Witam serdecznie.
Wzięłam niedawno suczkę ze schroniska, była tam karmiona różnymi świństwami typu chappi, pedigree w najlepszym przypadku. Biorąc psiaka rozmawialiśmy z właścicielką schroniska o gustach żywieniowych naszej suni, dowiedzieliśmy się że przepada za saszetkami pedigree. Jako że nie chcieliśmy narażać psiny na dodatkowy stres związany z całkowitą zmianą pokarmu do tej pory podawaliśmy jej te saszetki. Psinka się już u nas zaaklimatyzowała, jest wesoła, domaga się pieszczot, po wystraszonej psinie nic nie zostało. Dlatego przyszła pora na zmianę pokarmu. Piesek ma około roczku, prowadzimy aktywny tryb życia więc ma dużo ruchu, jest troszkę większa od jamnika i szorstkowłosa. Chciałabym poprosić Was o radę dotyczącą karmy. Obecnie zastanawiam się nad następującymi:
Bosch Active
Bento Kronen HAPPY LIFE MULTI DINNER
BRIT Activity
BOZITA PLUS
Witam, zapraszam do przeczytania artykuły na naszej stronie o wyborze karmy:)
http://www.kuchniapupila.pl/encyklopedia/k/karma_sucha_czy_domowy_obiadekWybór zawsze leży po stronie właściciela.
Jeśli decydujemy się na domowe żywienie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
W sprawie doboru składników i proporcji warto poradzić się lekarza weterynarii. W diecie psa należy bowiem uwzględnić nie tylko mięso, ale i węglowodany czy błonnik, składniki mineralne , a także witaminy. Tu pojawia się pytanie czy na pewno uda nam się dobrać właściwą dietę do potrzeb naszego pupila. Nie właściwie zbilansowana dieta doprowadzić może do problemów zdrowotnych, otyłości, a w konsekwencji do zwiększonych wydatków na leczenie psa.
Z pomocą idą nam producenci karm dla zwierząt. Wybór jest nie mały. Należy wziąć pod uwagę nie tylko upodobania kulinarne psa, ale również problemy zdrowotne z którymi się zmaga, wiek, rasę, nietolerancję pokarmową czy skłonność do alergii.
Sucha karma będzie odpowiednim wyborem jedynie wtedy, kiedy będzie dobrej jakości.
Co kryje się pod pojęciem -dobra jakość?
Na pewno powinna być pełnowartościowa, skomponowana tak , aby zaspokoić wszystkie potrzeby psa, bez konieczności podawania dodatkowych witamin czy farmaceutyków.
Dobra karma powinna zatem zawierać sporą ilość mięsa i białka wyselekcjonowane pod kątem najwyższej strawności. Producenci chwalą się składem swoich karm i podają szczegółowo jaki procent danego rodzaju mięsa znalazł się w worku naszej karmy. Warto zwrócić uwagę czy w składzie podana jest zawartość kwasów omega 3 czy omega 6 oraz poszczególnych minerałów, witamin, warzyw czy przypraw. Im wyższa jakość pożywienia, tym skuteczniej jest ono trawione przez organizm zwierzęcia, który przyswaja z niego więcej składników pokarmowych. Lepsza ich wchłanianie przez organizm ma z kolei pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję psa. Resztę wyboru stanowić będą bowiem upodobania kulinarne naszego psa.
Dla niektórych podawanie samej karmy suchej jest wręcz nie ludzkie, zdarza się więc dość często, że właściciele psów, męczeni wyrzutami sumienia, umilają życie swojemu pupilowi dokarmiając go resztkami ze stołu i zasypując niezliczoną ilością przysmaków.
Podawanie przysmaków dla psów nie jest niczym złym, ale również warto zastanowić się nad ich jakością czy przeznaczeniem. Zbyt duża ilość różnych przysmaków może po prostu doprowadzić do problemów żołądkowych. Zachęcam do zapoznania się z ofertą przysmaków naturalnych, takich jak suszone mięso czy żwacze.
Można również niezależnie od sposobu żywienia dodawać do miski oleje rybne, kokosowe, oliwę z oliwek. Maja one bowiem wpływ na pracę mózgu, wygląd sierści i skóry psa.
Naturalnym i bezpiecznym suplementem diety są algi, w tym spirulina, a także suplementy wapniowe, szczególnie istotny w przypadku psów żywionych surowym mięsem- skorupki ekologicznych jaj.
Również istotne jest, aby posiłki podawane były o stałych porach, a nie zjedzony pokarm, należy zabrać po około 15 minutach. Dotyczy to zarówno karmy suchej, jak i domowego obiadku. Problem pojawia się, gdy cały dzień nie ma nas w domu. Na to również mamy doskonałe rozwiązanie w postaci automatycznych misek, dzięki którym nasz pupil otrzyma podczas naszej nieobecności nawet do 6 posiłków dziennie. Pies powinien mieć za to stały dostęp do miski z wodą. Niektóre psy czy koty, uwielbiają pić wodę bieżącą, dlatego zdarza się , że popijają z cieknącego kranu czy z wanny , tu sprawdzą się automatyczne poidła , które zapewniają stały dostęp do świeżej, filtrowanej , bieżącej wody.
Dobór odpowiedniego sposobu żywienia nie jest zatem sprawą prostą, pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Zawsze jednak powinniśmy kierować się dbałością o zdrowie i dobre samopoczucie naszego pupila. Nasza firma chętnie pomoże Państwu w podjęciu tej decyzji i wyborze suchej czy mokrej karmy, zrobimy wszystko aby zadowolić gusta i upodobania zwierząt, a także służyć fachową radą.