Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Miękka kupa u królika  (Przeczytany 8110 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

malena__1989

  • *
  • Wiadomości: 5
Miękka kupa u królika
« : 2009-01-02, 20:06 »
Mam królika ok 3 lat ale od jakiś 2 miesięcy co dziennie ( czasem rzadziej) ma miękką kupę i zostawia ją gdzie popadnie ;( . Nie wiem czy to przez kota młodego nowego ale się ładnie bawią. A może przez "Chrumisia" pokarm ... zjada z niego tylko granulat zbożowy a rzadkośćą jest że zje co innego ( np.ziarna) :/ . Marchewkę też zjada i siano też . Ale nie wiem czemu są te kupy ... ale nie rozwolnienie tylko takie miękkie bardzo :| . Aha  ale normalne kupki też robi  :)
Zapisane

Zołza

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 64
  • Nie licz na nic.
Odp: Miękka kupa u królika
« Odpowiedź #1 : 2009-01-03, 11:54 »
"   *  Problemy dietetyczne: dieta zbyt bogata w skrobię lub tłuszcz. Niektórzy karmią swoje króliki płatkami owsianymi, ciastkami, chlebem lub innymi "ludzkimi" pokarmami, do których trawienia królik nie jest przystosowany. Również pokarmy komercyjne (zarówno mieszanki, jak i granulaty) są sobie nierówne jeśli chodzi o zawartość składników pokarmowych odpowiednich dla królika, przy czym większość dostępnych pokarmów jest zbyt bogata. Niektóre króliki lepiej znoszą takie przeciążenie diety, inne gorzej.
    * Drugim ważnym problemem dietetycznym jest niedostatek błonnika (włókna) w diecie. Najważniejszą częścia króliczej diety jest siano, najlepsze ˇródło naturalnego włókna. Granulaty dostępne na polskim rynku mają zdecydowanie za małą ilość włókna do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego królika. Króliki powinny być zachęcane do jedzenia dużej ilości siana! Wiecej o roli błonnika znajdziesz tutaj. Poczytaj również o zdrowej diecie.
    * podawanie nienormowanych ilości pokarmu komercyjnego
    * Miękkie kupy mogą być także objawem innych ukrytych chorób (problemy z zębami, choroby dróg moczowych, infekcja górnych dróg oddechowych, towarzyszą syndromowi przechylania głowy). Do ich leczenia potrzeby jest doświadczony weterynarz. Zazwyczaj miękkie kupy ustępują, kiedy choroba jest wyleczona.
    * częściowa niedrożność jelit
    * ropień
    * nowotwór
    * inne choroby wewnętrzne mające wpływ na pracę jelita ślepego, takie jak choroby nerek lub wątroby
    * stres
    * zmiany diety
    * zmiana rutyny (pór karmienia)


Leczenie

W przypadku nieskomplikowanych przypadków miękkich kupek leczenie polega na zmianach diety. Królik powinien jeść wyłącznie siano do czasu, kiedy jego odchody wrócą do normy (2 tygodnie do 3 miesięcy). Królik nie powinien dostawać granulatu ani przysmaków w tym czasie. Trzeba się oprzeć proszącemu o inne jedzenie królikowi, gdyż nawet małe odstępstwo może spowodować nawrót choroby i przedłużenie leczenia. Wiele królików cierpiących z powodu miękkich kupek jest otyłych i taka sianowa dieta może byc jednocześnie zdrowym sposobem na odchudzenie królika. Redukcja wagi otyłego królika jest konieczna.

Jeśli królik nigdy wcześniej nie jadł siana lub jadł jego znikome ilości, nalezy stopniowo ograniczać mu dotychczasowe pokarmy (najczęściej komercyjne mieszanki lub granulaty), całkowicie wyeliminować "przysmaki" i stopniowo przyzwyczajać królika do jedzenia coraz większej ilości siana. Aby zachęcić go do tego, podawaj dobrej jakości, pachnące siano wielokrotnie w ciągu dnia, w małych porcjach, w kilku pojemnikach (np. dodatkowo w papierowej torebce). Spróbuj uczynić z jedzenia siana intrygującą zabawę."

Źródło: Uszata strona. ;)
Zapisane
Dziewczyny z tyłkiem jak mój, nie gadają z facetami z gębą jak twoja. ;@

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Odp: Miękka kupa u królika
« Odpowiedź #2 : 2009-01-04, 12:20 »
U mojej Puśki zauważyłam dzisiaj miękkie odchody :| Wczoraj jeszcze było normalnie :)
Zabrałam jej granulat (wogóle to nie wiem czy mam dobry granulat bo to jest taki który oni w zoologiku sami robią i tak się zastanawiam czy dobrze mi doradzili :| )
W tym granulacie są :
-pestki słonecznika,
-kukurydza,
-orzeszki ziemne
-jakieś takie białe chrupeczki
-jakieś czerwone chrupeczki
-jakies chrupeczkowe preciki
-chyba jeszcze jakies ziarna ale nie wiem jakie...

Jedzonko to kupiłam jak jeszcze nic nie poczytałam o królikach i po przeczytaniu całego forum oraz innych stron o królikach stwerdzam że nie jest to najlepsze jedzenie :|

Problem polega na tym że jak szukałam granulatu z vitakraftu lub vitalu to na wszystkich było napisane że są to mieszanki :|

Już sama nie wiem co jej dawać :|

A dodam że Puśka jest nadal wariatką, biega po domu, skacze i bez problemu daje się przytulać, jest u nas jakieś 2 tyg :)
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Forum Zwierzaki

Odp: Miękka kupa u królika
« Odpowiedz #2 : 2009-01-04, 12:20 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Miękka kupa u królika
« Odpowiedź #3 : 2009-01-04, 16:24 »
Cytuj
W tym granulacie są :
-pestki słonecznika,
-kukurydza,
-orzeszki ziemne
-jakieś takie białe chrupeczki
-jakieś czerwone chrupeczki
-jakies chrupeczkowe preciki
-chyba jeszcze jakies ziarna ale nie wiem jakie...

to nie granulat - to zykla mieszanka - czyli cos co dla krolika za chiny sie nie nadaje.

istnieja z vitapolu i vitakraftu granulaty - ale jakos ich jest... mierna...

najleiej zaopatrywac sie w sklepach internetowych (dobre zarcia - cuni duo, cuni complete - firmy versele laga)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Odp: Miękka kupa u królika
« Odpowiedź #4 : 2009-01-04, 17:34 »
cuni complete - firmy versele laga już zamówione :) bo te cuni complete ma lepsze oceny od duo :)
 
Ps.Normalna kupa wróciła :)
« Ostatnia zmiana: 2009-01-04, 23:46 autor agnes211 »
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.077 sekund z 24 zapytaniami.