Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Stepcio- co dziś na obiad?  (Przeczytany 3516 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Stepcio- co dziś na obiad?
« : 2004-03-16, 14:28 »
moj zolw nie chce jesc nic oprocz salaty, jablka, banana, tartej marchwii i makaronu.. probowalam mu dawac suszona lucerne, probowalam granulat dla zolwii ladowych.. nic :( help!
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #1 : 2004-03-16, 17:37 »
Sproboj namoczyc granulat, tak, zeby sie zrobil miekki. Ale niektore zolwie nigdy sie do niego nie dadza przekonac.
Niedlugo na szczescie beda dostepne swieze zieleninki naturalne-nie jakas tam chemiczna salata, tylko pyszne mleczyki  :wink:
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #2 : 2004-03-16, 19:54 »
oooooo! :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedz #2 : 2004-03-16, 19:54 »

Edi

  • Gość
Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #3 : 2004-03-16, 21:37 »
Witam
Z podawania sałaty(makaronu też) w ogóle zrezygnuj-i zimą i latem.Nie daje żółwiowi nic,wręcz przeciwnie.Tak jak napisała Wiedźma,kiedy pojawi się świeżutka zielenina powinna być podstawą w diecie żółwia :) Do tego warzywa,owoce w małych ilościach.
Nie daj żółwiowi postawić na swoim,dieta musi być urozmaicona,czy mu się to podoba czy nie  ;) Może uda się go oszukać-podawaj mu nowy pokarm(ten,który nie chce zjeść) razem z jego ulubionym.Z czasem zmieniaj proporcje-więcej tego czego jeść nie chciał,mniej tego co chciał.Może nie zauważy,choć często tak nie jest.Wtedy możesz zrobić mu przerwę w karmieniu,na jeden dzień.To nie będzie dla niego szkodliwe a na drugi dzień jego apetyt powinien się zwiększyć --> może wtedy sprubuje tego co mu podasz  :wink:  
Pozdrawiam
Zapisane

Dalmafreciak

  • Gość
Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #4 : 2004-03-17, 12:26 »
Ja mojej zolwiczce tez namaczalam pokarm, i wtedy zajdala az jej sie skorupa trzesla :wink: !!! Radze sprobowac ;) !
Zapisane

AnUSiA

  • Gość
Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #5 : 2004-03-23, 16:03 »
a mój żółw już prawie rok nie je,powiem inaczej w tym okresie zjadł z dwa razy skape papu i szedł dalej spać.Co robic?
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #6 : 2004-03-23, 19:37 »
a w jakich warunkach go 3masz?
Zapisane

AnUSiA

  • Gość
Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #7 : 2004-03-23, 21:08 »
60*40 i 40-długosć,szerokośc i wysokość a na wiosne jak się bódzi jest przynoszone większe nie dużo ale jednak
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #8 : 2004-03-24, 12:47 »
Napisz cos wiecej poza wymiarami terrarium-jakie ma warunki? Oraz jak dlugo go masz, jak sie wczesniej zachowywal itd.
Jesli nie je juz prawie rok, to nie czekaj nie wiadomo na co, bo w koncu zolw Ci zejdzie smiercia glodowa.
Jesli masz w okolicy weta znajacego sie na gadach, to radze sie wybrac do niego.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedz #8 : 2004-03-24, 12:47 »

AnUSiA

  • Gość
Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #9 : 2004-03-24, 21:45 »
mam go już 5albo 6 lat i zawsze lubił jeśc no zobaczymy a wetów w poblizu mam raczej od ssaków :(
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #10 : 2004-03-25, 13:22 »
Nadal nie podalas warunkow, w jakich zyje zolw.

Nie chce Cie martwic, ale czekajac z zalozonymi rekami nie wiadomo na co na pewno mu nie pomozesz  :roll:
Zapisane

Przemek

  • Gość
Re: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #11 : 2004-04-16, 21:22 »
nie obraz sie ale jeezeli od poczatku karmilas zolwia tymi owocami i warzywami zolw joz sie przyzwyczail i jezeli bedziesz podtykala mu inny pokarm poprostu nie bedzi jadł  niezapomnij o witaminach dla pupila tzn  witamina a   witamina d3  oczywiscie w krioplach to przywróci mu chec do zycia i niemartw sie a jezeli zolwia masz od niedawna to  icesz sie ze gogole cos je aha moj je to samo co twoj sproboj podac mu ugotowane jajko  rybe slodkowodna tylko bez osci :)
Zapisane

Edi

  • Gość
Re: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #12 : 2004-04-17, 01:14 »
Cytat: Przemek
sproboj podac mu ugotowane jajko  rybe slodkowodna tylko bez osci :)


 :eh:  To nie jest pokarm dla żółwia lądowego...żółwie lądowe są całkowitymi roślinożercami,pokarmu mięsnego nie potrzebują.
----->
Cytuj
Tak jak napisała Wiedźma,kiedy pojawi się świeżutka zielenina powinna być podstawą w diecie żółwia  Do tego warzywa,owoce w małych ilościach

Pozdrawiam
Zapisane

miódka

  • Gość
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #13 : 2006-01-03, 16:17 »
co za głupota! szukałam informacji na temat suchego pokarmu dla zółwi, ale nie sadziłam że znajdę taką głupotę.

Żółw lądowy do prawidłowego rozwoju potrzebuje również mięsa! w małych ilościach, ale potrzebuje!

pozdrawiam
Zapisane

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #14 : 2006-01-04, 17:10 »
Żółwie stepowe NIE jedzą mięsa w naturze i nie potrzebują go w terrarium. Potrzebują siana, trawy, ziół.
Znam dwie osoby, które ten gatunek rozmnażały. Dietę stanowiła zielenina, drobne ilości marchwi, cukinii, żadnego mięsa ani owców.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedz #14 : 2006-01-04, 17:10 »

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #15 : 2006-01-07, 19:18 »
Miódka, skoro szukałaś informacji to znaczy, że nie masz tak dużej wiedzy i doświadczenia żeby wiedzieć co w tym momencie jest głupotą, a co prawdą. A Edi i Pituophis mają zarówno wiedzę i wieloletnie doświadczenie, a ja ich słowa potwierdzam, bo po pierwsze na ten temat dużo czytałam i sama mam od paru ładnych lat żółwia lądowego...
Zapisane

miódka

  • Gość
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #16 : 2006-01-22, 14:57 »
no tak, to prawda, nie jestem weterynarzem nie znam sie na wszystkim- stad moje ciagle poszukiwania na ten temat.

Mam 3 podreczniki o zolwiach i w kazdym jest napisane ze zolwie ladowe potrzebuja w prawidlowej diecie miesa rowniez i jego brak mzoe doprowadzic do chorob.
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #17 : 2006-01-22, 15:38 »
Żółw lądowy w naturze gdy jest głodny i brakuje odpowiedniego pokarmu może zjeść trochę padliny, ale jest to próba przetrwania. Z całą pewnością nie robi tego, bo potrzebuje mięsa, a już tymbardziej jego brak nie doprowadzi do żadnych chorób! Powiedz, a czy w tych podręcznikach zalecają produkty mleczne i jajka dla żółwi lądowych?
Zapisane

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #18 : 2006-01-22, 15:57 »
Po pierwsze- jest jedna dobra w miarę książka o żółwiach lądowych. Reiner Praschag "Żółwie lądowe", wyd. Świat Książki. Reszta polskich nadaje się do wyrzucenia do śmieci :( . Polecam wydawnictwa zachodnie, zwł. niemieckie.
W ogóle co to za pojęcie"żółwie lądowe"? To tylko mówi, że żółw żyje na lądzie, nic więcej. Każdy gatunek wymaga innych warunków, nie można ich wrzucać do jednego worka! Rzeczywiście są wśród Testudinidae wszystkożercy, np. Chelonoidis carbonaria, które wymagają 1-2 razy w tygodniu dodatku osesków gryzoni, dżdżownic, ślimaków do pokarmu. Aktywnie poszukują ona drobnych zwierząt, reagują na ruch. To w ogóle niesamowite "lądowce" inne niż wszystkie, niesamowicie kontaktowe :)
Większość żółwi lądowych, w tym i gatunki z okolic Morza Śródziemnego czy żółwie stepowe to zwierzęta przystosowane do żywienia się ubogokaloryczną, włóknistą roślinnoscią zielną, i tak samo- ziołami,trawą, liśćmi, sianem- należy je żywić w terrarium. Warzywa to dla nich rzadki dodatek( np. raz w tygodniu trochę startej marchewki), a z podawania owoców można w ogóle zrezygnować, albo podać np. kilka truskawek w okresie kiedy są dostępne. Zalecane w dawnych książkach sałatki warzywno-owocowe jeszcze z dodatkiem mięsa, sera, makaronu, sztucznych pokarmów, to niestety dieta CAŁKOWICIE NIENATURALNA dla tych żółwi. Po pewnym czasie wystąpią problemy z nerkami, wątrobą, żółw będzie piramidkował( zaburzenia wzrostu, bo za szybko rośnie), w końcu prowadzące do nieodwracalnych zmian lub śmierci.
« Ostatnia zmiana: 2006-01-22, 16:00 autor pituophis2 »
Zapisane

miódka

  • Gość
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #19 : 2006-01-24, 13:11 »
produkty mleczne i jajka dla żółwi lądowych

- biały ser i gotowane żółtka jajek.


Data wysłania: 2006-01-24, 12:59
czy w takim razie możecie podać mi jakieś linki odnośnie zdrowego żywienia żółwia greckiego, bardzo bym chciała porównać Wasze mam andzieje, dobre sposoby żywienia z tymi które mam w książce. przyznam, poprzednia właścicielka dała mi właśnie trzy podreczniki+ własny przepis na żółwia i wszedzie tam dokladnie jest napisane ze zolwie potrzebuja bialka i wapnia ktore najlatwiej uzupelnic poprzez ser i jajka. i ze straszliwym bledem hodowcow jest nie podawanie im miesa ... a np podawanie salaty - czego staram sie unikac i naprawde od swieta mi sie zdarza [to chyba bledem nie jest?] Oo  nie chciałabym doprowadzić do choroby jakiejkolwiek :< mój żółwik ma niestety szklane terarium[chce to zmienic ale narazie nie mam mozliwosci, takie terarium dostałam od poprzedniej wlascicielki], zmieniam mu torf srednio co miesiac, dwa w zaleznosci jaki jest jego stan. podaje mu warzywa wlasnie merchewke, kapuste pekińską, pomidory, jak było lato wychodziłam z nim na spacery i to wtedy jadł sobie mniszki.. teraz jest z tym problem ze  zrozumiaych przyczyn a obawiam sie troche jakosci ogorkow. pomidorow wogole juz mu teraz nie podoję bo mi się te co są nie podobaja. wiec glownie marchewke, ogorek, kapuste pekinska i czasem troche owocow dostaje. dawalam mu tez troche suchego pokarmu ale nie chcial. dzis bylam w sklepie zoologicznym i tam rozmawialam i dowiedzialam sie o jakiejs karmie JBL dla zolwi ladowych, pewnie jutro/pojutrze zakupie... narazie kupilam uniwersalny pokarm, ale zdaje sobie sprawe ze pewnie nie jest jakis bardzo dobry, [chocby dlatego ze uniwersalny]

pozdrawiam i dziekuje za pomoc z gory i w imieniu mojego żółwia :)
Zapisane

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #20 : 2006-01-24, 13:18 »
Polecam przeszukanie :
http://www.terrarium.com.pl/forum/viewforum.php?f=24

Wyhoduj żółwiowi fasolę( liście),rzeżuchę, kup suszone zioła( Zuzala- dla gryzoni), sianko, sepię na niedobory wapnia.. Zresztą zapraszam do lektury forum :) Do roboty! :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedz #20 : 2006-01-24, 13:18 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #21 : 2006-01-24, 13:44 »
:hmmm: :mysli:

Forum Zwierzaki, oczywiście  :wink: ;)
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #22 : 2006-01-24, 17:28 »
A ja polecam też cykorię - dość łatwa do zdobycia i dobra dla żółwia ;)

Ser i jajka to absolutnie nienaturalny pokarm dla żółwia i nie powinno się go podawać. Jak powiedział Pituophis, przerwertuj www.terrarium.com.pl -> tam nie pisze jedna hodowczyni/hodowca, ale setki hodowców gadów z całej Polski.
Zapisane

miódka

  • Gość
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #23 : 2006-01-25, 13:12 »
dziękuje, przewertuję napewno, co do cykori, podaje i rzeczywiscie bardzo ją lubi  :)
dzieki raz jeszcze  :tuli:


Data wysłania: 2006-01-24, 23:36
z tego co znalazłam wynika że najlepiej hodować rzerzuchę i fasolę jaś [duży]... w okresie zimowym
oraz kupowanie karmy
-agrobs która wszyscy tam chwalą [a ktorej ja narazie nie zamierzam kupowac]
podawanie cykori, cukinii albo merchewy.

rozmawialam z kilkoma sprzedawcami o sepii i zaden nie wiedzial co to, malo tego hutornicy również. znali to tylko pod formą dla ptaków.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #24 : 2006-01-25, 13:17 »
a tak w ogóle to zamarudzę że od trzech tygodni nigdzie nie mogę cykorii dostać...czy to normalne o tej porze roku?
Zapisane

miódka

  • Gość
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #25 : 2006-01-25, 13:22 »
ja dostaję cykorię w warzywniaku spokojnie ...
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #26 : 2006-01-25, 13:27 »
a wszystkie oblazłam i sklepy z dużymi stoiskami warzywnymi tez...nawet w Selgrossie nie ma :(

Hmmm..,. żólwica ma zdrową biegunkę...po jabłuszku???
Zapisane

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #27 : 2006-01-25, 16:21 »
Bo sepia jest dla ptaków:) Ale podajemy tą samą sepię żółwiom, jaszczurkom i ptakom :)
Jabłuszko czy jakikolwiek inny owoc dla żólwia stepowego to rzadki ( np. raz w miesiącu mały plasterek) dodatek, bez którego zresztą żółw może się doskonale obejść. Po podaniu większej ilości owoców żólwie z suchych terenów zwykle mają biegunki, bo nie są przystosowane do takiego pokarmu, to zbyt ciężkostrawne dla nich.
Zimą koniecznym dodatkiem, a nawet wręcz bazą diety powinny być suszone liście i siano, pomijając już fakt, że żółwie powinny zimą zimować, a nie być aktywne( ta aktywność czasami bywa szkodliwa).
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedz #27 : 2006-01-25, 16:21 »

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #28 : 2006-01-25, 16:55 »
Pitu, ale zimowanie wcale takie łatwe nie jest, trzeba wiedzieć co i jak - poza tym jesli ktoś nie ma doświadczenia może być zagrożenie, że gadzina się nie wybudzi.. a tego nie chcemy, prawda? ;) W zimie aktywność nie zimowanych gadów też bardzo spada, więc przynajmniej jakiś tam 'zarodek' zimy mają. :P

Nefra - tak, w zimie znacznie ciężej znaleźć cykorie niż w lecie, aczkolwiek ja mam dostęp do dużych supermarketów i warzywniaków w W-wie - i tu, i tu cykorii jest mnóstwo.

Ja szczerze mówiąc w zimie bazuje na tartej marchwi od czasu do czasu, cykorii, sianie i suszonych mleczach/ziołach HP albo Zuzali, a w lecie gad je mlecze, koniczyny i babki z ogródka; owoce porzuciłam całkowicie.
Zapisane

miódka

  • Gość
Odp: Stepcio- co dziś na obiad?
« Odpowiedź #29 : 2006-01-25, 20:34 »
Bo sepia jest dla ptaków:) Ale podajemy tą samą sepię żółwiom, jaszczurkom i ptakom

-czyli mogę spokojnie kupić taką "dla ptaków" i mu podać..?
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.082 sekund z 28 zapytaniami.