Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Nowy gatunek małpy?  (Przeczytany 4557 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Nowy gatunek małpy?
« : 2004-10-10, 19:27 »
Dziś Polskie Radio podało sensacyjną wiadomość. Otóż w Demokratycznej Republice Konga żyje nieznany nauce gatunek małpy. Zwierzęta te łączą w sobie cechy goryle i szympansie. Osiągają około 2 m wysokości. Potrafią zabić nawet lwa.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #1 : 2004-10-10, 20:00 »
WOW, może będą gdzieś jakieś fotki.
Nie słyszałam o tym.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Naomi151

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #2 : 2004-10-10, 21:30 »
Ja też o tym nie słyszałam, hmm jak oni wcześniej mogli nie zauważyć 2 metrowych małp  :shock: , ciekawe jak one wyglądają, może to brakujące ogniwo między człowiekiem i małpą :).
Zapisane

Forum Zwierzaki

Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedz #2 : 2004-10-10, 21:30 »

cassandra

  • *
  • Wiadomości: 430
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #3 : 2004-10-10, 23:22 »
:shock:
a cos wiecej o nich mowili?
Zapisane

becia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1650
    • WWW
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #4 : 2004-10-11, 14:52 »
Super :shock: Nie mogę się już doczekać programu przyrodniczego poświęconego tym zwierzętom :P (pewnie minie długi okres czasu, zanim takowy powstanie :( )
Zapisane

So each morning you look for a reason
Just to open your eyes
But if you don’t find one deep in you
You’ll never find it outside

^kora^

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5706
  • www.sznaucer-kora.dog.pl
    • WWW
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #5 : 2004-10-11, 15:59 »
slyszalam o tym w fakcie  :)

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #6 : 2004-10-11, 19:37 »
Cytat: cassandra
:shock:
a cos wiecej o nich mowili?

Żyją w odludnych rejonach bardzo odległych od siedlisk szympansów i goryli. Budują swoje gniazda na ziemi. Chciałbym być w ekspedycji badającej te zwierzęta. :(
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Wiedźma

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #7 : 2004-10-11, 20:13 »
Cytuj

jak oni wcześniej mogli nie zauważyć 2 metrowych małp

No coz, mieszkaja w raczej odludnych terenach i zapewne nie szukaja towarzystwa ludzi, wiec nie jest to az tak dziwne ;)
Zapisane

cassandra

  • *
  • Wiadomości: 430
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #8 : 2004-10-12, 00:18 »
odkad mialam zajecia poswiecone bonobo to bardzo mnie malpy interesuja! :) mam nadzieje,ze cos wiecej jeszcze o tych nowych napisza
Zapisane

Forum Zwierzaki

Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedz #8 : 2004-10-12, 00:18 »

Moniaa

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #9 : 2004-10-12, 16:14 »
OOO!! Ciekawe... Interesuje mnie jak wygladaja
Zapisane

cassandra

  • *
  • Wiadomości: 430
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #10 : 2004-10-12, 19:35 »
w dzisiejszej gazecie wyborczej jest strona poswiecona temu odkryciu :)  jeszcze nie czytalam, ale widzialam,ze jest
Zapisane

Moniaa

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #11 : 2004-10-12, 19:38 »
Dziekuje za informacje, gazetka lezy sobie w pokoju, ale nie zdarzylam jeszcze jej poczytac.
Zapisane

^kora^

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5706
  • www.sznaucer-kora.dog.pl
    • WWW
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #12 : 2004-10-12, 20:25 »
Tez bede musiala przeczytać :)

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #13 : 2004-10-13, 21:07 »
Aaa... mamo, gdzie wczorajsza gazeta?!

Musze przeczytać!! :shock:

 :cry:
Zapisane

Arwen

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #14 : 2004-10-14, 15:39 »
Wow...Też chciałabym się dowiedzieć o tym czegoś więcej...
A gazety nie mam :(
Zapisane

Forum Zwierzaki

Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedz #14 : 2004-10-14, 15:39 »

Raffy

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #15 : 2004-10-14, 19:23 »
a może ktos napisze artyktul z gazety i poda nam tu ?
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #16 : 2004-10-14, 22:43 »
Ha... znalazłam... jutro zeskanuje wam... :)
Zapisane

Sche-Wa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1143
  • Your soul stinks like shit
    • WWW
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #17 : 2004-10-15, 12:35 »
fajnie :) czekamy siosro ;)
Zapisane
zobaczysz kiedyś prawde

Arwen

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #18 : 2004-10-15, 23:40 »
Już się nie mogę doczekać ;)
Zapisane

Kira

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #19 : 2004-10-20, 01:51 »
:) ciekawe tez chetnie przeczytam..poczekamy :roll: 2 metry ....
Zapisane

Arwen

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #20 : 2004-10-20, 16:04 »
Wczoraj coś o tym słyszałam...Ale nic pewnego...Lepszy byłby ten artykuł, więc jeśli ktoś go ma i chce się nim z nami podzielic, to niech wklei :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedz #20 : 2004-10-20, 16:04 »

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #21 : 2004-10-20, 23:20 »
Jutro na 99,9% wstawię! :oops:
Zapisane

Arwen

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #22 : 2004-10-20, 23:43 »
Z góry wielkie dzięki :)
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #23 : 2004-10-21, 15:49 »
Ok! Już wstawiam! Oczywiście niktóre literki sie zeskanowały inaczej niż sa w rzeczywistości. Nie poprawiałam tego, łatwo sie domyśleć cóz to za literka... ;) Da się złapać treść... :P  :P

Bestia bez imienia
Znalazłam nieznany wcześniej gatunek małp człekokształtnych - twierdzi amerykańska badaczka. To może być największe odkrycie zoologów od ponad kilkudziesięciu lat

Jedynym naukowcem, który widział i sfilmował małpy, jest Amerykanka Shelly Williams Choć jej specjalnością są właśnie badania nad małpami człekokształtnymi, to teraz omal nie przy płaciła życiem spotkania z nimi.
Nagle wynurzyły się spomiędzy krzaków i zaczęły szybko iść w mój. stronę. Gdyby chciały mnie tylko na straszyć, wrzeszczałyby i trzęsły gałę ziami. Tymczasem one zbliżały się w zupełnej ciszy. I były naprawdę ogromne. Szły, żeby mnie zabić. Nagle dostrzegły moją twarz i zatrzymały się Po chwili znikły, dosłownie rozpłynę!) się w powietrzu - wspomina Williams
Jej odkrycie w kongijskiej dżungli wprawiło naukowców w konsternację i zaowocowało trzema hipotezami na temat tajemniczych małp: o całkiem nowym gatunku małp naczelnych, o wyjątkowo wyrośniętych szympansach zachowujących się jak goryle lub o hybrydach - zwierzętach będących wynikiem skrzyżowania się goryla z szympansem.

Szympansy we mgle?

Wyjaśnić zagadkę próbowano na łabach ostatniego „New Scientist". Naukowcy, którzy zbadali DNA z włosa pozostawionego przez tajemniczą małpę, wskazują na bliskie pokrewieństwo z szympansem Pan troglodytes schwein-furthii. - Możliwe, że to nawet nie jest jego podgatunek, ale po prostu grupa wyjątkowo dużych osobników tego gatunku
- twierdzi prowadzący badania genetyczne Pascal Gagneux z Centrum Reprodukcji Zagrożonych Gatunków w San Diego.
Jeśli jednak wielkie małpy są zmienionymi szympansami, to jak osiągnęły tak wielkie rozmiary? Są przecież o połowę cięższe od największego nawet szympansa i mają dwa metry wzrostu! Uczeni spekulują, że być może mutacji uległy geny odpowiedzialne za produkcję testosteronu. Z teorią tą nie zgadza się Shelly Williams, która twierdzi, że w obserwowanym przez nią stadzie olbrzymie były samice, a nie samce.
Kolejnym argumentem Williams podważającym wyniki badań Pascala Gagneux jest to, że były one prowadzone na tzw. mitochondrialnym DNA, czyli materiale genetycznym pochodzącym tylko z linii matki. A ona przecież mogła „być z domu" zwykłą szympansicą. Kto jednak w takim razie był ojcem?

Tata goryl, mama szympansica

Niewykluczone, że małpy z. Konga są połączeniem szympansa i goryla. - To możliwe - twierdzą naukowcy. - Teoretycznie te dwa gatunki mogły w przeszłości ze sobą współżyć i mieć nawet zdolne do dalszego rozrodu potomstwo. Niestety, nikomu dotychczas nie udało się w naturze spotkać z takim przypadkiem - dodają.
Na korzyść teorii o krzyżówce przemawia zachowanie zwierząt. Małpy Williams są wielkie jak goryle, tak jak one budują gniazda na ziemi, a samce atakują każdego, kto się do nich zbliży. Problem w tym, że znaleziono je setki kilometrów od najbliższych rejonów, w których mieszkają goryle.
Z kolei podobnie jak szympansy jedzą głównie owoce, ich legowiska są blisko wody (czego nie znoszą goryle) oraz niepostrzeżenie znikają w gąszczu. Co także jest domeną szympansów. Na razie miłośnicy małp apelują o objęcie ich ochroną przed kłusownikami.
-Chcemy, żeby przetrwały przynajmniej do czasu, gdy ostatecznie je zidentyfikujemy - wtórują im uczeni.
Prośby te mogą wydawać się dziwne, ale są, niestety, wynikiem istniejącej sytuacji.
- Na tym terenie panuje całkowite bezprawie, a rząd nie ma żadnej kontroli nad kłusownikami - mówi fotograf Kari Am-mann, który towarzyszył Williams w wyprawie. Ona sama mimo wszystkich wątpliwości jest przekonana, że odkryła nowy gatunek małpy człekokształtnej. Czy uda jej się przekonać malkontentów? Odpowiedź może przynieść kolejna wyprawa w głąb kongijskiej dżungli, do jakiej przygotowuje się Amerykanka.

MAŁGORZATA MINTA
MARGIT KOSSOBUDZKA

DLA GAZETY
dr Marcin Ryszkiewicz
MUZEUM ZIEMI PAN


Samo odkrycie jest oczywiście prawdopodobne, ponieważ dżungle tropikalne Afryki są słabo przebadane, a miejsce odkrycia znajduje się na terenie bardzo trudno dostępnym, niekontrolowanym przez władze Konga. Gdyby to odkrycie się potwierdziło, byłaby to wielka sensacja, tym bardziej że historia ewolucji małp człekokształtnych w Afryce jest zupełnie nieznana i niepotwierdzona żadnymi odkryciami paleontologicznymi. Inaczej niż w przypadku człowieka zapis kopalny małp człekokształtnych nie istnieje.
Sprawa jest tym ciekawsza, że małpy człekokształtne nie tworzą jednej naturalnej grupy systematycznej, gdyż jak się zdaje, szympans jest bliżej spokrewniony z człowiekiem niż z gorylem. A jeśli tak, to rodzi się pytanie, czy nowo odkryta małpa byłaby członkiem naszego z szympansem „klanu", czy też formą łączącą szympansa z gorylem.
Kwestia wspólnego przodka człowieka i małp człekokształtnych jest tak ważna, ponieważ forma ta mogłaby nam powiedzieć, jak zaczęła się nasza własna linia rodowa. Warto zauważyć, że późno poznany gatunek szympansa - bonobo - dziwnie przypomina rekonstrukcje australopiteków, od których epopeja antropogenezy się rozpoczęła.

not. ZAG.
Zapisane

Arwen

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #24 : 2004-10-21, 21:39 »
Wow :shock: Ciekawe...Szkoda, ze nie ma zdjęcia.

Wielkie dzięki heja :)  :wink:
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #25 : 2004-10-21, 21:48 »
Prosię! :wink:  ;)

Było tylko w gazecie zdjęcie goryla... :? Więc nie było sensu wstawiać...
Zapisane

Arwen

  • Gość
Nowy gatunek małpy?
« Odpowiedź #26 : 2004-10-22, 20:50 »
Aha, spoko ;) I tak wiele dla nas zrobiłas :)

Może niedługo napiszą coś więcej, a moze powiedzą coś w TV... :roll: To bardzo ciekawa sprawa.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.072 sekund z 30 zapytaniami.