Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Jak "oswoić" żółwia? Str. 2  (Przeczytany 8852 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Labradorka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2221
Jak "oswoić" żółwia? Str. 2
« : 2005-12-12, 15:54 »
Ello!
Przepraszam że to już mój 2 temat w tak krótkim czasie, ale mam wątpliwości co do mojego żółwia stepowego.
Otóż Bibolek jest z nami od ok. 6 - 6,5 lat. Zawsze był "normalny" - latem aktywny, zimą spał i prawie wogóle się nie budził [wiem, wiem, coś z tym snem zimowym powinno być, ale w sklepie nam to odrazili  :roll:].
W tym roku coś się popsuło. Lato przespał, budził się raz na tydzień i niewiele jadł. Już było kilka sytuacji, gdzie myśleliśmy że nie żyje  :roll: Natomiast w ok. września zrobił się bardzo aktywny, chodzi po terarium, ma wilczy apetyt, prawie nie śpi w dzień i "biega" po mieszkaniu - tak, dosłownie biega - tak szybko chodzącego żółwia nie widziałam, a miałam już wcześniej 2; jest agresywny i pobudzony. Nie żebym miała za złe, ale dziwi mnie to zachowanie - czy mieliście taki sam kłopot? W ksiazce pisze że mam nie dawać mu jeść i stworzyc warunki do snu zimowego, ale ja nie mogę do lekceważyć, bo mi biedak z głodu padnie...
Co mam robić??
Pomocy!  :help:

I jeszcze kilka pytanek:

1. w czym mieszkają Wasze żółwie?? w trocinach czy w piasku dla gadów??
2. czym je karmicie? mój latem ja sałatę, zimą jabłka, marchewkę tartą czasem z jabłuszkiem tartym, biały ser, jajko okazjonalnie.. latem czasem banany [mało], morele, brzoskwinie, nektarynki... macie jeszcze jakieś inne pomysły??
3. Bib ma małe terarium, ale teraz chcemy mu kupić nowe - jaka jest optymalna wielkosc dla żółwia niewielkich rozmiarow, lecz intensywnie rosnacego??

z góry dzięks ;)
A tutaj proszę kilka fotek mojego żółwia:






pozdro!!!!
« Ostatnia zmiana: 2006-05-21, 21:47 autor Labradorka »
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #1 : 2005-12-12, 16:24 »
hmmm...cos mu sie pory roku przestawiły...byc może latem mialaś chłodno w domku, a teraz jest cieplej to sie obudzil...i moze szuka samiczki ;)
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #2 : 2005-12-12, 16:55 »
To musi mieć związek z temperaturą. Organizm żółwia jest pobudzany przez środowisko, w związku z tym, że jest zwierzęciem zmiennocieplnym. Tak jak powiedziała Nefra, w lecie musiał panować chłód, i żółw nie był pobudzany do aktywności przez ciepło i promienie UV. Nie można zimować gada bez doświadczenia, a przede wszystkim wiedzy - podstawą zimowania jest dobry stan kondycji żółwia i pusty układ pokarmowy. Polecam lekturę -> www.terrarystyka.pl Zajrzyj tam także na forum.

Cytuj
1. w czym mieszkają Wasze żółwie?? w trocinach czy w piasku dla gadów??

W korze ogrodowej i wiórkach kokosowych. Trociny i piasek nie są dobrym rozwiązaniem dla gadów. Edi już o tym pisał w niektórych wątkach na forum, poczytaj.

Cytuj
2. czym je karmicie? mój latem ja sałatę, zimą jabłka, marchewkę tartą czasem z jabłuszkiem tartym, biały ser, jajko okazjonalnie.. latem czasem banany [mało], morele, brzoskwinie, nektarynki... macie jeszcze jakieś inne pomysły??

Pokarm nie jest najlepszy. Podstawą jest mlecz, koniczyna, babki, do tego kiełki różnych roślin, cykoria. Absolutnie nie podawaj białego sera i jajka. Owoce także ukróć. Przede wszystkim naturalne rośliny i warzywa. Do tego do terrarium można wstawić agawę, opuncję i inne. (poczytaj o tym na terrarystyce). Sałata odpada, ja tak straciłam żółwia. Z reguły sałata jest pryskana i ogólnie nie jest najzdrowsza dla żółwi.

Cytuj
3. Bib ma małe terarium, ale teraz chcemy mu kupić nowe - jaka jest optymalna wielkosc dla żółwia niewielkich rozmiarow, lecz intensywnie rosnacego??

Najlepiej od razu kupić duże terrarium, takie na amen. Prawdziwi hodowcy stosują rozmiary mniej więcej szerokość = pięciokrotna długość gada, a długość = 10krotna długość gada. Im większe, tym lepsze.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedz #2 : 2005-12-12, 16:55 »

Labradorka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2221
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #3 : 2005-12-12, 21:44 »
hmmm...cos mu sie pory roku przestawiły...byc może latem mialaś chłodno w domku, a teraz jest cieplej to sie obudzil...

też tak myślimy, bo teraz ma cieplutko w terarium, a latem to chyba troszkę chłodniej ;) Ale Bibiś to chyba jednak samica, wszystko na to wskazuje ;) Ale imię takie miały wszystkie żółwie, więc nie zmieniamy :)


Pokarm nie jest najlepszy. Podstawą jest mlecz, koniczyna, babki, do tego kiełki różnych roślin, cykoria. Absolutnie nie podawaj białego sera i jajka. Owoce także ukróć. Przede wszystkim naturalne rośliny i warzywa. Do tego do terrarium można wstawić agawę, opuncję i inne. (poczytaj o tym na terrarystyce). Sałata odpada, ja tak straciłam żółwia. Z reguły sałata jest pryskana i ogólnie nie jest najzdrowsza dla żółwi.


Sałata to tylko z działki, więc nie pryskana ;) Bibiś zawsze jadł i inne też jadły, nic im nie było :( Latem daję mu mlecze które uwielbia, niestety mieszkam blisko ulicy więc te z trawnika się nie nadają, jeździmy na łąkę po nie ;)

Ps. Gdzie można nabyć ta kora ogrodowa??
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #4 : 2005-12-12, 21:52 »
w sklepach ogrodniczych i marketach typu Dom i ogród :0
 Ale zanim dasz ją zółwiowi, to wsadż do piekarnika na moment na 150 stopni i wyparz, bo nieraz jest w niej duzo róznej grzybni ;)

a tak w ogóle gdybys mu zrobiła fotkę od tyłu, tak  aby było widac ogonek, to może Ci powiemy czy to chłopiec, czy dziewczynka   :P
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #5 : 2005-12-13, 12:50 »
Witam!
Wszystko wygląda na to że mu się coś pokręciło bo zachowuje się jak samczyk szukający samiczki poz zimowaniu więc może być to spowodowane że latem miałaś chłodniej i chciał zimować ,a teraz jak jest cieplej to się przebudził.Zimowania nie podejmuj jak już tu wspomnieli NIE DOŚWIADCZONE osoby  nie powinny zimować. Polecam http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?topic_view=threads&p=114691&t=50115 tu jest opisane dlaczego stepowe powinny być zimowane zwróccie dużą uwage na posty dr. Roberta(RobertM) i Tohu-va-bohu
Pozdrawiam
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #6 : 2005-12-14, 20:39 »
w sklepach ogrodniczych i marketach typu Dom i ogród :0
 Ale zanim dasz ją zółwiowi, to wsadż do piekarnika na moment na 150 stopni i wyparz, bo nieraz jest w niej duzo róznej grzybni ;)

Otóż to. Natomiast wiórki kokosowe dostaniesz w sklepie zoologicznym (ostrzegam, tania to ona nie jest).
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #7 : 2005-12-15, 18:27 »
Trzeba kupowac koe sprawdzonych firm :)
Wyparzać nie trzeba jak ktoś to kiedyś mądrze powiedział terrarium to nie stól operacyjny
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #8 : 2005-12-16, 10:53 »
Mi chodziło o to, że korę kupujemy z reguły wilgotną. Jak włożysz wilgotną korę z robakami w środku do terrarium to fajnie nie będzie.. ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedz #8 : 2005-12-16, 10:53 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #9 : 2005-12-16, 11:48 »
w workach filiowych kora  ma wilgoc i słaby dostęp powietrza, więc licho sie rodzi ;)
Raz jak rozsypałam taką korę na rabacie to piękne grzyby mi na niej wyrosły...znajoma pani botanik, powiedziała że bardzo trujące i lepiej aby żółwie koło tych grzybków nie biegały, bo a nóż zechcą spróbować :P
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #10 : 2005-12-17, 10:36 »
Zaczynamy schodzić na nie na temat ale pociagne dalej i będę bronił swojego:P
 Po pierwsze kora wyparzona w piekarniku jest zbyt sucha :P
 Po drugie znów powiem że terrarium to nie stół operacyjny :P
 Po trzecie zależy jakiej firmy stosujecie kore od ostatniego czasu stosuje kore firmy Pokon (może jest troche droga bo ok.20 zł za worek 80l) ale jest poprostu świetna nie zdażyły mi się jeszcze w niej żadne grzyby, jest czysta bez kawałków drewna.
 Po czwarte kora to tylko kawałek terrarium trzeba zawsze pamietać że ważniejsza jest darń, która można uzyskać za darmo np. z łąki, najlepiej jak taki płat ma dużo mlecza i babki(prawdziwa radość dla żółwia)
 
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #11 : 2005-12-17, 10:46 »
zgadzam się kacpi co do darni ale z korą raczej zalecałabym uwagę. Kora bedzie wysuszona tylko przez dwa dni, bo potem łapie normalną wilgotność. A w terra to masz wilgoć?? przecież pod lampką też wszystko wysycha. ;) A zresztą wcale jej nie trzeba suszyć...wystarczy aby zrobiła się gorąca. ;)
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #12 : 2005-12-18, 13:59 »
Są kory lepsze(np. Pokon) i gorze(te najtańsze tam jest najczęściej nawięcej pleśni i grzybów) Ale w lepszych się to nie zdaża :P
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #13 : 2005-12-18, 17:25 »
niepoprawny optymista...:P
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #14 : 2005-12-19, 21:33 »
Kacper, nie ma rzeczy idealnych, i w najlepszych produktach zdarzają się wady ;) Wystarczy w tym przypadku że w ogrodniczym kora jest przetrzymywana w dużej wilgoci i cieple na dworzu. Wtedy choćby nie wiem jak dobra była firma, to i tak jest to materiał naturalny, podatny na działanie bakterii i grzybów ;)
No, i co do darni się też zgadzam ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedz #14 : 2005-12-19, 21:33 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #15 : 2005-12-19, 23:34 »
kora latem lezy w tych worach w pełnym słońcu  na różnych składach ogrodniczych...więc trudno się cos nie namnozyło w tak sprzyjających warunkach ;)
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #16 : 2005-12-21, 09:23 »
dlatego najpierw rozsypuje się na gazete i patrzy czy nie ma grzybów i pleśni :D
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #17 : 2005-12-22, 00:19 »
Uparciuch !!! :lol:
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #18 : 2005-12-22, 18:02 »
Kacper, ale niektórych bakterii i grzybów nie zobaczysz gołym okiem, możesz je też przeoczyć..
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #19 : 2005-12-22, 19:04 »
Ale czy żółwie żyją w środowisku naturalnym na stole operacyjnym ?? :D
(Nefra no jestem bardzo uparty :))
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #20 : 2005-12-22, 19:59 »
raczej żyja  w suchych rejonach, gdzie grzybnie sie nie rozwijają,
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedz #20 : 2005-12-22, 19:59 »

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #21 : 2005-12-22, 20:27 »
Jak powiedziała Nefra, na pewno nie żyją w tak chłodnym i wilgotnym w porównaniu do ich środowiska klimacie jak nasz ;) Jasne, bakterie, grzyby itd. muszą być, ale czy na wolności żółw żyje w terrarium?
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #22 : 2005-12-22, 21:12 »
i czy jeśli opanują jego teren robaczki, roztocza czy grzyby to nie może sobie pójśc o parę metrów dalej??? Bo w terra to raczej nie ;)
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #23 : 2005-12-23, 09:22 »
Ja tu będę bronił swojej tezy :D
Mam kolejne argumenty po rozmowie z Grzegorzem Rafałowskim
"Nic na to też nie wskazuje, żeby grzyb z kory mógł stać się przyczyną grzybicy pancerza. Rób więc, jak uważasz. W taki czy inny sposób dezynfekując korę pozbędziesz się przynajmniej często występujących w niej muszek i innych owadów. Potem jednak może w niej i tak coś zalęgnać. Ale z tego, co wiem, bardzo rzadko są to owady (czy inne stworki), które mogą być groźne dla żółwi. Wyobrażam sobie, że szkodliwe mogłyby być larwy much, ale musiałaby Ci się w terrarium długo walać jakaś zdechła mysz, żeby takie larwy się w ogóle pojawiły." Kawałek wypowiedzi którą mi udzielił :D Teraz spróbuje złapać Roberta Maślaka który  ma pare żaadszych gatunków więc zobaczymy co on powie na ten temat.
Pozdrawiam!
Zapisane

pituophis

  • Gość
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #24 : 2005-12-23, 10:20 »
Zgadzam się ze zdaniem Kacpra. Nie ma sensu sterylizować terrarium, a pewnych elementów czy karmy wyjałowić się nie da( darń? mlecz? trawa z łąki?).
Dieta wymieniona w pierwszym poście żółwia zabije! Powinien jeść same prawie ziółka, trawę, warzywa i owoce kilka razy na miesiąc, i to tylko jako kąski, a nie codziennie! W tej chwili trawę wygrzebaną spod śniegu, do tego rzeżuchę, kiełki zbóż(rzadko), liście fasoli, cykorię. Firma Zuzala prosdukuje suszone ziolą dla gryzoni, będą dla stepowca doskonałe.


Data wysłania: 2005-12-23, 10:18
Piszesz, że żółw intensywnie rośnie, i rzeczywiście- ma nieładne, jasne przyrosty. Szybki wzrost jest oznaką ZŁEJ diety u lądowców, one powinny dojrzewać dopiero w wieku 8-15 lat.
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #25 : 2005-12-23, 12:05 »
Nie tylko u lądwoych szybki wzrost podstwą złej diety i za szybkich przyrostów co powoduje nieładne zniekształcenia skorupy(trzeba też podkreślić że są żółwie które bardzo szybko rosną przytoczmy tu np. T.s.elegans lub T.s.scripta które bardzo szybko rosną w młodzieńczym wieku i po 2 latach są już wstanie osiągnąc 15cm karpaksu mowa tu o samica T.s.elegans) Trzeba też zwrócić owage jeśli już o tym mowa że żółw ma już początki złego żywienia  zniekształcenia w formie wybrzuszeń
Pozdrawiam!
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #26 : 2005-12-23, 13:10 »
jeśli chodzi o zniekształcenia skorupy powodowane złym żywieniem to polecam zaglądnięcie do albumiku...jest tam fotka mojego żółwia Kuby...on ma wyraźnie zdeformowana skorupę z tego włąsnie powodu. :(

A co do wyparzania kory to jednak jestem za głownie z powodu grzybów, o których pisałam. I wiadomo że nie chodzi tu o grzybicę skorupy, tylko o to że żółw mógłby coś takiego skonsumować. Jedząć np sianko czy cykorię może jeść drobinki kory przylepione do niej.
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #27 : 2005-12-24, 16:52 »
Zauważcie jednak, że w domu panują inne warunki niż na dworzu. Oprócz tego jest to mała przestrzeń terrarium, więc nie da rady, żeby udało się utrzymać względną czystość, jeśli nie będzie się sterylizować przynajmniej częsci jego zawartości. Na wolności przynajmniej żółw ma ogromne połacie terenu, w terrarium - zaledwie parę kroków, więc nie może uciec. Nie mówię, że trzeba wszystko idealnie czyścić, bo dla żółwia lepiej jest, żeby miał kontakt z 'codziennymi' bakteriami itd. (szczególnie jeśli w lecie jest na dworzu), ale nie róbmy też zbiorowiska chorób i grzybów w terra..
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedz #27 : 2005-12-24, 16:52 »

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #28 : 2005-12-28, 12:41 »
Podejrzewam,że sterylizowanie kory nie zaszkodzi, ale jest zbędne. Nie znam przypadku, aby brak sterylizacji spowodował chorobę u gada. Pleśnie bedą się rozwijać w warunkach złej wentylacji i zaniedbania, w wentylowanym( dla żółwia otwartym od góry po prostu) terrarium nie będzie problemu pleśnienia. Poza tym dla stepowca terrarium jest raczej suche.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dziwny żółw + pytania o żółwie stepowe
« Odpowiedź #29 : 2005-12-28, 13:41 »
jak duży stepowiec to nieźle potrafi "zawilgotnić" terra...;) szczególnie jak dużo mokrego pochłania...:lol:
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.096 sekund z 27 zapytaniami.