Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Podmiana wody - pytanie  (Przeczytany 14453 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Podmiana wody - pytanie
« : 2008-09-30, 16:31 »
Witam! Jestem początkujący jeśli chodzi o akwaria. W związku z tym mam pytanie.
Mam zamiar podmień część wody (rybki zamieszkały w akwarium 10 dni temu), ponieważ woda zrobiła się strasznie mętna. I tutaj moje pytanie: czy podczas częściowej wymiany wody (planuję wymienić 5-10l, akwarium ma 40l) należy wyjąć rybki z akwarium? Czy mogą swobodnie pływać podczas podmiany?
Obsada to: bojownik, 2 kosiarki, 3 neonki, 4 gupiki, 2 molinezje, półdziubek, długonos, jeszcze dwie rybki, których nie znam nazw (niewielki, szybkie :), czyszczą dno, poleciła je pani w sklepie - zamiast glonojadów).
Obsada może nie jest za dobrze dobrana, ale część rybek kupili rodzice - molinezje, półdziubka i długonosa.
Zapisane

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #1 : 2008-09-30, 16:50 »
co do obsady kosiarki są za duże na ten litraż, molinezje też; długonos ciernisty potrzebuje min. 150l, musisz koniecznie oddać te ryby, bo się męczą
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #2 : 2008-09-30, 18:06 »
Co do molinezji i długonosa rozumiem.
Ale kosiarki także poleciła mi Pani w zoologicznym, twierdziła, że 40l będzie ok. dla tych rybek.

A jak ma się sprawa z podmianą wody? PRzenosić rybki do innego naczynia czy mogą pozostać w akwarium?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedz #2 : 2008-09-30, 18:06 »

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #3 : 2008-09-30, 18:30 »
NIGDY nie słuchaj sprzedawców :D
Co do podmiany to był jeden błąd, akwarium nie dojrzało bo potrzebuje minimum 2 tygodni BEZ rybeki teraz woda stała się mętna.
Filtr musisz mieć odpowiedni do litrażu to woda nie będzie mętna, rybek podczas podmian się nie wyjmuje, a podmiany robimy około 15-20% wody, woda musi odstać w wiaderkach/butelkach z tydzień najlepiej z napowietrzaniem (brzęczyk z wężykiem)
Jak zadbasz najpierw o te podstawy wtedy możemy zacząć doradzać w sprawie rybek
Zapisane
The Beatles

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #4 : 2008-09-30, 18:48 »
Wiesz, jak dla mnie to skoro ktoś coś sprzedaje musi mieć o tym pojęcie :)
Co do zasiedlenia akwarium: w Internecie znalazłem informację, że powinno stać minimum tydzień bez rybek, stało 2 doby - oczywiście poradziłem się w sklepie ile czasu potrzebuje woda, ta sama Pani, która polecała kosiarki stwierdziła, że te 2 doby wystarcza.... Niestety niepotrzebnie posłuchałem "fachowca"
Wody jeszcze nie podmieniałem  :) , mam zamiar zrobić to na dniach dlatego pytam czy wyjmować rybki.
Filtr (z napowietrzaczem ) , który posiadam, według tego co pisze na pudełku nadaje się do akwarium 40-60 litrów ( ja posiadam 40 ), więc chyba się nadaje.
Przez te kilka dni woda była praktycznie krystalicznie czyta, dzisiaj rano zauważyłem, że zmętniała.
Przygotowałem 8 litrów wody do wymiany, stoi trochę ponad 24h, dodałem do niej uzdatniacza w odpowiednich proporcjach.
Jeszcze jedno, co do mętnej wody, polecono mi wsypać trochę soli akwariowej.
Zapisane

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #5 : 2008-09-30, 19:41 »
Wiesz, jak dla mnie to skoro ktoś coś sprzedaje musi mieć o tym pojęcie :)
to mozna skomentowac tylko tak-LOL. wiekszosc sprzedawcow idzie na zysk i probuje sprzedac ci jak najwiecej. i imo malo jest sprzedawcow w zoologach ktorzy znaja sie na akwarystyce




Zapisane

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #6 : 2008-09-30, 22:30 »
radze na przyszłość zrezygnować z wszystkich uzdatniaczy, no może z wyjątkiem tych co wiążą metale ciężkie i usuwają chlor (może takie masz) i wtedy do dajesz do wody podmienianej co odstaje, fakt sprzedawca to sprzedawca nie hodowca , kasa się liczy a nie zdrowie.
Filtr powinien być ok, jeśli byś podał jaki to model i marka to było by super, sól akwariowa? mhm nie spotkałem się z opinią żeby to poprawiało coś klarowność wody :)
Chociaż akwarium te 2 doby stało to przynajmniej chlor troszkeę uszedł z wody, niech ta woda do podmiany czeka na swoją kolej :) powodzenia
Zapisane
The Beatles

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #7 : 2008-10-01, 14:33 »
Na opakowaniu pisze tak: Preparat z ekstraktem z aloesu do uzdatniania surowej wody wodociągowej. Neutralizuje sole metali ciężkich. itd. (Tropical - Eskalarin)

Znajdę pudełko to podam nazwę i model :)

Co do soli: wsypałem ją zgodnie z zaleceniami, najpierw woda zrobiła się niebieska, rano była przejrzysta :) Więc chyba pomogło :P

Przed dodaniem tej soli wziąłem trochę wody z akwarium i prawdę mówiąc wygląda ona na całkowicie czystą, po zgaszeniu światła w akwarium też wszystko wygląda ok. Tylko przy świetle jarzeniówki woda wygląda jakby była jakaś zakurzona :|
Zapisane

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #8 : 2008-10-01, 15:20 »
przejdzie na pewno, rozwiną się bakterie i akwarium się ustabilizuje :) ten preparat do uzdatniania wody jest O.K.
Sól jak nie zaszkodziła to już nie zaszkodzi :P teraz tylko czekam na filtr ^^
Zapisane
The Beatles

Forum Zwierzaki

Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedz #8 : 2008-10-01, 15:20 »

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #9 : 2008-10-01, 16:06 »
Znalazłem pudełko, jednak się pomyliłem :|
Filtr to Super-Mini 280 firmy Aqua Szut -> 10-40l akwarium, wydajność 50-280 l/h, wkład z gąbki.
Teraz po przeczytaniu tych informacji zastanawiam się czy nie będzie trzeba kupić innego?
Akwarium co prawda ma trochę mniej niż 40l, ale to jednak górna granica.
Zapisane

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #10 : 2008-10-01, 17:35 »
przy takim przerybieniu filtracja jest BARDZO wazna. imo powinienes zainwestowac w jakis wydajny filtr zewnetrzny.
Zapisane

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #11 : 2008-10-01, 17:44 »
no to filterek toć za mało wydajny :) narazie może pędzić dopóki nei znajdą się fundusze na mocniejszy gdzie dolna granica to 40L ^^
Zapisane
The Beatles

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #12 : 2008-10-01, 18:12 »
W takim wypadku możecie coś polecić?  :)
Nie chce nic mówić, ale filtr dostałem razem z akwarium w sklepie :| Przed następnymi zakupami będę musiał dowiedzieć się wszystkiego i nie liczyć na pomoc w sklepie :/
Zapisane

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #13 : 2008-10-01, 18:40 »
zanim kupisz cos do akwa w sklepie pytaj sie na forum, chetnie Ci pomozemy.
i sprobuj zrobic cos z obsada bo Ci niedlugo ryby zaczna karlowiec...
Zapisane

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #14 : 2008-10-01, 19:35 »
Będę musiał tak robić :)
Postaram się pozbyć molinezji i długonoska, będzie ok?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedz #14 : 2008-10-01, 19:35 »

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #15 : 2008-10-01, 19:40 »
będzie lepiej :)
A filtr do 40L to hmm... zarzuć zdjęcia baniaczka to zobacze czy da się zamontować kaskade :D a jak nie to poszperam i znajde jakiś wewnętrzny z wkładami
Zapisane
The Beatles

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #16 : 2008-10-01, 20:01 »
Będę musiał tak robić :)
Postaram się pozbyć molinezji i długonoska, będzie ok?
i kosiarki. one potrzebuja okolo 200l.

Cytuj
niewielki, szybkie :), czyszczą dno, poleciła je pani w sklepie - zamiast glonojadów)
pewnie chodzi ci o kirysy(http://www.superakwarium.pl/foto/1198178043.JPG) albo otoski(http://www.akwarium.org/_img/artykul/zakl.rosl/otosek.jpg) mam racje?
Zapisane

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #17 : 2008-10-01, 20:12 »
Prawdę mówiąc kosiarek mi szkoda ;) Pracowite z nich rybki.

Kirysy :P

Wystarczy link z Internetu?
http://new.aquaszut.pl/images/stories/aquarium/fw/fw_supermini_280.jpg

Zapisane

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #18 : 2008-10-01, 20:18 »
Prawdę mówiąc kosiarek mi szkoda ;) Pracowite z nich rybki.
z tego co pamietam rosna do 15cm i zyja w grupach. chcesz je meczyc w 40l-twoja sprawa.
Zapisane

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #19 : 2008-10-01, 20:21 »
to fakt kosiary to ogromniaste ryby
Zapisane
The Beatles

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #20 : 2008-10-01, 21:04 »
To oczywiste, że nie chce ich męczyć ( w zoologicznym też mieszkały w małym akwarium :( ). Jeśli faktycznie trzeba to je oddam nic nie poradzę. zawiodłem się tylko na sprzedawcy :/, że wciska ryby, które nie nadają się do takiego akwarium. Równie dobrze mógł mi polecić zupełnie inne, pieniądze i tak by dostał ;/

Jeśli pozbędę się kosiarek, molinezji i długonoska, do tego wymienię filtr będzie ok?
Zostaną wtedy: 3 neonki, 4 gupiki, 2 kiryski, bojownik i półdziubek ( Co z nim? Nie będzie trzeba go oddać? Wydaje mi się, że on też rośnie dość długi? )
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedz #20 : 2008-10-01, 21:04 »

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #21 : 2008-10-01, 21:26 »
neony sa lawicowe, czyli powinienes  dokupic jeszcze z 5 sztuk, kiryski zyja w grupach-dokzup 2-3 sztuki i bedzie git. bojek moze byc, bedzie  kontrolowal populacje gupikow.
Zapisane

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #22 : 2008-10-02, 07:41 »
Czyli obsada będzie wyglądać następująco: 8 neonków, 4 kirysy, 4 gupiki, bojownik.

Dzisiaj wybiorę się rozejrzeć za filtrem. Podczas wymiany wystarczy że odłączę i wyjmę stary i włożę nowy?
Zapisane

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #23 : 2008-10-02, 08:51 »
lepiej włóż nowy i niech chodzą obydwa przez jakiś tydzień , potem stary wyjmij
Zapisane
The Beatles

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #24 : 2008-10-02, 14:58 »
Witam ponownie :)
Kupiłem dzisiaj filtr i zamontowałem go :) Ten filtruje 400l/h. Na opakowaniu napisane, że dla akwarium o pojemności 60-70l. Mam nadzieję, że będzie ok. Wieczorem napiszę jak wygląda woda.
Widzę znaczną różnicę w pracy. Nowy filtr wypuszcza znacznie silniejszy strumień wody. Faktem tym zainteresowały się ryby :P Wpływają w strumień i pływają nim pod prąd. Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale wygląda to jakby miały z tego zabawę.
Na dniach zajmę się też rybkami. Mam nadzieję, że przyjmą je w zoologu.
Zapisane

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #25 : 2008-10-02, 15:16 »
Jeśli pływają z prądem to mają zajęcie :) walka z nurtem rzeki czy coś w tym stylu :D
Zapisane
The Beatles

maluko

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 14
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #26 : 2008-10-02, 15:33 »
Powiem szczerze, że bardzo wesoło wyglądają :D Jak na razie nie widać zmian w przejrzystości wody, za to widać ożywienie rybek :P
Zapisane

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedź #27 : 2008-10-02, 22:25 »
w sklepie przyjma, ale musisz powiedziec ze za darmo oddajesz.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Podmiana wody - pytanie
« Odpowiedz #27 : 2008-10-02, 22:25 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.072 sekund z 32 zapytaniami.