Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 18   Do dołu

Autor Wątek: ABORCJA  (Przeczytany 49089 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

myszka

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #60 : 2003-07-03, 13:22 »
Megi: uważam, że żadna kobieta nie pcha się raczej do aborcji radośnie, to na pewno ciężki wybór, ciężka decyzja, ale są sytuacje, kiedy jest usprawiedliwiona. I powinna być dostępna jako opcja - zdziwiłabym się, gdyby spowodowało to nagły przerzut większości kobiet z antykoncepcji na "usuwanie skutków", bo nie o to tu chodzi, ale o przypadki wyjątkowe, w których walcząc ślepo o jedno życie, nawet jeszcze nie ukształtowane powyżej poziomu komórek, zapomina się o kobiecie, która już żyje od dawna i też ma pewne prawa. Jak już wspomniałam, macierzyństwo nie powinno być krzyżem pokuty, ale świadomym wyborem i radością.
Zapisane

Megi N

  • *
  • Wiadomości: 6400
ABORCJA
« Odpowiedź #61 : 2003-07-03, 13:41 »
Harpia, swoje zdanie zawsze możesz wypowiedzieć, ale nie odpowiadaj za innych (chyba że jesteś pełnomocnikiem Myszki  ;)  ).

Cytuj
czemu nie na miejscu? te tłumy wokół statku sa nie na miejscu

A czemu to?
Przeszkadzają Ci te tłumy? Nie mogłaś się dopchać do statku, czy co?
Zapisane
Megi i Yuka nie pozdrawiaja nikogo......... :lol:

--------------------------------------------------------------------------

nie licząc, jeszcze starszych kartonów z KS-u

tiaraa

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #62 : 2003-07-04, 01:13 »
TAK dla aborcji! lepiej wziąć jedną malą tabletkę niż dać sie wyskrobać za 2 tyś. i nigdy w życiu nie mieć już dzieci, po za tym jak utzrymać takie stado jak mąż chleje, przychodzi do domu i wiadomo czego chce, bieda aż piszczy, ale co tam niech będzie jaszcze następne a potem jeszcze jedno,itd. kościół naprawde nie pomaga takim ludziom tylko gromią z ambony, niech zaczną wychowywać to pogadamy, wogóle wkurza mnie to zaglądanie pod kołudrę, i robienie ustaw pod kościół. Jedno pyatnie widzieliście kto protestował przeciw tej klinice? Stare dewoty, które swoje dzieci wychowały już dawno, albo rybacy co nie mają swoim dzieciakom co do gardła włożyć, po za tym nie wszyscy ludzie pare dni po zapłodnienu, zarodek nazywają dzickiem, to trzeba też omijać ikrę i jaja ( szczególnie te z tymi zarodkami) bo to juz morderstwo, lepiej zakopać albo zostawić na śmietniku ? Rozpisałam się, przepraszam jeżeli kogoś obraziłam to bardzo drażliwy dla mnie temat i nie mogłam sie powstrzymać jeszcze raz sorry jak kogoś to zabolało to tylko moje subiektywne zdanie
Zapisane

Forum Zwierzaki

ABORCJA
« Odpowiedz #62 : 2003-07-04, 01:13 »

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #63 : 2003-07-04, 12:40 »
:wink: a myslałam że tylko ja tak rozumuje  8)
Zapisane

Gerda

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #64 : 2003-07-05, 09:23 »
Ja jestem na TAK, jak jakaś osoba chce to zrobić proszę bardzo - jeśli to jest godne z jej sumeniem  :?: , ja osobiście nie zrobiłabym takiego czegoś nigdy w życiu :!!!: Wkurza mnie to, że głównie mężczyźni pikietowali przed tym statkiem, to przecież oni produkują te dzieci, wiedząc, że nie mogą ich utrzymać (mówię tu o niektórych przypadkach) :!!!: to jest dla mnie niezrozumiałe, to oni zazwyczaj są wszystkiemu winni  :twisted: i jeszcze śmieją takie rzeczy wyprawiać :!!!:  A co, zrobią dzieciaka i potem oddają go do domu dziecka, gdzie nie zawsze znajdzie nowy dom ??? albo dlaczego dziecko ma żyć w biedzie, przymierać głodem  :?: dlaczego ludzie nie pomyślą o antykoncepcji, nawet te głupie prezrwatywy by coś dały, no wiadomo wpadka się zdarza, ale naprawdę noo ... aż przykro na takie coś patrzeć i słuchać o tym  :grr: . Ja rozumiem każdy ma prawo do życia  :roll: , ale jak widzę te wszystkie porzucone dzieci, żebrzące i w ogóle to, aż wszystko we mnie się ściska  :cry:
Zapisane

Gerda

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #65 : 2003-07-05, 09:56 »
Aaa i mam jeszcze pytanie, bo teraz dopiero wszystkie posty przeczytałam  :?  Czy kobieta zgwałcona musi rodzić i wychowywać dziecko o chorych genach nienormalnego zboczeńca  :?: dla mnie to oczywiste, że nie :!!!: ostatnio w tej miejscowości, gdzie wyjeżdżam nad morze właśnie niedawno chłopak zgwałcił dziewczynę, która poza tym miała okres :!!!: czaił się na nią cały dzień, bo do wioski jest jeden km drogi (takiej podrzędnej wąziutkiej na jeden samochód, wokół topole, rowy z dwóch stron no i pola)  i schował się w rowie, puknął w głowę i przeleciał, w ten sam dzień go złapali na szczęście, ale nie wiem czy dziewczyna zaszła w ciążę :!!!: dobrze, że jej nie zabił. I tak w ogóle on jakoś wcześniej z więzienia wyszedł. Teraz tamtejsze dziewczyny boją się na przystanek do pracy i szkół chodzić  :? zresztą nie dziwię się im  :roll: w sieprpniu wyjeżdżam, w sumie to 30 lipca, także wam powiem później co z tego wynikło  :grr: okropne  :grr: teraz to ja się tam rowerów boję brać :!!!:
Zapisane

siba

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #66 : 2003-07-05, 11:53 »
Za gwalt powinna byc jedna kara- wykastrowac sku.... na , a tak dostanie pol roku w zawieszeniu i jeszce sobie pohula .
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #67 : 2003-07-05, 11:57 »
Siba i co to da? narzędzie pozostanie. Ja bym takiego wpuściła do więzienia do tych którzy tam duuugo siedzą, oni by go nauczyli byłby ich prywatna laleczką.
Zapisane

donna

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #68 : 2003-07-05, 13:10 »
Siba, ja jestem za :)

Harpia, narzędzie pozostanie, ale popęd zniknie. A jak nie ma tego drugiego, to gwałty się również wykluczają.
Zapisane

Forum Zwierzaki

ABORCJA
« Odpowiedz #68 : 2003-07-05, 13:10 »

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #69 : 2003-07-05, 13:49 »
nie nie donna, czytałam kiedyś o eunuchu który zwariował i przywiązł sie do normalnego mężczyzny i tak biegał z min za kobietami a eunuch wiele sie nie różni od kastrata.
Zapisane

Gerda

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #70 : 2003-07-05, 16:09 »
na szczęście złapali tego kolesia, bo był z sąsiedniej wioski, jakiś chłopak znał go z widzenia i powiedział mu cześć, a tamten jakby oparzony uciekł w swoją stronę (no bo wyskoczył wtedy z rowu, jak ten chłopka go zobaczył), no i potem ten chłopak zobaczył tą dziewczynę i ją do domu zaprowadził, potem ojciec tej dziewczyny zadzwonił na policję, no, a że ten chłopak widział i znał z widzenia tego kolesia, to od razu na niego padło podejrzenie, no i potem znaleźli tego zboczeńca i przywieźli do tej wsi, pokazać poszkodowanej czy to ten, no i teraz nie wiem co z nim jest, ale raczej dupek w więzieniu jest  :? a ta dziewczyna mieszka prawie na przeciwko naszego domu w tej wsi  :roll: naprawdę strach teraz wychodzić :!!!:  :cry:  :(
Zapisane

myszka

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #71 : 2003-07-05, 17:16 »
Cytat: harpia
nie nie donna, czytałam kiedyś o eunuchu który zwariował i przywiązł sie do normalnego mężczyzny i tak biegał z min za kobietami a eunuch wiele sie nie różni od kastrata.


Eunuch to przecież JEST kastrat ;)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #72 : 2003-07-05, 18:46 »
Tak myszko tylko mi chodzi o różnice między wykastrowanym chłopem gdzie narząd pozostaje a kastratem np. w Indiach gdzie odcięte zostają wszystkie zewnetrzne narządy płciowe a taka osoba musi do końca zycia oddawać mocz na siedząco itd itd. ;)
Zapisane

donna

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #73 : 2003-07-05, 18:58 »
Hm...dziwne. Przywiązał? A tamten mężczyzna nie stawiał oporu? Czy tamten normalny męzczyzna też chciał latać za kobietami i taki sobie przywiązany duecik stworzyli? ;) Wytłumacz mi proszę sytuację, bo z jednego zdania mało wynika.
Faktycznie eunuch=kastrat. A w jaki sposób podzieliłaś oba rodzaje kastratów? Bo nie zauważyłam ;)
Ja czytałam i słyszałam, że w tym zabiegu chodzi o  pozbawienie zdolności rozrodczych i popędów seksualnych  :roll: no sama nie wiem, jak tu się takich rzeczy dowiaduję :)

Przepraszam za zboczenie z tematu, ale sami wiecie - ciekawość... :)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #74 : 2003-07-05, 19:07 »
ee ja po prostu wścibska jestem i zamiast oglądać wenezuelskie tasiemce siedze na programach medycznych, w końcu chciało sie kiedyś wetem zostać.  
Najpierw ogłuszył potem przywiązał sie w pasie ze swoją ofiarą i szalał.
eunuch to osoba która w wyniku np. wiary zostaje pozbawiona organów płciowych tak że jest już niezdolny do prokreacji, zostawiają mu tylko rurke przez którą oddaje mocz. W Indiach władca posiadał harem (żony) którym opiekowali sie eunochowie, pan był pewien że nic z tego nie wyniknie. Takich ludzi poznawano po pieluchać (nietrzymanie moczu) i "zapachu"  
Sterylizacja nowoczesna ze tak powiem opiera sie na podcięciu kanałów którymi sperma płynie, w ten sposób mężczyzna staje sie bezpłody ale narządy pozostają.  
KPW?
Zapisane

Forum Zwierzaki

ABORCJA
« Odpowiedz #74 : 2003-07-05, 19:07 »

donna

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #75 : 2003-07-05, 20:37 »
Wenezuelskich tasiemców nie oglądam. Za to do programów medycznych też mnie ciągnie.
Ok, ogłuszenie jest wiarygodne. Ale to mi raczej wygląda na jakieś problemy psychiczne...
Ja nie pytałam czym się różnią oba przypadki kastratów, tylko w którym miejscu wyróżniłaś oba te przypadki ;) Bo wydawałoby się, że eunucha i kastrata bierzesz za coś innego, ale już wszystko zostało wyjaśnione ;)
Prawda, że w niektórych krajach ze względów religijnych pozbawia się mężczyzn i jąder i członka..... wiem i nie zaprzeczę.
Sterylizacja nie polega na podcięciu nasieniowodów tylko ich podwiązaniu, gwoli ścisłości. Ale i tak chyba nie o tym mówiliśmy? Bo fakt, że w tym przypadku hormony dalej 'buzują' ;)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #76 : 2003-07-05, 20:40 »
taaa problemy psychiczne były oj były.
różnice to że eunuch nie posiada członka (prawdziwy eunuch) a kastrat go ma i moze dalej szaleć, mi chodzi oto żeby gwałcicielowi przyciąć co nieco bo tak czy inaczej może znowu zgwałcic.
A tak gwoli ścisłości mi to różnicy nie robi :]
Zapisane

donna

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #77 : 2003-07-05, 21:27 »
Cytat: harpia
różnice to że eunuch nie posiada członka (prawdziwy eunuch) a kastrat go ma i moze dalej szaleć

A-a-a, to nie tak. To są przecież synonimy i nie ma czegoś takiego jak prawdziwy czy nieprawdziwy eunuch. Ogólnie kastrat ( eunuch - tak nazywano chłopców pozbawianych przyrodzeń, śpiewających w chórkach ) to facet, którego pozbawiono jąder, lub jąder i członka. Czy podwiązanie jajowodów się do tego zalicza? Hm...raczej nie :?:  W tym przypadku to nawet może dojść do zapłodnienia, ale to głównie z powodu błędów lekraskich. Czyli kastraty mogą różnić się tylko tym co stracili, ale chyba nie nazwą ;)
A co do przycinania gwałcicielowi, jak już wcześniej mówiłam, zgadzam się w 100% ;)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #78 : 2003-07-05, 21:29 »
;) i kto tu na lekarza powinien iśc ;)
Zapisane

donna

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #79 : 2003-07-05, 21:35 »
Nic straconego. Ale wolałabym inny kierunek  :lol:
Zapisane

sabriel

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #80 : 2003-07-07, 21:12 »
Jesli chodzi o aborcje to moje zdanie jest takie: uwazam, ze nie powinno byc zadnego zakazu. Jesli ktos ma jakies opory moralne lub jego wiara mu nie pozwala na dokonywanie aborcji to niech tego nie robi!
Musze powiedziec, ze rozsmieszyla mnie sprawa z przyplynieciem do Polski Lagenorta. Z relacji telewizyjnych widzialam, ze najglosniej protestowali mlodzi mezczyzni(niektorzy to chyba jeszcze chodza do szkoly), starsze panie(ich juz ten problem nie dotyczy) no i dzielni poslowie z Lpr.
Jesli kobieta zechce dokonac aborcji to i tak to zrobi. wystarczy ze pojedzie do Niemiec do ginekologa(tam pigula Ru zdaje sie jest dostepna)
No coz, Polska to niestety kraj obludy i hipokryzji. Tyle protestu wywoluje przyplyniecie jakiegos statku, tymczasem wystarczy wziac pierwsza lepsza gazete, gdzie oglaszaja sie gabinety"wywolujace miesiaczke".
Polska to kraj gdzie bardziej dba sie o plody niz o dzieci. Matki wyrzucaja swoje dzieci na smietnik lub topia w beczkach,dzieci sa molestowane przez doroslych , a otoczenie pozostaje obojetne i udaje ze nic nie widzi.
Polska to zascianek Europy, kraj katolicki (tylko z nazwy),ale bardzo nietolerancyjny, gdzie jedni ludzie probuja narzucic innym swoje wartosci, sposob zycia.
Zapisane

Forum Zwierzaki

ABORCJA
« Odpowiedz #80 : 2003-07-07, 21:12 »

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #81 : 2003-07-09, 20:30 »
Ja jestem zdecydowanie przeciw, bo śmieszy mnie temat "samotna młoda matka" przepraszam, ale emat aborcji mnie bardzo wkurza, oczywiście nie mówie tu o owocach gwałtu(choć chyba i w takim momencie nie dokonałabym tego) czy też kazirodztwie, moim zdaniem takie dzieciaki które wpadają (chodzi mi o dzieciaki nie te nowopoczęte tylko te co idą do łóżka przy każdej okazji) mają za swoje, któś powie że cierpią niewinne maleństwa potem i tu go zrozumiem, bo w końcu one winne nie są, ale taki jeden, drugi przypadek otworzy oczy innym małolatom, które sobie uświadomią że sex to nie tylko dobra zabawa! Ja uważam że to odbieranie życia, a odbieranie życia należy do Boga, anie do nas, zwykłych śmiertelników. Co do eutanazji to jestem również przeciw, to ludzie mogą uznać że tak będzie lepiej, a co na to ten Najwyższy? Przecież może to jest kara czy czyściec na ziemi ? Moim zdaniem odebranie życia należy do tego kto te życie dał, czyli na pewno nie do nas-ludzi
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #82 : 2003-07-09, 20:53 »
agnes dziwi mnie twoja ślepa wiara w boga, musisz troche zastopować w tym temacie bo na dobre nie wyjdziesz. Po pierwsze daj dowód że bóg stworzył życie, podaj dowód że on wogóle istnieje, po drugie może źle myśle ale przecież kobieta i mężczyzna dają życie nowemu pokoleniu a nie siła wyższa. Komórki, hormony, nerwy itp. nic pozatym.
Zapisane

myszka

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #83 : 2003-07-09, 21:04 »
Agnes: zauważ, że raczej to nie te wpadające dzieciaki chcą zabiegów. Co do eutanazji: rozumiem, że gdyby osoba, którą kochasz cierpiała męki choroby i błagała o śmierć (mówię o chorobie nieuleczalnej, kiedy eutanazja byłaby przyspieszeniem nieuniknionego) - odmówiłabyś?
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #84 : 2003-07-09, 21:07 »
ślepa wiara w Boga mówisz, hmmmm.... bardzo mi przykro ale ona wcale taka ślepa nie jest, widzisz kiedyś gadałam z księdzem na religi i on powiedział że ufo nie istnieje, ja powiedziałam że tak, on mi na to że daj dowód, no to ja na to to daj dowód na istnienie boga, nie dał... powiedział że tego nie trzeba udowadniac, widzisz ale mimo wszystko wierze że jest, a co do nowego życia, to wiem że dzieci Bóg nie zsyła i że biorą się z emocjo, hormonów, uniesien itd, wszystko doskonale rozumiem, tylko powedz ty mi dlaczego młodzież teraz idzie sie jeb*** po kątach na każdej imprezie? I jak później się nie dziwić że laski w wieku lat 15 mają dzieci? rozumiem sporadyczne przypadki, bo każdemu może się przytrafić chwila uniesienia, ale nagminnie? Heh ja niewiem ale dla mnie aborcja jest pozbawieniem świata nowego intelektu który może zmienić coś na ziemi, w którym można coś wyrzeźbić... a tak pozatym to ile osób na tym forum ma dzieci ? Widzisz ja osobiście nie mam ale mam bratanice, i nie wyobrażam sobie że moja bratowa mogłaby zrobić aborcję, bo takie dziecko daje niesamowitą ilość pozytywnej energii i radości, niewiem może się myle ale jest tyle kobiet które nie mogą mieć dzieci, a te które mogą, chcą to zaprzepaścić ?
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #85 : 2003-07-09, 21:11 »
widzisz myszko co do eutanazji to mam przykre doświadczenie i nie chce tego opowiadać, uwierz przytrafiła mi się taka sytuacja, ja bym odmówiła, osoba obca postanowiła inaczej... Z mojego życia zniknęło kilka osób bardzo bliskich, cierpieli przed śmiercią, ale nigdy nie pomyśleliby o tym żeby dokonać eutanazji... myśle że taka decyzja zależy od człowieka którego to dotyczy... jeśli chciałby tego, uszanowałabym jego wole, ale jeśli nie to nie....
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #86 : 2003-07-09, 21:15 »
jeżeli człowiek chce eutanazji czy kobieta chce aborcji to prosze bardzo, jeśli potem uważa że nie dręczyłyby ją wyżuty sumienia, ja osobiście nie zdecydowałabym się ani na jedno ani na drugie...
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

myszka

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #87 : 2003-07-09, 21:32 »
Zauważ: ja nie mówię o eutanazji na zlecenie lekarzy, ale na PROŚBĘ osoby, która chce umrzeć. Takie przypadki też są.

Co do aborcji: powtarzam, te dzieci które wpadają - przeważnie rodzą. Na aborcję decydują się kobiety w ciężkich sytuacjach życiowych. Pewnie, idealnie byłoby, gdyby świat był piękny, wszyscy mieli full pieniędzy i luksusy w życiu, żadnych problemow - ale tak nie jest. I osobiście wolę żeby było zezwolenie na aborcję, niż potem czytać co dwa dni o matce, która utopiła dzieci w beczkach, albo wrzuciła do rzeki, a sama popełniła samobójstwo. To powinien być wolny wybór każdego człowieka.
Zapisane

Forum Zwierzaki

ABORCJA
« Odpowiedz #87 : 2003-07-09, 21:32 »

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
ABORCJA
« Odpowiedź #88 : 2003-07-09, 22:01 »
myszko moja droga, mamy demokrację i każdy może decydować o sobie, tak mysle powinno być również i w związku z aborcją czy eutanazją, tylko pomyśl czy wykonanie aborcji nie niesie za sobą żadnych skutków? Bo ja myśle że wywołuje ogromne zmiany w psychice kobiety, której później też może być ciężko pozbierać się po swojej decyzji, ale to już sprawa indywidualna... dla mnie jest poprostu szkoda dzieci i ludzi bo widząc takie radosne dziecko udziela się ta radość całemu otoczeniu... ale nie przeczę rozumiem matki w biedzie, bo im wcale nie jest tak wesoło...
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

donna

  • Gość
ABORCJA
« Odpowiedź #89 : 2003-07-09, 22:13 »
Przyczepię się tylko do jednego zdania :
Cytuj
niewiem może się myle ale jest tyle kobiet które nie mogą mieć dzieci, a te które mogą, chcą to zaprzepaścić ?

Agnes, a byłaś kiedyś w domu dziecka? Może chociaż oglądałaś "Kochaj mnie" na TVP2 bodajże? Tyle dzieci cierpi, ale tych kobiet, które nie mogą mieć dzieci nie przybywa...najwięcej jest chętnych na niemowaki, fakt. A co zrobić z tymi troszkę starszymi? Straszne...

A co do zmian w psychice, temat był poruszany. Jak matka się decyduje to z całą odpowiedzialnością. Nikt jej do tego nie zmusza.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 18   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.116 sekund z 28 zapytaniami.