Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Człowiek - przewodnik stada  (Przeczytany 1319 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ZEMAT

  • Gość
Człowiek - przewodnik stada
« : 2003-08-02, 08:08 »
Stańmy się przewodnikami stada

Drugi krok po zakupie psa, i wszystkie następne, to wychowanie, szkolenie i wyznaczanie psu zadań, jakie może dla nas wykonać, przez całe swoje życie. Do naszego domu pies przychodzi z reguły jako szczenię. Widzi w opiekunach rodziców zastępczych i oczekuje od nich jasnych, wyraźnych wskazówek, co jest dobrze, a co źle widziane. Szczenięciu nie w głowie dominowanie w rodzinie ludzkiej. To my brakiem wychowania i jakichkolwiek wymagań ustawiamy psa w roli przywódcy, której zwierzę nie może sprostać.

Od pierwszych chwil w domu człowieka, dla poczucia bezpieczeństwa, a co za tym idzie - prawidłowego rozwoju psychicznego, pies musi mieć coś do roboty, i to nie sam, ale razem z nami. Zabawka czy piłka wyrzucana do aportowania potrzebna jest nie po to, aby pies się wybiegał, ale żeby miał szansę razem z nami zapolować - właśnie na zabawkę czy piłkę. Każde polecenie, spokojnie wydane psu i spokojnie wyegzekwowane, a potem odpowiednio nagrodzone, jest dla zwierzęcia jasnym, czytelnym sygnałem - jestem w stadzie potrzebny, mam nad sobą kompetentnego szefa, nie muszę się bać, atakować ze strachu ani szukać sobie innego stada. Pies przychodzi na świat z potrzebą współpracy, porozumiewania się - zaspokojenie tej potrzeby to klucz do prawidłowych relacji człowiek - pies.

Artykuł oparty jest na książce "Sam wychowasz swojego psa" Bogusława Górnego i Zofii Mrzewińskiej, która ma się ukazać nakładem wydawnictwa Multico
Zapisane

Paszporcik

  • Gość
Człowiek - przewodnik stada
« Odpowiedź #1 : 2003-08-24, 06:50 »
Książka do bani, jak się spotkamy ZEMAT to ci ją dam :)
Zapisane

ZEMAT

  • Gość
Człowiek - przewodnik stada
« Odpowiedź #2 : 2003-08-27, 06:44 »
Chętnie przerusztuje
Zapisane

Forum Zwierzaki

Człowiek - przewodnik stada
« Odpowiedz #2 : 2003-08-27, 06:44 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.045 sekund z 21 zapytaniami.