Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!  (Przeczytany 3994 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Newada

  • *
  • Wiadomości: 853
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« : 2005-01-11, 16:09 »
Znacie może jakieś stronki o askolotlach meksykańskich(takie jakby białe traszki)??A może ktoś z was ma takiego stworka???Prosze!!piszcie!! :D  :?:
Zapisane

aga...

  • Gość
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #1 : 2005-01-11, 16:11 »
moja kolezanka miala trzy aksolotle.i do tego wszystkie byly samcami i staly sie agresywne i w ogole problem z nimi byl....
Zapisane

aga...

  • Gość
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #2 : 2005-01-11, 16:11 »
moja kolezanka miala trzy aksolotle.i do tego wszystkie byly samcami i staly sie agresywne i w ogole problem z nimi byl....
Zapisane

Forum Zwierzaki

Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedz #2 : 2005-01-11, 16:11 »

Kamaq

  • Gość
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #3 : 2005-01-11, 20:54 »
Ja wiem o nich tyle, że żyją b. długo, coś koło 25 lat conajmniej i są całe życie kijankami, potrzebują b. dużego akwa
Zapisane

Kostka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 13550
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #4 : 2005-01-11, 21:32 »
Moja siorka cioteczna miała aksolotle ale brutalnie go zamordowała. Nie ma żadnej stronki.  Kuzynka ganiała po akwa ręką te "traszki" i chyba ze strachu zdechły :(
Zapisane
emocjonalne kanapki

mafinia

  • Gość
Zapisane

PePe

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1400
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #6 : 2005-01-12, 19:22 »
To takie śmiszne płazy... do 30 cm... duze akwa... mozna z rybciami chodować > oczywiscie tylko danio malabarskie i w duzym akwa karpie koi... fajne... osobiście polecam bo kłopotów z nimi mało... :wink:
Zapisane
"Fermy ze zwierzętami futerkowymi mają więcej wspólnego z obozami koncentracyjnymi niż ze zwyczajnymi fermami. To jest najgorsza forma hodowli przemysłowej."

mafinia

  • Gość
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #7 : 2005-01-12, 19:31 »
a co do wszelkich gatunkow traszek.. czy hoduje ktos z was traszki te pospolite spotykane w osiedlowych zbiornikach. widzxialam kiedys kilka odobnikow w sklepie lecz byly w oddzielnym akwa i nie wiem jakie sa w stosunku do innych ryb
Zapisane

Kostka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 13550
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #8 : 2005-01-12, 21:16 »
Jak rozumiesz "osiedlowy zbiornik"?? Czy chodzi ci o sadzawki itp??
Zapisane
emocjonalne kanapki

Forum Zwierzaki

Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedz #8 : 2005-01-12, 21:16 »

mafinia

  • Gość
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #9 : 2005-01-13, 16:19 »
oczywiscie zbiornik to inaczej sadzawka lub stawek u mnie sa 3 na osiedlu
Zapisane

Kostka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 13550
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #10 : 2005-01-13, 17:31 »
U mnie nie ma wcale bo ja przy obwodnicy mieszkam i tylko żabka od czasu do czasu na ulicy przerobiona na marmoladkę leży
Zapisane
emocjonalne kanapki

halska

  • Gość
Re: Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #11 : 2005-01-18, 19:16 »
Cytat: Newada
Znacie może jakieś stronki o askolotlach meksykańskich(takie jakby białe traszki)??A może ktoś z was ma takiego stworka???Prosze!!piszcie!! :D  :?:


ja mam aksolotle meksykańskie i wcale nie są trudne w utrzymaniu ;)
Zapisane

Kostka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 13550
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #12 : 2005-01-18, 20:51 »
a w jakim akwa trzymasz??
Zapisane
emocjonalne kanapki

halska

  • Gość
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #13 : 2005-01-18, 23:25 »
jeden jest w 112 l. a dwa albinosy / sa rozmiarowo mniejsze / w 80 l.
Zapisane

PePe

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1400
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #14 : 2005-01-20, 20:21 »
Fajoskie są te albinostyczne... :)
Udanej hodowli 8)
Zapisane
"Fermy ze zwierzętami futerkowymi mają więcej wspólnego z obozami koncentracyjnymi niż ze zwyczajnymi fermami. To jest najgorsza forma hodowli przemysłowej."

Forum Zwierzaki

Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedz #14 : 2005-01-20, 20:21 »

halska

  • Gość
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #15 : 2005-01-20, 23:21 »
dzięki ;)
Zapisane

Kamaq

  • Gość
Askolotl meksykański=)Piszcie!!!!
« Odpowiedź #16 : 2005-01-21, 14:41 »
Cytuj
Aksolotl meksykański   (Ambystoma mexicanum)
 
 
 
Informacje szczegółowe

Aksolotl jest płazem ogoniastym, a właściwie jego larwalną formą. Wykazuje, więc wszystkie cechy właściwe dla nich. Posiada bocznie spłaszczone ciało z dość wysoką płetwą ogonową, dwie pary odnóży. Oraz jak wszystkie larwy płazów skrzela zewnętrzne. Trzy pary dobrze rozwiniętych skrzeli zewnętrznych występuje zarówno u osobników młodych jak dorosłych. Ubarwienie od ciemnopopielatego przez oliwkowe do brązowego z czarnymi plamkami. W handlu spotykane są również osobniki albinotyczne.

W naturze występuje tylko w dwóch jeziorach meksykańskich: Chalco i Xochimilco. Z tego względu został wpisany do Czerwonej Księgi gatunków ginących. Ze względu na łatwość chowu i rozmnażania wszystkie osobniki dostępne w handlu pochodzą z hodowli.

Aksolotl meksykański jest neoteniczną formą oznacza to, że całe życie występuje jako forma larwalna zdolna do rozmnażania się. W warunkach sztucznych doprowadzono do przejścia w formę dojrzałą przez zastosowanie kuracji hormonalnej (tyroksyną). Doprowadziła ona do zaniku skrzeli i przejściu na wodno lądowy tryb życia.

Aksolotle aktywność przejawiają podczas dnia i w nocy jednak należą do zwierząt ogólnie mało ruchliwych.

Dla 2- 3 osobników wystarczy zbiornik o wymiarach: 80x 40x 40. Na dno można dać warstwę żwiru i zasadzić rośliny o twardych liściach. Należy pamiętać o wydajnej filtracji i natlenianiu (oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie). Ważna jest również systematyczna podmiana wody ok.10-15% raz w tygodniu.

Światło powinno być umiarkowane do przytłumionego. Jeżeli dobieramy rośliny zwróćmy uwagę czy będzie ono wystarczające. Temperaturę utrzymujemy na poziomie 15-22° C. Jeżeli chcemy rozmnażać aksolotle należy je zimować przez ok. 4-6 tygodni w temperaturze ok. 6- 10° C.

Aksolotle są typowymi drapieżnikami. Karmić je można rurecznikami, larwami ochotki (ostrożnie), innymi owadami wodnymi. Można podawać chude mięso wołowe, drobiowe i rybie. W handlu istnieje również dość duży wybór pokarmów mrożonych dla ryb akwariowych, które możemy z powodzeniem stosować w żywieniu naszych podopiecznych.

Po okresie zimowania ponosimy stopniowo temperaturę do poziomu ok. 20 ° C Samiec składa spermatofory do wody, które samica zbiera do kloaki. Następuje zapłodnienie wewnątrz ciała samicy, po czym składa ona 200-1000 jaj. Proces ten trwa 1-2 dni. Wskazane jest inkubowanie ikry w oddzielnym akwarium z wydajnie natlenianą wodą. Larwy lęgną się po ok. 15- 20 dniach. Po ok. 6- u tygodniach wyrastają im przednie łapy, a po następnych 2-óch tylne. Młode karmimy tymi samymi pokarmami, co dorosłe, pamiętając o ich wcześniejszym rozdrobnieniu. Dojrzałość płciową osiągają w zależności od warunków po 1.5- 2 latach.

Uwagi: Aksolotle należą do łatwych w utrzymaniu zwierząt, należy tylko pamiętać o kilku podstawowych aspektach:
Temperatura nie może być za wysoka doprowadzić to może do zaburzeń oddechowych.


Należy pamiętać o utrzymaniu czystości ( filtracja, podmiana wody) produkty przemian azotowych mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój i zdrowie naszego podopiecznego.


Jeżeli chcemy rozmnażać aksolotle konieczne jest zimowanie. Natomiast, jeżeli nie zależy nam na przychówku nie jest ono konieczne.


Nie dopuśćmy do zbytniego przegęszczenia (szczególnie osobników młodych) mogą się nawzajem obgryzać. Wprawdzie rany szybko się goją, a aksolotle wykazują dość znaczne możliwości regeneracji, to mogą stać się atakiem chorób grzybowych lub bakteryjnych.



Atrax
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.065 sekund z 25 zapytaniami.