Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Terra dla 2 zolwii  (Przeczytany 4008 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Terra dla 2 zolwii
« : 2003-12-26, 14:25 »
Jak juz pisalam kiedys moj tata chcial zalozyc hodowle zolwii stepowych. Zapal mu zanikl z powodow finansowych ale i tak kiedys go przycisne i mam nadzieje ze zolwie beda. No wiec: jakie terra powinno byc dla 2 zolwii stepowych (blagam, nie piszcie maksymalnego, bo mi sie w pokoju nie zmiesci ;) )? I jakie wyposazenie (to ze piasek, zarowka, basenik, miska, rosliny, domek , to wiem, a czy cos jeszcze?). I ile by moglo kosztowac takie terra, z wentylatorkami po bokach??
Zapisane

Edi

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #1 : 2003-12-27, 00:40 »
Witam
Wymiary mojego terra(dł-szer-wys):180-46-35[cm].Zdaje sobie sprawę,że nie jest to dla nich pałac,dlatego w niedługim czasie zamierzam powiększyć je na tyle ile mogę.Więc o wielkości było  ;)  Dalej.

Cytuj
piasek

Tylko nie piasek :!!!:  Żółwie często mają zwyczaj zjadania dużej ilości piasku(zresztą dotyczy to wszystkich rodzajów podłoża).Nie wszystkie tak robią ale nigdy nie ma pewności,że trafi się na żółwia,który tego robił nie będzie(dla przykładu,moje wszystkie trzy żółwie traktują piasek jako danie...  :roll: ).Niestety,w każdej książce polecają piasek jako jeden z materiałów na "idealne" podłoże.Nie jest to prawdą(w większości przypadków,tam gdzie żółwie go jedzą)-dochodzi wtedy do zapiaszczenia czyli zatkania przewodu pokarmowego.To pogarsza stan zdrowia żółwia a w końcu powoduje śmierć zwierzęcia.Biorąc pod uwagę ograniczoną przestrzeń żółwia w terrarium dojdzie do tego dość szybko.A nie wyobrażam sobie stać nad żółwiem i go pilnować przez cały czas  :mrgreen: Więc co jako podłoże??Polecam korę do kwiatków.Najlepiej tą produkowaną w Polsce(mniejsze prawdopodobieństwo,że będą w niej roztocza).A dla całkowitej pewności dobrze taką korę wyprażyć w piekarniku.Do tego dodaję siano(trzeba przesiać te drobne kawałki,żeby nie pylił).Razem zmieszane ładnie wygląda i daje możliwość zrobienia żółwiowi kryjówki(dzięki sianku nie zapada się tak kora).

Cytuj
zarowka

Ustawiona nie na środku a w jednym z rogów(dzięki temu żółw może wybrać,czy chce mieć ciepło czy nie).Dobrze jest też pomyśleć o światlówce UV.

Cytuj
basenik

Ja zrezygnowałem,bo moje żółwie bały się go(wody,czy raczej odbicia swojego?).Zamiast tego co tygodniowe kąpiele.Ale może Twoje nie będą się bały baseniku?

Cytuj
rosliny

Oczywiście terrarium obsadzone roślinami wygląda ładniej,jednak żółwie tego nie docenią.Jeżeli tylko nadarzy się okazja,zjedzą je.Mogą je też podeptać.Jeśli terrarium nie jest zbyt duże to nie wiem czy jest sens zabierać przestrzeń na rośliny.Chyba,że zrobić półkę na której będą ustawione rośliny?(jakie,do terra stepowego, to można przeczytać).

Czy coś jeszcze...hmmm...jak masz pytania,pytaj.Ceny terrariów: zobacz na www.biofil.pl
Pozdrawiam
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #2 : 2003-12-28, 18:04 »
Dzieki :) Jeszcze jedno pytanko: Czy moze byc zwykla pokrywa, bez oswietlenia (szklana, co najwyzej zarowka nad pokrywa albo jakos zamontowana wewnatrz ale na szklanej), ale z przewodem grzejnym na dole??
Zapisane

Forum Zwierzaki

Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedz #2 : 2003-12-28, 18:04 »

Edi

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #3 : 2003-12-29, 00:07 »
Witam
Chodzi Ci o terrarium przykryte szybą??Ja takie właśnie mam.Jest to o tyle wygodne,że zawsze mam możliwość ściągnięcia szyby,w razie jakbym musiał mieć większy dostęp do terrarium.Zostało tylko tyle miejsca wolnego by mogła zmieścić się lampka.Żółwie, na szczęście,nie uciekną z takiego nieszczelnego terrarium  ;) A lampkę mam taką jak można kupić nocne,tzn. łatwo ją zaczepić o brzeg szyby i wyginać w różne strony.
Pozdrawiam
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #4 : 2003-12-29, 11:04 »
O, to dobrze. Pewnie wyjdzie duzo taniej bo jak moj tata chcial zamowic terra z pokrywa ze swietlowka to mu powiedzieli ze bedzie to kosztowac ok. 380 zl. Wczoraj z nim rozmawialam i mnie tylko spławił.. Za drogie :( Edi, Ty sie na tym znasz, powiedz mi, ile bedzie kosztowac terra 80*60*35 (takie starczy na poczatek??...), pokrywa, zarowka, i cale wyposazenie do tego.. Naj;epiej napisz mi na GG- moj nr 3697279
Zapisane

Edi

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #5 : 2004-01-02, 23:39 »
Witam
Czy dotarła do Ciebie wiadomość na gg??
Pozdrawiam
Zapisane

Atrax

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #6 : 2004-01-03, 12:19 »
Wiktoria ceny profesjonalnego osprzetu dla gadow w tym piasku ktory mozna dac jako podloze dla zolwi bo jest z witaminami i wapnem masz na www.egzofarma.com :)
Zapisane

Edi

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #7 : 2004-01-03, 18:04 »
Cytat: Atrax
piasku ktory mozna dac jako podloze dla zolwi bo jest z witaminami i wapnem


A czy w tym przypadku nie może dojść do zapiaszczenia??Gdyby żółw jadł ten piasek cały czas...?
Pozdrawiam
Zapisane

Atrax

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #8 : 2004-01-04, 15:21 »
Przecież napisałem ze ten moze jesc . Jest to specjalnie selekcjonowany pod wzgledem granulacji u mnie jest razem z Gekonami lamparcimi u których zapiaszczenie wystepuje duuuuuuuuuuuzo czesciej niz u zolwi i nic sie nie dzieje wrecz przeciwnie sa w doskonalej formie :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedz #8 : 2004-01-04, 15:21 »

Wiedźma

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #9 : 2004-02-18, 16:07 »
Edi mam pytanko na temat kory stosowanej jako podloze, bo chcialabym to wyprobowac :) Czy nie ma ryzyka, ze taka kora do kwiatkow jest nafaszerowana jakas chemia (w celach konserwacji czy nie wiem po co ;) )
Zapisane

Atrax

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #10 : 2004-02-18, 18:09 »
Witam
Zastosowanie kory sosnowej dla gadow a w szczegolnosci tej ogrodniczej jest bardzo zlym pomyslem.
1 Nie powinno sie stosowac u gadow kory sosnowej ze wzgledu na żywice i problemy jakie moga wystapic przy przypadkowym połknieciu nie mowiac p trodnosciach z czystoscia jak zacznie puszczac.
2 wzgledy sanitarne jest ona wogole nie przygotowana do celow terrarystycznych wiec zawiera mase bakterii grzybow etc.

Najlepiej jest zastosowac podloze specjalnie przygotowane dla terrariow.
Bardzo ladny efekt daje połączenie: na spodzie drobniejszy substrat kokosowy np ECO EARTH na wierzchu jakies grubsze np cyprysowe FOREST FLOOR BEDDING lub zwiorkowana jodla kanadyjska REPTI BARK opisy wszystkich są dostepne pod adresem http://www.egzofarma.com/produkty-zoomed.php
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #11 : 2004-02-18, 18:56 »
Atrax:
1)a ta kora do kwiatkow to wlasnie kora sosnowa? Ja sie nie znam  :oops:
2)w przypadku polkniecia, to pewnie kazde podloze zaszkodzi-moj zolw na szczescie nie zzera "sciolki"
3)czy Twoim zdaniem ziemia w ogrodku, w ktorym zolw spedza wiekszosc czasu latem, jest jakos przystosowana, pozbawiona drobnoustrojow? Moim zdaniem nie  :P  a jakos nie szkodzi...

Zadalam pytanie Ediemu, bo on polecil kore jako podloze i mam nadzieje, ze udzieli mi odpowiedzi, ale dziekuje rowniez Tobie za wskazowki-i licze na odpowiedz na kolejne pytania ;)
Acha-jaka jest cena tych proponowanych przez Ciebie podlozy?
Zapisane

Edi

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #12 : 2004-02-18, 20:33 »
Witam
Jeśli chodzi o ryzyko "nafaszerowania chemią" to oczywiście ono istnieje.Chyba nie ma kory dostępnej w sklepach,która nie zawierałaby jakichkolwiek "ulepszaczy" ;-) Ja jednak nie spotkałem się z problemami jakie podał Atrax.Za to pojawia się dość często inny: roztocza.To one zmusiły mnie(przynajmniej na jakiś czas) do zmiany podłoża na inne(obecnie siano).Ale,jak mi się wydaje,błędem z mojej strony było nie wyprażenie kory.Wszyscy,którzy to zrobili raczej nie skarżą się na obecność niechcianych gości.Najbardziej polecanym podłożem jest darń,nie wydaje mi się,żeby była pozbawiona tych wszystkich "dodatków" i była w jakiś sposób przygotowana do celów terrarystycznych..Chętnie stosowałbym kore przeznaczoną do terrariów,niestety jej cena jest zbyt wysoka...  :( (a trochę tych paczek trzeba by było kupić,żeby żółwie miały gdzie kopać).
Pozdrawiam
Zapisane

Atrax

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #13 : 2004-02-18, 21:54 »
Jesli chodzi o podloza jak i inne produkty do hodowli i pielegnacji gadow i plazow sa dostepne na stronie- wiem wiem sklep narazie nie dziala bo jest zmieniany ale byc moze jutro juz ruszy w kazdym razie napewno w tym tygodniu
Edi masz slusznosc jesli chodzi o wyprazenie jednak pozostaje jeszcze aspekt nieszczesnej zywicy. Co do zjadania podloza to bardzo czesto ono wystepuje ale jesli podloze jest przystosowane nie powinno zaszkodzic.
Natomiast jesli chodzi o trzymanie na wolnym powietrzu owszem jet to bardzo polecane i wiele osob tak robi jednak po zakonczeniu sezonu i przenosziu ich do domu stosuje sie zwykle odrobaczanie.
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #14 : 2004-02-23, 21:18 »
Dziekuje Wam obu za wskazowki. Pomysle jeszcze nad tymi podlozami, ale te, ktore poleca Atrax sa jednak ciut za drogie dla mnie :(

A tymczasem mozecie sobie w albumie obejrzec moja zolwice na dworzu i na spacerze po pokoju ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedz #14 : 2004-02-23, 21:18 »

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #15 : 2004-02-24, 14:49 »
Kupilam dzis miske i torf dla zolwia, jutro ide zamowic terrarium, niestety male bo 66x33x17 :( Akurat takie mi wejdzie w szafke, tzn wysokosc mam 27, ale musze miec miejsce na reke. na razie bede stopniowo wyposazac tera dla Maksi, jak juz sie przyzwyczai do terra to bede ja wypuszczac na spacerki po pokoju zeby choc troche jej zrekompensowac male mieszkanko..
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Terra dla 2 zolwii
« Odpowiedź #16 : 2004-02-29, 17:38 »
mam terra :) Maksia jest zadowolona :)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.066 sekund z 25 zapytaniami.