Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Dwa pytania-dyskusja :-)  (Przeczytany 3621 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Edi

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« : 2002-11-25, 20:35 »
Witam
Coś dyskusja na temat pochodzenia ptaków ucichła...i tak się cicho tu zrobiło...  :(  :cry:
To może, dla ożywienia tego forum rzucam kolejny temat(szczególnie dla tych,którzy się interesują paleontologią  :spoko:  ):
Czy, Waszym zdaniem, Tyranozaur rex był aktywnym mięsożercą czy raczej padlinożercą??

I taki jeszcze jeden temacik  :roll:
Jaki jest Wasz ulubiony dinozaur i dlaczego??
Pozdrawiam
Zapisane

Clickerka

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #1 : 2002-11-29, 19:38 »
Moim zdaniem tyranozaurus bardziej gonił i rzucał sie na jedzenie, niż miał by przyjść na gotowe i to stare! :o  Więc był mięsożercą. To jest też mój ulubiony dinozaur, poniważ on niczego się nie bał! :wink:  :lol:
Zapisane

Edi

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #2 : 2002-12-01, 00:32 »
Witam
Hmmm,padlinożerca to też mięsożerca...  :roll:
Chodziło mi właśnie o to,w jaki sposób zdobywał pokarm-czy gonił swoje ofiary(aktywny łowca) czy "przychodził na gotowe"(padlinożerca,atakował od czasu do czasu).Jak dla mnie był "tylko" padlinożercą.

A moim ulubionym dinozaurem jest Utahraptor(z rodziny dromeozaurów).
Pozdrawiam

PS.Szkoda,że takie małe zainteresowanie tematem...  :cry:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedz #2 : 2002-12-01, 00:32 »

Clickerka

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #3 : 2002-12-07, 16:48 »
No, szkoda , że takie małe zainteresowanie. Ale zostaje przy swoim i mówie, że tyranozaurus jest mięsożercą!
Zapisane

_Gosia_

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #4 : 2002-12-07, 19:29 »
Oh! Edi, sorki za to, że zaniedbałam tamten wątek, ale objecuję, że wrócę. Wiesz, poleciał twardziel, odtwarzanie wszystkiego, wszystkie latami zbierane i konfigurowane programiki. Do tego wszystkie źródłowe graficzki. Teraz każda przeróbka, to dla mnie problem, bo wszystkie graficzki na warstwach w psp poleciały. A tu święta i trzeba było śniegiem sypnąć, o kolędach pomyśleć, zrobić nastrój itd.... (wszystkich miłośników kolęd zapraszam na stronę papużki)

No to ja będę uparta - Moim ukochanym dinkiem jest velociraptorek. Jest supcio. Ma taki ładny pyszczek, porasta sierścią (a może piórkami???). Był mądry, no chyba z tych tępawych dinków najmądrzejszy (stosunek masy mózgu do ciała). No i ciągle uważam, że ma coś wspólnego z moim Zazusiem. (to ten niebieski z lewej)
Zapisane

Edi

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #5 : 2002-12-08, 01:24 »
Cytat: _Gosia
Był mądry, no chyba z tych tępawych dinków najmądrzejszy (stosunek masy mózgu do ciała).


Nooooo nieeeee  :!!!:
"Dinki" nie były tępawe...  :roll:  Tak myślono do 1969 roku(wtedy odkryto Deinonycha).Wręcz przweciwnie-były dość inteligentne(jak na swoje możliwości).Wiadomo,np. stegozaur z mózgiem wielkości orzecha włoskiego,nie mógł być "geniuszem"...ale np. dromeozaury(m.in. velociraptor i utahraptor) były bystrymi drapieżnikami.Natomiast obecnie za "najmądrzejszego" dinozaura uważa się Trodoona.

Heh,z tą sierścią to chyba przesadziłaś  ;)  Parę piórek to może miał ale nie róbmy z niego chomika  ;)  
Pozdrawiam

PS.Właśnie czytam książkę "Dinozaury" wyd. Natoinal Geographic-i tam piszą o pochodzeniu ptaków od dinozaurów...jak przeczytam to do końca powiem o tym dokładnie.

Clickerko-Tyranozaur był mięsożercą  :)  Tylko ja twierdzę,że był padlinożercą(padlinożerca to też mięsożerca).
Zapisane

_Gosia_

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #6 : 2002-12-08, 13:44 »
Edi - niedoczytałeś mojego posta - piszę o tych kolosach z małym móżdżkiem. Malutkim i gładziutkim. Piszę o stosunku mózgu do masy ciała. Przecież wiadomo po odciskach, że spora grupa miała mózg pomarszczony - a to już miara inteligencji.
A raptorek cosik tam miał na tej gołej skórze. Popatrz na fotkę którą wkleiłam w tym poprzednim wątku o dinkach. Jakieś kosmyki mu tam strczą gdzieniegdzie i dlatego jest taki suułłoodziutki.

Z tymi ptakami, to dowiemy się chyba dopiero wtedy, jak jakiś dinek raczy nam zostawić swoje DNA. Inaczej zawsze będzie to gdybanie. Ale ponieważ mi - wielkiemu miłośnikowi ptaków taka teoria bardzo odpowiada, to do czasu aż poprzez badanie DNA nikt nie udowodni jednoznacznie, że tak nie jest - będę tą teorię wszędzie głosiła i broniła.  :P
Papatki, Gosia
Zapisane

Edi

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #7 : 2002-12-08, 23:39 »
Cytat: _Gosia_
Ale ponieważ mi - wielkiemu miłośnikowi ptaków taka teoria bardzo odpowiada, to do czasu aż poprzez badanie DNA nikt nie udowodni jednoznacznie, że tak nie jest - będę tą teorię wszędzie głosiła i broniła.  :P
Papatki, Gosia


W takim razie,do tego czasu,u Twego boku, będę stał ja i bronił swojej teorii-"czystości dinozaurów"  :lol:
Pozdrowionka

PS.Heh,zabezpieczasz się w pewnym sensie.Bo znalezienie DNA jakiegokolwiek dinozaurach graniczy chyba z cudem,a pozostałe fakty,bądź przypuszczenia będziesz odrzucać utrzymując rację swojej teorii.Ale wiesz,cuda się zdarzają...  :lol:
Zapisane

_Gosia_

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #8 : 2002-12-09, 18:55 »
Hehe, to jest efekt pewnej mojej dyskusji z biologami molekularnymi, tj jednym biologiem i drugim "niedorobionym" bo dopiero pisze magisterkę, dlatego jestem taka mądra  :P .
Ale poważnie, to ja dokładnie tyle samo czytałam, widziałam i słyszałam, że to pipki są bezpośrednimi następcami dinków, jak i to, że pochodzą od gadów. Mniej się ostatnio interesuję tym tematem, ale zdaje się, że w świecie paleontologów to wygląda tak samo, że są zwolennicy i przeciwnicy tych teorii, a dowodów za i przeciw jest prawie tyle samo.
Osobiście bardzo żałuję, że nie można znaleźć DNA dinka, bo chyba byśmy wiele więcej wiedzieli o tych stworkach (a może i je ożywili jak w Jurasic Park  :lol:  :P ). Ale myślę, że mimo iż szanse są minimalne, nie można wykluczyć, że się gdzieś coś zachowało. W końcu całego mamuta już znaleziono.
Pozdrawiam, Gosia
Zapisane

Forum Zwierzaki

Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedz #8 : 2002-12-09, 18:55 »

Edi

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #9 : 2002-12-11, 23:42 »
Cytat: _Gosia_
Osobiście bardzo żałuję, że nie można znaleźć DNA dinka, bo chyba byśmy wiele więcej wiedzieli o tych stworkach (a może i je ożywili jak w Jurasic Park  :lol:  :P ). Ale myślę, że mimo iż szanse są minimalne, nie można wykluczyć, że się gdzieś coś zachowało. W końcu całego mamuta już znaleziono.
Pozdrawiam, Gosia


Heh,ja właściwie również nie wykluczam całkowicie możliwości znalezienia DNA "dinka"...jednak szanse są minimalne.Z drugiej strony jeszcze niedawno,to co dzisiaj jest dla nas oczywiste,wtedy było "niemożliwym".Co do ottworzenia dinozaurów-nie powiem,bardzo chciałbym zobaczyć je żywe ale nie z takiego bliska jak bohaterowie z "Jurassic Park"  :lol:  Możliwość ożywienia dinozaurów byłaby niewątpliwym sukcesem nauki i wieeeelkim krokiem naprzód.Jednak z tym wiązałyby się pewne niebezpieczeństwa,na które człowiek mógłby nie być przygotownany,nawet z możliwościami współczesnej nauki i technoliogii.Ale to zupełnie inna bajka...  ;)
Znalezienie całego "dinka"...kiedyś powiedziałoby się "niemożliwe".Nie wiem jak się mówi teraz,wiem natomiast to,że moim skromnym zdaniem jest to możliwe.Znaleziono już szkielety dinozaurów w Arktyce,więc może...poczekamy zobaczymy.
Paleontologia to taka "dziwna" nauka,gdzie właściwie niemal wszystko jest domysłem.Oczywiście nie wszystko i pewne niepodważalne fakty istnieją,jednak chyba wciąż domysły górują nad faktami.Z jednej strony dzięki temu nauka ta jest tak ciekawa,z drugiej jednak np. takie dyskusje jak ta nie mogą mieć jedego pewnego rozwiązania(ale patrząc na to inaczej;jeśli nie byłoby domysłu a sam fakt,to...tej dyskusji by w ogóle nie było  ;)  ).
Pozdrawiam
Zapisane

_Gosia_

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #10 : 2002-12-12, 15:58 »
No, masz rację, ale nie do końca. W końcu wiadomo, że kanały na marsie nie są dziełem myślących ufoludków, a nadal wierzą (nawet naukowcy) w życia na Marsie.

Podobno fragmenty DNA ale za małe aby coś jednoznacznie stwierdzić już znaleziono (oczywiście piszę o dinkach)
Zapisane

Edi

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #11 : 2002-12-12, 22:28 »
Cytat: _Gosia_
Podobno fragmenty DNA ale za małe aby coś jednoznacznie stwierdzić już znaleziono (oczywiście piszę o dinkach)


Na ile jest to wiarygodna informacja?Gdzie o tym czytałaś/słyszałaś?? Ciekawe...
Przy okazji mam pytanko  :)  :nie wiesz,gdzie można znaleźć spis wszystkich gatunków dinozaurów jakie dotychczas znaleziono?Jakaś strona czy coś?Kiedyś próbowałem je zebrać wszystkie razem ale przy ok.300 miałem dość...  ;)
Pozdrawiam
Zapisane

_Gosia_

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #12 : 2002-12-15, 19:11 »
Jest taka strona, nie wiem czy wszystkie, ale masa opisów tam była (niestety mało fotek). Miałam ją w ulubionych, ale poleciała z twardzielem. Jestem jednak pewna, że ją znowu znajdę. Muszę sobie przypomnieć jak na nią trafiłam. To było z Google i jakieś pytanie o ptaki. Na pewno sobie przypomnę, to dam linka.

O dna słyszałam od studentki ostatniego roku bioli, to chyba wiarygodne.
Zapisane

Edi

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #13 : 2003-01-05, 00:30 »
Cytat: _Gosia_
Na pewno sobie przypomnę, to dam linka.
(...)O dna słyszałam od studentki ostatniego roku bioli, to chyba wiarygodne.


I co z tą stronką,znalazła się??
Tak się zastanawiam nad tym DNA.Bo,jeśli jest ono tak trwałe to dlaczego znaleziono tylko jego niewielki fragment.I dlaczego przy bardzo dobrze zachowanych skamieniałościach nie natrafiono na DNA??(nie odbierz tego tak,że Ci nie wierzę o znalezieniu DNA,po prostu tego nie rozumiem).

Przeczytałem "Dinozaury"(National Geographic)
Jest tam mowa o Sinozauropteryksie i Kaudypteryksie.Wg tej książki są one bliższe ptakom niż Archeopteryks.Co więcej jest mowa o tym,że zarówno one jak i dinozaury wywodzą się od współnego przodka(dokładnie to jest tak,że: na drzewie rodowym jest "Maniraptoria" i od tego odchodzą,bezpośrednio "Dromeozaury" i(już nie bezpośrednio) "Aves").Tymczasem wymienione przeze mnie wyżej dinozaury wpisane są do "Celulozaurów".Dlatego wydaje mi się,że mimo,że pióra były dobrze wykształcone u tych dinozaurów,to nie spełniały takiej funkcji jak obecnie u ptaków.To właśnie ta funkcja "powstała" u ptaków.I mimo,że i ptaki i dromeozaury rozwijały się i ewoluowały równocześnie to ptaki nie pochodzą od dinozaurów(nie bezpośrednio).Dlatego ptakom się udało i teraz latają sobie po niebie a dinozaury nie miały tyle szczęścia i wyginęły.To tylko moje zdanie  :)
Pozdrawiam

PS.
Żeby nie było,że przedstawiam treść książki wg swojego zdania,to powiem,że autorzy książki skłaniają się raczej za tym,że dinozaury pochodzą od ptaków.
Zapisane

Edi

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #14 : 2003-01-05, 00:33 »
Cytat: Edi
dinozaury pochodzą od ptaków.


 :lol:   :lol:   :lol:  Oczywiście odwrotnie: ptaki pochodzą od dinozaurów  :lol:   :lol:   :lol:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedz #14 : 2003-01-05, 00:33 »

_Gosia_

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #15 : 2003-01-12, 20:39 »
Cytat: Edi

PS.
Żeby nie było,że przedstawiam treść książki wg swojego zdania,to powiem,że autorzy książki skłaniają się raczej za tym,że dinozaury pochodzą od ptaków.


Szkoda, że to sprostowałeś, byłoby extra.

Powiem szczerze, że ja tej stronki nie szukałam, mam teraz tyle różnych robótek, że brakuje mi czasu.

Z tym DNA, to było dokładnie tak. Korespondowałam z koleżanką (jak pisałam - kończy biolę) i między innymi pisaliśmy o dinkach i o ptakach. I ona napisała mi, że potwierdzić to można by tylko na podstawie badań DNA, a fragmenty łańcuchów które się zachowały są za małe, żeby cokolwiek stwierdzić. A co i jak się zachowało to nie mam bladego pojęcia.
Zapisane

Julia Snake

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #16 : 2003-01-17, 20:52 »
O czym właściwie gadacie( nie chce mi się czytać... :lol:  :lol:  :lol: )
Zapisane

_Gosia_

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #17 : 2003-01-20, 15:29 »
Cytat: Kinia
O czym właściwie gadacie( nie chce mi się czytać... :lol:  :lol:  :lol: )


A mi się nie chce pisać  :P  :P  :P

(taka jest różnica między nabijaczem postów który pisze bez opamiętania w każdym napotkanym wątku, byle licznik podbić, a tym który się chce na forum coś dowiedzieć i czyta)
Ehhh Kinia ...
Zapisane

GG

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #18 : 2004-09-11, 16:01 »
Moim zdaniem Tyranoraurus Rex był padlinożercą, wbrew tego co się dotychczas uważa. Tyranoraurus Rex miał bardzo słabe i skromne kończyna przednie inaczej jak Raptory. Jego kość udowa była dłuższa od goleniowej czyli nie mugł szybko biegać za zdobycza odmiennie jak u drapieżników.

Stwierdzam więc, że Tyranoraurus Rex był padlinożercą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zapisane

Naomi151

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #19 : 2004-09-11, 23:02 »
Ja jednak myślę że Tyranozaur rex był mięsożercą który aktywnie zdobywał pożywienie, biegał bardzo szybko, więc mógł dogonić ofiarę i zabić mocnymi szczękami. A czy ktoś pisał że dinozaury pochodzą od ptaków (czy mi się zdawało), bo ja uważam że to ptaki pochodzą od gadów.
Zapisane

GG

  • Gość
Dwa pytanie-dyskusja
« Odpowiedź #20 : 2004-09-13, 15:24 »

HMMMMM. DLACZEGO NIKT NIE SUGERUJE ŻE DINOZAURY PORUSZAŁY SIE JAK KANGURY TAK JAK ONE MAJĄ SILNE KOŃCZYNE TYLNE I DŁUGIE OGONY
Zapisane

Forum Zwierzaki

Dwa pytanie-dyskusja
« Odpowiedz #20 : 2004-09-13, 15:24 »

Shadow_evelyn

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #21 : 2004-09-13, 15:57 »
Cytuj

A czy ktoś pisał że dinozaury pochodzą od ptaków (czy mi się zdawało), bo ja uważam że to ptaki pochodzą od gadów.

Najpierw były stworzenia żyjące w wodzie, następnie latające a na końcu lądowe :wink:
Zapisane

Naomi151

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #22 : 2004-09-19, 11:55 »
no nie, troche inaczej: najpierw były jakies pierwotniaki, pozniej pewnie parzydełkowce, płazińce i nicienie, pierścienice, mięczaki i szkarłupnie, później stawonogi,osłonice, ryby, płazy, gady, ptaki , ssaki i tak w drodze ewolucji powstał człowiek... a co będzie bardziej rozwiniętym organizmem???
Zapisane

Raffy

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #23 : 2004-09-23, 17:59 »
dość ciekawy temat ....


a czy wiecie że czytałem w gazecie czy w Afryce zyje dinozaur ??  :shock: Podobny do rexa i żyje na "Czarnym lądzie" i tam jest 0 ludzi oraz gęsty las ... mi się wydaje że może byc a wy ?
Zapisane

Amarae

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #24 : 2004-09-23, 18:12 »
Nie, zdecydowanie nie.. Żaden organizm podczas tego wybuchu nie przeżył... Dinozaury wygineły. Może jest takie zwierze... Podobne do dinozaura, ale dinozaurow nie ma...  kiedys na discovery byl cos takiego... kilka osob widzialo ptaka ktory mial wielkosc samolotu...
Zapisane

Naomi151

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #25 : 2004-09-25, 13:55 »
Oglądałam wczoraj jurrasic park (czy jak to się pisze) i ciekawe czy rzeczywiście możliwe byłoby odtworzenie dinozaurów na podstawie zachowanego ich DNA...
Zapisane

Kira

  • Gość
Dwa pytania-dyskusja :-)
« Odpowiedź #26 : 2004-10-03, 01:43 »
Tyranozaur rex był aktywnym mięsożercą :)  tak mi sie zdaje :P  :P
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.083 sekund z 24 zapytaniami.