Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Cieczka u Bernardynki  (Przeczytany 12108 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MaciekBora

  • Gość
Cieczka u Bernardynki
« : 2007-09-06, 16:41 »
Witam,

mam 1,5 roczną Bernardynkę, która teraz ma cieczkę. Przed cieczką miała duży apetyt, a teraz, w trakcie, bardzo słabo je. Wylizuje sobie pochwę i jest ona powiększona i widoczna (nabrzmiała), czy to jest normalne? Generalnie wszystko OK, dobrze się czuje, szczeka na psy i biega po terenie. Proszę o poradę.

Dziękuję.
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #1 : 2007-09-06, 16:44 »
możliwe ze przez hormony mało je, woli robić coś innego...
to ze jest powiększona to normalne, kora jak kiedyś miała cieczke tez miała powiększone.
jeśłi biega to jest ryzyko ze spotka innego psa, a chyba nie chcesz mieć młodych? jak sięcieczka skończy to proponuje wysterylizować pieska :)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #2 : 2007-09-06, 19:09 »
Pochwa wyszła na wierzch? Nie rozumiem? Piszesz, że wylizuje sobie pochwę, ta zaś powinna być "na swoim miejscu" i pies raczej nie ma mozliwości jej lizania. Chyba, że pomyliłeś pochwę ze sromem, wtedy jest to normalne.
Jeśli jednak ze sromu wychodzi różowa, nabrzmiała śluzówka to należy udać się do weta, jest to tzw. wypadanie pochwy spowodowane hormonami. Może to się ujawniać podczas wszyscych cieczek - podczas cieczki wszystko sie "luzuje", nabrzmiewa, zaś przerośnięta śluzówka pochwy wypada na zewnątrz i - zaniedbana - może spowodować zakażenie, które może przejść na inne narządy rozrodcze. W tym wypadku najlepiej sukę wysterylizować, można wyciąć  chirurgicznie nadmierną ilośc śluzówki pochwy, jednak to może wrócić (tkanka ma właściwości regenerujące i odrasta).
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedz #2 : 2007-09-06, 19:09 »

MaciekBora

  • Gość
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #3 : 2007-09-06, 22:04 »
Nie wiem co to jest, taka gula różowa, czy to jest pochwa? Tak trochę jajowato wystaje i ona sobie tam liże. Co to jest?
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #4 : 2007-09-06, 22:28 »
Tak - to jest pochwa. U duzych ras stosunkowo czesto zdarza sie wypadniecioe pochwy w czasie cieczki. I psu trzeba ta pochwe wsadzic na miejsce ( nawet niech ci nie przejdzie przez mysl, ze sam moglbys to zrobic) W niektorych przypadkach, gdy wypadniecie jest znaczne konieczna jest iterwencja chirurgiczna. Powiem od razu - szanse na to ze pochwa wroci sama na miejsce sa nikle, a nawet jesli to stanie sie to dopiero jakis czas po cieczce - a przez caly czas gdy jest na wierzchu do ukladu rozrodczego beda dostawac sie drobnoustroje. pomijajac fakyt, ze masz praktycznie gwarancje ze przy nastepnej cieczce bedzie to samo (przy kazdej nastepnej) Jedyna mozliwosc zapobiegania to sterylka
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #5 : 2007-09-07, 14:27 »
no chyab że pochwa, pomyślałam ze jest nabrzmiałe to co zawsze, ze jest troche powiększona, radze posłuchac Iras, no i najlepiej sokonać sterylizacji ;)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

MaciekBora

  • Gość
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #6 : 2007-09-07, 17:02 »
Zostało stwierdzone wypadnięcie pochwy przez weterynarza i będzie robiona operacja sterylizacji z podszyciem pochwy. Czy taka operacja jest groźna dla psa, jak później pies będzie do siebie po tym dochodził. Proszę o porady itp., dziękuję.
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #7 : 2007-09-07, 19:48 »
Kore sterylizowałam w sobote, nadal małó je, jest troche gruba i był usuwany pierwszy(od tyłu) sutek i pełno tam szwów więc troche zaropiało. po narkozie 24 godziny dochodziła do siebie. teraz już jest dobrze, mało chodzi ale już schodzi po schodach i nie trzeba jej nosić. oczywiście są sytuacje ze pis na następny dzień 'biega' chce siebawić i jest wszystko ok. kora jest delikatna i to chyba dlatego tak ciężko przeżyła operacje. ale potecam ci ten zabieg, nie bedzie potem problemów
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #8 : 2007-09-07, 21:09 »
sterylizacja to w tej chywili rutynowy zabieg - glowne (jesli nie powiedziec - jedyne) ryzyko jest zwiazane z narkoza - jednak narkoza nie powinna byc problemem dla mlodego psa.

Sterylizacja polega na usunieciu macicy i jajnikow - calosc trwa okolo 3 godzin - liczac w tym czas na zasniecie, przygotowanie i wybudzenie psa.  standardowo psa dostaje sie juz wybudzonego (tzn. bedacego w stanie wyjsc o wlanych silach) Po operacji nalezy psu zapewnic cieplo (narkoza powoduje spowolnienie pracy serca, w zwiazku z czym spadek temperatury ciala) i spokoj. W dniu operacji psu nie wolno dawac nic do jedzenia - ani przed, ani po. W tym dniu gdy juz bedzie po zabiegu pies bedzie jeszcze odczuwal skutki narkozy - mowiac wprost - bedzie nacpany - rozne psy, roznie sie przy tym zachowuja - jedne po prostu spia, inne szczekaja, piszcza, czasem wyja - przy czym nie ma to nic wsolnego z bolem ze wzgledu na to ze narkoza ma rowniez dzialanie przeciwbolowe.

Suka dochodzi do siebie przez jakies 3 dni - po tym czasie najczesciej wraca juz prawie calkowicie do normalnego trybu zycia - tyle ze do wlasciciela nalezy dbac o to by sie nie forsowala, ani nie miala wysilku 9spacery na zalatwienie sie i z powrotem) szwy zdejmuje sie po 7 - 10 dniach ( najczesciej po 10 - wtedy ma sie pewnosc ze rana sie zrosla) Po zdjeciu szwow cieczki, wwszelkie problemy z nimi zwiazane - pod postacia chmar psow za suka na spacerach, plamienia itp. itd. jak i choroby zwiazane z ukladem rozrodczym - ropomacicze, nowotwory, cysty na jajnikach i macicy, wypadanie pochwy odchodza w zapomnienie (doslownie) Znacznie zmniejsza sie rowniez ryzyko zachorowania na nowotywory sutkow (a nawet jesli trafi sie guzek, to ze wzgledu na brak hormonow plciowych najprawdpodobniej nie bedzie zlosliwy, ani nie bedzie rosl)

Trzeba tylko pamietac o jednym - usuniecie ukladu rozrodczego sprawia, ze organizm traci dosc sporo zapotrzebowania na energie - w zwiazku z czym pojawia sie tendencja do tycia - sposob na rozwiazanie tego problemu jest bardzo prosty - mniej dawac do jedzenia
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedz #8 : 2007-09-07, 21:09 »

MaciekBora

  • Gość
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #9 : 2007-09-07, 23:24 »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, a w szczególności Tobie Iras. Bardzo mnie podbudowały Twoje fachowe rady. Renia, a Twojej Korze życzę szybkiego powrotu do zdrowia, pozdro.
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #10 : 2007-09-07, 23:33 »
Iras mój pies był do odebrania w 1,5godz. zasną szybko i po 90minutach wieźliśmy go do domu tylo że jeszcze spała. potem się wybudzała kilka zary zmieniła pozycje do spania i nic więcej, potem powoli wracała do siebie bo nie wiedziała co sie z nia dzieje.

Maciek dzieki za życzenie, przekaze korze :P :)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #11 : 2007-09-07, 23:51 »
MaciekBora, napisz jak tam suka po operacji.
Mój pies ma podobny problem, tyle, że przy 4 cieczce (właśnie ją kończy :)) w życiu pochwa nie wyszła  :) . Ale nie ma gwaracji, że i przy następnej nie wypadnie znów. Sama zdecyduję się na sterylizację, ale póki co musimy dowiedzieć się  czy suka może być sterylizowana w tym wieku, oraz zrobić podstawowe badania, poniewaz miałam niemiłe sytuacje związane z narkozą psa.
Zapisane

MaciekBora

  • Gość
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #12 : 2007-09-08, 16:00 »
Operacja będzie w środę. Mam kolejne pytanie, jak zabezpieczyć szew brzuszny po tej operacji? Tak, żeby pies sobie tego nie rozerwał.
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #13 : 2007-09-08, 16:04 »
mój pies nie gryzł szwów, wet powiedział ze kołnierz stresuje i nie zakładaliśmy jej. myśle że nie gryzła ich bo ją przy dotykaniu bolało, zresztą nie wime. jak miała rozcięte pół opuszki to sobie ją wygrysła, oderwała ją ale szwom nic nie robi

zazwyczaj jest kołnierz, tylko ze on psa stresuje, niektóre psy
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

MaciekBora

  • Gość
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #14 : 2007-09-08, 16:13 »
A i jeszcze Berna (czyli moja Bernardynka), dostała dziś zastrzyk na przerwanie cieczki. Weterynarz podejrzewa, że to macica wypycha pochwę, ale nie wiadomo. Jak pies dostaje taki zastrzyk, to trzeba operację zrobić w przeciągu dwóch tygodni, bo może się to skończyć potem ropomacicze.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedz #14 : 2007-09-08, 16:13 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #15 : 2007-09-08, 21:58 »
Cytuj
Jak pies dostaje taki zastrzyk, to trzeba operację zrobić w przeciągu dwóch tygodni, bo może się to skończyć potem ropomacicze.

zastrzyki hormonalne zawsze sa ryzykiem - tyle, ze w przypadku gdy pochwa jest na wierzchu, do macicy ma dostep masa drobnoustrojow - wiec zagrozenie ropomacicza jest tak czy inaczej o wiele wieksze, niz w przypadku suki ktora normalnie przechodzi cieczke.

Jesli chodzi o zabezpieczenie szwow - to najlepiej tak naprawde sprawdza sie taki kubraczek - http://www.vetmozga.com/sklep/zdjecia/20.jpg cos w tym stylu - jest wprawdzie drozszy od kolnierza, jednak nie nie stresuje tak bardzo jak kolnierz i pies nie obija sie o wszystko na swojej drodze.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

MaciekBora

  • Gość
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #16 : 2007-09-09, 11:57 »
Dzięki za odpowiedź, gdzie można nabyć taki kubrak dla Bernardynki (1,5 rocznej), coś koło 50-60 kg.
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #17 : 2007-09-09, 14:28 »
może z tej strony to Iras podała
http://www.vetmozga.com/sklep/pokaz_produkty.php?idpodkat=2&order=nazwa&str=1
tylko teraz jaki rozmiar, waga nie jest chyba ważna raczej obwód, a nawet obwody
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

MaciekBora

  • Gość
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #18 : 2007-09-09, 20:41 »
Dzięki! Jesteście super. Zamówiłem już ubranko i kaganiec w rozmiarach XXL :)
Zapisane

MaciekBora

  • Gość
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #19 : 2007-09-25, 23:49 »
OK, już 12 dni po operacji, wszystko OK, odzyskała energię i ma się dobrze :)
Zapisane

MaciekBora

  • Gość
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #20 : 2007-12-26, 15:08 »
Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dla wszystkich miłośników zwierząt, a w szczególności doradzającym nam i pomagającym w naszym problemie życzy Berna z Rodziną :) "Mam się już dobrze, nie kuleję, jestem dawno po operacji wypadnięcia pochwy i sterylizacji (2 w 1), mam rok i dziewięć miesięcy i dobrze mi się żyje, hej!"









Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedz #20 : 2007-12-26, 15:08 »

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: Cieczka u Bernardynki
« Odpowiedź #21 : 2008-01-01, 12:51 »
Piękna. :) Wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia, dla suni, Ciebie i Twojej rodziny w Nowym Roku. :)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.082 sekund z 27 zapytaniami.