Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 29   Do dołu

Autor Wątek: Wilki !!!  (Przeczytany 179062 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Cert

  • Gość
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #630 : 2009-09-24, 08:37 »
Cert - nie chcę się z Tobą znowu kłócić - pisałem już do was / do Ciebie i do Rmatysiaka /,nie czytajcie moich postów,a będziecie zdrowsi ;)

Z moim zdrowiem jest wsztko w porządku. Skręca mnie tylko od czytania głupot.

Cytuj
Drapieżniki = redukcja populacji - zwłaszcza latem,a jeszcze bardziej wiosną / praktykowane za granicą /.

Nic nie zrozumiałem. Możesz jaśniej?

Cytuj
Odstrzał sanitarny nie jest podstawą działania myśliwego,prawda?

Podstawą działania myśliwego jest gospodarowanie populacjami. Odstrzał osobników starych, chorych albo w inny sposób niepożądanych (np szydlarze u samców zwierzyny płowej) jest działaniem elementarnym.

Cytuj
Człowiek nie może się równać z wilkiem w roli selekcjonera,

Żeby wilk mógł spełniać rolę selekcjonera muszą być spełnione określone warunki. W Polsce wilki nie zastąpią myśliwych, to niemożliwe.

Cytuj
drapieżnik poluje na jednostki chore,słabe,nie kierują nim żadne korzyści,cele ekonomiczne,materialne - człowiek / myśliwy,nie jest nieomylny,nieprzekupny,to myśliwym zdarzają się pomyłki i afery,w stylu " podmiana głów ",itp.

Sugerujesz że wilki nie polują na zwierzęta będące w dobrej kondycji?
Co do pozostałej częsci, wilkom nie mogą przydarzać się afery, są nieprzekupne i nie mają wielu innych wad ludzkich. Bo to ZWIERZĘTA. Widzisz różnicę?

Cytuj
Co do kryteriów odstrzału,selekcji,to już pisałem o tym,że twórca zasad selekcji jeleni,uznał je dopiero teraz,za błędne.

...co nie przesądza o tym, że faktycznie były błędne. Prawda?
Szczegółowe kryteria selekcji mogą się zmieniać. Ale podstawowe założenia - tj odstrzał sztuk słabych, chorych i osłabiających pulę genową populacji - pozostaje niezmienny.

Cytuj
Nasza rozmowa nie ma sensu - Ty nie przekonasz mnie,a ja,Ciebie.

Ja z tobą nie rozmawiam. Pokazuje tylko, że jedynym celem twojej pisaniny jest maniakalna dążność do stawiania mysliwych w złym świetle.
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #631 : 2009-09-24, 13:17 »
Cytuj
Nic nie zrozumiałem. Możesz jaśniej?

Zabijanie lisów przez cały rok,wyjmowanie młodych z nor,odstrzał przy norach,latem - wszystko to jest tylko redukcją,nie polowaniem.

Cytuj
Podstawą działania myśliwego jest gospodarowanie populacjami. Odstrzał osobników starych, chorych albo w inny sposób niepożądanych (np szydlarze u samców zwierzyny płowej) jest działaniem elementarnym.

Na papierze wszystko wygląda ładnie.

Cytuj

Żeby wilk mógł spełniać rolę selekcjonera muszą być spełnione określone warunki. W Polsce wilki nie zastąpią myśliwych, to niemożliwe.

Każdy ma inne zdanie - według obrońców wilków,w Polsce może żyć 2500 lub nawet więcej wilków.

Cytuj
Sugerujesz że wilki nie polują na zwierzęta będące w dobrej kondycji?
Co do pozostałej częsci, wilkom nie mogą przydarzać się afery, są nieprzekupne i nie mają wielu innych wad ludzkich. Bo to ZWIERZĘTA. Widzisz różnicę?

Widzę różnicę i dlatego,też widzę wyższość zwierzęcego drapieżnika nad ludzkim " selekcjonerem ".
Poza tym,tzw.selekcjonerzy to tylko część myśliwych,nie wszyscy - nikt nie prowadzi selekcji zajęcy,bażantów,kaczek,itp.

Cytuj
Pokazuje tylko, że jedynym celem twojej pisaniny jest maniakalna dążność do stawiania mysliwych w złym świetle.

Zrozum wreszcie,ze to jest moje zdanie,moje prywatne zapatrywanie na myślistwo i że mam do takiego zdania prawo ,ale nikt nie musi owego zdania podzielać - kpw?
Twoja natarczywość mojego zdania nie zmieni,różnimy się,jak woda i ogień.
P.S: nikt nie musi jakoś specjalnie stawiać myśliwych w złym świetle,sami na to sobie pracują ;)

Cert

  • Gość
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #632 : 2009-09-24, 13:44 »
Zabijanie lisów przez cały rok,wyjmowanie młodych z nor,odstrzał przy norach,latem - wszystko to jest tylko redukcją,nie polowaniem.

A myślałem że mówimy o wilkach?
Przestań mówić, co jest redukcją a co polowaniem, bo nie masz pojęcia o różnicach. Poza tym  w Polsce nie wyciąga sie młodych lisów z nor, nie poluje się też na lisy przez cały rok (wyjątkiem sa ostoje głuszca i cietrzewia) 

Cytuj
Na papierze wszystko wygląda ładnie.

A o tym jak wygląda w praktyce nie masz żadnego pojęcia.

Cytuj
Każdy ma inne zdanie - według obrońców wilków,w Polsce może żyć 2500 lub nawet więcej wilków.

No i? Nawet jeśli będzie ich 3000 nie zastąpią myśliwych. To niemożliwe.

Cytuj
Widzę różnicę i dlatego,też widzę wyższość zwierzęcego drapieżnika nad ludzkim " selekcjonerem ".

A jakieś argumenty masz?

Cytuj
Poza tym,tzw.selekcjonerzy to tylko część myśliwych,nie wszyscy - nikt nie prowadzi selekcji zajęcy,bażantów,kaczek,itp.

Każdy myśliwy prowadzi selekcję. Mylisz się też w drugiej części wypowiedzi.

Cytuj
Zrozum wreszcie,ze to jest moje zdanie,moje prywatne zapatrywanie na myślistwo i że mam do takiego zdania prawo ,ale nikt nie musi owego zdania podzielać - kpw?

To może zrozum wreszcie, że wypadałoby napisać w takiej sytuacji "moim zdaniem mysliwi to złodzieje i mordercy" a nie "myśliwi to złodzieje i mordercy". Wiem, że tego nie dostrzegasz, ale jest różnica między jednym a drugim zdaniem.

Cytuj
Twoja natarczywość mojego zdania nie zmieni,różnimy się,jak woda i ogień.

I całe szczęście. Dla mnie.

Cytuj
P.S: nikt nie musi jakoś specjalnie stawiać myśliwych w złym świetle,sami na to sobie pracują ;)

Skoro nikt nie musi to po co zrobiłeś z tego swoją życiową misję?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wilki !!!
« Odpowiedz #632 : 2009-09-24, 13:44 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #633 : 2009-09-24, 14:33 »
Cytuj
A myślałem że mówimy o wilkach?
Przestań mówić, co jest redukcją a co polowaniem, bo nie masz pojęcia o różnicach. Poza tym  w Polsce nie wyciąga sie młodych lisów z nor, nie poluje się też na lisy przez cały rok (wyjątkiem sa ostoje głuszca i cietrzewia)

Tylko że część myśliwych chciałoby takich rozwiązań,nawet jeden z redaktorów ŁP o tym pisze:

Cytuj
Zamiast tępienia lisów, mamy program ich szczepienia i witaminowego wzmacniania. Zamiast redukcji łasicowatych, obserwujemy nie tylko ich wzrost liczebny, ale pokazywanie się nowych ich gatunków. Zamiast ochrony zwierzyny drobnej przed drapieżnikami skrzydlatymi, mamy naukowe badania, wskazujące jak mały procent ich bazy żerowej stanowią np. zające. Temu ostatniemu nawet wcale się nie dziwię, bo jeżeli mamy zagęszczenie 1 zajaca na 100 ha, to jak się ma nim najeść przez cały rok kilka kruków, wron, srok, gawronów, nie licząc klasycznych skrzydlatych drapieżników. A co robią austriaccy myśliwy? Stosują dozwolone prawem pułapki na lisy, łasicowate i wszystkie krukowate. Czy w Polskich warunkach możliwa jest chociażby dyskusja na ten temat?

W Polsce już pewne efekty tych myśliwskich nadziei są,pod postacią zezwolenia na łapanie drapiezników w pułapki i ich zabijanie.

Cytuj
No i? Nawet jeśli będzie ich 3000 nie zastąpią myśliwych. To niemożliwe.

Skoro tak mnie Strofujesz,to Sam pisz,że moim zdaniem to niemożliwe ;) - moje zdanie jest trochę inne: wilk powinien występować wszędzie tam,gdzie jest to tylko możliwe,a skoro zajmuje on obecnie nawet tereny,gdzie go od dawna nie było,lub gdzie nie występował w ogóle,to znaczy,że występować tam może.

Argumenty wypisałem wcześniej - zwierzęcy drapieżnik nie podlega żadnym naciskom,zobowiązaniom,itp.

Cytuj
To może zrozum wreszcie, że wypadałoby napisać w takiej sytuacji "moim zdaniem mysliwi to złodzieje i mordercy" a nie "myśliwi to złodzieje i mordercy". Wiem, że tego nie dostrzegasz, ale jest różnica między jednym a drugim zdaniem.

Ja nie piszę,że myśliwi to " złodzieje i mordercy ",a jeśli Masz na myśli moje stare posty,to było to dawno ;) - ja nie wypowiadam się z taką natarczywością,zadziornością i pewnością siebie,jak co poniektórzy myśliwi i sympatycy.

Cytuj
Skoro nikt nie musi to po co zrobiłeś z tego swoją życiową misję?

A dlaczego myśliwi tak histerycznie przyjmują każdą krytykę na swój temat?,nieważne,czy to w prasie,telewizji,w radio czy na forum? - zrozumcie,że nie Jesteście " świętymi krowami " i że stanowicie mniejszość w społeczeństwie.

Proszę w końcu zrozumieć: ja nie uważam,że myśliwi spełniają chwalebną,a zarazem zbawienną dla Polskiej / i nie tylko / przyrody misję ,nie kupuję tego,ale to jest tylko moje zdanie - mnie pan nie przekabaci żadną gadką,a inni,jeśli tylko mają taką potrzebę mogą sobie poczytać myśliwskie fora i tam szukać " prawdy ",nikt ich nie trzyma.

Skoro chce się Pan zwracać do innych,to proszę nie pisać wprost do mnie,jeśli nie chce Pan ze mną polemizować.

Kończę tę dysputę,ponieważ z każdego tematu robi Pan off poświęcony myśliwym,trochę mi to przypomina działalność krzyżowców ;)

Cert

  • Gość
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #634 : 2009-09-24, 14:45 »
Kończę tę dysputę,ponieważ z każdego tematu robi Pan off poświęcony myśliwym,trochę mi to przypomina działalność krzyżowców ;)

Przyganiał kocioł garnkowi
Zapisane

rmatysiak

  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #635 : 2009-09-24, 18:32 »
lisie przestań kłamać, przeinaczać faktów a zobaczysz o ile zmaleje liczba ataków na ciebie.
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #636 : 2009-09-24, 18:35 »
Cicho być! Zła jestem i szukam ofiary... :P ;p
Zapisane
IBDG Wrocław

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #637 : 2009-10-08, 20:44 »
Cytuj
Podkarpacie: myśliwi zabijają także wilki

16 maja br. rano w lesie w Bełwinie koło Przemyśla (podkarpackie) znalazłam zestrzelonego dorodnego samca wilka. Zwierzę zostało trafione kulą w słabiznę z lewej strony (przedwczoraj po południu było słychać strzały) i uciekło, po czym nad ranem padło na skutek wykrwawienia.

Widać było spory kawałek okrwawionej drogi, którą szedł (ok. 400 metrowy odcinek; najwidoczniej musiał się słaniać). Wydawałoby się, że wilki są pod ścisłą ochroną - zostało ich mniej niż 150 szt. na Podkarpaciu (wg. zawyżonych statystyk myśliwych). Mimo to prestiż zdobycia takiego trofeum jest dla myśliwych większą wartością niż etyka, dodam że w sprawę jest zamieszany jeden z radnych naszego miasta będący w tym dniu na polowaniu.

Nadmienię, że za powyższy czyn nikt nie poniesie żadnej kary. W ubiegłym roku, znaleziono w lesie sarnę z młodym z obciętymi głowami, zarząd Związku Łowieckiego wyrzucił zwierzaki do rowu i cała sprawa została wyciszona.
http://www.ekoalert.pl/event/view/216/
zdjęcia na stronie
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

rmatysiak

  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #638 : 2009-10-08, 22:18 »
Estel a skąd wiadomo że to zrobił myśliwy a nie kłusownik ?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wilki !!!
« Odpowiedz #638 : 2009-10-08, 22:18 »

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #639 : 2009-10-08, 22:38 »
nie wiem, zapytaj autora artykułu ;p
Cytuj
dodam że w sprawę jest zamieszany jeden z radnych naszego miasta będący w tym dniu na polowaniu.
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #640 : 2009-10-08, 22:44 »
I tak żaden się do tego nie przyzna,piszą o tym tylko na swoich forach - tzn." niektórzy " myśliwi nawet namawiają do łamania prawa,podobnie jak z psami - żeby tylko nikt nie zobaczył i nikomu o tym nie rozpowiadać.

Cytuj
W ubiegłym roku, znaleziono w lesie sarnę z młodym z obciętymi głowami, zarząd Związku Łowieckiego wyrzucił zwierzaki do rowu i cała sprawa została wyciszona.

Właśnie widać,jak myśliwi " szanują " zwierzęta - jeden pisał mi,ze z " szacunku " do sarny zastrzeli każdego psa będącego luzem ...

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #641 : 2009-11-23, 12:26 »
Cytuj
W Poznaniu jest wilk, który czasami bywa człowiekiem
(20.11.2009)

Prowadzi jeden z najbardziej znanych w Europie wilczych parków - w Merzig w Niemczech, w którym kręci się zresztą wiele filmów przyrodniczych. Tam odchowuje szczenięta, karmi je, jest zresztą członkiem wilczej watahy. - Jestem wilkiem, czasami człowiekiem - mówi o sobie 76-letni Werner Freund.
Wczoraj przyjechał do Stobnicy, gdzie działa stacja doświadczalna poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Stacja słynie z hodowli wilków, których obecnie jest dziewięć. - Chcielibyśmy, by powstał tu wilczy park wzorowany na niemieckim. Werner Freund jest zresztą dla mnie wzorem. To jedyny człowiek, który w kontaktach z wilkami posunął się aż tak daleko. Dla wielu naukowców jest to niezrozumiałe. W ten sposób można jednak zdobyć doświadczenie w obserwacji tych zwierząt - mówi pracujący w stacji Jacek Więckowski. - Dzięki takiemu parkowi moglibyśmy bliżej poznać życie i zachowanie wilków.
Werner Freund jest z wykształcenia ogrodnikiem. Kiedyś był nawet komandosem, a w wojsku opiekował się niedźwiadkiem, który był maskotką jego jednostki. Potem zajmował się niedźwiedziami. W Kirgizji stworzył ośrodek, który stał się azylem dla niedźwiedzi z rosyjskich cyrków albo chińskich hodowli.
W sobotę Werner Freund wygłosi wykład o wilczych parkach w Europie. Początek o godz. 11 w Collegium Rungego przy ul. Wojska Polskiego 52.

Źródło: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,360...lowiekiem.html

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #642 : 2009-11-24, 15:46 »
Nie jedyny to człowiek, który w kontaktach z wilkami zaszedł tak bardzo daleko. W tej notce informacyjnej zapomniano o biologu Shaunie Ellisie.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #643 : 2010-01-03, 14:22 »
Cytuj
Szwecja zgadza się na polowanie na wilki

 Władze Szwecji po raz pierwszy od 45 lat zgodziły się na miesięczny okres polowania na wilki, aby utrzymać ich populację pod kontrolą. Okres ten rozpoczął się dzisiaj i dopuszczono do odstrzału 27 sztuk tych drapieżników.


Susanna Lovgren ze Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska poinformowała, że wydanie zgody na polowania na te zwierzęta wiąże się z parlamentarną decyzją utrzymania populacji wilków na poziomie do 210 sztuk.

Szwecja wstrzymała wydawanie zgody na polowania na wilki w sezonie 1965-1966, gdy okazało się, że zwierzętom grozi całkowite wyginięcie. Jednak przez ponad 30 lat liczba wilków znacznie wzrosła.

Cytuj
Dziś w Szwecji po raz pierwszy od 45 lat rozpoczyna się sezon polowania na wilki. Chęć udziału w łowach wyraziło 10 tysięcy myśliwych, choć do odstrzału jest tylko 27 sztuk zwierząt.
Decyzję o przeprowadzeniu polowania podjął szwedzki parlament w wyniku nacisków ze strony potężnego lobby myśliwskiego oraz środowiska hodowców owiec.
Szwedzka populacja wilków należy do najmniejszych na świecie i liczy około 220 sztuk. Przyrodnicy obawiają się, że polowanie może zagrozić istnieniu całego pogłowia tych zwierząt. Zwracają uwagę, że zmiany w prawie myśliwskim zezwalają na zabicie wilka, gdy zagraża na przykład psu lub owcy. W opinii przyrodników może to stać się pretekstem do przeprowadzania niekontrolowanych polowań.
Obrońcy wilków posługują się przykładem dotychczas w pełni chronionych rysiów. Ginie ich dużo więcej niż jest to dozwolone, a sprawcy tłumaczą się obroną własnych psów przed atakami tych zwierząt.
polskieradio.pl

Cytuj
Po raz pierwszy od 45 lat zapolowali na wilki
Pierwszego dnia sezonu polowań na wilki szwedzcy myśliwi odstrzelili 20 osobników, podczas gdy w trakcie całej akcji, która potrwa do połowy lutego, do odstrzału jest tylko 27 drapieżników - powiadomiły w sobotę szwedzkie media.


Polowanie na wilki jest w lokalnych mediach szeroko komentowane, ponieważ jest w tym roku legalne po raz pierwszy od 45 lat. Chęć uczestniczenia w nagonce zgłosiło aż 10 tys. myśliwych.

Szwecja wstrzymała wydawanie zgody na polowania na wilki w sezonie 1965-1966, gdy okazało się, że zwierzętom grozi wyginięcie. Jednak przez ponad 30 lat liczba wilków wzrosła do około 220, budząc sprzeciw hodowców owiec. Zwierzęta te zaczęły się również pojawiać na przedmieściach.

W październiku ub.r. parlament w Sztokholmie zadecydował, m.in. pod wpływem nacisków środowiska hodowców, że populacja wilków może liczyć maksymalnie 210 osobników.

http://wiadomosci.onet.pl/2104383,12,po_raz_pierwszy_od_45_lat_zapolowali_na_wilki,item.html

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

Forum Zwierzaki

Odp: Wilki !!!
« Odpowiedz #644 : 2010-01-08, 21:39 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #645 : 2010-01-08, 23:31 »
http://bison.zbs.bialowieza.pl/?pl
Powiększyła nam się populacja więc i u nas pewnie niedługo zaczną wpadać na takie pomysły,jak w Szwecji ... :roll:

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #646 : 2010-01-10, 09:20 »
http://bison.zbs.bialowieza.pl/?pl
Powiększyła nam się populacja więc i u nas pewnie niedługo zaczną wpadać na takie pomysły,jak w Szwecji ... :roll:
Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #647 : 2010-01-10, 15:14 »
Cóż,chyba jednak już niedługo co niektórym mogą przyjść do głowy podobne pomysły:

Cytuj
Program "Ostoja" przekazał publiczności, że znacznie wzrosła ilość ptactwa i zwierzyny ie będącej obiektem polowań przez myśliwych. Jako ewidentne "sukcesy" wskazano fakt, ze kormorany żyjące ongiś na jednym siedlisku Dąbie aktualnie żyją na wszystkich stawach w Polsce, wilki spotyka się już we wszystkich większych lasach, łosie zasiedliły niemal wszystkie tereny bagienne, a kruki szacowane kiedyś na kilkanaście par żyją na terenie całego kraju i to w licznych stadach. Dobrym przykładem wzrostu populacji są wilki. Pokazano także, że dzięki pracy Stacji Badawczej w Czempiniu sokołów mamy kilkanaście miejsc lęgowych (dzikich) gdy nie tak dawno było zaledwie dwa w Polsce.

Cytuj
Dla mnie tendencyjność tego programu jest oczywista. Specjalnie nie zawarto informacji, co dzieje się z populacjami zwierzyny objętej całoroczną ochroną lub uznanymi za chronione, i jakie są tego społeczne skutki. Nie pokazano finału kolonii kormoranów, nadmiernie rozrośniętej na jez. Dobskim, w wykonaniu ogarniętych determinacją i rozwścieczonych rybaków, nie pokazano zniszczeń środowiska w wykonaniu bobrów, za które państwo nie chce płacić, efektów bytowania nadmiernie rozrośniętej populacji wilków, gdzie też trudno o odszkodowania! To nie myśliwi zadecydowali o redukcji łosia, a teraz chce się udowodnić, że wzrost populacji jest możliwy bo nie pozyskujemy! Objęcie całoroczną ochroną wszystkich krukowatych i ptaków drapieżnych, których populacje myśliwi utrzymywali w ryzach, dzisiaj bardzo liczne, nie było chyba decyzją do końca przemyślaną. Najpierw, o czym niewiele osób pamięta, wykładano trucizny żeby zredukować krukowate, później biją na alarm! Krok tylko dzieli od stwierdzenia, że myśliwi "wybili" zające i kuropatwy, ale nie wspomina się o tym że wcześniej gloryfikowano i bonusowano eksport żywych osobników tych gatunków, oraz że pozostałości są dziesiątkowane przez nadmierną liczbę ptaków drapieżnych, które muszą jeść by żyć. Przykłady można mnożyć

Cytuj
"tam gdzie myśliwi nie kierują swoich strzelb czyli do zwierzyny, która nie nadaje się do gara ilość wzrasta i ma się dobrze? W przeciwieństwie do zajęcy czy kuropatw."

A nie przyszło panu na myśl że poprzez wzrost populacji kruka spada ilość populacji zająca i kuropatwy? Bo dla mnie to oczywiste. Kilkakrotnie byłem świadkiem jak kruki zadziobały dorosłego zająca. Wygląda to tak że dwa kruki nadlatują a zając biega w kółko starczy dwa razy aby dostał w łeb i po zajączku. Ponieważ kruk ma dziób jak "kilof"

U mnie w kole nie poluje sie w ogóle na zające i kuropatwy. A stan tej populacji w porównaniu z ubiegłym rokiem spadł mimo wysiedlenia kuropatw.

Dla mnie wnioski są proste.... szkodniki i drapieżniki eliminować wtedy wzrosnie stan zwierzyny drobnej.

Popatrzmy na Austrii... jak tam sie postępuje ze szkodnikami itp i jaki jest stan zajęcy. Wnioski sie same nasuwają!
Pozdrawiam.

http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=21&i=24716&t=24716

w tv już mówili o pomyśle odstrzału łosi,które niby zagrażają ruchowi drogowemu ... wzrost populacji zwierząt nie łownych to tylko pretekst,aby łownymi były.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #648 : 2010-01-12, 15:22 »
Cytuj

Człowiek, który jest wilkiem

Gdy jedna z wilczyc ugryzła go w szyję, Werner Freund dziabnął ją w nos. Jest przecież najważniejszy w watasze


Jest luty 1989 r. Freund staje na progu domu Konrada Lorenza, "ojca" etologii, nauki zajmującej się zachowaniem zwierząt. 85-letni profesor wita go serdecznie. Zasiadają do stołu, podjadają ciasto śliwkowe, piją herbatę miętową. Werner Freund daje profesorowi swoją książkę: "Der Wolfsmensch". - Ach, to coś dla mnie! - cieszy się Lorenz. Przegląda książkę i dodaje: - Życie niższych zwierząt można studiować na uniwersytetach. Ale obserwowanie wilków to zupełnie inna sprawa. Wymaga daru, otwartych oczu i wrażliwości.

Freund: - Wreszcie znalazłem kogoś, kto doskonale mnie rozumie.

Jedyny wilk z prawem jazdy

Wilczy park w Merzig w Niemczech odwiedza rocznie blisko 200 tys. ludzi. W wielkich zagrodach - każda ma ponad 4,5 ha - położonych w lesie Kommerforst, w pięciu watahach żyją 22 wilki. Werner Freund od 35 lat obserwuje ich życie. - By studiować ich zachowania, sam musiałem stać się wilkiem - mówi.

To od niego szczenięta dostają mięso. Młode odbierane są od matki w wieku 12 dni. Gdy po raz pierwszy otwierają oczy, widzą nie wilka, lecz człowieka. I traktują go jak matkę.

Freund śpi z młodymi, podaje im pokarm prosto z ust, znakuje teren. Kiedy zaczyna wyć, wilki mu odpowiadają. W stadzie nie jest basiorem alfa, czyli najważniejszym samcem. Stoi ponad nim, to alfa okazuje mu uległość. Po wejściu do zagrody zwierzęta liżą go po twarzy. U młodych to prośba o pokarm, u dorosłych - forma powitania.

Freund żartuje: - Dlaczego mam tak wysoką pozycję? Bo jestem jedynym wilkiem, który ma prawo jazdy i może do parku przywieźć mięso.

Zdarzają się próby walki o władzę. Pewnego dnia jedna z wilczyc ugryzła go w szyję. On natychmiast ją chwycił i ugryzł ją w nos. Tłumaczy: - Gdy znajdę się na wybiegu, muszę żyć jak wilk i przestrzegać reguł panujących w stadzie. Ale nie mogę dać się zdominować, bo już wtedy nigdy nie będę mógł wejść do zagrody i czuć się w niej bezpiecznie.

I dodaje: - One prowadzą zupełnie normalne życie, ja im nie przeszkadzam, bo traktują mnie jak wilka. Dlatego mogę obserwować ich naturalne zachowania.

Podróżnik, komandos, opiekun

Dziś Werner Freund ma 76 lat. Jego książki wydawane są na całym świecie, a w parku w Merzig kręcą filmy przyrodnicze.

Zwierzęta kocha od dzieciństwa, pochodzi z rodziny leśników i pasterzy. Był komandosem, w wojsku opiekował się niedźwiedziem, który stał się maskotką batalionu. Sentyment do tego gatunku pozostał mu do dziś, w Kirgizji założył azyl dla zwierząt odbieranych z cyrków czy nielegalnych chińskich hodowli.

Dużo podróżował, dotarł w najdalsze zakątki świata, poznawał przyrodę, mieszkał wśród dzikich plemion.

Pierwszego wilka - Iwana - kupił w 1972 r. od handlarza, który przywiózł trzy szczeniaki z Jugosławii. W tym czasie opiekował się też niedźwiedziem.

W 1974 r. miasto Merzig zaproponowało mu utworzenie parku dla wilków. Od tego czasu odchował ponad 70 młodych.

W Europie wilcze parki - oprócz niemieckiego - są we Francji, Wielkiej Brytanii, w Holandii. W Polsce taki park mógłby powstać w Stobnicy pod Poznaniem, gdzie w stacji doświadczalnej Uniwersytetu Przyrodniczego hodowane są wilki. Zwierzęta miałyby dla siebie kilkanaście hektarów. Nie wiadomo jednak, czy znajdą się pieniądze na zrealizowanie tych planów.

Krwiożercze zwierzęta? To bajka!

Pierwsza w Stobnicy była samica Fifty, którą stacja dostała w 1986 r. z ogrodu zoologicznego w Nowym Tomyślu. Kolejne wilki także przeszły przez ręce ludzi, na przykład basiora Vicky kłusownicy zabrali z gniazda w Puszczy Białowieskiej, potem przez pół roku trzymali uwiązanego na łańcuchu, aż w końcu trafił do zoo i stamtąd pod Poznań.

Dziś żyje tu dziewięć wilków. - To są zwierzęta, które już na wolność nie mogą wrócić. Nie potrafią polować - mówi Jacek Więckowski, zoolog, jeden z pracowników ośrodka.

Freund niedawno odwiedził Stobnicę. - Jest dla mnie wzorem - zaznacza Jacek Więckowski. - To jedyny człowiek, który tak daleko posunął się w obcowaniu z wilkami. Dla wielu naukowców jest to niezrozumiałe. Ale obserwacje, które prowadzi, są dla zoologów bezcenne. Na wolności wilk człowieka unika, dlatego badanie jego zachowań w warunkach naturalnych jest praktycznie niemożliwe. Tym bardziej że zostało ich niewiele. W Polsce żyje tylko ok. 750 wilków - dodaje.

Dzięki wilczym parkom zmienia się stosunek ludzi do tych zwierząt.

Gdy Werner Freund jako 18-latek zaczął pracować w parku botaniczno-zoologicznym w Stuttgarcie, ludzie rzucali w tamtejsze wilki kamieniami. Dziś w każdą pierwszą sobotę miesiąca tłumy zwiedzających przyjeżdżają do parku w Merzig. Freund wchodzi do zagrody z wilkami, opowiada o ich zwyczajach i odpowiada na pytania.

Mówi, że prowadzi podwójne życie: jest człowiekiem i wilkiem. Choć częściej wilkiem.

Dla "Gazety" prof. Henryk Okarma, Instytut Ochrony Przyrody w Krakowie

Idea parków dla wilków i innych zwierząt: niedźwiedzi, tygrysów, bo takie też są na świecie, jest bardzo dobra, o ile oczywiście spełnione są odpowiednie warunki, np. duży teren dla zwierząt. To nie ma być przecież inna wersja ogrodu zoologicznego. Dzięki wilczym parkom udało się przeprowadzić wiele badań dotyczących biologii i etologii wilków. Takie parki są w różnych częściach świata, ja znam kanadyjskie, które robią fantastyczną robotę edukacyjną. Wilki żyją tam na częściowo zalesionym terenie, niektóre są przyuczone do człowieka, biorą udział w edukacji, inne są półdzikie. Zwierzęta można oglądać m.in. z wież obserwacyjnych.

not. bos

Źródło: Gazeta Wyborcza

http://wyborcza.pl/1,99884,7393026,Czlowiek__ktory_jest_wilkiem.html

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #649 : 2010-01-12, 15:45 »
Nie wiem dlaczego, zapominają w cytowanych przez Lisa informacjach o takim biologu jak Shaun Ellis. To właśnie on obserwował wilki w ich naturalnym środowisku, polując z nimi itd. czyli jest to możliwe.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #650 : 2010-01-19, 14:59 »
Pan myśliwy o ostatniej redukcji wilków w Szwecji:

Cytuj
A więc: ostatnio w Szwecji podjęto decyzję o jednorazowej redukcji wilka pod naciskiem społeczeństwa :!: Wilki bowiem wyżynały owce czy co tam szwedzkim gospodarzom, którzy mówiąc najoględniej mieli tego dość, więc zaczęli naciskać na myśliwych. Znając Szwedów decyzji nie podjęli ad hoc - argumenty musiały być proste i mocne. Ale tego zdaje się już w mediach nie powiedziano. Pokazano za to jak szybko wykonano odstrzał wilków - bo z tego co mi wiadomo polowania wystawiono na sprzedaż, więc rozeszły się jak ciepłe bułki - nie ma w tym nic złego. Szkoda, że media nie pokazały jak wygląda owca po wilczej obróbce i nie poruszono tematu dlaczego niby życie wilka ma być lepsze czy też cenniejsze niż życie jego ofiary?

Forum Zwierzaki

Odp: Wilki !!!
« Odpowiedz #650 : 2010-01-19, 14:59 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #651 : 2010-01-26, 15:50 »
Cytuj
... nowiny24.pl: "W sąsiadującej z Rzeszowem Lubeni, tuż przy budynkach mieszkalnych znaleziono zabite koźle sarny. Myśliwi nie mają wątpliwości, że zwierze zostało zagryzione przez wilka. - Mąż szedł do pracy i zobaczył, że martwa sarna leży pod naszym domem. Zawiadomiłam urząd gminy, myśląc, że zwierzę zagryzły bezpańskie psy. Do głowy by mi nie przyszło, że to robota wilka – opowiada Halina Zięba z Lubeni.
Pięć lub sześć wilków
- Nie ma wątpliwości, że to był wilk – mówi Stanisław Baran, prezes koła łowieckiego "Bażant”. Jego zdaniem sposób zabicia sarny oraz pozostawione tropy świadczą o tym, że pod dom Zięby zapuścił się, co najmniej jeden Basior. Ale wilków w tamtym rejonie grasuje więcej . – Wataha, z którą mamy do czynienia liczy około pięć lub sześć sztuk. Nasze koło odnotowało trzynaście przypadków zagryzionych przez wilki zwierząt. Jednemu z naszych łowczych udało się dostrzec przemieszczające się drapieżniki – potwierdza Andrzej Grzebyk, prezes koła łowieckiego "Bielik”.
Wilki zagryzły także kilka psów." ...

Wedle myśliwych ingerencja człowieka ( ochrona + szczepionki przeciwko wściekliźnie ) spowodowały że wilków jest nie tylko więcej niż szacują ekolodzy ale i więcej niż zakładają myśliwi i leśnicy - wedle ich przypuszczeń w Polsce może bytować nawet do 2000 tyś. wilków.
A ja sobie myślę tak: skoro sarny zapuszczają się na tereny miejskie to i polujące na nie wilki mogą się za nimi zapuścić w tak niegościnne tereny.

ginger08051989

  • *
  • Wiadomości: 23
    • WWW
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #652 : 2010-01-26, 17:46 »
widziałam nawet filmik nakręcony w trakcie udzielania tego wywiadu... była pokazana ta sarna...
Nie mogę zrozumieć czemu robią z tego taką aferę jak by to było dziwne że wilki polują;/ 
Przecież to normalne... a to że zagryzają psy na pewno nie jest fajne dla ich właścicieli ale takie są prawa natury... One są po prostu głodne.. Mieszkam w Bieszczadach... wychowałam się w samym środku lasu i nigdy nic mi się w nim nie stało. Mamy konie i nigdy wilki nie atakowały naszych zwierząt... Moje zdanie jest takie że im większa ingerencja ludzi w ekosystem tym większe szkody... Jeśli zwierze jest głodne to poluje na wszystko co jest zdatne do zjedzenia...
Zapisane

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #653 : 2010-02-04, 21:18 »
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #654 : 2010-02-14, 00:49 »
Cytuj
Prawne sukcesy w ochronie wilków na Ukrainie

11 stycznia 2010 roku Okręgowy Sąd Administracyjny miasta Kijowa podtrzymał w pełni pozew sądowy Kijowskiego Ekologiczno Kulturalnego Centrum i Ekoprawa Kijów przeciw Państwowemu Komitetowi Gospodarki Leśnej i Łowieckiej Ukrainy i uznał jego działania dotyczące odstrzału wilków za bezprawne.


Ekolodzy obwiniali Komitet o wprowadzenie bezprawnych stawek opłaty za pozyskane przez obcokrajowców trofea z wilków (zgodnie z Konwencją Berneńską, która została ratyfikowana przez Ukrainę, jest to zabronione). Prócz tego obwiniali Komitet o organizowanie bezprawnych, stale działających, w tym także wiosną, brygad myśliwskich do odstrzału wilków. Zgodnie z ustawą „O ochronie zwierząt przed okrutnym traktowaniem” jakiekolwiek odstrzały dzikich zwierząt w okresie ich rozmnażania są zabronione. Teraz, po wyroku sądowym, Komitet będzie zmuszony dostosować wydawane przez siebie normatywne dokumenty do ukraińskiego i europejskiego prawodawstwa dotyczącego ochrony przyrody i ograniczyć odstrzał wilków.

Należy podkreślić, że wilków w Ukrainie zostało bardzo mało, szacuje się pogłowie tego gatunku na ok. 1000 sztuk. Poza tym wilk wpisany jest do Międzynarodowej Czerwonej Księgi, Europejskiej Czerwonej Listy, a także w większości krajów europejskich jest wpisany do narodowych czerwonych ksiąg (np. w sąsiadującej z Ukrainą Polsce) lub chociaż podlega częściowej ochronie.

Szczególną zasługę mają w tym zwycięstwie: Galina Lewina – prawniczka z Ekoprawo-Kijów, Borys Wasilkowski – prezes tej organizacji i Władimir Borejko – dyrektor KEKC.

    To zwycięstwo w ochronie ukraińskich wilków osiągnęliśmy wspólnie z moimi kolegami z Ekoprawa-Kijów w ramach naszego Ogólnoukraińskiego Programu Ochrony Wilków. W maju 2007 roku odnieśliśmy już pierwsze sądowe zwycięstwo nad Komitetem w zakresie ochrony wilków – wówczas Sąd Gospodarczy Kijowa zakazał na Ukrainie zabijania wilcząt i brzemiennych wilczyc. A dziś mamy kolejne osiągniecie – zakazano sprzedaży wilczych trofeów obcokrajowcom (co miejmy nadzieje spowoduje, że mniej wilków będzie zabijanych) a także zabroniono zabijania wilków wiosną, w okresie rozmnażania. Chciałbym dodać, że przygotowaliśmy też kolejne przedsięwzięcia i środki prawne mające na celu ograniczenie na zabijania wilków na Ukrainie. W najbliższym czasie przyjmą one formę obowiązującego prawa

    mówi Władimir Borejko, dyrektor Kijowskiego Ekologiczno Kulturalnego Centrum

21 stycznia 2010 r. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w drugim i ostatnim czytaniu Ustawę o zmianie niektórych ustaw Ukrainy o gospodarstwie łowieckim, polowaniach, ochronie, wykorzystaniu świata zwierzęcego. Do tej ustawy, którą złożył narodowy deputowany A. Gołub, przyjęto opracowaną przez Kijowskie Ekologiczno Kulturalne Centrum poprawkę o ograniczeniu okresu polowań na wilki w Ukrainie. Wcześniej polowania na wilki były na Ukrainie dopuszczone praktycznie przez cały rok. Obecnie znacznie ograniczono czas ich trwania – myśliwi mają prawo polować na wilki tylko w okresie od października do lutego.

    Chciałbym pogratulować wszystkim obrońcom wilków tego wielkiego sukcesu. Ukraina, znacznie ograniczając polowania na wilki, w końcu dołączyła do cywilizowanych krajów Europy. Przy pomocy sądów już wcześniej wywalczyliśmy zakaz barbarzyńskiego chwytania wilcząt w norach, stałego utrzymywania brygad myśliwskich do walki z wilkami oraz pozyskiwania przez obcokrajowców wilczych trofeów. Teraz zostało nam już niewiele – znieść nagrody finansowe za zabijanie wilków i wykreślić wilka z myśliwskiej „czarnej” listy. Myślę, że nastąpi to w najbliższym czasie. Chciałbym skierować słowa wielkiego podziękowania do narodowego deputowanego Ukrainy Aleksandra Władimirowicza Gołuba, za jego kolejny wkład w święte dzieło walki z terroryzmem gatunkowym. Dziękuję także mojemu polskiemu koledze Krzysztofowi Wojciechowskiemu za przekazywanie nam niezbędnych informacji o ochronie wilków w Europie, które wykorzystujemy z sukcesem dla ochrony ukraińskich wilków. Nasze zwycięstwo poświęcamy znanemu ukraińskiemu obrońcy przyrody, pierwszemu, który na Ukrainie podjął się ochrony wilków – Jurijowi Wasidłowowi.

    dodaje Borejko

Opr. Krzysztof Wojciechowski

http://pracownia.org.pl/aktualnosci,608

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #655 : 2010-07-31, 01:44 »
Wkleję to tutaj bo temat także wilka dotyczy:

Cytuj
Wilki i niedźwiedzie rozrabiają - Skarb Państwa płaci

Prawie 257 tys. zł zapłaci Skarb Państwa rolnikom za straty wyrządzone przez wilki, niedźwiedzie, bobry i żubry w woj. podkarpackim - poinformowała w poniedziałek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Magdalena Grabowska.


"Od początku tego roku wilki zabiły osiem koni, cztery sztuki bydła, siedem kóz i 176 owiec. Wyrządzone przez nich straty oszacowano na prawie 99 tys. zł" - powiedziała Grabowska.

Z kolei niedźwiedzie rozbiły 225 rodzin pszczelich. Większość zniszczonych uli była położona w lasach. Szkody spowodowane przez niedźwiedzie wyniosły 96 tys. zł.

Natomiast straty wyrządzone przez bobry wynoszą prawie 56 tys. zł, a żubry - 6 tys. Bobry niszczą groble, stawy rybne, drzewa, doprowadzają do zalewania upraw rolnych; żubry uprawy leśne.

Niedźwiedzie, wilki i żubry wyrządzają szkody głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Z kolei bobry dodatkowo dokonują zniszczeń w dawnym woj. tarnobrzeskim.

Według szacunków Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, na Podkarpaciu żyje ok. 450 wilków, 120 niedźwiedzi, 6 tys. bobrów i 300 żubrów.

Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, za szkody zwierzyny łownej koła łowieckie.

http://biznes.onet.pl/wilki-i-niedzwiedzie-rozrabiaja--skarb-panstwa-pla,18565,3334228,1,news-detal

Na leśnym forum zaczęła się dysputa,jakie to koszty ponosi i ile traci Skarb Państwa na obecności dużych drapieżników w Polsce
post jednego z myśliwych:

Cytuj
A tak poprostu czy nasz kraj stać na takie fanaberie, jakie urządzają wielbiciele dużych drapieżników? Ja za swoje hobby płacę z własnej kieszeni i to wcale nie małe pieniądze, natomiast nawiedzeni lub cwani i przebiegli "obrońcy drapieżników" robią na tym niezłą kasę.Za ich hobby lub sposób na życie płaci całe społeczeństwo. Jeden wilk zjada tygodniowo więcej mięsa niż emeryt przez pół roku.Spustoszenie, jakiego dokonują wilki wśród zwierzyny leśnej przynosi wymierne straty w gospodarce łowieckiej.To przecież myśliwi ponoszą znaczne koszty utrzymania populacji dzikich zwierząt, chociaż zwierzyna leśna w stanie wolnym jest własnością państwa. Niestety to państwo daje się teroryzować ekooszołomom lub zwyczajnym cwaniaczkom.Ci co tak bardzo kochają wilki i niedźwiedzie niech się opodatkują i płacą z własnej kieszeni za swoje "hobby" i to nie tylko za szkody wśród zwierząt domowych, ale i wśród zwierzyny leśnej, bo to także jest hodowla wymagająca sporo pracy i nakładów finansowych.Człowiek swoją działalnością bardziej lub mniej świadomą ograniczył środowisko wielkich drapieżników i nie próbujmy na siłę wracać do czasów pierwotnej przyrody,to już jest niemożliwe.Pozostawmy te kilka enklaw mniej zurbanizowanych niech sobie tam żyją pod kontrolą zawodowców w dziedzinie ochrony przyrody. Jeżli człowiek nie będzie przez wilki i niedźwiedzie traktowany jako zagrożenie ich życia,to w krótkim czasie przeniosą się z lasów na wysypiska śmieci i przydomowe ogródki bo tam łatwiej będzie można znaleźć pożywienie. Nie próbujmy zmieniać odwiecznych praw natury, zawsze ktoś musi w przyrodzie dominować i oby to były NACZELNE.

mi najbardziej podoba się ta wypowiedź:

Cytuj
Pytanie. Kto zapłaci wilkom, niedźwiedziom i bobrom za straty w ich środowisku wyrządzone przez rolników?

nie tyle wyrządzone przez rolników co przez ludzi w ogóle
całość: http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=18339&start=0

kagome19

  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #656 : 2010-07-31, 13:04 »
Wilki, wspaniałe zwierzęta. Śliczne i troskliwe wobec siebie. Uwielbiam wilki :)
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #657 : 2010-08-03, 17:19 »
Cytuj
W Bieszczadach wilki zagryzły ponad 20 owiec. Atakują w dzień i w nocy

19 owiec rodziny Dydaków, po kilka u Świerczków, Królów i innych gospodarzy z Rabego w bieszczadzkiej gminie Czarna. Tyle zabiły wilki w ciągu tylko dwóch dni. Zabiją więcej, to pewne. Hodowcy nie mogą doczekać się odszkodowań za poniesione straty.
Była druga nad ranem, gdy Dydaków wyrwało ze snu beczenie owiec.

– Zanim wybiegłem z domu i dotarłem do ogrodzenia, w którym na noc zamykane są owce, było już po wszystkim – opowiada Antoni Dydak. – O świcie zacząłem liczyć straty. 10 sztuk leżało martwych, kolejne 9 trzeba było dobić, bo konały w męczarniach. Przyjechali spece od szacowania szkód, stwierdzili, że były chyba dwa wilki.

Wspięły się czy przeskoczyły?

Drapieżniki nie miały łatwego dostępu do owiec (dwumetrowa siatka), ale i tak sobie poradziły. Według Dydka, wspięły się po ogrodzeniu.

– Żadnego podkopu nie widać, ale mogły też przeskoczyć siatkę, niektóre wilki to potrafią nawet przy dwumetrowej przeszkodzie – podejrzewa.

Tego samego dnia wilki zaatakowały owce u innych gospodarzy z Rabego. Nie nocą, ale w dzień, kiedy rolnicy akurat pracowali przy sianie.

– Już mieliśmy pewność, że nie dadzą nam spokoju – mówią hodowcy. – W okolicznych lasach musi żyć wataha, która wyczuła łatwy żer we wsi. I nie odpuści, nauczyło nas tego doświadczenie z poprzednich lat, kiedy wilki atakowały kilka razy w tygodniu, a my musieliśmy trzymać przy owcach całodobowe warty.

Po zgodę na odstrzał

Wataha może mieć cztery lub sześć wilków i operuje nie tylko w Rabem, ale też w Zadwórzu (zjedzony źrebak i cielę), w Polanie (owce), Lutowiskach (owce) i kilku innych pobliskich wsiach.

– Szkód jest już tyle, że zaczynamy kampanię o przywrócenie odstrzałów na wilki – mówi Antoni Dydak. – Gdyby przed paru laty nas posłuchano, dzisiaj pewnie nie byłoby takich problemów. Wilków jest za dużo, jeśli nie ograniczy się ich liczebności, spustoszą gospodarstwa w Bieszczadach.

Zgodę na odstrzał wilków (choćby tylko interwencyjny) może wydać generalny konserwator przyrody. Hodowcy zapewniają, że stosowne pisma są już przygotowywane. Zanim jednak dotrą na ministerialne biurko, rolnicy chcieliby uzyskać odszkodowania za poniesione straty.

– Ostatnie wypłaty były w marcu, a od tego czasu niemal u każdego gospodarza wilki zarżnęły co najmniej po kilka owiec – zaznaczają.

Gdzie nasze pieniądze?

Agnieszka Marcela, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie: - Należne rolnikom odszkodowania za wilcze szkody wynoszą obecnie niewiele ponad 120 tys. zł. Pieniądze nie zostały dotąd wypłacone, ponieważ nimi nie dysponujemy. Już osiem razy zwracaliśmy się do rządu o uruchomienie rezerwy budżetowej państwa z przeznaczeniem na wypłatę zaległych odszkodowań. Wnioski są rozpatrywane.

Zdaniem dyr. Marceli, podobne problemy występowały w zeszłym roku, jednak udało się uregulować wszystkie należności wobec rolników, którzy ponieśli straty w zwierzętach.

– Można mieć nadzieję, że tak samo będzie teraz, proszę ze swojej strony o cierpliwość.

Od początku tego roku zanotowano 85 ataków na zwierzęta gospodarcze, w tym 4 na bydło, 8 na konie, 4 na kozy. Pozostałe dotyczyły owiec, których zginęło 223.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie żyje około 250 wilków.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100803/BIESZCZADY/661084410

I odzew myśliwego:

Cytuj
a ja proponuję niech koledzy myśliwi nie trudzą się i nie dokonują odstrzału tego niezwykle inteligentnego i ostrożnego zwierzęcia.mamy w kraju tylu "zielonych", przeciwników zabijania - niech oni zatroszczą się teraz o to co zrobić by wilki(których jest przecież w Polsce tak mało) nie dokonywały kolejnych mordów na bezbronnych owcach!!zieloni do dzieła!! macie ku temu niesamowitą okazje!! nie pozwólcie na odstrzał biednych wilków!nie pozwólcie też zarzynać bezbronnych owiec!pomóżcie!:)) zobaczymy co pokażą, a my koledzy myśliwi dajmy im czas na działanie:)
z myśliwskim pozdrowieniem,
darz bór!

Forum Zwierzaki

Odp: Wilki !!!
« Odpowiedz #657 : 2010-08-03, 17:19 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #658 : 2010-08-25, 17:27 »
Cytuj
Wilki pod ochroną - hodowcy bez pieniędzy
25.08.2010

Plaga wilczych ataków w Bieszczadach. Zwierzęta zagryzają owce, kozy i źrebaki. Straty hodowców idą w dziesiątki tysięcy złotych. Wilki są pod ochroną, więc szkody, które powodują, powinien pokrywać skarb państwa. I tu pojawia się problem, bo na wypłatę odszkodowań zabrakło pieniędzy. Jeśli hodowcy nie odbudują swoich stad, nie będą mieli z czego żyć.


Bieszczady: hodowla zwierząt w tym rejonie nie należy do najłatwiejszych. Gospodarze muszą wypasać zwierzęta na rozległych łąkach, które sąsiadują z lasami, gdzie żyją watahy wilków. To właśnie one powodują dotkliwe straty w gospodarstwach.

- W 2010 roku padło nam około 20 sztuk, a około 10 sztuk jest leczonych. Pogryzione owce leczy się naprawdę trudno, rany często się odnawiają - opowiada Lidia Gajewska, hodowca owiec.

Do lipca tego roku w województwie podkarpackim wilki zagryzły 223 owce. Do tego dochodzą krowy, kozy oraz źrebaki.

- Tej wiosny straciliśmy 15 źrebiąt huculskich. Ocalały tylko dwa, które były ranione. Wilki są coraz bardziej bezczelne, atakują w biały dzień, nie uciekają na widok ludzi, tylko patrzą i obserwują - mówi Witold Smoleński, hodowca koni huculskich.

- Ten rok jest dlatego tragiczny, że Słowacy masowo strzelali do wilków. One przeszły przez granicę i w Polsce znalazły schronienie. Tu do nich nikt nie strzela, tu czują się bezpieczne - mówi Jan Janczy, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu.

Od 1998 roku wilki są objęte w Polsce ochroną. Oznacza to, że wszystkie straty, które wyrządziły, pokrywa skarb państwa. Problem w tym, że pieniądze się skończyły i hodowcy nie wiedzą, kiedy odszkodowania zostaną im wypłacone.

- Nie udało mi się odszukać wszystkich źrebiąt, czekam na 15 tys. zł odszkodowania. Z tych koni się utrzymuję. Jeśli nie będzie rekompensat, to pojawi się problem, jak funkcjonować w tej sytuacji - mówi Witold Smoleński, hodowca koni huculskich.

- Problem polega na tym, że skończyły nam się środki w budżecie. Nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy będą - informuje Magdalena Grabowska, p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

- To dla mnie niezrozumiałe, bo jeśli obywatel w terminie nie zapłaci jakiejś składki, to lecą jakieś odsetki - dodaje Jan Janczy, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu.

O problemy z odszkodowaniami zapytaliśmy także w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Jak nas zapewniono, kilka dni temu zostały podjęte odpowiednie kroki, aby przyspieszyć wypłatę pieniędzy.

- Zrezygnowaliśmy z szeregu innych zaplanowanych zadań. Dzięki temu wygospodarowaliśmy około 900 tys. zł i będziemy mogli wypłacić odszkodowania. Czekamy tylko, czy minister środowiska zaakceptuje taki plan - wyjaśnia Monika Jakubiak z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Problemu z odszkodowaniami nie byłoby, gdyby wilki przestały atakować zwierzęta hodowlane. Taki scenariusz jest jednak niemożliwy. Jak więc można ograniczyć szkody, które są wyrządzane przez wilki? Propozycji jest wiele.

- Jeśli czegoś jest nadmiar, to należy to usunąć, trzeba wydać pozwolenie na odstrzał źle zachowujących się wilków - mówi Antoni Dydak, hodowca owiec.

- Najlepszym zabezpieczeniem jest ogrodzenie elektryczne, ale odpowiednio skonstruowane, razem z pasterskim psem stróżującym - radzi dr Wojciech Śmietana z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

- Odstrzał jest bardziej skuteczny, niż ogrodzenia. Prawda jest taka, że wilki atakują zarówno przy pastuchu elektrycznym, jak i na terenach ogrodzonych siatką - uważa Witold Smoleński, hodowca koni huculskich.*

* skrót materiału

Reporter: Grzegorz Kowalski

http://interwencja.interia.pl/news?inf=1523032

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #659 : 2010-08-26, 10:31 »
widziałam to w tv i jakoś powierzchownie jest to potraktowane.. chociażby jak się przed wilkiem ochronić, nawet gdzieś książkę widziałam o tym..chyba za 10zł
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron
Strony: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 29   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.193 sekund z 28 zapytaniami.