Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Przerażenie  (Przeczytany 2314 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Basia

  • Gość
Przerażenie
« : 2003-04-03, 14:18 »
Jakież było moje przerażenie!!! Przedwczoraj po jedzonku , Gusto sobie spacerował. Patrzę stoi, patrzę po chwili stoi , patrzę znowu a on stoi , ale tak jakoś na pazurkach. Biorę Go na rece , a tu........ Szok. Dzownie szybcituko to wetki, która się nim opiekuję i jest specjalistą od żółwi i się okzało, że wypadło mu część jelita grubego!! :shock: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  Ponoć jest to spowodowanenp. dużym wysiłkiem np z robieniem kupku ( a zbąbał się przed tym ostro). Ale się na szczęście cofnęło.
Jestem dzisiaj umówiona na wizytę i wiem, że dostanę jakiś porady, ale może miłośnicy mi coś poradzą. Jak się nim opiekować, na co zwracać uwagę, aby sytuacja się nie powtórzyła.
Oczywiście nie musze dodawać, że widok nie należał na najśliczniejszych
Zapisane

Edi

  • Gość
Przerażenie
« Odpowiedź #1 : 2003-04-08, 22:31 »
Witam
W ostatnim numerze "Terrarium" piszą o tego typu przypadkach.Jak tylko będę miał więcej czasu spróbuję coś tu napisać.Tymczasem życzę powodzenia.
Pozdrawiam
Zapisane

Basia

  • Gość
Przerażenie
« Odpowiedź #2 : 2003-04-09, 09:44 »
OOOOO fajnie. Czekam na info. Byłam u weta. Gusto ma dodawane do jedzonka pół łyżeczki oliwy.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Przerażenie
« Odpowiedz #2 : 2003-04-09, 09:44 »

Edi

  • Gość
Przerażenie
« Odpowiedź #3 : 2003-04-13, 00:26 »
Witam
"Ze względu na budowę anatomiczną u gadów może dochodzić do wypadnięcia przez odbyt,wszystkich nadządów uchodzących do kloaki tj. okrężnicy(...)".
"Wypadnięcie okrężnicy może być skutkiem zaparcia,zaczopowania światła przewodu pokarmowego(...)".Co stosujesz jako podłoże?Jeśli piasek,to jest duże prawdopodobieństwo,że to on jest przyczyną wypadnięcia części jelita grubego u Twojego żółwia.Żółwie dość często mają w zwyczaju jeść piasek-w końcu może to doprowadzić do zapiaszczenia(zatkania) przewodu pokarmowego.To z kolei do tego, co stało się Twojemu żółwiowi a nawet do śmierci.Jeśli masz piasek jako podłoże-odradzam,szkoda ryzykować.
Dalej jest napisane o leczeniu tego typu schorzeń,m.in. to o czym pisałaś-podawaniu oleju parafinowego "który ułatwi oddawanie kału".
Cytaty pochodzą z miesięcznika "Terrarium"(luty 2003)
Jak się czuje żółw?
Pozdrawiam
Zapisane

Basia

  • Gość
Przerażenie
« Odpowiedź #4 : 2003-04-14, 09:35 »
Gusto ma jako podłoże do terarium- czyli drobny piasek. Kiedyś miał wióry  :shock:  i zaczopowal się, bo okazało się , że zjadał wióry. Kąpiele ma codziennie, z powodu swojej słabej przemiany materii. Teraz do jedzonak ma dodawane pół łyżeczki oliwy z oliwek - i trzeba przyznać kupke ma że hej!!! i nie jest już taka twarda jak kiedyś (kamyczki). A tak przy okazji to podczas ostatniej wizyty był ważony i po śnie zimowym nieźle przytył (po obudzeniu ważył 786gr) , a teraz - po miesiącu 826 gr.
P.wet. dała mi płyn , gdyby ponownie nastapiło wypadnięcie . do polania , o kazała obłożyć lodem( w celu zwęzenia się naczyń krwionośnych). Oczywiście gdyby to nie dało rezultatów czeka Gusta zabieg polegający na ponownym wsadzeniu jelita na miejsce i założenia coś na zasadzie szwów.
Dzieki za info.
Edi, a na czym ty trzymasz swoje żółwie- bo też masz chyba stepowce??
Zapisane

Edi

  • Gość
Przerażenie
« Odpowiedź #5 : 2003-04-17, 20:36 »
Witam
Szczerze mówiąc to jak narazie "eksperymentuje",tzn. nie znalazłem jeszcze idealnego podłoża.
Jeśli chodzi o piasek(w tym również żwirek)-odpada.Moje jedzą piasek(i żwirek) i nie chcę ryzykować.Poza tym żwirek nie wchłania nieczystości.Miałem kiedyś torf.Ale ze względu na małą wilgotność w terrarium(warunki stepowe) pylił-złe dla dróg oddechowych żółwi.Same trociny się nie nadają,miałem je kiedyś jako dodatek,obecnie zrezygnowałem(bez wyraźnego powodu  ;)  ).Teraz,jako podłoża używam kory-niestety bardzo często lęgną się w niej roztocza  :(  Miałem jeszcze ziemię do kwiatków ale to tak samo jak piasek.Jak znajdę chwilkę,poszukam na necie-sporo było na ten temat(podłoża dla żółwi stepowych),i tu podam.
Pozdrawiam
Zapisane

Basia

  • Gość
Przerażenie
« Odpowiedź #6 : 2003-04-18, 11:10 »
Zastanawiałm się nad korą, tak jak piszesz, ale po pierwsze bałam się właśnie o florę bakteryjną, a dwa: nie mam mozliwości dostania jej w sklepie, a z lasu wole nie przynosić (zresztą co to za las  :? ).
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.06 sekund z 21 zapytaniami.