Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Obrzezanie  (Przeczytany 5053 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kraksa

  • Gość
Obrzezanie
« : 2004-03-24, 21:58 »
co sądzicie o obrzezaniu??? ja myślę ,że powinno być surowo zabronione i karane śmiercią...
Zapisane

Skarb

  • *
  • Wiadomości: 1977
Obrzezanie
« Odpowiedź #1 : 2004-03-24, 22:03 »
W niektórych kulturach jest to po prostu naturalne z względów religijnych.  Czasem jest konieczne obrzezanie chłopca ze względów medycznych. A w USA nieobrzezani mężczyzni są już rzadkością, tam chyba przybrało to postać mody :shock:  Ja osobiście nie chciałabym żeby mój facet był obrzezany.
Zapisane

kraksa

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #2 : 2004-03-24, 22:07 »
ciekawe kto by chciał... akurat w tej chwili chodzi mi najbardziej o Afryke i Azje bo tam ten zabieg (pozwólcie że w tym kontekście będę to nazywała torturami) jest równoznaczny z karą śmierci bo ginie co 3 osoba... a poza tym TO POPROSTU JEST OKROPNE!!!
Zapisane

Forum Zwierzaki

Obrzezanie
« Odpowiedz #2 : 2004-03-24, 22:07 »

Skarb

  • *
  • Wiadomości: 1977
Obrzezanie
« Odpowiedź #3 : 2004-03-24, 22:09 »
Czytałam kiedyś o takiej afrykańskiej wiosce... Najdziwniejsze jest to, że te dziewczyny naprawdę chcą tego zabiegu, bo wtedy stają wg ich wierzeń kobietami i przysługują im inne prawa, wtedy też dopiero mogą znalezć męża.
Zapisane

myszka

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #4 : 2004-03-24, 22:10 »
Dlaczego zabronione i karane śmiercią? Przecież to tylko obcięcie kawałka skóry, ludzie robią sobie gorsze rzeczy. Słyszałam, że dobre jest obrzezanie ze względów zdrowotnych, bo niedostateczna higiena "prywatnych partii" nieobrzezanych mężczyzn może nawet prowadzić do rakowacenia... <= wypowiadał się lekarz, nie żaden szaman ;) Mi w zasadzie byłoby obojętne, czy mój chłop jest obrzezany czy nie... To tylko przecież kawałek skórki...  :roll:
Zapisane

Tafta

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #5 : 2004-03-24, 22:11 »
Obrzezanie to obyczaj, mający zresztą różnoraką postać, obecny wśród wielu ludów: Bliskiego Wschodu (m.in. Żydów i Arabów), Afryki, Ameryki Południowej, państw Azji Południowo-Wschodniej z regionu Jawy, Borneo i Nowej Gwinei, oraz Australii i wysp Pacyfiku. Znany był już w starożytności i rozpowszechniony w wielu kulturach, obecny jest jednak do dziś - także wśród narodów o najwyższym stopniu rozwoju cywilizacyjnego.

Obrzezanie jest aktem rytualnym, którego podłożem było najprawdopodobniej radykalne postępowanie dla zachowania higieny intymnych części ciała - jako miejsc najbardziej narażonych na zakażenie w wyniku zalegania w nich brudu. Jednak równocześnie z oczyszczaniem fizycznym, tak samo ważną rolę odgrywało oczyszczanie duchowe, czyli osłabienie popędu płciowego, który w wielu kulturach również uważany jest za "nieczysty".

U kobiet, w odróżnieniu od obrzezania mężczyzn, akt ten jest zazwyczaj znacznie bardziej drastyczny, bolesny, oraz często dający efekt zachowania higieny wręcz odwrotny od zamierzonego.

Obrzezanie mężczyzn nie rodzi większych sprzeciwów, przede wszystkim dlatego, że jest aktem pozbawionym okrucieństwa, a wykonywane jest metodami sprawiającymi mało bólu i z użyciem odpowiednich narzędzi.

U kobiet jest niestety inaczej, a ich obrzezanie jest uznawane przez wiele środowisk i organizacji za pogwałcenie praw człowieka) - jest bardziej drastyczne, a w niektórych kulturach jest nawet wręcz specjalnie aktem mającym sprawić ból, co ponoć ma dawać dodatkowy efekt "oczyszczający".
Zapisane

myszka

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #6 : 2004-03-24, 22:12 »
Obrzezanie kobiet to inna kwestia. Odnosiłam się tylko do mężczyzn (jakoś tylko z tym mi się w pierwszym odruchu kojarzy ;) )
Zapisane

Skarb

  • *
  • Wiadomości: 1977
Obrzezanie
« Odpowiedź #7 : 2004-03-24, 22:18 »
Mi też kojarzy się mężczyznami bardzie ;)
Ale zauważyłam, że w Polsce rzadko się o tym mówi a faceci też podchodzą do tego tak jakby obrzezany to nie był już pełnowartościowy :roll:  Na zachodzie teraz właśnie należy się obrzezać żeby się podobać kobietom, bo inaczej mówią shar-pei :lol:
Zapisane

whiper

  • Gość
Re: Obrzezanie
« Odpowiedź #8 : 2004-03-25, 00:03 »
Cytat: Pigulina
co sądzicie o obrzezaniu??? ja myślę ,że powinno być surowo zabronione i karane śmiercią...


golden, widzisz, co chcą robic z Twoją hodowczynią!  :grr:

A tak na poważnie... czy to ze względów religijnych, czy jakiś innych jestem przeciw. Chociaż nie znam względów medycznych.. moze zmieniłabym zdanie :).
Zapisane

Forum Zwierzaki

Re: Obrzezanie
« Odpowiedz #8 : 2004-03-25, 00:03 »

Wiedźma

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #9 : 2004-03-25, 13:34 »
Jesli chodzi o facetow-jest mi to obojetne. Ze wzgledow medycznych czesto jest wskazane, zabieg nie jest skomplikowany itd. Nie widze przeciwskazan.

Natomiast obrzezanie u kobiet polega zupelnie na czym innym i zupelnie inaczej sie odbywa. Powinno byc zabronione, ale taki zakaz i tak nie poradzi na dluga tradycje  :(
Zapisane

Mlody

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #10 : 2004-03-25, 14:38 »
Moze ktos opisac oco chodzi w przyapdku obu plci ?
Tzn. domyslam sie ale ...
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #11 : 2004-03-25, 16:05 »
U facetow-obciecie napletka. Ze wzgledow religijnych lub medycznych.


U kobiet-zaleznie od regionu-wyciecie warg sromowych, a czasem i lechtaczki, po czym zaszycie wszystkiego tak, ze nawet z oddawaniem moczu jest powazny problem  :grr:  Przy robi sie to byle czym (kawalek szkla, zardzewiala zyletka), byle gdzie i w warunkach uragajacych wszelkim zasadom higieny  :grr:  I na zywca oczywiscie  :grr:  Wiele dziewczyn umiera po tym zabiegu na skutek infekcji i powiklan. Te, ktore przezyja, do konca zycia cierpia na infekcje, potworny bol przy oddawaniu moczu i podczas miesiaczki. A maz podczas nocy poslubnej rozdziewicza je za pomoca noza, ktorym rozcina szwy  :grr:  To tak w skrocie  :roll:  Praktykowane wsrod wielu plemion afrykanskich.
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Obrzezanie
« Odpowiedź #12 : 2004-03-25, 17:59 »
glym.. o matko  :shock:
Zapisane

pola

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #13 : 2004-03-25, 18:26 »
blee...... jak tak można ..... czy oni nie mogą sie cieszyć tym co dostali od boga ? :roll: :roll: koniecznie muszą coś zmieniać :roll: .......
Zapisane

Dalmafreciak

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #14 : 2004-03-25, 18:42 »
Ja oczywiście jestem PRZECIW :grr: !!!  To okropne :grr: te kobiety strasznie cierpią... :roll: czytałam z resztą różne reportarze na ten temat... :( gdzie kobiety opowiadały o swym cierpieniu, bólu, strachu... :cry: Wiele z nich jest teraz modelkami, są bogate, sławne, ale... i tak nie mogą tego zapomniec i wybaczyć... nie chcą wrócić do swych wiosek, gdzie spotkało je takie okrucieństwo... :grr: Niektórym udało się jednak 'uciec' od tego 'zabiegu'... może powinniśmy przeczytać o tym książki, aby uświadomić sobie, co to właściwie jest obrzezanie... :roll: ale nie których części ciała pozbawia się kobiety, ale... co one czują, co jest w ich sercach i jaka to dla nich krzywda... :grr: Wtedy nikt by już nie powiedział ' to nic takiego'  :roll: !!!

Dalmafreciak
Zapisane

Forum Zwierzaki

Obrzezanie
« Odpowiedz #14 : 2004-03-25, 18:42 »

absencja

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #15 : 2004-03-25, 18:53 »
jesli chodzi o meżczyzn, to ich sprawa i nie wzbudza to we mnie zadnych uczuć. W przypadku kobiet, nie wiem jak mozna byc za...a kobiety same chca, bo im od malego piora mózgi...
Zapisane

Ciapka

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #16 : 2004-03-25, 19:16 »
ta wlasnie...dzicaia moanz wmówiaz wrzysko a potem ona tak bardoz w to wirza..i chca..mnies ie orbzeznaiew wqlani bardzej z kobietami koajryzlo wlasnie  tego pwodu ze to one ciepri i ze w ich przpadku jest  to takei obryzdkiwe strene bolesnie i okrutne..
 a tak pozatym
uroda i zdrowie...a tu temat obrzezanie..w sumie  o zdorwie..ale jakoes mi to nie ten hyh
Zapisane

magia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 853
Obrzezanie
« Odpowiedź #17 : 2004-03-25, 19:43 »
Z tego co wiem to obrzezanie u chłopców jest przeprowadzane bez znieczulenia bo jes prawie bezbolesne , goji się parę dni. Ale u dorosłych facetó zabieg jest bardzo bolesny i goi się nawet ponad 2 tyg.

I gdzieś czytałam że w jakimś kraju kowietą zaszywa się wargi sromowe, a w noc poślubną mężczyzna rozcina i rano wywiesza zakrwawione prześcieradło przed domem jako dowód skonsumowania małżeństwa. BLADO

A ja sądzę że obrzezanie u facetów jest fajne i ładne :)
Zapisane
sorki za błędy...
www.gangolsena.za.pl

Skarb

  • *
  • Wiadomości: 1977
Obrzezanie
« Odpowiedź #18 : 2004-03-25, 20:01 »
A ja nigdy nie widziałam :bezsilny:
Zapisane

Ciapka

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #19 : 2004-03-25, 20:07 »
ta ja tez nie.
Zapisane

Mlody

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #20 : 2004-03-25, 20:44 »
Czyli tak jak slyszalem.
Nie widzialem nie chce widziec nie chce miec  :roll:
Trzeba byc naprawde jakims idiota zeby sobie cos obcinac czy cos..... nie dal bym sobie obciac, ani kawalka :P
Zapisane

Forum Zwierzaki

Obrzezanie
« Odpowiedz #20 : 2004-03-25, 20:44 »

Ciapka

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #21 : 2004-03-25, 20:57 »
nie no jak bym mial  jakie porbely zdorwotne cyz costam..bo czasmtrzeba to bys se dal..chyba nie.//
Zapisane

Tafta

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #22 : 2004-03-25, 22:14 »
Cytat: absencja
jesli chodzi o meżczyzn, to ich sprawa

no nie wiem czy taka 'ich sprawa', bo obrzezaniu zazwyczaj poddawane zostają niemowlęta
Zapisane

magia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 853
Obrzezanie
« Odpowiedź #23 : 2004-03-25, 22:21 »
chłopcy poddawani chyba są do 10 lat ale nie jestem pewna
starsi faceci tylko i wyłącznie z powodów medycznych
Zapisane
sorki za błędy...
www.gangolsena.za.pl

Skarb

  • *
  • Wiadomości: 1977
Obrzezanie
« Odpowiedź #24 : 2004-03-25, 22:37 »
Na zachodzie nie tylko z powodów medycznych ale też estetycznych ;)
Zapisane

Tafta

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #25 : 2004-03-26, 00:11 »
Obrzezanie wykonywane jest w różnym wieku u chłopców, np. na Półwyspie Arabskim w 7, 14 lub 21 dniu po urodzeniu,
u Żydów 8 dni po urodzeniu, u Koptów między 6 a 8 dniem, w Melanezji między 9 a 15 rokiem życia,
na wyspie Flores w wieku 20-30 lat.
Zapisane

Sal

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #26 : 2004-03-26, 08:37 »
Jestem przeciw obrzezaniu kobiet.
Co do mężczyzn ... raczej też jestem przeciw. Widziałam taki zabieg na filmie na Discovery. Wyglądało to jak barbarzyństwo...
Faktem jednak jest, że brak higieny potrafi doprowadzic do nowotworu...
Zapisane

absencja

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #27 : 2004-03-26, 13:25 »
Cytuj

no nie wiem czy taka 'ich sprawa', bo obrzezaniu zazwyczaj poddawane zostają niemowlęta

fakt, ich rodziców w takim razie. Chodzi mi tylko o to, ze u facetów nic to specjalnie nie zmienia, a czasm nawet pomaga(higiena), nie wplywa na doznania, nie grozi smiercią, nie jest specjalnie bolesne, czego nie mozna powiedzieć w przypadku kobiet...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Obrzezanie
« Odpowiedz #27 : 2004-03-26, 13:25 »

golden

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #28 : 2004-03-26, 13:28 »
widze, wypowiadaj sie same dziewczyny, jedynie Mlody sie udziela ;)

Co ja o tym sadze? Jestem przeciw. no oczywiscie jesli nie chodzi o wzgledu medyczne. Jesli niektorym tak nakazuje religia, bo sa np muzułmanami i nie moga wyrzec sie religii, to juz nie moja sprawa. Ich wola, ale myslę, że jest to dość brutalne... szczególnie w opisanym przez Wiedźme sposobie obrzezania kobiet :grr:
Na mnie na szczescie nikt i nic nie wywiera tego typu presji...
Zapisane

mili

  • Gość
Obrzezanie
« Odpowiedź #29 : 2004-03-26, 14:16 »
moim zdaniem to jest hmm... okropne! jeśli jednak mają taką kulturę, itd, jeśli tak bardzo chcę to proszę bardzo, ale pod narkozą i i sterylnie  :roll:
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.068 sekund z 27 zapytaniami.