Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: ciąża, rasy koni  (Przeczytany 9395 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rachela

  • *
  • Wiadomości: 2498
ciąża, rasy koni
« : 2004-08-13, 17:04 »
Ile razy klacz może być w ciąży? Jaka powinna być ,częstotliwość'?
I jak można łączyć rasy? Sory za takie pytanie, ale jestem ciekawa, czy to jest tak jak u powiedzmy psów? Mieszance i rasowe? Jakie mogą być połączenia? Dlaczego konie poddaje się sterylizacji?
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #1 : 2004-08-13, 17:21 »
a dlaczego kastrujesz kocury? a każdy pies ma papiery i super rodowód? każdy jest rasowy? chyba troszke nie bardzo prawda? tak samo jest z końmi....

a jeżeli chcesz się czegoś dowiedziec o ciąży u koni to zapraszam na www.daruma.nora.pl do działu zdrowie....

anieszka

  • Gość
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #2 : 2004-08-14, 11:42 »
kastruje się dlatego że nie każdy ogier ma prawo do krycia a po co ma całe swoje życie chodzić sam po pastwisku, skoro po wykastrowaniu można go do stada dopuścić bez obawy że pokryje którąś z klaczy, no i wiadomo wałachy "powinny" być spokojniejsze od ogierów ale to nie jest reguą jedynie że ich do klaczy nie ciągnie - choć nie zawsze
Zapisane

Forum Zwierzaki

ciąża, rasy koni
« Odpowiedz #2 : 2004-08-14, 11:42 »

Rachela

  • *
  • Wiadomości: 2498
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #3 : 2004-08-14, 12:41 »
a dlaczego nie każdy? zalezy to od pochodzenia, wyglądu, charakteru? czy dlatego żeby koni nie było za dużo? (bo wtedy na pewno trafiłyby do rzeźni  :( )
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #4 : 2004-08-14, 16:30 »
wlasnie, dlaczego sie kastruje ogiery?? czemu maja nie pokrywac klaczy, przeciez ludzie chetnie kupuja "nierasowe" konie..? moze mi ktos wytlumaczyc?? bo mnie dreczy to pytanie bardzo ;)
Zapisane

Newada

  • *
  • Wiadomości: 853
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #5 : 2004-08-14, 16:47 »
ogiery kastruje się z wielu powodów.najczęściej w mniejszych stajniach jeśli nie ma się warunków żeby klacze puszczać na pastwiska a ogiery osobno przy czym na takim pastwisku żeby nie przeskoczyły do klaczy.a koń to zwierze stadne i jemu też potrzebne jest towarzystwo.wtedy po wykastrowaniu można je puszczać razem.czasami/zazwyczaj ale nie napewno wałachy są spokojniejsze.
a dlatego nie dopuszcza się każdego ogiera do każdej klaczy bo nie każda klacz jest na to gotowa,może mieć wady które źrebak po niej przejmie a już napewno jeśli ogier ma podobne wady i one się spotęgują po obu rodzicach.no chyba nie wyobrażacie sobie że puszczacie ogiera razem z klaczami i nie wiecie które pokrył,macie niekontrolowaną hodowle.takie coś jest niedopuszczalne bo jak już mówiłam nie każda klacz ma możliwość zajścia w bezpieczną ciąże(ma wady/jest chora/w poprzednich latach była często źrebna/"nie pasuje" do ogiera rasą,wysokością budową itp.)nie każdy właściciel ma pieniądze i wiedze na źxrebaki,dlatego lepiej nie ryzykować i ogiera puszczac osobno a jak już mówiłam nie każdy ma na to warunki.
ogiery też naczej żadko(i zależy też jakie)jeżdżą z klaczami z wiadomych powodów.i wtedy odpada kolejny koń do jazdy w zastępie.
powodów jest jeszcze mnóstwo,ale myśle że trochę Wam wytłumaczyłam
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #6 : 2004-08-14, 21:03 »
to jest poprostu selekcja, wybiera sie najlepsze konie, z dobrych linii, takie które mają licencję...licencja kosztuje...a po dobrym ojcu nawet źrebol od matki bez papiera ma znacznie większą wartość....wbrew pozorom jednak papier się liczy

anieszka

  • Gość
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #7 : 2004-08-14, 22:32 »
może i nierasowe konie są popularne bo nie każdemu rodowód jest potrzebny ale to jest tak jak z psami czy kotami nierasowiec jest o wiele tańszy od rasowego czyli bardziej opłaca się hodowcy hodowla koni o udokumentowanym pochodzeniu
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #8 : 2004-08-15, 08:39 »
człowiek kupując konia do sportu też będzie się sugerował rodowodem a nie nie wiadomo co kupi oczekując że wyprowadzi to na grand prix....

Forum Zwierzaki

ciąża, rasy koni
« Odpowiedz #8 : 2004-08-15, 08:39 »

koniulka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2541
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #9 : 2004-08-16, 10:10 »
Oki jak juz jesteśmy przy ciąży.....To ja mam pytanko: Do kiedy mozna glaopowac na źrebnej klaczy? Do którego miesiąca?
Znalazłam że do ósmego miesiąca można galopować a do wyźrebienia lekkie godzinne jazdy, stęp i kłus.
Zapisane
Na zawsze w naszych sercach...

Rachela

  • *
  • Wiadomości: 2498
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #10 : 2004-08-16, 10:37 »
więc jednak rasa i papiery coś znaczą, dzięki za odpowiedzi, a co do ciąży to słyszałam że klaczy nie można przemęczać na początku ciązy i pod koniec...i że ostatnie badania wykazały że jak się jeździ to obciąza się i tak już obciążony kręgosłup (masło maślane :P) i to nie jest najlepsze. k_cian odwiedziłam Twoją stronkę, fajna  :wink:
Zapisane

Alii

  • Gość
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #11 : 2004-08-16, 12:42 »
A ja mam pytanie po jakim czasie od urodzenia można wsiąść na klacz??
Zapisane

Rachela

  • *
  • Wiadomości: 2498
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #12 : 2004-08-16, 12:59 »
chyba jak źrebak podrośnie i nie musi już biegać za matką, tzn tak jest najlepiej, wcześniej można lonżować klacz, jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi
Zapisane

Karletka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3339
  • . . . : : :})i({: : : . . .
    • WWW
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #13 : 2004-08-16, 15:22 »
u mnie wsiada się mniej wiecej po miesiącu,wtedy źrebole jeszcze latają za matką.
Zapisane

Kamelia

  • Gość
ciąża, rasy koni
« Odpowiedź #14 : 2004-08-24, 16:59 »
u nas też na niektórych jeżdżą a źrebole biegają obok :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

ciąża, rasy koni
« Odpowiedz #14 : 2004-08-24, 16:59 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.076 sekund z 30 zapytaniami.