Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Żako papuga  (Przeczytany 11914 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Galja25

  • Gość
Żako papuga
« : 2002-08-18, 20:37 »
Szukam informacji o tej papudze. Może ktoś z was posiada taką i mógłby sie podzielić informacjami.
Zapisane

Monika Tyranowicz

  • Gość
Żako papuga
« Odpowiedź #1 : 2002-08-18, 21:36 »
Wiele artykulow o papugach, sporo tez o zako znajdziesz w MAgazynie Internetowym Swiat Papug www.papugi.pl., Artykuly.

Wiekszosc artykulow traktuje o wszystkich papugach, a zako przecez do nich nalezy. Strona pisana jest przez wlasciecieli dwoch mowiacych zako i zawiera najnowsze informacje z dziedziny opieki nad papugami.

Serdecznie zapraszam.

Monika Tyranowicz
www.papugi.pl
Zapisane

Grzesio

  • Gość
Żako papuga
« Odpowiedź #2 : 2002-08-18, 23:48 »
Znane są trzy odmiany tego pięknego ptaka,różnią się intensywnością barwy upierzenia. Pochodzi z centralnej części Afryki, jej naturalnym siedliskiem są rozległe lasy, ogrody i parki. Głównym pokarmem ich są nasiona zbóż,drzew, krzewów młode pędy roślin, różne owoce i owady.Gniazdują w głębokich dziuplach drzew a dla swoich młodych są troskliwymi rodzicami.
Wielkość ich osiąga do 40cm.Długość życia 50 lat. Ubarwienie jest uzależnione od wieku, im starszy tym ciemniejszy. Żako ma zdolność do naśladowania różnych melodii i mowy ludzkiej. Szybko przyzwyczaja się do niewoli. Papugę tę można trzymać w klatce z drutu stalowego w parach lub pojedynczo.Ich podstawowym pożywieniem są: proso, kanar, owsik, konopie, kukurydza, słonecznik, owoce, młode pędy roślin.
Lubią zażywać kąpieli i fruwać po pokoju. Rozmnażanie jest trudne, parze lęgowej dostarczamy budkę z solidnego materiału. Właściwie dobrana para to połowa sukcesu. Najlepiej nabyć parę która już gniazdowała lub taką, która dużo czasu spędza razem na wspólnym przeczczesywaniu piór. Samca można rozpoznać po ciemniejszym kuprze, ale nie jest to pewna cecha. W czasie lęgów pary powinny przebywać w osobnych pomieszczeniach.
Jeśli jeszcze czegoś będziesz chciała się o nich dowiedzieć. Napisz. A odrazu spróbuję Ci odpowiedzieć.  :D
Zapisane

Forum Zwierzaki

Żako papuga
« Odpowiedz #2 : 2002-08-18, 23:48 »

Galja25

  • Gość
Żako papuga
« Odpowiedź #3 : 2002-08-20, 00:16 »
BARDZO WAM DZIEKUJĘ, ZA INFORMACJE I STRONY INTERNETOWE!!! GRZESIEK, NAPEWNO SIĘ ODEZWE JUTRO-!!!
Zapisane

Galja25

  • Gość
Żako papuga
« Odpowiedź #4 : 2002-08-20, 00:28 »
dO JUTRA SPISZĘ SOBIE PYTANIA, I ZAPEWNE DO wAS SIĘ ODEZWE. kIEDYŚ MIELISMY NIMFE, niestety umarła. Nauczyłam ją gwizdania melodii"Most na rzece Kwai", i baaaardzo niewyraźnie mówił swoje imię ZIUTEK, bardzo niewyraźnie, ale jednak mówił! Był także pół-dziki, bardzo bał się przestrzenii, wolał przesiadywać w swojej klatce (dużej!). Jego ulubienicą była lalka Barbie , którą tak lubiał, że aż siedział z nią w klatce. Przymilał się do niej, gruchał jej do ucha, poprostu potrzebował drugiej papugi, niesety nie miał prawdziwej papuziej koleżanki, teraz tego BARDZO żałujemy,...Bardzo za nim TĘSKNIMY, i dlatego myślimy o nowej papudze. MAmy psa , pies i Ziutek raczej żyli w zgodzie, obaj się na siebie patrzyli ze zdziwieniem. Chcemy się w pełni przygotować na tego nowego domownika, znać jego potrzeby itp.
Zapisane

Joanna

  • Gość
Żako papuga
« Odpowiedź #5 : 2002-08-24, 10:46 »
Cytat: Grzesio
Znane są trzy odmiany tego pięknego ptaka,różnią się intensywnością barwy upierzenia.


Żako, Psittacus erithacus, jest jedynym gatunkiem rodzaju Psittacus. Występuje w dwóch podgatunkach P. E. erithacus i P. e. timeh. Niektórzy wymieniają jeszcze jeden podgatunek, ale większość naukowców nie zgadza się z jego wydzielaniem traktując go jako lokalną populację P.e. e.  Różnią się one miejscem zamieszkania, wielkością i kolorem ogona. P.e. t. ma trochę ciemniejsze szare upierzenie.



Cytat: Grzesio
jej naturalnym siedliskiem są rozległe lasy, ogrody i parki.


Zamieszkuje lasy, sawanny z drzewami i zagajnikami, mangrowe obszary na wybrzeżach. Omija obszary zasiedlone przez ludzi (ogrody, parki itp).

Cytat: Grzesio
Głównym pokarmem ich są nasiona zbóż,drzew, krzewów młode pędy roślin, różne owoce i owady.


Preferuje nasiona palmy Elaeis guinensis, ponadto nasiona, owoce, jagody, nektar, orzechy. Bardzo okazjonalnie odwiedza pola prosa czy kukurydzy (w zasadzie tylko wtedy kiedy nie ma jeszcze nasion preferowanej przez nie palmy).

Cytat: Grzesio
Wielkość ich osiąga do 40cm.


P. e. e. - 33 cm.
P. e. t. - 30 cm.
(czasem w literaturze spotyka się trochę większe liczby, np. 37 cm dla P. e. e.)



Cytat: Grzesio
Ubarwienie jest uzależnione od wieku, im starszy tym ciemniejszy.


?????

Cytat: Grzesio
 Ich podstawowym pożywieniem są: proso, kanar, owsik, konopie, kukurydza, słonecznik, owoce, młode pędy roślin.


Ziarno powinno stanowić jedynie niewielki procent diety żako. Podstawę diety powinny stanowic granulaty (specjalne dla żako), owoce i warzywa, gotowane fasole, kiełki, 'ptasi chleb' - dokładnie jest to opisane (+przepisy) na stronie którą podała Monika.
Żako są dość wrażliwe na różne niedobory pokarmowe dlatego ich dieta jest bardzo ważna - prawidłowa dieta. Nie mozna ograniczać się do podawania tylko ziarna i owoców.

 
Cytat: Grzesio
 Rozmnażanie jest trudne,


Rozmnażanie żako nie jest trudne. Wymaga jednak odpowiedniej ilości miejsca (nie może to być mała klatka) i odpowiednich ptaków. Kiedy zapewni się dużą wolierę i ma się odpowiednią parę to nie ma wiekszych problemów z legami.


 
Cytat: Grzesio
Samca można rozpoznać po ciemniejszym kuprze, ale nie jest to pewna cecha.


Żako nie wykazują dymorfizmu płciowego co oznacza, że po wyglądzie zewnętrznym nie da się odróżnić samca od samicy.

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane

Galja25

  • Gość
Żako papuga
« Odpowiedź #6 : 2002-08-24, 19:36 »
serdecznie dziękuję! Ale mnie zaskoczyłaś miło!
Zapisane

Galja25

  • Gość
Żako papuga
« Odpowiedź #7 : 2002-08-26, 16:25 »
Po starannym przeczytaniu, wiem jedno, że nadal nie wiem nic! To wszystko jest ze sobą sprzeczne, ale dlaczego? Dlaczego aż tak duże są rozbierzności w informacjach od Was. Bardzo się cieszę, że się zainteresowaliście, ze próbujecie mi pomóc, tylko wytłumaczcie jak mam teraz postepować ,....?pozdrówka dla Was!!!
Zapisane

matusia

  • Gość
Żako papuga
« Odpowiedź #8 : 2002-08-29, 11:54 »
http://freespace.virgin.net/swiat.papug/
Taką stronicę znalazłam
Może już ją ktoś wymienił ale ona jest naprawdę świetna.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Żako papuga
« Odpowiedz #8 : 2002-08-29, 11:54 »

Joanna

  • Gość
Żako papuga
« Odpowiedź #9 : 2002-08-29, 20:58 »
Strona http://freespace.virgin.net/swiat.papug/  to ta sama strona którą podała na początku Monika (tylko z innym adresem) - jest to jedyne miejsce gdzie przeczytasz o żako po polsku.

Skąd rozbierzności - moje informacje pochodzą ze specjalistycznej literatury o papugach, skąd pochodza inne informacje nie wiem. Ja papugami zajmuję się od dawna, a to co podałam o zako to same podstawy, teoria. Konkrety znajdziesz na podanej przez Monike stronie. Powiem tu jeszcze tylko, że żako jest trudną papugą i jeśli ktoś nie ma doświadczenia z papugami to bedzie bardzo cięzko. I jeśli chcesz żako tylko dlatego, że dowiedziałaś się, że one mówią to zrezygnuj! Większość żako NIE MÓWI!

Jeśli chcesz pogadać z ludźmi mającymi żako to zapraszam na Forum Dyskusyjne Papugi (jest tam co najmniej kilka osób mających żako) - http://papugi.emernet.pl/forum/forum/

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.064 sekund z 26 zapytaniami.