Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Twardość węglanowa wody  (Przeczytany 3218 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Seader

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« : 2003-04-12, 10:10 »
Może są tu jacyś chemicy ;) i wiedzą jak w prosty sposób zmniejszyć twardość węglanową wody. Filtr OS i wymieniacze jonowe oczywiście odpadają.
Zapisane

Asmi

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #1 : 2003-04-12, 15:51 »
Moze sproboj woda destylowana.
Zapisane

Seader

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #2 : 2003-04-13, 10:54 »
Musiałbym jej duuuużo kupić :(
Zapisane

Forum Zwierzaki

Twardość węglanowa wody
« Odpowiedz #2 : 2003-04-13, 10:54 »

Asmi

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #3 : 2003-04-13, 11:08 »
To moze do podmiany uzywaj wody przegotowanej, ale schlodzonej.
Zapisane

Seader

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #4 : 2003-04-13, 11:20 »
Za prąd przyjdzie dużo płacić :( .  Poszukam popytam może znajdzie się jakiś dobry i tani sposób.
Zapisane

Asmi

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #5 : 2003-04-13, 11:27 »
Cos za cos. Wedlug mnie jest to lepszy sposob niz pchac chemie do akwarium.
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #6 : 2003-06-04, 13:16 »
Są woreczi, które w sposób naturalny zatrzymują twardość w sobie. Można je regenerować przy minimalnych kosztach.  no ale to odpada...

Pozatym można spróbować filtracji przez torf. - ale to zakwasza wodę (co jest plusem przy niektórych rybach)

Nie stosowałbym wody destylowanej bo ona nie jest dla zywych organizmów - nie posiada nic, ani złych ani dobrych subsatnsji. I w nawet małych ilosciach działa wyjaławiająco...

Woda przegotowana nie ma mniejszych ilości twardości. Bo zniej wytraci się tylko chlor (który i tak się wytrąci - bo jego wiązania w wodą są słabieńkie  - porównywalne do wiązań co2 z wodą) ; wytraci się tez trochę osadu... ale przy twardości np. u mnie 16 według niemieckich stopni to bym musiał chyba wszystko ugotować...
      Najlepszy jest torf jak można mieć kwaśną wodę... nie bedzie glonów i duzo garbników w wodzie.. a ryby z czarnych wód kochaja to...
Zapisane

hamunaptr

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #7 : 2003-06-16, 14:04 »
W akwarium mam 5 pielegnic szmaragdowych, jednego glonojada i zero roslin. To wszystko w 130 litrach wody. Ile torfu i w jakis sposob mam go zamontowac?
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #8 : 2003-06-17, 11:51 »
Nie dędę walił zciemy ze wiem co to za pielegnice bo nie wiem.. jeśli w opisiepodane że lubią kwaśna wodę to dodaj powiedzmy szklankę torfu na pocztątek, i sprawdzaj ph.  nie martw się o jakieś dokładne testy, kup zwykły kroplowy od zoolek`a.

    Z czasem woda stanie się jakby brudna .. to niestety musi tak być,
pamietaj by kupić dobry torf, najlepiej granulki z sery... i włóż je w woreszek lub w rajstopę bo bedze wszedzie :)

    Pamietaj że trof pod wpływem wody zwieksza swoją objętość to zostaw mu troche miejszca w filtrze biologicznym.
Do mechanicznych nie polecam torfu bo za sybko skoczy ph,...
 musi sie sączyć powolutku ;)

pod wpływem torfu zniknie  trochę glona, skoczy ph W GÓRĘ, i zmieni się twardość wody na MNIEJSZĄ...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Twardość węglanowa wody
« Odpowiedz #8 : 2003-06-17, 11:51 »

Asmi

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #9 : 2003-06-18, 18:37 »
Cytat: Galago De Codi

pod wpływem torfu zniknie  trochę glona, skoczy ph W GÓRĘ, i zmieni się twardość wody na MNIEJSZĄ...


Od kiedy pH po trofie skacze w gore??? Jezeli twardosc idzie w dol to za tym moze poleciec i pH. Natomiast jezeli twardosc stoi w miejscu to pH napewno sie nie obnizy.
Mam u siebie w filtrze kubelkowym torf granulowany i pH spadlo po jednej dobie z 8 do 7. A dolozywszy CO2 jeszcze poszlo w dol razem z twardoscia do 6 -6,2.
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #10 : 2003-06-20, 08:56 »
przejęzyczenie.
               małe ph <-    kwaśna woda     -> strącanie wapnia na resztach kwasowych
               

duże ph   <- zasadowa   -> woda wapienna jest też zasadowa... więc nic

ale fajny pomysł by regulować ph twardością. szkoda tylko ze własnie wtedy dochodzi do niestabilnych wachań ph. Bo właśnie o takim przypadku pisza w każdym poradniku, "dobowe wachania ph" dzieje się to wtedy gdy woda nie ma buforowości, bo jest po prostu miekka a ph rośnie z powodu procesów metabolicznych i rozkładu części biotypu akwarium.   A wkład torfowy reguluje te skoki.  więc ja reguluje poprzez ph twardośc a nie odwrotnie...



ps. podobno miał ktoś... a tam   laskowik na to
Zapisane

Asmi

  • Gość
Twardość węglanowa wody
« Odpowiedź #11 : 2003-06-20, 18:07 »
Cytat: Galago De Codi

ps. podobno miał ktoś...


Podobno. Ale widzac takie rzeczy napisane nie mozna nie zareagowac.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.051 sekund z 23 zapytaniami.