pachwin, gdzie najczęściej wgryzają się kleszcze. Może mu to uratować życie.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34889,3999381.html

Skopiowałam to z Dogo. Ja już pierwszego kleszcza znalazłam na Toffiku... :roll:
Zapisane
IBDG Wrocław

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #1 : 2007-03-21, 19:09 »
Jak ja byłam sama w lesie, bez psa, to usiadłam na trawie i już siedziały na mnie dwa kleszcze, na moją kol też weszły. Przechodziłyśmy przez las to przynajmniej 5 kleszczy łaziło mi po ubraniach.

W tym roku jeszcze kleszcze nie dobrały sie do Bianki, od razu ją zakropiłam. Jest kropiona regularnie, bo też zauważyłam tą plage kleszczy. po każdym spacerze ją oglądam (na szczeście ma krótką sierść)
Zapisane

Chow Baby

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 258
    • WWW
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #2 : 2007-03-22, 14:45 »
Ja jeszcze nie dałam nic od kleszczy ale trzeba o tym pomyśleć.

Forum Zwierzaki

Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedz #2 : 2007-03-22, 14:45 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #3 : 2007-03-29, 19:40 »
Kleszcze są bardzo grożne i to nie tylko dla zwierząt domowych - podobno wymieniana w artykule babeszjoza dopadła lisy - to już jest trzecia choroba,którą myśliwi przypisują lisom w tym miesiącu,ale ze wszystkich,chyba najbardziej prawdopodobna.

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #4 : 2007-03-29, 22:57 »
Dzisiaj na łące po moim psie chodził kleszcz. Od razu go trzepłam i sprawdziłam czy nie chodziło po niej więcej.

a jeszcze rok temu weterynarze uspakajali ze w Polsce nie ma babeszjozy... no to teraz tak nie będą mówić :P teraz bardzo pilnuje swojego psa i jeszcze w tym roku jeszcze zaden kleszcz sie w nią nie wbił ;)
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #5 : 2007-03-30, 08:58 »
Toffik zabezpieczony, ale i tak gmeram mu w futerku... Boję się tego paskudztwa...
Zapisane
IBDG Wrocław

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #6 : 2007-04-14, 09:06 »
Kupiłam dzisiaj kolejną tubke firprexu, mam dosyć tych kleszczy, Bianka pare pogubiła w domu, jednego jej wyjełam, prawie że już nie żywego bo firprex działał. Wczoraj łaziły jeszcze po niej dwa, wiec je zdjełam i butem je.

A jeszcze nie dawno poszłam z psem do lasu i co chwile po 5 kleszczy na nią wchodziło, żaden nie uszedł z życiem, naliczyłam ok. 30 kleszczy.

Trzeba uważać bo tu nie ma żartów...
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #7 : 2007-04-14, 10:13 »
Mimo zabezpieczenia sprayem, znaleźliśmy 5 lub 6 kleszczy :grr: Nie były duże, ale już napite... Ten spray nie działa, czy co? To ten niemiecki, kupiony u weta, nie pamiętam nazwy. Co myślicie o obróżkach Bayera? Znajomą wetka zachęcała właśnie do takiej obróżki, ale pod kątem pcheł. Czy na kleszcze też jest dobra?
Zapisane
IBDG Wrocław

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #8 : 2007-04-14, 11:27 »
IBDG, spray za dużo nie daje, bo on praktycznie jest do tego aby już spryskać wbitego w psa kleszcza czy pchłe. Obróżek nie polecam, tylko na pchły.

Najlepsze są krople, mimo ze kleszcz sie wbije w psa nie jest to niebezpieczne bo klescz sie "zatruwa" i do 24h odpada. Więc jest nieszkodliwy taki kleszcz. Ale jak sie wbije 30 kleszczy naraz to juz nie ma żartów :P dlatego na kazdym spacerze trzeba regularnie sprawdzać sierść psiaka.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedz #8 : 2007-04-14, 11:27 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #9 : 2007-04-14, 11:31 »
A ten firprex tylko u weta kupię?
Zapisane
IBDG Wrocław

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #10 : 2007-04-14, 11:45 »
zazwyczaj tak, ale sa tez sprzedawane w sklepach internetowych http://www.krakvet.pl/index.php?cPath=23_61&sort=1a&filter_id=37
dobre też sa kropelki frontline ;) tylko u weta kupisz.

Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #11 : 2007-04-14, 11:52 »
Dzięki, Mysha :)
Zapisane
IBDG Wrocław

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #12 : 2007-04-14, 15:15 »
miedzy fiprexem a frontlinem tak naprawde sa zaledwie dwie roznice - firma i cena. Fiprex jest produktem polskim - dlatego kosztuje gdzies o polowe mniej niz frontline - mimo, ze zawarte substancje sa identyczne.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #13 : 2007-04-14, 16:18 »
Tak podejrzewałam, Iras ;p Często płacimy drożej za samą nazwę firmy, a nie za zawartość produktu :P
Zapisane
IBDG Wrocław

Stokrotka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1021
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #14 : 2007-04-15, 18:13 »
Tino miał kleszcza, nigdzie w lesie nie był, w domu obok Tui i innych iglaków jakie mam na ogródku, a tak to szczere pole na spacerach, raczej bez drzew. Mikunia sunia babci tez miała kleszcza i to na uchu, tylko u niej po podwórku biega.
Zapisane
„W tej chwili jest 6, 470, 818, 671 ludzi na świecie. Niektórzy z nich uciekają przestraszeni. Niektórzy wracają do domu. Niektórzy mówią kłamstwa, aby przetrwać dzień. Inni po prostu spoglądają prawdzie w twarz. Niektórzy są złymi ludźmi, w walce z dobrem, a niektórzy dobrzy walczą ze złem. Sześć miliardów ludzi na świecie. Sześć miliardów dusz. A czasami wszystko, czego pragniesz... Jest jedna”

Forum Zwierzaki

Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedz #14 : 2007-04-15, 18:13 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #15 : 2007-04-15, 18:26 »
kleszcze nie siedza na drzewach - siedza wlasnie w trawie.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #16 : 2007-04-15, 18:33 »
Iras,ale z drzew też czasami spadają - nieraz u ludzi znajduje się kleszcze na głowie,no i zaleca się noszenie różnych nakryć głowy,np. w lesie.

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #17 : 2007-04-15, 18:39 »
nie twierdze ze nie - faktem jest jednak, ze latwiej zlapac kleszcza w trawie niz takiego, ktory sadnie z drezwa...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #18 : 2007-04-15, 18:57 »
Tak - w trawie i na krzakach jest ich najwięcej.

cucciola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 500
  • Labrador Retriever forever!
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #19 : 2007-04-15, 19:12 »
ja moge polecic obroze PREVENITX u nas fajnie sie sprawdzila na kleszcze..a ma jeszcze taki fajny mietowy zapach :)
Zapisane
Moj aniolku.biegasz teraz za teczowym mostem po soczystej trawie..juz od 6 marca 2006

http://cuciola.blog.interia.pl/Cuciola/
blog o Yoghim

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #20 : 2007-04-15, 19:36 »
Bianka złapała własnie pełno kleszczy z krzeków, traw. na drzewach są rzadko, ale taki jeden delikwent właśnie z drzewka wskoczył na mnie :P
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedz #20 : 2007-04-15, 19:36 »

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #21 : 2007-04-15, 20:21 »
Czy to normalne, że jedna tubka Fiprex'u kosztuje 25zł?
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #22 : 2007-04-15, 21:18 »
Grzesiek zalezy od wagi psa, mój pies wazy 14kg wiec płace 19zł. Twój pies pewnie jest o wiele cięższy, wiec tą cene jaką podajesz jest normalna.
Zapisane

Nanami

  • Gość
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #23 : 2007-04-16, 19:58 »
Kleszcze przenoszące babeszjoze w wiekszosci znajduja sie na wschód od Wisły, w tych partiach Polski. Moja sucz ma zwykła obroze Beaphera, narazie miała tylko jednego sredniego, choć juz niezyjącego kleszcza u nasady ucha. Niestety Beapher ma nieprzyjemny dosyc zapach, ale nie było jeszcze w sklepie Sabunolu, który chciałam kupić.
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #24 : 2007-04-18, 15:09 »
ja zawsze zabezpieczałam swoje psy frontline'm ale w tym roku lekarz polecił mi właśnie fiprex. Narazie zostały posmarowane i zobaczymy jak to będzie ;) pojechały właśnie na tydzień do puszczy wraz z rodzicami ;)

moja mrówka już była 2 razy chora na pokleszczowe :|
Iras jakie są jeszcze choroby które mogą wystąpić po ugryzieniu przez kleszcza??
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #25 : 2007-04-18, 15:18 »
oprocz babeszjozy wystepuje jeszcze borelioza - jest to choroba o wiele nievbezpieczniejsza niz babeszja, z tego powodu, ze trudniej rozpoznac poczatkowe objawy (przypominaja grype) pozniej dochodzi przewlekle zapalenie stawow, na koniec natomiast - atakuje uklad nerwowy.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #26 : 2007-04-20, 18:05 »
Dziś wet powiedział mojemu mężowi, że fiprex ma mniejsze stężenie trucizny i o 1/3 krótsze działanie :/ Czy to możliwe? :help: Na razie wzięłam od mamy frontline, ale zamierzałam kupić fiprex i teraz nie wiem :/
Zapisane
IBDG Wrocław

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #27 : 2007-04-21, 17:46 »
stezenie jest rzeczywiscie nieco mniejsze - frontline 10g/ml fiprex 7,5g/ml - haczyk tkwi w tym, ze przykladowo frontline dla kota ma sie w tubce 0,5ml fiprexu natomiast 7ml - w zwiazku z czym na to samo wychodzi jesli chodzi o skutecznosc i dlugosc dzialania - tyle ze wciaz pozostaje kwestia ceny...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedz #27 : 2007-04-21, 17:46 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #28 : 2007-04-22, 12:44 »
Dzięki, Iras. Wolałam spytać, dla pewności :)
Zapisane
IBDG Wrocław

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Plaga kleszczy
« Odpowiedź #29 : 2007-04-23, 15:33 »
Iras - mam pytanie: Miki dostał przeciw kleszczom Sabunol - czy to wystarczy,bo ja się na tym nie znam...?
Strony: [1] 2 3   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.059 sekund z 28 zapytaniami.