Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 2 3 [4] 5   Do dołu

Autor Wątek: Wy a gady  (Przeczytany 19604 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Wy a gady
« Odpowiedź #90 : 2005-02-09, 18:29 »
Cytat: Edi
Cytuj
Staram się mu co tydzień wymieniać ściółkę, a to nie lada wyczyn, bo terrarium ma blisko 2 metry na metr


Hmmm,czemu tak często zmieniasz ściółkę?Obszerne terrarium,jak w Twoim przypadku, pozwala na mniej częste wymiany podłoża.


"Staram się", ale to nie znaczy, że zawsze tak robię ;) Ogólnie nie wiem dlaczego tak jest, po prostu co tydzień wymieniam ściółkę gryzoniom, i w wirze pracy czasem gadowi ;) Gdybym miała to podsumować, to częstotliwość wymieniania ściółki u mnie = ok. tydzień do miesiąca.

Cytat: Edi
Cytuj
z niewielką domieszką piasku

Piasek,czy jako dodatek czy jako jedyne podłoże, nie jest dobrym pomysłem.


Jako jedyne podłożę owszem, ale jako ledwo widoczna domieszka - czemu nie...?
Zapisane

Pit_Bullka

  • Gość
Wy a gady
« Odpowiedź #91 : 2005-04-03, 19:04 »
Ja lubie wszystkie stworzenia żywe :)
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #92 : 2005-05-23, 23:45 »
Ciekawa, wieloletnia rozmowa... A tak naprawdę, to przeczytałam wszystko tutaj i  Edi powiedział że żółwie powinny mieć podłoże w terrarium, umożliwiające zakopanie się. To jakie ono powinno być grube (chodzi o wysokość w przekroju pionowym) dla żółwia, którego średnica skorupy ma ok 25cm?
Pozdrawiam.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wy a gady
« Odpowiedz #92 : 2005-05-23, 23:45 »

BakuBak

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #93 : 2005-05-24, 00:36 »
wole bezkręki :]
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #94 : 2005-05-24, 01:12 »
Nie rozumiem BakuBak, miałeś na myśli bezkręgowce, czy co?
Zapisane

BakuBak

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #95 : 2005-05-24, 01:16 »
tak  , głównie  Mygalomorpha  :]
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #96 : 2005-05-24, 01:50 »
To już wiem. Dzięki za szybką odpowiedź
Pozdrawiam.
Zapisane

Edi

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #97 : 2005-05-28, 00:55 »
Cytuj
(...)żółwie powinny mieć podłoże w terrarium, umożliwiające zakopanie się. To jakie ono powinno być grube (chodzi o wysokość w przekroju pionowym) dla żółwia, którego średnica skorupy ma ok 25cm?

Dla tak dużego żółwia przydałoby się jakieś 35- 40cm. Im grubsza warstwa podłoża tym lepiej. Ograniczeniem są tylko nasze możliwości w skonstruowaniu odpowiednio głębokiego terrarium. Raczej 1m głębokości nie jesteśmy w stanie mu zapewnić, ogólnie chodzi o to, by żółw miał możliwość zakopania się tak, by był przysypany warstwą podłoża.
Pozdrawiam
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #98 : 2005-05-28, 01:10 »
Tak myślę i myślę...bo mówisz o zakopywaniu w pionie, czyli w dół. A moja wolno biegająca po działce, raczej woli w poziomie...tzn mam dość spore górki usypane (takie, po których sami chodzimy)i ona podchodzi trochę pod górkę (zrobiła sobie ścieżkę) i zakopuje się w poziomie, czyli wkopuje się igąc do przodu, a nie w dół. Może w terrarium, też dało by się tak jakoś pokombinować, tzn np zrobić jakąś obudowaną budkę wypełnioną piaskiem i wtedy nie traciłoby się tej głębokości w terra.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wy a gady
« Odpowiedz #98 : 2005-05-28, 01:10 »

Edi

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #99 : 2005-05-28, 12:02 »
Głębokość podłoża podaje się w pionie ale to nie znaczy, że żółw zakopuje się pionowo w dół. Zawsze robi to pod większym lub mniejszym kątem. I tak u mnie żółwie potrafią rozpocząć 'kopanie nory' w jedym rogu terrarium a skończyć w zupełnie innym. Nie zawsze też dokopują się do dna terrarium ale zawsze zakopują się tak by były przysypane choćby cienką warstwą podłoża. W zimie zakopują się głębiej. Ogólnie głębokość podłoża musi być taka sama na całej powierzchni terrarium bo żółw zakopuje się pod pewnym kątem a nie pionowo w dół.
Wspomniałaś o piasku- to zły pomysł. Piasek jako podłoże nie jest dobrym rozwiązaniem(przede wszystkim dlatego, że żółwie często go jedzą a to grozi zatkaniem ich perzewodu pokarmowego). Natomiast dobrym rozwiązaniem jest darń(kiedyś tak miałem). Jest z tym trochę pracy- trzeba znaleźć jakąś ładną, np. z kępkami trawy, potem to wykopać i ułożyć w terrarium- ale warto bo ładnie to wygląda. Zarówno gdy trawa jest jeszcze zielona jak i wtedy gdy uschnie(prawdziwy step  ;) ). Dodatkowo żółw ma możliwość kopania nor.
Pozdrawiam
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #100 : 2005-05-28, 23:40 »
Edi, wiesz , mam taką teorię... wydaje mi się, że żółwie jedzą piasek, gdy mają braki w wapnie... Moja żyjąca latem w ogrodzie bardzo rzadko je piach. Ale przecież jedząc roślinki zawsze z nimi trochę ziemi dziabnie... Nowy żółwik, którego mam, ma deformację skorupy... na moje oko i oko lekarza (ludzkiego), to krzywica i to nabyta w dzieciństwie. Jak go puściłam w ogród, to od razu rzucił się na piasek z piaskownicy. Postanowiłam poczekać... po dwóch dniach na piasek już nie ma ochoty, za to rąbie chwaściki aż miło... I jak do tej pory żaden z moich żółwików nie miał problemów odbytowych, stolec w normie. widać jednak to było jakieś zapotrzebowanie na składnik, a chyba nie chodzi o krzem?
Co do darni... to fajny pomysł, ale należy uważać na mrówki i ich jaja, które mogą tam być. Żółw na wolności może mrówkom uciec, w terrarium nie ma szans.
Pozdrawiam
Zapisane

Edi

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #101 : 2005-05-29, 01:09 »
Możliwe, że zjadanie piasku jest sposobem na pokrycie zapotrzebowania na jakiś składnik. Są i inne teorie. Nikt nie wie(takie mam dane  ;) ) dokładnie dlaczego tak się dzieje. Kiedyś na którymś forum była o tym dyskusja.
Zarówno żółw w swoim naturalnym środowisku jak i na dużym wybiegu(jak u Ciebie) ma styczność z piaskiem ale nie cały czas. Natrafi na jakąś interesującą 'porcję', trochę jej zje i idzie dalej.W międzyczasie wydali to co zjadł itd. Moje żółwie również czasami jedzą piasek czy ziemię gdy są na 'wolnym wybiegu'. Czasami obgryzają ściany domu. Co innego w terrarium. Tu żółw ma ograniczoną swobodę oraz ciągły kontakt z piaskiem. A więc jest wciąż okazja by go jeść. Większość żółwi bardzo to lubi, z moimi jest właśnie ten problem. W takich warunkach żółw nie nadąży wydalić tego co zjadł. Na jednym z terrarystycznych for wypowiadał się weterynarz, którego pacjentami były żółwie, z zatkanym przewodem pokarmowym. I zdaża się to dość często. Dlatego w terrarium lepiej nie ryzykować. To dla bezpieczeństwa żółwia, który bez piasku przeżyje a piasek może mu poważnie zaszkodzić.
Pozdrawiam
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #102 : 2005-05-29, 14:04 »
Dodatkowo z piaskiem jest taki problem, że sklepy zoologiczne oferują go w opakowaniach z żółwiem na pierwszym planie. Ludzie myślą, że skoro żółw jest na rysunku, to piasek może mieć. A potem się dziwią, co się dzieje. Tyle że to nie ich wina (choć z drugiej strony każdy szanujący się /i mający dostęp do internetui/ właściciel powinien jakoś dotrzeć do terrarystyki czy jakiejś innej strony o żółwiach i się o tym coś dowiedzieć). Poza tym nie wszystkie żółwie ten piasek z uporem jedzą. Mój na przykład nie jadł go samego w sobie - np. gdy cykoria leżała na piasku, ten nie miał innego wyboru jak zjeść je razem. Poza tym piasek nie jest wygodny w kopaniu (przynajmniej według mnie, najłatwiej ze wszystkich podłoży zatyka przewód pokarmowy i może wpaść do oczu. Zdecydowanie wolę korę ;)
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #103 : 2005-05-30, 00:31 »
Rozumiem, że piasek nie nadaje się do terrarium. Ale Karooola!!! Nie mów, że piasek nie nadaje się do kopania...przecież na STEPIE jest głownie piasek, a kory raczej nie znajdziesz. Prócz tego podczas kopania w piasku, żółw ściera sobie pazury, co zapobiega przerostom. Więc w naturze żółw ma ciągły kontakt z piaskiem - w nim przecież zimuje.
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #104 : 2005-05-30, 15:43 »
Cytuj
Nie mów, że piasek nie nadaje się do kopania...przecież na STEPIE jest głownie piasek kory raczej nie znajdziesz.

Właśnie, jest głównie piasek, ale nie tylko. Jest sypki, i, jak napisałam, moim zdaniem, w warunkach domowych (może tego nie podkreśliłam) jest po prostu niewygodny. Żółwie składają w nim jaja, zakopują je, ale piasek sam w sobie dla dorosłego żółwia nie jest idealnym podłożem do zakopywania się, ze względu na swoją sypkość. Moim zdaniem.

Cytuj
Prócz tego podczas kopania w piasku, żółw ściera sobie pazury, co zapobiega przerostom.

O...? Kopiąc w piasku żółw ściera sobie pazury..? O tym nie słyszałam...  :o

Cytuj
Więc w naturze żółw ma ciągły kontakt z piaskiem - w nim przecież zimuje.

Zastanawia mnie jedno - skoro ma ciągły kontakt z piaskiem w naturze - co stoi na przeszkodzie żeby w niewoli tez go miał? Niemożliwe jest, żeby to jedynie fakt że żółw jest w niewoli sprawiał, iż piasek zatyka mu układ pokarmowy.
« Ostatnia zmiana: 2005-05-30, 15:47 autor Karooola »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wy a gady
« Odpowiedz #104 : 2005-05-30, 15:43 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #105 : 2005-05-30, 16:12 »
Wiesz, sama się nad tym zastanawiałam... i nie kpię... naprawdę. Tym bardziej, że moja żółwica jest od 10 lat wypuszczana w maju na działkę i nigdy nie miała zatkanego przewodu. A piasku u nas dużo. Mamy nawet usupane koparką specjalnie kilka górek, które niestety składają się głównie z piasku. I to one stały się miejscem zamieszkania żółwia. Sama wybrała. Kopie sobie w nich zawsze dwie jaskinie, w których mieszka - nocuje, lub chroni się przed upałem. Raz nawet mieszkała z nią całkiem duża ropuszka....A przed jaskiniami wywala piasek ze środka i tworzy sobie taras na krórym się wygrzewa...
Co do ścierania pazurów... to chyba niczym innym nie mają możliwości? Przecież betonowych ścieżek na stepie nie ma... Mojej nigdy nie podcinałam pazurów, i ma takie jakie miała, natomiast teraz mam żółwika o wiele młodszego, który do tej pory nie opuszczał mieszkania... i ma za długie pazury... ale już kopie na zewnątrz, więc do zimy na pewno mu się skrócą. Tym bardziej, że dziobek też miał za długi, a już widzę, że go wytarł, pobierając jedzenie bezpośrednio z guntu.
 I powiem szczerze, że o zatkaniu przewodu piaskiem usłyszałam dopiero na forum, bardzo mnie to zdziwiło... Bo moja na pewno też trochę tego piasku wciągnie - razem z roślinkami. I może dlatego w naturze,żółwie nie rzucają się w taki sposób na piasek, jak terraryjne. Bo go po troch wcinają co dzień i nie mają niedoborów czegoś tam, co on zawiera. A terraryjne, jednak mają mniej urozmaiconą dietę, niż taki, co biega po łące i sam decyduje, jakie zielsko mu akurat potrzebne. I dlatego może mają niedobory jakiegoś mikroelementu, które próbują nadrobić piaskiem.
Zapisane

Edi

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #106 : 2005-05-30, 19:32 »
Z opisów stepu, które znalazłem na stronach internetowych (np."(...)Typową glebą stepową (z wyjątkiem jego najsuchszych postaci z glebami kasztanowymi) są czarnoziemy. Bogate w próchnicę, gdyż deszcz nie rozpuszcza substancji organicznych i nie wymywa ich na niższe poziomy.(...)") wynika, że piasek nie jest głównym składnikiem gleb. Gleby piaszczyste do żyznych raczej nie należą, czarnoziemy takimi są, więc piasku nie zawierają dużo. To tylko moje zdanie.
Prawda jest taka, że żółwie w warunkach domowych mają ograniczoną swobodę. I dlatego właśnie w tych warunkach istnieje niebezpieczeństwo zatkania przewodu pokarmowego. Żółw zjada więcej piasku niż może wydalić. Nie wszystkie żółwie tak robią ale większość(przynajmniej z tych które znam). Nie ma sensu ryzykować. Proponuję poszukać na wielokrotnie wspominanych stronach terrarystycznych, na forach wątków na ten temat. Były dyskusje, może uda Wam się znaleźć wypowiedź weterynarza.
Pozdrawiam
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #107 : 2005-05-30, 20:25 »
O, wlasnie Edi mialam napisac, ze chyba komus step sie pomylil z pustynia (i to pustynia piaszczysta, bo tez sa przeciez rozne ;) ).
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #108 : 2005-05-31, 01:04 »
O, rany... gdy piszę piasek, nie mam na myśli plaży w łebie.... Piasek to skała osadowa, z której  w dość znacznym stopniu, zbudowane są wszystkie gleby , również czarnoziem, mimo ,że występuje on tam gdzie żółwie...U mnie na działce , teren, który Zółwa preferuje  jest też nie z żółtego tylko piasku. Ale po prostu ziemia jest tam dość sypka (tzw."sam piach")Miałam na myśli raczej potoczne znaczenie tego słowa. Czy myślicie, że żówie żyją w miejscu, w którym gleba nie składa się z małych drobnych ziarenek, najczęściej suchych latem??? I czy zjedzenie czarnoziemu, w takim razie nie zaszkodzi żółwiowi???
I w ogóle nie wiem, dlaczego task odeszliśmy od tematu... Przecież pisałam, że moim zdaniem one jedzą podłoże (piasek, bo w terrarium nie ma chyba czarnoziemu?), bo mają zapotrzebowanie na jakiś składnik, Myślę, że wapń, ale może magnez???
Zapisane

Edi

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #109 : 2005-05-31, 12:53 »
Cytuj
I czy zjedzenie czarnoziemu, w takim razie nie zaszkodzi żółwiowi???

Nefra, pisałem już, że głównie chodzi o to, że w środowisku naturalnym żółw chodzi gdzie chce i kiedy chce. W warunkach hodowli, w terrarium ma ograniczone możliwości przemieszczania się. Będąc na podłożu piaszczystym zjada go w zbyt dużej ilości. Nawet jeśli chodzi o zapotrzebowanie na jakiś składnik to znacznie bezpieczniej będzie urozmaicić mu dietę niż ryzykować zatkanie jego przewodu pokarmowego.
Pozdrawiam
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #110 : 2005-05-31, 13:24 »
O'k.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wy a gady
« Odpowiedz #110 : 2005-05-31, 13:24 »

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #111 : 2005-05-31, 21:29 »
No właśnie, o to mi chodziło, że step nie jest piaszczystą pustynią. Jak mówi Edi - jest tam także czarnoziem i zapewne kilka innych rodzajów gleb.

Może i czarnoziem i piasek są podobnej struktury, ale czymś się muszą różnić - bynajmniej nie chodzi tu o kolor.

Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #112 : 2005-05-31, 22:51 »
Super, nie ma jak osiągnięcie consensusu na koniec dyskusji, która zaczęła się od tak różnych poglądów... parlamentarzyści mogliby się od nas uczyć.... w zasadzie kultury słowa też...
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #113 : 2005-05-31, 22:56 »
A na pytanie, które Edi zadał 3 lata temu, a które zaczęło ten wątek odpowiadam: kocham gadziny, nawet jak mnie gryzą po nogach......he...he...
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #114 : 2005-06-01, 12:50 »
Cytuj
Super, nie ma jak osiągnięcie consensusu na koniec dyskusji, która zaczęła się od tak różnych poglądów... parlamentarzyści mogliby się od nas uczyć.... w zasadzie kultury słowa też...

Dokładnie ;)

Cytuj
A na pytanie, które Edi zadał 3 lata temu, a które zaczęło ten wątek odpowiadam: kocham gadziny, nawet jak mnie gryzą po nogach......he...he...

Popieram  :mrgreen: (lepiej odpowiedzieć późno niż wcale, nie...? ;) )

Zapisane

kras

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #115 : 2005-06-03, 21:17 »
Są bardzo fajne!Mam żółtolicego.
Zapisane

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #116 : 2005-06-09, 15:48 »
.
« Ostatnia zmiana: 2007-12-09, 19:15 autor mysa »
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #117 : 2005-06-15, 02:47 »
ale chyba nie zamierzasz nabyć wszystkich w jednym czasie?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wy a gady
« Odpowiedz #117 : 2005-06-15, 02:47 »

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #118 : 2005-06-16, 18:24 »
A mi się marzy w przyszłości piękne boa  :mrgreen:
Chciałabym w ogole mieć dom pełen wymarzonych zwierząt. Moim naprawdę wielkim marzeniem jest duży dom z wielkiem terenem i końmi, a w środku w ścianach terraria, woliery dla ptaków i ogromne klatki dla gryzaków  :wink:
Zapisane

Adam

  • Gość
Odp: Wy a gady
« Odpowiedź #119 : 2006-03-23, 19:10 »
Ja wybrałem gekona lamparciego ponieważ jest prosty w hodowli a ja jestem początkującym terrarystą.
Mój jest odmiany albina i jest zielonkawy  :P   (śliczny :kocham: ).
Jest młody dlatego nie znam jego płci i dlatego nie nadałem mu imienia .
Ma 11 miesięcy i zdążył się już do mnie przyzwyczajić.
Według mnie to najpiękniejszy zwierzak na świecie (pewnie dlatego że jest mój  ;p ).
Na serio jes the best . :D
Nie interesuję się hodowlą żółwii i niewiele o nich wiem.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.088 sekund z 28 zapytaniami.