Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 3 4 [5]   Do dołu

Autor Wątek: Wy a gady  (Przeczytany 19603 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #120 : 2006-03-23, 19:12 »
Edi??? żyjesz?
Zapisane

Edi

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #121 : 2006-04-01, 00:47 »
Tak tak, żyję. Fakt, rzadko ostatnio tu zaglądam...
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #122 : 2006-04-01, 01:24 »
Bosz...wszelki duch...;)
własnie chciałam z kimś przedyskutować głupia sprawę, a raczej mój głupi pomysł. A Tys jest idealnym rozmówcą do spraw żółwiowych :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wy a gady
« Odpowiedz #122 : 2006-04-01, 01:24 »

Edi

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #123 : 2006-04-01, 17:36 »
Bardzo chętnie porozmawiam. Co to za pomysł?
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #124 : 2006-04-02, 11:59 »
przypominasz sobie żółwika którego dostałam na terrarystyce?Tego co był źle karmiomy (ziemniaki, ser,sałata) i ma krzywicę?
http://www.zwierzaki.org/album/displayimage.php?album=7&pos=24
http://www.zwierzaki.org/album/displayimage.php?album=7&pos=25
http://www.zwierzaki.org/album/displayimage.php?album=7&pos=26

Zwróć uwagę jak ma wygięty ku dołowi brzeg pancerza.
Wiesz jak wygląda kręgosłup i miednica takiego żółwia. Tylne łapki ma ustawione "jak żaba".
Zauważyłam że niekiedy leniwie nimi pracuje i tyłpancerza w tym połozeniu nóg jest w zasadzie słabo unoszony w góre i ciągnięty.
Wiem ze to wynika z wadliwej budowu\y i pewnych zmian się nie cofnie, ale z grugiej strony mając teraz inne warunki i biegając po ogrodzie mógłby to trochę zrehabilitować. Tym bardziej że jast bardzo ruchliwy i uwielbia "biegac".;)

Ale moja obserwacja wykazuje ze ten zawinięty w dół pancerz, szczególnie z tyłu przeszkadza zółwikowi w normalnym operowaniu tylnymi kończynami.pancerz ma trochę za bardzo wyrośniety "na płasko" w stosunku do ciała. czyli łapki poprzez ten pancerz czy chcą czy nie muszą być skierowane ku tyłowi i na dadatek górna skorupa jeszcze się wpija i ociera łapki krawędzią przy chodzeniu.

A jakby mu trochę tę skorupę opiłować? Oczywiście na obło ale a miejscach pracy tylnych łapek właśnie? Aby pancerz nie wymuszał kierowania łapek do tyłu , tylko by żółwik mógł próbować na nich stanąc lub przynajmniej mógł się lepiej odpychać?
Bardzo to głupi pomysł?

Zapisane

Edi

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #125 : 2006-04-02, 18:17 »
Nie można w taki sposób ingerować w pancerz żółwia(!!). Sprawi to tylko ogromny ból żółwiowi, nic poza tym(skorupa żółwia nie jest nieczuła, pod rogową warstwą znajduje się warstwa żywej tkanki). W przypadku tego żółwia zmiany(znikształcenia pancerza) spowodowane krzywicą są znaczne, nie można przywrócić mu już pierwotnego wyglądu. Jedynie, odpowiednią dietą i warunkami, można nie dopuścić do dalszego rozwoju krzywicy, zahamować ją.
Mam podobny problem u jednej z samic(mam dwie samice, "samiec" okazał się drugą samicą, która złożyła nawet jajko, niestety niekompletne), też chodzi o problem z tylnymi łapami. Przyczyną również była krzywica, stan był ciężki(nie poruszała tylnymi łapami w ogóle), na szczęście trafiłem na weterynarza, który dzięki prawidłowemu leczeniu(zastrzyki z witamin, kolejne dawki) doprowadził do znacznej poprawy. Na pewno ogromne znaczenie miała też zmiana diety i warunków utrzymania. Ale do dzisiaj jej tylne łapy nie są na tyle sprawne by mogła unosić na nich całkowicie pancerz.
Wydaje mi się, że problemem u Twojego żółwia nie jest przeszkadzający pancerz a zbyt słabe łapy. Jeśli jest ruchliwy to bardzo dobrze. Gdy tylko zrobi się cieplej, "kąpiele" słoneczne na pewno będą wskazane. Żółw żywiony nieprawidłowo, trzymany w złych warunkach przez długi okres czasu, potrzebuje dużo czasu nim jego stan zdrowia ulegnie poprawie. Teraz, gdy jego dieta jest prawidłowa i poprawiły się warunki w jakich żyje, pozostaje czekać na efekty. Możliwe, że jego tylne łapy nie odzyskają już całkowitej sprawności.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #126 : 2006-04-02, 21:15 »
on ma sprawne łapy tylko pancerz ma zgięty ku dołowi (dół pancerza)i płytki tak wyrosły , że ich końce są aż prawie przezroczyste i to takie ze 4mm wystają zachodząc mu ostrą krawędzią na łapki. Dlatego myślę aby to delikatnie opiłować. Przecież normalnie pancerz z tyłu zagina się w górę i nie uciska nóżek.
Zapisane

Edi

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #127 : 2006-04-04, 21:13 »
Nadal uważam, że to bardzo zły pomysł. Nie można "modelować" skorupy żółwia.
Przeźroczyste przebarwienia są normalne u żółwi(tylko stepowych?).
Niestety, nie można całkowicie pozbyć się śladów po krzywicy.
Chyba, że jednak problem jest w zbyt słabych łapach...?
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #128 : 2006-04-04, 21:22 »
Nie...po prostu to mój pomysł, że gdyby mu "udogodnić "chodzenie, czyli troche pomóc naturze to szybciej by sie tych krzywicznych zmian pozbywał. W końcu on jeszcze rośnie, więc ma szanse na zrehabilitowanie dużej części zniekształceń, a zbyt duża skorupa zmusza go do płaskiej pracy tylnych nóg. im dłużej w takiej pozycji się porusza tym mniejsza szansa na jakiekolwiek zmiany.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wy a gady
« Odpowiedz #128 : 2006-04-04, 21:22 »

Edi

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #129 : 2006-04-09, 22:15 »
To już są poważne zniekształcenia skorupy spowodowane krzywicą. Nie ma możliwości "zrehabilitowania" tych zniekształceń. Skorupa się już nie wygładzi. Jedynie można nie dopuścić do dalszych zmian.
Możliwe, że znajdzie się sposób by pomóc żółwiowi stawiać tylne łapy prawidłowo(na ile się da), ale na pewno nie jest to sposób proponowany przez Ciebie. Nefra, pytałaś mnie o zdanie- ja odradzam "modelowanie" skorupy.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #130 : 2006-04-10, 09:41 »
oki, słucham uwaznie Twoich rad. I już mnie zniechęciłęś do podpiłowywania tych dwu płytek. A już byłam umówiona ze stomatologiem, aby swoją sprytną maszynką trochę żółwikowi podpiłował, co by nózki sie podniosły. :(
Zapisane

metaxa

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #131 : 2006-04-17, 18:34 »
Ja lubie wszystkie żółwie.Nie przepadam za wężami.Opróćz żółwi lubie Gekony oraz inne jaszczurki.
A co do Basi(z 1 strony tematu)widze, że nic nie wie na temat żółwi.Jej błędy ortograficzne mnie dobijają.
Edi widze, że znasz się na tych gadach :)
Pozdrawiam :)
Zapisane

Akane

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #132 : 2006-12-08, 18:25 »
Metaxa, zgadzam się z tobą. Widać, że Edi przynajmniej coś wie o tych żółwiach :)

Ale co do gadów to zupełnie odwrotnie.
1.Węże
2.Hatterie i Krokodyle
3.Jaszczurki
4.Żółwie
Na żółwiach bardzo mało się znam.
Co do trzymania gadów w terrariach uważam, że jest to lepsze dla nich niż np. dla ptaków. Jako zwierzęta zmiennocieplne i z wolnym metabolizmem nie potrzebują aż tak dużo ruchu. To oczywiście nie znaczy, że mają przez całe swe życie mieszkać w terrarium. Nigdy nie wiem czy dla nich jest to dobre. Fakty są takie, że to zwierzęta dzikie. Nie oswoją się tak jak pies czy królik. Wątpię też w ich miłość do opiekuna. Z drugiej strony gatunki które są zagrożone na wolności może by przeżyły chociaż w niewoli...
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.072 sekund z 25 zapytaniami.