Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Zbrojniki i Prętniki  (Przeczytany 4494 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« : 2003-09-12, 18:19 »
Witam !!!!!!!!
Napiszcie mi tu jakie te ryby potrzebują warunki do rozmnorzenia , ile litrów powinny mieć w akwarium , jaki pokarm , rośliność ?????? ... odwiedzałem dużo stron ale mało znich się dowiedziałem ... może wy mi pomożecie w rozmnorzeniu tych ryb ... słyszałem że odchów narybku jest trudny
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #1 : 2003-09-12, 19:38 »
Witaj na forum :)
Zbrojniki to loteria jedne mnożą sie jak szalone w strajnych warunkach a inne niechcą nic "stworzyć" nawet wtedy kiedy opiekun chucha, dmucha, daje najlepszy pokarm...
Najlepiej mieć akwa z mnóstwem kryjówek (rury, korzenie, kokosy, grotki...) słyszałam ale nie próbowałam (chyba mam same samiczki) że spadek temperatury prowokuje je do rozrodu.
Samczyk wyszukuje najlepszą (w jego mniemaniu) kryjówke, zaprasza samiczke a kiedy ta złoży kokon (takie grono) odpądza ją i sam pilnuje wachlując i odpędzając inne ryby (fakultetywna pielęgnica) kiedy małe sie wylęgną pozostają w kryjówce łącznie z ojcem wtedy trzeba im tam podrzucać pokarm, najlepiej pyłek rozmącony w wodzie i za pomoca strzykawki. Małe rosną szybko.

Prętniki potrzebują roślinności pływającej lub płożącej sie po powierzchni, tym rybom wystarczy 15-25l. Temperatura ok. 28-29. Samczyk tworzy gniazdko z pęcherzyków powietrza (wygląda jak piana) zagania tam samiczke i wyciera ją w spektakularnym tańcu. Jezeli jakieś ziarenka spadną samczyk wyłapuje je i wpuszcza w gniazdko, po tarle samiczke trzeba odlowić, ikra rozwija się szybko, już po ok. 36h już są larwy, po 3-7 dniach można je karmić (wtedy już pływa) łatwo rozmnożyć prętniki ale trudniej uchować narybek który jest bardzo mały dlatego najlepiej karmic go pierwotniakami (musisz założyć hodowle) przez ten czas woda musi być napowietrzana bo labirynt rozwija się po około 2 tygodniach. Kiedy narybek zacznie pływać samca odławia sie bo może pożreć młode.

Ale sie napisałam :P poczytaj fachowców bo ja moge bredzić :P:P
http://www.akwarium.friko.pl/  tutaj masz ładnie wypisanew dziale "jak rozmnożyłem"
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #2 : 2003-09-12, 23:25 »
Wielki dzięki !!!!!!!!!!
teraz już będę wiedział co i jak
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedz #2 : 2003-09-12, 23:25 »

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #3 : 2003-09-12, 23:27 »
aaaa jeszcze jedno pytanie ... w akwarium tam gdzie będę chciał rozmnorzyć Prętniki ma być samiec i kilka samic czy tylko samica i samiec  :?: i czy mogą różnić sie wielkością od siebie
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #4 : 2003-09-13, 10:15 »
ryby muszą być dojrzałe a samczyk zawsze jest większy od samiczki, najlepiej mieć haremik samiec + 2 samiczki wtedy agresja samca rozłoży sie na obie panienki i będzie spokojniej.
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #5 : 2003-09-13, 10:34 »
a potrzebują filter  ???????? może tylko dotlenianie ??????????
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #6 : 2003-09-13, 11:02 »
dobrze mieć filtr, będzie oczyszczał wode ale samo napowietrzanie też ujdzie ;)
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #7 : 2003-09-13, 15:06 »
Prętniki mają jakieś wymagania z twardością wody ?????????
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #8 : 2003-09-13, 20:32 »
praktycznie nie to najłatwiejsze labirynty do hodowli ale parametry ustalaj jak dla gurami czyli pH 6,5 - 7,5
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedz #8 : 2003-09-13, 20:32 »

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #9 : 2003-09-13, 20:48 »
To w środe może pójde po Prętniki i roślinki ... samca i 2 samiczki tak jak mi doradziłeś  ;)
Mam termostat więc teperatura będzie stała , żwirek , filter ... no tylko jeszcze rybek brakuje i roślin  ;)

Możesz mi powiedzieć jak można rozmnorzyć Cierniooka Kuhla (Pangio kuhli)... jak można rozróżnić unich płeć
Mam dwie przypuszczam że to parka ale słyszałem że bardzo trudno je rozmnorzyć o ile się da
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #10 : 2003-09-13, 23:13 »
Oj te rybki nie rozmnaża sie w domowych akwariach, te które masz najprawdopodobniej pochodzą w Tajlandzkich olbrzymich ferm, niestety nikt niechce podzielić sie tajemnicą zawodową na tematy właśnie takich rybich przypadków, wiem tyle że trzeba im stworzyć idealnie naturalne warunki w dużych ponad 700l. zbiornikach (tyle zdołałam wyżebrać od znajomego)
Tak samo sprawa ma sie w duchami, delfinkami i mrukami, to typowe samotniki a jednak ludzie tam pracujący jakoś je łączą :?:
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #11 : 2003-09-13, 23:16 »
No to trudna sprawa z tymi Cierniooczkami :?
Zbrojniki do rozmnarzania jakiego akwarium potrzebują  :?:
Jakie moga być jeszcze ryby z prętnikami ???? np Zbrojnik może być ????? tak żeby niezagroziły w rozmnarzaniu


A tak ściekawości pytam jakie ty ryby hodujesz?????????
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #12 : 2003-09-13, 23:40 »
dla pretników musisz założyć kotnik na czas tarła bo narybek jest łatwym kąskiem nawet dla zbrojnika który wyszuka w nocy wszystkie maluchy.
Zbrojniki rozmnaża sie najczęściej w ogólnym w dużą ilością kryjówek, najlepsze sa rury i kokosy.

;) jakie ja ryby hoduje?? wiesz nie miałam jeszcze paletek bo troszke nie czuje sie na siłach ale od Azji po Malawi było prawie wszystko, teraz ulubiłam sobie mruki i właśnie zbrojniki różnej maści i kształtu.
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #13 : 2003-09-13, 23:55 »
A jeśli w Akwariu były by same Prętniki potrzebny jest kotnik  :?:

Widze że ładny ściebie Akwarysta  ;) ... mówisz że tyleeee ryb hodowałeś a rozmnorzyłeś je wszystkie ???????...
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #14 : 2003-09-14, 10:42 »
Lepiej jednak żeby tarło odbywało sie w kotniku, młode muszą zostać w akwa same bo dorosłe ryby je wyjedzą na czele z ojcem młodych kiedy tylko te zaczną pływać.

Nie wszystkie rozmnożyłam, niektórym potrzeba specjalnych warunków inne po prostu nieda sie rozmnożyć, najłatwiejsze są pyszczaki z Malawi nic przy nich nie trzeba robić (no prawie)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedz #14 : 2003-09-14, 10:42 »

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #15 : 2003-09-14, 13:59 »
Kiedy sie spodziewać że Prętniki będą gotowe do rozrodu... :?: Pyszczaki  :?:  niewidziałem , niesłyszałem masz jakąś strone w której bym je zobaczył.
Jeśli łatwo je rozmnorzyc moge sprubować tylko musiałbyś troche napisac...i zobaczyłbym czy jestem wstanie je rozmnorzyć.
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #16 : 2003-09-14, 14:18 »
stronki niemam bo nigdy nie byłam dobra z informatyki :P
o pyszczakach z malawi najlepiej poczytać na www.malawi.pl stronce w całości poświęconej tym kolorowym rybom.
Najlepiej napisz jakie masz warunki w domu, jakie akwa, sprzęt... będzie łatwiej.
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #17 : 2003-09-14, 15:15 »
Po tym co przeczytałem raczej zrezygnuje zrozrodu tych ryb poprostu mają za duże wymagania . A jeśli chodzi o moje Akwa ... jest małe tylko 30 l  :( chciałbym mieć przynajmniej 60 l bo większego niemiał bym gdzie dać .
Możesz mi jeszcze powiedzieć jak można poznac kiedy prętniki są gotowe do rozrodu :?:
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #18 : 2003-09-14, 15:47 »
No faktycznie troszke przymałe nawet na kotnik dla pysi, u mnie pływały w 300l.
Samiec sam ci pokaże kiedy zaczną zaloty, najpierw zacznie uganiać sie za samiczkami a potem pomalutku, skrupulatnie będzie wił gniazdko, dlatego wazny jest odrębny zbiornik bo w ogólnym prawie nigdy nie zbuduje gniazda, zniszczą je inne ryby. Najwazniejsze jest żeby była roślinność pływająca oraz aby filtr nie mieszał powierzchni wody.
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #19 : 2003-09-14, 16:03 »
300 l no o taki akwarium to się marzy  :P
No to w środe pójde po Prętniki ... jeszcze jedno pytanko mniej więcej ile dni woda powinna być odzstana :?:
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #20 : 2003-09-14, 16:15 »
Najlepiej 2 dni ale jeden dzień też będzie ok, tak prawde mówiąc po cichu ja nigdy nie odstawiam wody do podmian, tyle co wleje do wiadra i przeniose, tak z 5-10 nimut i gotowe :P Nie zapomnij że wode sie podmienia a nie zmienia, około 20% wody co tydzień wtedy ryby są zdrowe i nie stresują sie tak bardzo.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedz #20 : 2003-09-14, 16:15 »

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #21 : 2003-09-14, 16:48 »
a ty osobiście rozmnorzyłeś Prętniki  :?:
Mam żwirek ... ale ... siedział długoooo w szafie mam go przegotować  :?:
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #22 : 2003-09-14, 17:17 »
Niemusisz gotować, wystarczy dobrze przepłukać gorącą kranówką, płukaj tak długo aż woda będzie całkowicie czysta.

Prętników nie zdążyłam rozmnożyć, miałam haremik, samiec już kończył gniazdko i stała sie tragedia obie samiczki plus kilka remirezek padły przez nicienie no i zostały mi dwa wdowce - prętnik i ramirezek, niestety samiczek narazie kupić nie moge bo w sklepach same chorowite
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #23 : 2003-09-14, 17:47 »
Niewiesz czasem czemu krzywią się gupiki  :?: teperatura 23-27 ... zmiana teperatury może spowodowac że sie krzywią  :?:
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #24 : 2003-09-14, 18:00 »
nie bardziej bym stawiała na wady genetyczne czyli zbyt bliskie pokrewieństwo rodziców lub żadziej złe parametry wody (zbyt dużo azotanów)
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #25 : 2003-09-14, 18:12 »
hmm...Mam 6 samców gupika i cały czas mają podgryziony ogon niewiem czemu...Może samce rywalizują ze sobą i podgryzają ogony :?:
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #26 : 2003-09-14, 18:33 »
W akwarium masz tylko gupiki? może coś innego im ciacha ogony?
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #27 : 2003-09-14, 18:42 »
w tym Akwarium mam Gupiki i cierniooki
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedz #27 : 2003-09-14, 18:42 »

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #28 : 2003-09-14, 18:58 »
to wychodzi na gupiki, podgryzają sobie ogony, nic nie poradzisz, a samiczki masz jakieś?
Zapisane

KAMILO

  • Gość
Zbrojniki i Prętniki
« Odpowiedź #29 : 2003-09-14, 19:27 »
z 10 samiczek no i jeszcze małe niewyrośnięte
Samiczki mają ładne duże ogony nic niepogryzione ale te samce :twisted:
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.054 sekund z 27 zapytaniami.